Грамотността в училище

  • 6 995
  • 113
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 42
Образователната ни система е ужасна.Пълнят главите на децата с толкова ненужна информация.Не се отсяват важните неща.Изобщо имам чуството,че децата ни затъпяват,а може би това е тайният коз на политиците ни,защото прости хора лесно се управляват,а де не говорим,че пък изобщо не ги подготвят за реалният живот.Казвах на моето дете"Трябва да учиш ,да изкараш хубави уценки,за да те приемат да следваш и да имаш високо образование,за да си намериш по-добра работа.Аз бях отличничка,през целият ми ученически живот не съм получавала слаби оценки"...и след това млъкнах,защото завърших и висше образование,но доходите ниски...Май се поотклоних от темата newsm78,но дано се подобри нашето образование

# 46
  • Мнения: 12 674
Права си, важно е да се изкарват добри уценки.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Не всички Утличници получават хубави Уценки заради добро УбразУвание  Crazy

# 48
  • Мнения: 936
Към Хенри VIII  и уценките, да добавя още нещо. Днес, в мой час по английски, ученичка от 10 клас,  нещо си пишеше. Накрая на часа, леко отегчена, каза, че е забравила българската азбука. Опитвала се да си я припомни. Стигала до  буквите П, Р   и после я бъркала. Още съм в шок!!!

# 49
  • Мнения: X
Към Хенри VIII  и уценките, да добавя още нещо. Днес, в мой час по английски, ученичка от 10 клас,  нещо си пишеше. Накрая на часа, леко отегчена, каза, че е забравила българската азбука. Опитвала се да си я припомни. Стигала до  буквите П, Р   и после я бъркала. Още съм в шок!!!
ДА, ти си в шок, а на нея и е през ПРаз-а ,че оттатъка. Сигурно и за Уценките не й пука, нито пък за ОТценките, а ти всъщност трябва да се радваш, че е взела толкова насериозно англиЦкия, та чак да забрави и родния си език, и майчиното си мляко.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Вчера бяхме в едно училище да гледаме изнасяне на урок. На първия чин една госпожица се беше излегнала съвсем демонстративно и - А-ха - да заспи  Tired Учителката решава да я поразсъни малко и й задава въпрос, а ученичката отговаря повече от отегчено: "А, аз въобще не те слушам  Tired "

# 51
  • Мнения: 936
Давам още един вариант на 'англиЦки'. Миналата година, от етикета на тетрадка на петокласник, разбрах, че преподавам 'анийски'. Не знам защо, но ми прозвуча като древен език с йероглифи. Laughing

# 52
  • Мнения: X
Давам още един вариант на 'англиЦки'. Миналата година, от етикета на тетрадка на петокласник, разбрах, че преподавам 'анийски'. Не знам защо, но ми прозвуча като древен език с йероглифи. Laughing
хаха, нещо като йонийския  Joy Май е бил гладен младежа hahaha

# 53
  • Мнения: 1 517
Недейте да обвинявате за всичко тестовете. Тестовете, каквито в момента се дават не са единственият начин за проверка на знанията. Те са подходящи за бърза и стандартизирана проверка, но никой не е забранил останалите начини за изпитване. И както друг път съм казвала - зависи и от това как е направен тестът - отворени, затворени въпроси, степен на трудност и "грешност" при различните отговори, скала на измерване и т.н. Доколко тези показатели са заложени и се спазват няма да коментирам.

Така или иначе никой не е забранил на учителите да искат от децата да разказват урока по география или физика. Дори и учителят да не иска детето да разказва не е толкова трудно родителят да го прави понякога, колкото да види как учи детето.
Писането на есета и всякакви съчинения също не е забранено и се дават такива задачи за изпитване или домашно.

Да, ама не се прави толкова често. И когато аз го натисна да си разкаже урока той не ще, защото учителката не ги била карала. И за да стане на моята и той да си научи урока да го разказва, а не само да отговаря на въпроси аз трябва да стана "една гадна майка". А понякога ми писва да съм вечния терминатор в къщи....

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 23 774
Как може да не знае учителката кой е Хенри VІІІ, тя не ли е чувала за реформацията в Англия и за неговите 8 съпруги, какво може такива даскалици по езика да петнят учителското съсловие. #Cussing outТя, английска история не ли е учила.....
Може би грешката е и в учителите понякога. #Crazy
Ами учителите на учителите?! Коя е допуснал тя да изкласи, без да знае кой е Хенри VІІІ?

# 55
  • София
  • Мнения: 1 508
Наистина е шокираща степента на неграмотност в училище. Постоянно наблюдавам по форумите тенденцията думи, завършващи на -ия в множествено число да завършват на -ий. След като бях абсолютно убедена в грамотността на третокласничката ми и подтикната от бисера "змий = змйи" от един друг форум, реших да я попитам, как се пише "змия" в множествено число. Познайте какъв беше отговорът. Sad

Но още по-голям беше шокът, когато ми беше сериозно обяснено, че учителката им е казала, че се пише по този начин  #2gunfire

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 23 774
Но още по-голям беше шокът, когато ми беше сериозно обяснено, че учителката им е казала, че се пише по този начин  #2gunfire
Това дали е истина или .....абе възможно ли е да е истина?!

# 57
  • София
  • Мнения: 1 508
Не можах да проверя - прерових всички тетрадки и учебни тетрадки, които бяха останали от миналата година, но не намерих нищо подобно. Иначе бих го повярвала, съдейки по общото ниво на поколението на класната - тя е около 86-87 набор и даже няма диплома за начална педагогика.

# 58
  • Мнения: 936
За разказването на уроци - наистина повечето не могат. 11 клас, които поех тази година, бяха учудени, че ги карам да ми разказват текстовете. Досега не го били правили.
А ако трябва и те да създадат текст по дадена тема, вече работата става мътна и кървава.

# 59
  • Мнения: 1 517
Проблема е доста комлексен и понякога става като омагьосан кръг. Сина ми е в ново училище, всички деца са нови, с нова класна (която преподава по всичко, понеже са 4 клас), а тя е от старата генерация: много взискателна, строга и т.н. Още на втората седмица някоя от майките отишла направо при директора да се оплаче, че Госпожата давала много домашни по математика.....Не знам директорът как е реагирал, но ако я е сгризал какво следва: най-вероятно Госпожата ще отстъпи под натиска и въпреки желанието си да ограмотява децата, да набляга на някои неща няма да може да си свърши работата. Така че има го и този момент - самите родители пречат по един или друг начин на учителите да ограмотяват децата им.

Общи условия

Активация на акаунт