Математически турнири

  • 105 558
  • 847
  •   1
Отговори
# 45
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И аз това забелязах при щерка ми - грешките, които допусна, са от бързане и недочитане на условието.
А имаш ли впечатления от сложността на "Черноризец Храбър" - още се колебая дали да я запиша, че гледам на минали състезания основно деца от СМГ са се справили добре.

Щом детето се е справило за 20 мин, пускай го, ако иска разбира се. Били доста по-сложни задачите, ама е важно и куражът едно дете да участвува.

# 46
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
записвам се  Wink

# 47
  • Мнения: 1 225
Този сборник дъщеря ми го купи в петък от пл. Славейков (това за информация на някой, на когото не му се чака ден-два за доставка). Реши два теста за 7ми клас от него. Предвид бързината, с която ги реши (20 мин), и верността на отговорите (11-12 от 15) мисля, че не са особено трудни.

Все пак колко е  регламентираното време за решаване на задачите?

Бихте ли ми казали от коя година последно има задачи във вашия сборник?
Нашият е до 2004. Искаше ми се и от следващите години да намеря задачи.
Благодаря предварително.

# 48
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Тази година има по-нови издания в книжарницата на нашето училище, но до коя година са - не мога да кажа.

# 49
  • На село
  • Мнения: 873
Този сборник дъщеря ми го купи в петък от пл. Славейков (това за информация на някой, на когото не му се чака ден-два за доставка). Реши два теста за 7ми клас от него. Предвид бързината, с която ги реши (20 мин), и верността на отговорите (11-12 от 15) мисля, че не са особено трудни.

Все пак колко е  регламентираното време за решаване на задачите?

Бихте ли ми казали от коя година последно има задачи във вашия сборник?
Нашият е до 2004. Искаше ми се и от следващите години да намеря задачи.
Благодаря предварително.

Същия сборник е - от Iви (1999) до VIти Софийски математически турнир (2004) - трето допълнено издание.

dorothy, кураж не й липсва на мойта щерка, а точно това е, което мен ме притеснява леко - да не се сгромоляса от височко, че в тази възраст знам ли я как ще реагира... Тази вечер си говорихме - няма нищо против да отиде и на "Черноризеца".

# 50
  • Мнения: 835
Двама бащи и двама синове си купили 3 шапки.Възможно ли е да има шапка за всеки от тях?

Смятате ли, че това е задача за второкласник? Мои познати се затрудниха!!!Кой идиот пише учебници за нашите деца???
И ние ще ходиме на турнира-от любопитство и защото на детето му е интересно.За съжаление се натъкнах на много глупости в учебниците.

Има ли вярно отговорили на задачата???? newsm78

# 51
  • Мнения: 339
мармашотка , задачата е логическа и на турнирите се дават точно такива.
 
Отговорът е , че хората са общо 3 - дядо, баща и дете. ( дядото е баща на бащата на детето, т. е имаме един баща и един син + бащата и детето = двама бащи и двама синове)

мармашотка , задачата е логическа и на турнирите се дават точно такива.
 
Отговорът е , че хората са общо 3 - дядо, баща и дете. ( дядото е баща на бащата на детето, т. е имаме един баща и един син + бащата и детето = двама бащи и двама синове)

# 52
  • София
  • Мнения: 4 867
Двама бащи и двама синове си купили 3 шапки.Възможно ли е да има шапка за всеки от тях?

Стига бе! Това е от задачките, които децата си разменят в детската градина. Има много такива от типа: "Баща и син и баща и син отишли за риба; колко са били рибарите?" и "Две майки с две дъщери отишли на фризьор..." В случая дори не става дума за математика, а за съобразителност и чувство за хумор.

# 53
  • Мнения: 339
Да, едно време имах една книжка "Математически фолклор" и там беше пълно с такива. Бяха много забавни. Жалко, че не мога да я намеря.

# 54
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
MeryLu има я видях я преиздадена

# 55
Прегледах задачите на Софийски математически турнир от 2003 до 2006г. за пети клас.  Преобладаващата част от тях са логически и ученик, който не се е занимавал допълнително с математика, не би се справил.
За този период в две от годините са давани математически ребуси, каквито в училище не се учат.
 Има задачи за изчисляване на лице на триъгълник / конкретно на правоъгълен/, което също още не е учено - тук се прилага  похвата да се изчисли лицето на правоъгълника и да се раздели на две, но колко деца биха се сетили, ако не им е показано.  
Има задичи от типа на: Асен, Борис, Владо и Гошо казват един за друг: Асен - "Борис лъже", Владо - "Гошо лъже", Борис - "Владо лъже", Гошо - "Асен лъже". Колко души лъжат?
Също задачи за движение по течението  и срещу течението на реката и т. н. все неща, които не са учени в училище.
Моят хубосник се е записал на турнира и като го насвих да реши задачите, ми стана тъжно от резултата.
Пожелавам успех на амбициозните млади математици от всички класове!

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
.... все неща, които не са учени в училище.
Да ,и въобще няма да се учат! Според мен ,това е състезание за деца с " разширен " математически интерес. Не напразно на 1-вите места са деца от математически училища и паралелки!

# 57
  • Мнения: 24 467
За мен определено дете, което не се занимава допълнително и няма специални интереси в областта, не би се проявило успешно на по- голямата част от тези състезания. Повече от нещата не се учат изобщо в училище. Нормално е. Все едно с училищните понятия по музика да се опиташ да засвириш на музикален инструмент.Може и да е силно сравнението, но не е много далеч от истината.

# 58
За мен определено дете, което не се занимава допълнително и няма специални интереси в областта, не би се проявило успешно на по- голямата част от тези състезания. Повече от нещата не се учат изобщо в училище. Нормално е. Все едно с училищните понятия по музика да се опиташ да засвириш на музикален инструмент.Може и да е силно сравнението, но не е много далеч от истината.
Мила, наясно съм, споделям напълно мнението ти, фен съм на математиката и съм изкупила де що има сборници. Само се чудя кой и...т е записал хлапетата за турнира, без да е наясно какво е нивото на състезанието и какво е нивото на учениците. Написах мнението си за турнира, точно защото съм на мнение, че не е от лесните и за масова употреба.

# 59
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
Аз мисля, че не е лошо, децата да бъдат стимулирани да мислят от време на време извън наложения им стереотип и това може да стане точно по време на такива състезания - няма го напрежението, че ако не се представят добре, това ще е свързано с "лоша" оценка или мъмрене от госпожата/господина, че не са си научили урока. А и на тяхната възраст, повечето не приемат "неуспеха" като нещо чак толкова страшно. Признавам си, че съм от майките, склонни да изискват МНОГО от децата си и по-скоро да подценяват отколкото да надценяват възможностите им, НО моите (особено в последно време) ме изненадват приятно с неща, за които не съм очаквала да се справят с тях. Така че... оценявам състезания от този род (дали по математика или по нещо друго) по-скоро положително.

Общи условия

Активация на акаунт