За и против епидураната упойка

  • 1 782
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 317
Здравей! Аз раждах с епидурална упойка. Мога да кажа, че съм доволна от избора, който направих. Мисля, че си спестих много неприятни усещания. На мен ми я сложиха на 3 см разкритие. Направиха го като изчакваха идващите контракции. Сложиха ми катетър в гръбнака и отведоха нещо като абокат до рамото. От там по време на контракциите периодично ми вливаха дози когато преценявах, че болката се увеличава. Действието се усеща почти веднага.
За болките в кръста - аз ги получих последния месец от бременността и още си ги търпя. Не смятам, че епидуралната упойка е спомогнала за това. Просто имам прещипан нерв и се надявам някой ден когато намаля натоварването в кръста (разбирай когато детето ми порастне и спра да го вдигам) нещата да се оправят.

Леко раждане каквото и да решиш!

# 16
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
И двата пъти раждах без обезболяващи. Епидуралната оказва влияние върху естествения родилен процес и, макар и в много малка концентрация, попада в кръвта на бебето. Това ми е достатъчно, за да предпочета да я избегна.

Отношението ми към нея е подобно на отношението ми към секциото - само при нужда, а не така рутинно, т.е. само когато раждането е продължително и с голям психически или физически стрес за родилката.

# 17
  • Мнения: 543
С двете ръце "за" епидуралната упойка.

Слагането не е болезнено, мен ме сложиха да седна на едно легло, леко приведена, и анестезиологът я бучна.

Хвана ме доста бързо и ефектът трая около два часа.

Нямах странични ефекти и оплаквания след това.

На мен лично много ми помогна при раждането, защото се наложи да преспя в болницата - бяха ми изтекли водите, а контракциите почнаха доста по-късно. В стаята ми едно момиче хъркаше мъжки, после започнаха и контракциите и не можах да мигна цяла нощ. Като тръгнах да раждам, вече бях ужасно изтощена. Накрая почти заспивах между две контракции - паузата е около 2-3 минути, просто бях гроги. Щом ми сложиха упойката, веднага заспах и се събудих чак за раждането. Така се освежих и самото раждане мина много бързо и лесно.

# 18
  • Мнения: 4 292
Не съм ползвала, но не я отричам. Просто не ми е била необходима и смятам за ненужно прилагането и, при едно нормално протичащо раждане.

# 19
  • Мнения: 354
Аз използвах и определено се чувствам щастлива, че не се сотавих да се дера там като бабите ни преди 100 години.
Не е изобщо страшно, още повече че всичко се случва зад гърба ми и не се налага да гледам как точно я поставят.  Peace

# 20
  • Мнения: 6 713
Аз също я ползвах, останах доволна. Усещах доста силни контракции накрая, а представям си, ако бях без упойка! Shocked
Препоръчвам! Peace

# 21
  • Мнения: 625
Не ползвах при първото ми раждане и спомените за болките,които имах няма да се изтрият никога от съзнанието ми.Сега предварително казах на доки,че искам.За ефекта ще ви разкажа в близките дни Grinning

# 22
  • Мнения: 718
Аз лично съм доволна, въпреки че нямам база за сравнение м/у раждане с и без епидурална. Раждането ми беше леко и бързо.
Сложиха ми я м/у 2 контракции, лошото е , че когато започна следващата анестезиолога не беше приключил с поставянето на катетъра, тогава лекарката ми каза да не мърдам за нищо на света и аз стиснах зъби и издържах. Пак си ме понаболяваха контракциите обаче. Не си спомням на колко см разкритие ми я сложиха, но аз направих пълно разкритие бързо , така че от слагането на упойкато до изгонването на бебето не мина много време. Държаха ме обаче цял ден с епидуралния катетър забучен в гърба, защото нямаше свободен анестезиолог да ми го махне и страшно много ме болеше кръста. В момемента, в който ми го махнаха болката изчезна и не съм имала проблеми.

# 23
  • Мнения: 263
Как Ви я слагаха при контракции?  бях седнала, между 2 контракции.
Колко време трябва, за да Ви хване? веднага
Колко време трае? една доза трае около 2,5 - 3 часа
Странични ефекти при мен никакви Peace

Определено препоръчвам епидуралната, ако толкова много ви е страх (както мен) Embarassed

# 24
  • София
  • Мнения: 23 097
Принципно съм ЗА. Ползвах такава при раждането си, но така и не разбрах за какво иде реч, защото не ме хвана изобщо! Да уточня - имах калпав лекар и анестезиолог, просто страшна комбинация! Бебето ми беше леко упоено и беше кошмарно изживяване, затова внимавайте много в избора си на лекарски екип!!!

# 25
  • София
  • Мнения: 1 555
Упойката ме хвана почти веднага. Преди това контракциите ми бяха постоянни, застъпваха се, никаква почивка нямах, кошмарно беше. Докато започнаха напъните след това седяхме и си говрихме с мъжа ми и се смеехме. Не усещах никаква болка  Peace Анестезиологът ме предупреди, че напъните няма да бъдат обезболени.  Никаква странични ефекти не съм имала.  Peace При второто раждане непременно ще искам отново такава упойка.

# 26
  • Мнения: 6 274
Охооооо....  HugЧудех се аз какво ми липсва из Форума, а то била поредната тема за епидуралната.... Сега да очакваме такава за "Секцио или нормално раждане", а след това "За или против абортите".... Просто не мога да се начудя, как все потребители с по няколко публикации ги пускат тези теми и след няколко дни просто изчезват от Форумския хоризонт.  Thinking
А по темата :
 
И двата пъти раждах без обезболяващи. Епидуралната оказва влияние върху естествения родилен процес и, макар и в много малка концентрация, попада в кръвта на бебето. Това ми е достатъчно, за да предпочета да я избегна.
Абсолютно вярно.  Peace С тази разлика, че аз раждах три пъти.

# 27
  • Мнения: 1 984
И аз ползвах упойка и ако имам късмета да забременея пак, бих ползвала отново.
Докато ми я поставяха бях легнала, с възможно найи-прибрани крака към корема, така че гърба да се извие в дъга. Поставиха ми я към 9.30 и ме хвана веднага, а родих в 10.52 без да усетя никакви болки през цялото време. След това имаше още манипулации. които също не усетих, така че мисля, че трае поне 2 часа. Като страничен ефект бих посочила само по-силни болки в кръста, нищо по-сериозно!

# 28
  • Мнения: 1 763
Как Ви я слагаха при контракции? Слагаха ми я между две контракции, бях седнала и наведена напред.

Колко време трябва, за да Ви хване? 10-15 минути

Колко време трае? Около час и половина, после ме пусна, сложиха ми втора доза, след това ми сложиха трета доза, за да ме зашият.

Сложиха ми я при 7 см разкритие, но късно отидох в болницата.

Странични ефекти- при мен нямаше такива 

В заключение искам да кажа, че не бих тръгнала да раждам без епидурална упойка.

# 29
  • Мнения: 512
Аз съм твърдо за епидуралната упойка.
Първият път раждах със спинална, а вторият път с епидурална!
  Peace

Общи условия

Активация на акаунт