Митове на моето семейство

  • 5 610
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 407
Браво за темата.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Пра баба ми е била много красива мома. Веднъж през селото минавал царя /Фердинанд/. Видял я с други моми на един кладенец и й дал една сребърна гривна. Гривната е още вкъщи. Прабаба ми си беше красива и на 85 г.  Flowers Rose

# 17
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Седада, опитах.  Laughing Но хората пишат, не четат.  Laughing
Една от любимите ми истории (за които не се знае истина ли е, лъжа ли е) е за джуджето. Разказвала ми я е не моя родна баба, но баба-роднина. Тя била още доста млада, живеела в къща в сегашния квартал "Борово". По онова време там имало (вярвате ли или не  Laughing) ливади. Една нощ бабата (тогава млада жена) се събудила, защото някой я викал отвън по име. Погледнала тя и какво да види - джудже! Shocked
- Много е твърда земята, моля те, дай ми една възглавница - рекло джуджето.
Тя изнесла една възглавница и бързо се прибрала, ужасно уплашена. На сутринта намерил възглавницата до едно дърво, а на възглавницата имало вдлъбнатина, сякаш някой е спал на нея.

# 18
  • Мнения: 502
      Прадядото на мъжа ми бил македонски комита. Един ден нападнали и обрали турската пощенска кола,задигнали сандъче със златни пари. И до днес в селото се говори,че парите е наследила единствената шерка на комитата-баба ни,но от тези жълтици няма следа. Баба едва преживява с пенсийката си и една козичка,но при разказа за скритото имане само се усмихва и нищо не казва.

# 19
  • Мнения: 25 615
И в моето семейство има няколко мита. Едното не е мит де, баща ми твърдеше, че е истина. Когато бил дете, една вечер в тъмното тръгнал към къщата на баба си и дядо си. Явно доста го е било страх, щом повел за кураж и кучето. Пътят му минавал покрай една чешма. Когато я наближили, кучето се заковало на място и започнало да ръмжи. Баща ми се загледал напред и  видял една самодива. Описваше я много подробно - как се миела на чешмата, как се обърнала и го погледнала, кучето как  започнало да скимти жално, после как се отърсили от вцепенението и хукнали да бягат... Видял ли е нещо изобщо и какво е видял, не знам, но е факт, че след този случай започнал да заеква и доста трудно да го излекували. Определено е изживял голям стрес, но дали е имало жена на чешмата и дали е била нечиста сила, никой не знае. Баща ми си вярваше, обаче. А не беше прост и суеверен човек, да речеш... Но пък и въображението му беше богато.  Thinking
Другия мит е, че под нашата къща или край нея имало заровено съкровище. Идвали навремето хора от Северна България с карта да разпитват и слухтят, но е нямало кой да им разреши да копаят. Повъртели се, повъртели и си тръгнали.
А историята е банална - по време на Руско-турската война богат турчин, чиито имоти са били на мястото на нашата къща, продал всичко и парите заровил там някъде, като нишанът бил свързан с три кладенеца. А парите са били много - една камилска кожа със злато.   Money Mr. Green Проблемът идва от там, че градът е бил опожарен, а строежът на новия не са съобразили с имането.  Crossing Arms Единият кладенец е бил под нашата къща, другият се падал по средата на улицата ни, третият - в комшийски двор. Между два от кладенците има малка кооперация - върви търси, ако си нямаш работа. И като се прибави фактът, че всичко е строено върху дебелата стена на стара римска крепост...  Whistling
И други истории има, но са действителни случаи, т.е. - не са интересни.  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 4 120
офтопик : за любителите на семейни митове горещо препоръчвам този филм на Тим Бъртън.Big fish

# 21
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
офтопик : за любителите на семейни митове горещо препоръчвам този филм на Тим Бъртън.Big fish
Много е хубав!

# 22
  • Мнения: 2 478
За митове не знам.Може би по това приличам  на родата си,че не фантазираме.
Но факт е,че дядо ми е бил пряк свидетел на разстрел на партизани.14 човека.

# 23
  • Мнения: 878
Прапрабаба ми е крила Левски под полата си Joy
Незнам дали е мит,но всеки път като се сетя и ми става смешно Joy

# 24
  • Sf
  • Мнения: 808
Баба ми е пеела като славей и когато Филип Кутев обикалял селата да набира народни певици, я поканил да се присъедини към състава на хора. Дядо ми, луд балканджия, набил едно хубаво баба и я заключил. това ми го разказваше баща ми, дали е вярно, не зная Simple Smile Но баба ми наистина пееше прекрасно.

И пак ми е разказвал, че са крили един партизанин в царевичака на тавана, но после го видяли застрелян на площада и затова не са се писали за ятаци.

Фамилията ни пък произлиза от прадядо ми, участвал в Балканската война и с указ на княз Фердинанд да се ползва прозвището и наградата посмъртно от неговите наследници за име, фамилия и прочие. Прабаба ми е била по същото време бременна с дядо ми и ражда преждевременно. По-късно промненят фамилията ни въз основа на този указ. това е истина Simple Smile

Но определено е мит, че баба Димитра е била голяма разбойничка и мъжкарана и как е гърмяла с пушка по кукумявките късно вечер заради злото поверие и как е крила стари пари в един дюшек от сено, който изгорял след някакво основно почистване.

Или как старата кучка на двора е отхапала устната на баща ми като съвсем малък и после му пораснала нова  Stop

# 25
  • Мнения: 3 423
Прекрасна тема!

Дядо ми, ако беше млад през 90-те, щеше да е мутра. И на бой, и на побой го е докарвал. Рядък бохем и далавераджия.
Обаче се появява крехката ми баба (моля, да не бъркате с белата ми вуйна на Рангел Вълчанов, нищо, че пак е имало
блага ракия на сватбата) и острият й ум го кара да забрави пъклените си планове за намеса в БВП на Аржентина. Макар че,
според мен всъщност се е спънал в кокалчетата на ханша й и си е ударил челото в наежените й от любопитство зърна.
И тогава, нищо, че ми е дядо, и той е бил човек, се поддава на женското манипулаторство и решава да я има. Обаче как.

Путьо ли съм, казал си, или съм мъж, та дрънка. И вместо да дрънка глупости със своите авери, се дръннал в бабините ми двори
и се проявил като решителен и знаещ какво иска (колкото и това да е нетипично за един мъж). Откраднал я. Не й оставил гък
да каже. Ще му се усуква ли, ще му ковва лукави погледчета ли, ще си замята косите през рамо и ще поклаща герданчета ли.
Такива не, не и на него. Пищяла, опъвала се, колкото една жадна за ласки жена може изобщо да се противопоставя вербално
и невербално (но всъщност всички знаем, че е било само проформа), пяла му даже "вземи ме, бачо Илия", пък той си знаел, че
един ден ще отнесе Оскар за главна роля в "Укротяване на опърничавата". И тя го знаела, тъй като зодията й беше скорпион.

Тогава една леля на баба ми й казала, слушай, моме, няма да се опъваш, щом те е откраднал, значи ще си те гледа като писано
яйце и няма да дава косъм да падне от главата ти. Виж ме мене, като съм толкова умна и избягах, та какъв живот водя сега. Нищо,
че е такъв ербап, ще си те носи на ръце и живот ще си имате. И баба ми от респект към мъдростта на леля си, а и от страх да не се
пък разлюти нещо дядо ми, и какъвто е расов данколовец, да не се нещо засегне на чест и да й затрие семката, останала при него.

А той заебал Аржентината. Ама несъвсем. Щото като човек с голяма ръка, бицепс, трицепс, вратна извивка, стъпало и нос, но и зъл
романтик с огромно сърце и душа, все въртеше с баба ми аржентинско танго, и така цял живот.  Все танцуваха, все се гевезяха един
около друг и се гледаха лакомо. Как не й се зави свят на тая жена от толкова ритми и страст, и досега не мога да си обясня. Подозирам
обаче, че удря през поколение, което обяснява тази спорадична замъгленост в погледа ми. Иначе не пия. Не се оплаквам. Обожавам танго.

Последна редакция: сб, 18 окт 2008, 16:16 от Liska

# 26
  • Мнения: 5 940
Еха...  Последното,  мит или не, разказано по този начин, чета трети път.

# 27
  • София
  • Мнения: 23 096
Дядото на баба ми е бил чех и съдружник на братя Прошек! Бил е страшно богат. Баба ми е имала гувернантки, разхождали се с личен файтон с кочияш. Държали са торба пълна с жълтици в гардероба си. До тук - добре, но дядо й фалира, изигран жестоко от друг негов съдружник и губи цялото си богатство, в последствие получава инфаркт и умира. Бащата на баба ми (който също е бил в бизнеса с бирените фабрики) не след дълго също умира... За съжаление това не е мит, а горчивата истина! Когато всичко това се случва баба ми е била на 7 години и в последствие израства в голяма бедност, но пък майка й се омъжила повторно за изключително добър човек, който баба ми обожаваше като нейн втори баща! Ако се беше запазило богатството им, сега щях да съм супер луда реститутка  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 742
Знаете, предполагам, че "откъде подя надоле" всичко, що има странджански косъм, е чешит. Дали заради дивата планина или заради дивата им кръв, но видиш ли къс, як врат, увенчан с лимбесто кече, торс като дънер и свадлив поглед, значи насреща ти е я малкотърновец, я граматиковец, я бръшлянец.  Няма къща, в чийто двор да не са заровени по пет гърнета злато, две кремъклийки, десетина сатъра... И всеки има карта (истинска!), оцапана с кръв, на мястото, на което е заровено съкровището на Вълчан Войвода.
Странджа си е митична планина и не е възможно живота на тия хора да не е така преплетен с митове и легенди, че самите странджалии вече не знаят кое лъжа, кое истина...

В едно странджанско село пеят и до ден днешен песента "Тодора Никола залюби". Тодора била красавица. Бяла, синеока, чернокоса. Кръв и мляко.  Веселуша, с глас като на ангел небесен. Залюбват се с Никола, той пък, напук на странджанскит си гени, бил строен, рус, усмихнат. Бил работлив за петима, и макар да не бил имотен (а Тодора била от заможно семейство), като се залюбват с нея, баща й я дава.

Три месеца, след като Тодора зачева, Никола умира от преработване (било по ранна оран)- пада насред нивата. Тодора го намерила по мръкнало, като не се прибрал и тръгнала да го търси. Легнала до него и там прекарала нощта, под студеното звездно небе. До раждането на детето сълзите й не пресъхнали.

Когато се родил синът им, го кръстила Никола, на баща му. И живота й почнал отново. Красотата й още карала комшийските булки да опъват ядно плитки и да пощипват бузи, белким добият нейния румянец, а мъжете им сучели кой каквото има и откъртвали по едно "Тюх!". Когато малкия Никола станал на две, един се престрашил и я поискал. Пристанала му, бил добър, свестен човек, обичал я, обикнал и детето й, а скоро и тя се привързала към него. С годините се научила и да го обича, и на него син му родила, живота й се подредил и само по ранна оран ставала мълчалива и имало нощи, в които осъмвала край прозореца с очи, бездънни като нощно небе. 

Аз я помня, вече старица, седи на прозорчето на старата къща и ме праща да й бера ягоди, или ме черпи с лукчета, или ми показва увити в кърпа стари снимки. Не я чух да пее, а дядо казва, че който я чуел, сън не го ловял после с дни. На биологичния си баща дядо няма снимки, знае само, че на него се е метнал. А аз ужасно обичах дядо Илчо, вторият й мъж. Все ме друсаше на коляно и ми викаше "светиш, дядо, светиш- като пораснеш, още по-ще си!"

....

Другата ми прабаба още преди трийсет години ми разказваше, че видяла Богородица. Небето се отворило и Божията майка й се явила. И отстояваше това си видение съвсем осъзнато, в смисъл, не беше някакво хапче на което постоянно му се явяват лица или чува гласове.



# 29
  • Мнения: 262
Мила Умнице, не предиряй толкова на народа, то нали митовете в човешкото общество се образуват от факти, забулени от воала на времето, разказвани и преразказвани стотици пъти... И като си се наслушал в своето си семейство на това от малък малко се замисляш лъжа ли е, истина ли, за децата всичко е чиста монета.
Дядо ми е бил седем годишен, когато е видял в родното Севлиево паметника на ... еди кой си да се наведе до земята и после да се изправи. (Голямото земетресение в Търново 1911 година)
Дали митовете са отломки от фактите на миналото, живеещи в съзнанието ни днес? Всичко, което се е случило във "времена почти былинные" както пее Висотски в една песен.
Какво остава от този незначителен днешен ден след 100 години? С какво го помнят неродените?
Ох, да преставам, че ме хваща носталгията още сега.

Общи условия

Активация на акаунт