Майчинство в чужбина-разлика с България

  • 28 068
  • 108
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 100
В Унгария до преди няколко месеца майчинството беше 2 години със 70% от заплатата + възможност за още 1 година, но сумата за този период е скромна и малцина се възползват. Детските също са символични /40-48 евро/.
Сега обаче хазната се е опразнила и майчинството става само 1 година със 70% от заплатата, като преди това се изисква жената да е работила 1 година /а не 6 месеца както досега/. Детските надбавки ще са само за социално слабите.
Има еднократна помощ за раждане, а също и ако родителите открият банкова сметка на бебето, държавата плаща първата вноска нея - в левове - 320.
И в Унгария няма термин "майчинство", а "възнаграждение за отглеждане на дете". Laughing

# 31
  • Мнения: 3 098

Като чета написаното се убеждавам, че наистина България има много добра социална политика относно майчинството.
Toва ми стана ясно като видях жените тук след раждането как никакви условия нямат.
В България е най_добре в това отношение.Но пък майките в България искат промени в май4инството,както е в ЕС.Явно не са наясно какви са условията в прословутият ЕС.
Детските градини са 4астни,но пък според мен са доста мизерни.
Държавна съм виждала само една,бих я оприли4ила като празна стая,където работещите жени си оставят децата колкото да не са на улицата.

Относно демографския проблем на България- според мен това се дължи главно на емиграцията, а не толкова на раждаемостта.
И според мен е така.
Статистиката за 2008 оба4е беше много добра. Peace

# 32
  • Мнения: 977
Само да допълня. За Норвегия...

В момента се разглежда/гласува увеличение на бащинството на 10 седмици. Вероятно ще влезе в сила след 1 юли...


Lucky.me, явно аз не съм разбрала. Мислех, че вече е прието това предложение..

# 33
  • Мнения: X
Само да допълня. За Норвегия...

В момента се разглежда/гласува увеличение на бащинството на 10 седмици. Вероятно ще влезе в сила след 1 юли...


Lucky.me, явно аз не съм разбрала. Мислех, че вече е прието това предложение..


Не е прието още, но няма причина да не се приеме. Само е заложено в бюджета. Mr. Green
Regjeringen har fremmet forslag om de nødvendige lovendringer for å følge opp budsjettvedtaket, se Ot.prp. nr. 56 (2008-2009), som du finner her. Proposisjonen er nå til behandling i Stortinget, og lovendringene vil bli vedtatt før 1. juli.
Виж тук http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/tema/familieokonomi/fodsels … ju.html?id=556022

# 34
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Само да допълня за яслите в Испания, поне аз където живея няма държавни такива, плащам 300€ на месец за ясла, в тази сума влиза топла храна приготвена на място, памперси, мокри кърпи и мляко (ако пие детето като моето) се носят от родителя
не са лоши условията, но са далеч от бг ясли и градини, спят на земята, повече няма да казвам
започват училище на 3, по цял ден без сън  ooooh!

# 35
  • Мнения: 18
Платеното майчинство тук е 14 седмици, и то само ако отговаряш на определни условия - да си работил за един и същ работодател поне година преди раждането и минимум 20 часа на седмица (май беше). Работното място ти се пази 1 година, но ти плащат 14 седмици.
За детски се класираш в зависимост от семейния доход, броя деца в домакинството и тяхната възраст. Ние детски не получаваме.
За детска градина плащахме до скоро 220 долара на седмица.
На 5 години тръгват на училище. Сега плащам 15-20 долара на ден занималня, защото съм на работа, а училището свършва в 3ч.

Ако съм права и говориш относно САЩ, това не е вярно.
1. Всеки щат има различни изисквания относно колко дълго работодателят ти пази работното място. В повечето щати е 3 месеца само. Така, че САЩ е на последно място по положителни черти относно майчинството.
2. Ако си на Part Time (20 часа на седмица) - работодателят не е задължен да пази работното място. Ако работодателят ти е готин човек и се разбереш с него да те вземе пак е съвсем друго. За да ти пазят мястото трябва да си Full Time (което се счита от 30 часа на горе - пак в зависимост в кой щат си).
3. Платено майчинство няма по закон! Ако работодателят ти има опция за maternity leave това е друго. В никой щат не задължават платено майчинство. Работодателят го решава това - ако иска ти дава, ако иска не. Това е договорено като са те наели на работа. Всеки работодател има различни benefits.
4. Детски няма - има само социална помощ в зависимост от дохода. Целият доход се взима и се разделя на глави от семейството и се приравнява към Federal Poverty Level Guide, за да се види колко процента под или над най-ниското ниво сте, за да ви се отпусне помощ. Най-често срещаната помощ е купони за ядене, която на 4 човека обикновено е около $500 на месец, което е нищо като имаме в предвид колко струва яденето в момента в САЩ.
5. Ако имате малки доходи можете да се квалифицирате за намален Kindergarden към щата (пак в зависимост от това в кой щат сте).

С две думи, в САЩ, за да имате деца трябва единия да работи денем другия нощем, за да можете да се сменяте (което за съжаление е всекидневието на много българи в САЩ) или да имате хубави доходи.

# 36
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 109

Ако съм права и говориш относно САЩ, това не е вярно.

МАЙКА е в Нова Зеландия.

# 37
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Простотията и пистолетите ако оставим настрана, фактът е, че САЩ е единствената от всички държави от "първия свят" с положителна раждаемост. Та връзката с несъществуващото майчинство съвзем я няма.

Не претендирам, че познавам много българи тук, но определено не знам някой да работи нощем, за да издържа детето си. Ако е толкова зле положението, има един куп детски градини (ясли), където на базата на ниски доходи, може семейството да се класира за намалена такса.

# 38
  • Мнения: 2 988
има един куп детски градини (ясли), където на базата на ниски доходи, може семейството да се класира за намалена такса.

Да бе да, ние се класираме за намалена такса, защото сме на един доход в момента. Намалението ни в яслите на университета, където работи мъжът ми, е 30 долара седмично, т.е. вместо максималната такса от 280, ще плащаме 250. Около нас има още три ясли, където таксата зависи от доходите - навсякъде излиза поне по хилядарка на месец. Затова засега си оставам вкъщи. Добре, че при моята професия не е фатално.

От осемте семейства в нашия квартал, които имат бебета, две са минали точно на смени: мама работи денем, тати работи нощем (не са българи, аз българи тук още не съм срещала).

Освен това Щатите имат положителен прираст (не положителна раждаемост) заради милионите имигранти. Ако бяха останали на едната раждаемост... Дотук май САЩ държат първенството по липса на подкрепа за работещите майки. Което надали учудва някого  Grinning

# 39
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Без имигрантите има положителен прираст. 2.1 деца на жена е статистиката (2 се смята за "заменяемост", или нулев растеж.

Не мога да говоря за всеки район, в Бостън със сигурност има и напълно безплатни ясли. Явно не сте толкова бедни.  Grinning

# 40
  • Мнения: 18
Без имигрантите има положителен прираст. 2.1 деца на жена е статистиката (2 се смята за "заменяемост", или нулев растеж.

Не мога да говоря за всеки район, в Бостън със сигурност има и напълно безплатни ясли. Явно не сте толкова бедни.  Grinning

Данните са съвсем други от миналата година; броят се децата на емигрантите макар, че емигранта може да не е официално гражданин все още или дори и никога да не стане такъв.
http://flagcounter.com/factbook/us

# 41
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Децата на имигрантите се броят, защото те са американски граждани.

На мен ми е ясно, че няма майчинство, като познатото ни от България, и обяснявам, от гледна точка на държавната политика, защо не е необходимо. Искам да видя статистика от Европа, която да покаже как по-точно дългото майчинство стимулира раждаемостта. Надявам се в България последните промени (9 месеца 90%) до това да са довели.

И да, първи свят е Щатите, колкото и да не ти се иска. Който не иска да е обграден от "малоумност", намира начин да промени положението. Или по друг начин казано (любима форумска реплика  Grinning) като толкова не ти харесва, защо стоиш тук?

# 42
  • В друго измерение
  • Мнения: 140
Канада

Май4инство 1 год, 60% от заплатата до определена сума, т.е. има таван, мисля, 4е е около $1,800, но това преди таксите (данъци). Т.е., колкото ти е по-висок дохода, толкова си ''по-ощетен''. Б-я определено в момента е доста добре по отношение на май4инството.

Детски има, но са в зависимост от дохода отново, може да взимаш, може и да не взимаш нищо. Подлагат се на данъци, оба4е.

Детските ясли и градини където аз живея вървят от сорта на $700 - $1,200 на месец.



# 43
  • Мнения: 806
Голяма болка ми е това майчинство.  Тук е само 4 месеца.  Работодателя ти не е длъжен да ти плаща нищо, а държавата ти плаща 35% от заплатата, но само до заплата 1000 евро.  Ако ти е по голяма заплатата, пак вземаш то 1000 евро.  Ако е например 200 евро, държавата ще ти даде 35% от 200 евро.  И това само за 4 месеца.
Моето майчинство изтече вчера.  И сега не ме питайте какво ще правя с бебо.

# 44
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 848
Канада

Май4инство 1 год, 60% от заплатата до определена сума, т.е. има таван, мисля, 4е е около $1,800, но това преди таксите (данъци).

Това не е вярно, майчинството е 55% от брутния доход, но не повече от $1600.00. Не се плащат данъци ( минава към унимплоймънт иншурънс)

Общи условия

Активация на акаунт