Майчинство в чужбина-разлика с България

  • 28 079
  • 108
  •   1
Отговори
# 15
  • У дома !
  • Мнения: 700
tofini , много обичате да изкарвате майчинството в БГ 220 лв, а всъщност не е точно така - това е минималното, максималното е 1800. По принцип майчинството е 90% от заплатата за 9 месеца (от догодина май ще е за 12) + още 1 година платена с мин. заплата!



90% е до 9-я месец и то зависи на калко си се осигурявала последните 6 месеца от бременността,така съм съгласна,че някои мами може и да получават 1800лв.Ааааа след тезш Naughty 9 месеца до навършване на 2год. на детето,абсолютно всички взимаме по 220лв.

# 16
  • Мнения: 489
tofini , много обичате да изкарвате майчинството в БГ 220 лв, а всъщност не е точно така - това е минималното, максималното е 1800. По принцип майчинството е 90% от заплатата за 9 месеца (от догодина май ще е за 12) + още 1 година платена с мин. заплата!




90% е до 9-я месец и то зависи на калко си се осигурявала последните 6 месеца от бременността,така съм съгласна,че някои мами може и да получават 1800лв.Ааааа след тезш Naughty 9 месеца до навършване на 2год. на детето,абсолютно всички взимаме по 220лв.

Ми и аз същото съм написала.  Rolling Eyes А то е ясно, че говорим за проценти от сумата, върху която са плащани осигуровки и данъци!
 И точно тази мин. работна заплата в размер на 220лв. до навъшване 2 години на детето е страхотен плюс - от писалите в темата излиза, че това го има само във Франция и сравнено със стандарта там, сумата е сходна.  В другите държави и толкова няма.  Peace

# 17
  • Мнения: 1 242
Детските в Германия са в размер на 154€ месечно до навършване на 25 години (и до завършване на образованието).
От януари 2009 детските за първите две деца стават 164€, а за третото и всяко следващо - 170€.
Има и данъчни облекчения.

# 18
  • Мнения: 4 399
България е страна с гигантски демографски проблем и затова искам да попитам след като се въведе високо майЧинство за 9 месеца и майЧинството стана едно от най-добре платените в световен мащаб, промени ли се нещо в раждаемостта? Много съм любопитна дали има някакви статистиЧески данни. Тук Често Чета Че България е една от най-бързо намаляващите нации в Европа. Май отново ще се потвърди Че между раждаемост и пари няма голяма връзка.

# 19
  • Мнения: 7 002
Ех, какви резултати, Вяра, то само от една година и нещо е така, не знам дали би се почувствала разлика вече newsm78
Макар че много бебенца и малки дечица виждам. Но не знам дали е заради високото майчинство (което е високо само ако те осигуряват на реална заплата всъщност, което знаете, че не се случва навсякъде Close) или заради това, че на хората им писна от преходи и кризи и в крайна сметка стана ясно, че нещата скоро няма да се оправят и няма да имат деца или второ дете, ако чакат на оправянето на държавата.
Ето една статия от април тази година:
http://www.workabroad.bg/news/news/view/2
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3052&sectio … =2&id=0000303 - Раждаемостта през 2007 рекордна била , брей .

Последна редакция: ср, 22 окт 2008, 08:22 от Еовин

# 20
  • Мнения: 10 026
Чехия
След раждането се изплаща еднократна помощ, която различните правителства променят. От тази година ( и до следващите избори Wink )сумата е 540 евро, миналата година хванах 700 (699.84) евро.
6 месеца майката получава около 90% от заплатата, след това до 3та година на детето получава месечно около 300 евро. Ако избере т. нар. бързо изчерпване, 2 години получава по-голяма сума. Тази сума е една и съща, зависи дали я изчерпваш за 2, 3 или 4 години.
Аз избрах 3, затова знам точно за колко става дума.
Работодателя пази място 3 години по закон, 4та година е възможна по споразумение. Майчинството се брои за стаж.
Има и детски, но тях не получаваме, те са до определен доход.
Яслите са само за деца на работещи майки, в детските градини децата на работещите майки са с предимство, така че шансовете на моя дребосък за държавна градина са нулови.
Забелязвам определени тенденции във форума против майките избрали да останат в къщи.  NaughtyНе става въпрос само за избор, но и възможности. Колежка американка, наета отСАЩ с ам. договор се върна на работа след 6 седмици и все още плаче всеки ден, защото не могат да си позволят да живеят само с една заплата. Но повечето американки тук не работят, гледат си децата. Така че който както иска и според възможностите си.

# 21
  • до вятърните мелници
  • Мнения: 195
Тук положението е подобно на това в Испания.
Имаш право на 16 седмици платен майчински, като през това време получаваш 100% от заплатата си.
След това - нищо. Единственото право е, че ти пазят работното място 12 месеца, ако желаеш, но не получаваш никакви добавки, детски и други подобни. Мисля че има еднократна помощ за първо дете, но не съм сигурна в какъв размер е.
Положението с детските градини е ужасно, поради факта че има страшно много деца, а много малък брой държавни градини. Частните, които също не са кой знае колко много, записват срещу такси от към 5000 до 9000 лири (или лева) за 9 месеца (дори не година!), така че съвсем не са по силите на всички. Ясли или няма или са толкова редки, че аз поне, за 5 години тук, не съм виждала.
Туркините, мисля, предпочитат да напуснат работа и да се грижат за децата у дома, докато последните станат на възраст за предучилищна - 5-6г.

# 22
  • Франция
  • Мнения: 152
Испания:
Майчинството е 16 седмици, които се заплащат на 100% от заплатата. След това, ако майката се върне работа, й се плащат 100 Евро детски всеки месец, ако не се върне на работа не взема никакви помощи. Има право да поиска да й пазят работното място 1 или 2 години в зависимост от стажа й в тази фирма. Докато й се пази работното място не получава нищо, но й се брои за стаж и се води социално осигурена.

Да добавя за Испания, еднократна помощ от 2500 евро. Това е от около 1 година.

# 23
...,че майката има право на 6 месеца (и то отскоро,преди бяха 3), в които може да си остане у дома,за да си гледа детето....
  от кога станаха 6? Thinking до миналата година си бяха 3...

От 1/01/2009 стават 6 месеца. Това е ново решение отпреди 1 месец. Има и нови промени за майчинството за майки които имт собствени фирми(ondernemer)

# 24
# 25
За Германия:
Детски 154 евро/месец. По мое мнение не са малко сравнение със Б-я.
Стигат за облекло и обувки на детето и остават даже. Mr. Green
Здравей
А има ограничение колко време си работил и осигурявал,преди да излезеш в майчинство.

# 26
  • Мнения: 977
Аз съм в майчинство в момента. При нас можеш да си избереш 12 месеца майчинство с 80% заплата или 100% заплата за 10 месеца майчинство. От избрания вариант на бащата се полагат 6 седмици със съответно 80% или 100% заплата. Допълнително детските са 970 крони, което е около 250 лв. Ако обаче майката няма заработен стаж си има други правила, но аз нямам пълна информация за това.

Само да допълня Милва.  Hug
За тези, които родят на или след 1 юли 2009г. тези 6 седмици за бащата стават вече 10.
И да, когато майката няма стаж на бащата не се полага това време.

Колкото до детските, тук не зависят от доходите - полагат се на всяко дете /ако греша ме поправете/.

Освен това, на децата до 3г. възраст, които не посещават детска градина, се изплащат около 3 хиляди крони месечно /около 300 евро/.
Но доколкото чух мислят да го променят, понеже много имигранти злоупотребяват с това - не пускат децата си на градина и те не могат да научат езика, да се адаптират...

Последна редакция: пн, 27 апр 2009, 18:54 от mishelle

# 27
  • Мнения: 1 242
За Германия:
Детски 154 евро/месец. По мое мнение не са малко сравнение със Б-я.
Стигат за облекло и обувки на детето и остават даже. Mr. Green
Здравей
А има ограничение колко време си работил и осигурявал,преди да излезеш в майчинство.

Не, всеки, имащ статус на постоянно пребиваващ, получава по 154 евро/месец за първите две деца. За трето и повече деца сумата е малко по-голяма. Детските от 01.01.09 се вдигнаха с 10 евро/дете, т.е за две деца детските са 328 евро/месец до 25 им година, ако учат дотогава.

Майчинство получава също всеки, в зависимост от доходите на майката през последната 1 година. (виж по-нагоре)

# 28
  • Мнения: X
Аз съм в майчинство в момента. При нас можеш да си избереш 12 месеца майчинство с 80% заплата или 100% заплата за 10 месеца майчинство. От избрания вариант на бащата се полагат 6 седмици със съответно 80% или 100% заплата. Допълнително детските са 970 крони, което е около 250 лв. Ако обаче майката няма заработен стаж си има други правила, но аз нямам пълна информация за това.

Само да допълня. За Норвегия.
Получаваш горепосоченото "майчинство"(вече не се казва така, а "родителски пари", заради това, че и мъжете ги взимат), само ако си работил поне на 50%, през 6 от последните 10 месеца преди термина.
Ако не се класифицираш за родителски пари, се изплащат еднократно NOK 35 000.

Задължителното бащинство  е 6 седмици. Освен това, бащата има право на 2 седмици платен отпуск, във връзка с раждането.
В момента се разглежда/гласува увеличение на бащинството на 10 седмици. Вероятно ще влезе в сила след 1 юли.Ако бащата не ги употреби, то те се губят, т.е. майката няма право на тях.
В този случай башинските стават 12 седмици. Бащата получава пари в зависимост от това, какъв процент е избрала майката(което е много несправедливо).
Другият момент е, че ако майката не е работила преди раждането, т.е не се квалифицира за "родителски пари", то и бащата няма право на такива пари(още една несправедливост, която е обект на безброй коментари в тукашното общество).

# 29
  • Мнения: 494
За Австралия- Тук няма платено майчинство. Работодателя е длъжен да ти пази работното място една година. Няма детски. Ако си социално слаб, самотен родител социалните служби ще ти помогнат, но в никакъв случай няма да получиш много пари. Докато си по майчинство не ти тече трудов стаж. До миналата година даваха еднократна помощ за всяко родено бебе в размер на 5000$, но от тази година дали ще ги получиш или не зависи от дохода на семейството и много хора няма да вземат и тях.
Като чета написаното се убеждавам, че наистина България има много добра социална политика относно майчинството. Относно демографския проблем на България- според мен това се дължи главно на емиграцията, а не толкова на раждаемостта.

Общи условия

Активация на акаунт