Колеги и приятели или само колеги?

  • 1 959
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 447
Приятелства на работното място се създават, ако всеки в тези отношения е наясно, че е възможно да се попадне в ситуация на неизбежна конкуренция. И няма сърдити.
Едни от най-близките ми приятели са ми колеги, но не това не означава, че не е имало подобни ситуации. Просто, ако наистина харесваш един човек, ако ти допада, ще му простиш абсолютно здравословния егоизъм да се бори за заслужена позиция и отношение.
И това е така, но пък може да има и отношения на взаимопомощ, на поемане на част от работата на другия, ако има някакъв проблем, на прикриване на гърба дори... Има нещо много важно - хората отразяват твоя подход към тях. Ако си отворен и добронамерен, трябва да са егати тъпанарите, за да не ти отвърнат със същото. Аз поне на такива не съм попадала. Нямам лоши спомени от колеги, дори от такива, които не са ми били чак приятели. Може пък просто да съм имала късмет, знам ли.
От друга страна, ако си наежена, мнителна, свръхамбициозна кучка, едва ли можеш да очакваш кой знае какви симпатии.

# 16
  • Мнения: 5 370
Пъзела не киха, а си намества очилата.. И има доста общо между приятелството и ваденето..
Благодаря, Минзи, знаех си, че винаги правилно ми четеш посланията.  bouquet

На 23 си мислех , че светът е розов и всички ти мислят само доброто.
Малко след 30 вече знаех, от горчив личен опит, че това не е така.
Сега си падам даже парче вълк-единак и хич не страдам от факта.

# 17
  • Мнения: 335
След като цяла епоха си знаехме "Че не всичко е пари" и по къщите си, и "по служба" бяхме саде приятели, много "европейска" пот се изля, за да ни светнат, че "то така само в България и в някоя славянска страна може..."
Навсякъде по света си било имало правила - на строг регламент за служебни отношения, за домашни посещения и прочие цивилизационен ред.

Тъкмо тия, дето все пак нещо работят, свикнаха с новия ред и бам! - пак не сме били като света.
Сега пък трябвало тиймкаквобеше, за да цивилизоваме на нова ръка задръстената си среда.

П.П. Пъзел има предвид предполагам култовата реплика: "Не сме се събрали да се харесваме, събрали сме се, за да работим"

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 20:54 от Холограма

# 18
  • Sf
  • Мнения: 808

П.П. Пъзел има предвид предполагам култовата реплика: "Не сме се събрали да се харесваме, събрали сме се, за да работим"

Мдаа...

И според вас кое е най-подходящото поведение на работа?

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 21:07 от Кроасания

# 19
  • Мнения: 4 300
Винаги съм имала приятели на работното си място, от дъното на душата си мразя тягостна работна атмосфера и гледам да го избягвам. Старая се да съм приятелски настроена, да избягвам определени теми, на които знам, че сме на различно мнение, не се пазя да не се "мина" като покрия колега или му помогна с нещо. Не помня да съм имала сериозен конфликт на работното място.
С доста от колегите си поддържам приятелски отношения, чуваме се по телефона, честитим си рожденни дни. Ходили сме да хапнем, да пийнем. А все пак достатъчно дълго време съм работила в пряка конкуренция с други и заплащането зависи от разпределението на клиенти помежду ни Wink
За сметка на мен Милото е точно обратната картинка- винаги е подозрителен за "заговор", забелязва всяка чужда грешка и не се колебае да я каже. И наистина се убеждавам, че нещата вървят на принципа "Каквото повикало, такова се обадило".

# 20
  • Мнения: 7 474
За сега сме само колеги, но работя само от месец Whistling

# 21
  • Мнения: 516
По- скоро е въпрос на общата атмосфера на работа, Рокси. Обикновено тя диктува и твоето отношение.

# 22
  • Мнения: 5 370


Мдаа...

И според вас кое е най-подходящото поведение на работа?
Toва към мене или Холо е?
Най-правилното поведение е много бач....и от време на време леко изкрейзване, 5-6 майтапа за разкош и пак. Разбира се, изкрейзването и пиенето на бира за мене не са ПРИЯТЕЛСТВО. ПРосто начин за разтоварване на нагнетения стрес.

# 23
  • Мнения: 4 300
Не бих го казала, Флор, ако с Милото не работехме на едно и също място Mr. Green

# 24
  • Мнения: X
Честно казано със сегашните си колеги и да искам, не можем да си станем кой знае какви приятели.Нямаме никакви общи интереси освен работата и каквото и да обсъждаме в даден момент си личи различния манталитет. Иначе се търпим и уважаваме ,ама съвсемд а си мешаме въшките не ми се ще. Преди беше друго, като бяхме по-младички хора всите колеги заедно, успяхме да се сприятели, излизали сме заедно,споделяли сме, и с някои от тях и досега се виждаме,ама и тогава си имаше разни интрижки. Освен това и фирмата си е малко от семеен тип, та буквално не знаеш кое откъде може да ти дойде, защото една колежка съвсем под секрет ми сподели, че шефа ходел да я разпитва за колегите как си вършели работата, колко време киснели в интернет и разни такива неща, което никак не е приятно нито за нея, нито пък за евентуално накльопаните.

# 25
  • Мнения: 5 940
Dona, отношенията на взаимопомощ и на доверие са нормална част от отношенията на работното място, защото това са си чисто човешки отношения. Има ги навсякъде, зависи от хората.
Както има и такива, които няма да ти помогнат и на улицата  да станеш, ако си припаднал, така има и такива, които биха ти помогнали да се издигнеш, ако вярват в теб, дори и на работата, дори и ако е в противоречие и със собствения им професионален комфорт.
Само, че на работното място не е невъзможно, да не кажа, че е изключено да не попаднеш в ситуация на сблъсък на двама  понякога близки като потенциал и възможности служителя. И  не е изключено те да са приятели, и  не е изключено и двамата да знаят колко са добре или колко са зле. Тогава не вярвам някой здравомислещ алтруистично да отстъпи собствената си възможност на другия, освен, ако тотално не му пука за работата му.
Иначе си права, че хората отразяват твоя подход. Но ми е трудно да повярвам, че винаги човек има  един и същ подход.

# 26
  • Мнения: 1 318
За съжаление след 4 години на едно място, където мислех, че човек може да създаде приятелски отношения, разбрах, че едно е да си в добри отношения с някого, а съвсем друго - да сте приятели. На работното място има конкуренция. Там не са се събрали хора с общи интереси - там е мястото, където се трудиш и ти плащат за това. Има хора, които са ми били много симпатични и съм им помагала с каквото мога (дори с риск да понеса наказания). Съответно не съм получила помощ, когато ми се е налагало.
Изводът ми е, че на работа трябва хората да са си само колеги в добри отношения, но да очакваш от някого приятелство и саможертва... е, няма как да стане.
Не изключвам и такива отношения, но са рядкост и понякога с цел облага...

# 27
  • Мнения: 2 448
На последната си работа работех с най добрия си приятел, по лошото е, че работих за него. Толкова години приятелство отиде по дяволите. Зарекла съм се да не правя повече такава грешка. Добри отношения  да, но приятелство не.
Разбира се различно е семейния бизнес, може да работиш с мъжа си заедно, но не като колеги за някой, а двамата за себе си.
Това е моето мнение, но всеки различно го чувства.

# 28
  • Мнения: 3 447
И наистина се убеждавам, че нещата вървят на принципа "Каквото повикало, такова се обадило".
Така е. Представи си хипотетична ситуация: имаш двама колеги, с които сте на една и съща позиция. Единият е усмихнат, дружелюбен, помага ти, покрива те, прави дребни жестове. Другият е подозрителен, мнителен, затворен, ревнив към работата си. Кого от двамата ще ти е по-лесно да прецакаш в името на кариерата?  Laughing
По- скоро е въпрос на общата атмосфера на работа, Рокси. Обикновено тя диктува и твоето отношение.
Ти си част от атмосферата, не го забравяй  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 3 447
На последната си работа работех с най добрия си приятел, по лошото е, че работих за него. Толкова години приятелство отиде по дяволите. Зарекла съм се да не правя повече такава грешка. Добри отношения  да, но приятелство не.

Неее, това е друго. Ако първо е било приятелството, а след това - съвместната работа, много вероятно е нещата да се прецакат, особено ако единият е в подчинено положение. Аз говоря за обратния случай - работата полека-лека води до приятелство.

Общи условия

Активация на акаунт