Пощенска банка

  • 1 604
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 840
...след изтичане на срока сметката става разплащателна и няма лихва. В някои банки има дори задължително минимално салдо и такса за месечно обслужване. Провери да не са ти начислили.
Такава трансформация не би ли трябвало да бъде спомената в договора?

Всъщност, на мен не ми стана ясно защо, ако договорът бъде прекратен предварително с теглене на суми и т.п., банката начислява лихва от 1% върху сумата от депозита за времето, в което е в банката, а ако договорът не бъде подновен, с което се и прекратява, БАНКАТА преустановява начисляването на лихва.
Изобщо не съзирам логика.
Хората четат и се объркват.
Текстът, че се начислява лихва от 1% при прекратяване логично предхожда текста, че се спира начисляването на лихва при изтичане на договора. И хората логично заключват, че им текат лихви извън договорените, ако договорът се прекрати.
Какво е значението дали е прекратен предварително или поради изтичане на срока?

# 16
  • Мнения: 1 572
е хайде хайде чак пък да припка като коза , все пак е веднъж годишно не е всеки ден , не мисля че е толкова сложно
за застраховките на колите си да не би да не припкаме , все пак парите са нейни не са на банката че не да припка

# 17
  • София
  • Мнения: 2 840
E това вече е голяма глупост...
Да, ама е факт.
И аз бях склонна да не вярвам, но е истина, няма да ме лъже жената, я.
Просто нямаше нито енергия, нито средства да се мъчи с адвокати. Все пак парите й бяха в банка. На сметка на мъжа й, без съмнение, но тя е ходила с удостоверение за наследници.
Толкова са били убедителни, че няма сметка там, че жената е обиколила и останалите банки, да не би да си е преместил парите дни преди да умре Joy
Мисля, че с добър адвокат или някакъв банков инспектор, срещу определена сума можеше да направи нещо, ама...минали работи, по време на един леко див период.
Какъвто и сега ни карат да мислим, че се задава.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 840
е хайде хайде чак пък да припка като коза , все пак е веднъж годишно не е всеки ден , не мисля че е толкова сложно
за застраховките на колите си да не би да не припкаме , все пак парите са нейни не са на банката че не да припка
Жената не е на 20, нито на 30. Всичко се случва.
Но не това е бедата, казах, проблемът не е в изгубената по договор лихва, тя е преглътната. За другата е мъката Mr. Green

# 19
  • Мнения: 491
...след изтичане на срока сметката става разплащателна и няма лихва. В някои банки има дори задължително минимално салдо и такса за месечно обслужване. Провери да не са ти начислили.
Такава трансформация не би ли трябвало да бъде спомената в договора?



Да, би трябвало, но понякога е написано много "постно". Например- след изтичане срока на депозита, се начисляват лихви и такси съгласно Тарифата на банката. Малко са хората,които ще тръгнат да четат Тарифата.
Общо взето, всичко е описано в договора. Банката не може да си позволи да има пропуски. Друг е въпроса, че често е написано така, че редовия гражданин нищо не разбира.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 161
Между това да преустанови начисляването на лихва ида не начисли лихва за пълен период има разлика, а доколкото разбирам случаят е второто. Това за мен е кокошкарско, но аз никога не съм имала добро мнеие за тази банка. Скоро в един друг форум четох, пак за Пощенска, че "забравили", че един кредит е погасен и съответно си търсели парите. Внимавайте с тях!

# 21
  • София
  • Мнения: 4 253
...след изтичане на срока сметката става разплащателна и няма лихва. В някои банки има дори задължително минимално салдо и такса за месечно обслужване. Провери да не са ти начислили.
Такава трансформация не би ли трябвало да бъде спомената в договора?



Да, би трябвало, но понякога е написано много "постно". Например- след изтичане срока на депозита, се начисляват лихви и такси съгласно Тарифата на банката. Малко са хората,които ще тръгнат да четат Тарифата.
Общо взето, всичко е описано в договора. Банката не може да си позволи да има пропуски. Друг е въпроса, че често е написано така, че редовия гражданин нищо не разбира.
Всъщност всичко си е написано ясно в договорите и за депозити и за кредити, но всички се вторачват в лихвата и за другите условия не се и сещат.  Логично е, ако някой ти предлага 10% по депозит при обичайни 4% да има някакви допълнителни условия, които ако не изпълниш и направиш равносметка се оказва, че ефективно се получил 0.5% Mr. Green.
Ама никой не отива в банката да попита, защо му давате толкова голяма лихва за парите?

# 22
  • София
  • Мнения: 2 840
  Логично е, ако някой ти предлага 10% по депозит при обичайни 4% да има някакви допълнителни условия, които ако не изпълниш и направиш равносметка се оказва, че ефективно се получил 0.5% Mr. Green.
Ама никой не отива в банката да попита, защо му давате толкова голяма лихва за парите?
Лихвата по срочен депозит в случая е 4.8.
А при неподновяване на договра се оказва, че изобщо не се начислява лихва. Дори 0.5% Mr. Green
Естествено, че договорите трябва да се четат. Мнооого внимателно.
Няма роптаене в случая, а изумление, че пари в банка по депозит могат да бъдат ползвани без начисляване на каквато и да било лихва.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 253
Ами то 4.8% си е точно промоционален лихвен процент /лева, евро, щ.д./ Примерът ми с 10% и 4% беше илюстративен.
Ако след периода депозитът се преобразува в разплащателна сметка, то тя се олихвява, но веднъж в годината на 31.12 или в случай на закриване на сметката. Най-добре е да отидете в БПБ и подробно да разпитате, защото според мен твоята позната не ти е предала цялата информация.
Не съм защитничка на Пощенска /в друга тема писах за уловките в договорите им за кредит/, но всички банки олихвяват сумите по сметките на техни клиенти.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 840
Не съм защитничка на Пощенска /в друга тема писах за уловките в договорите им за кредит/, но всички банки олихвяват сумите по сметките на техни клиенти.
Сметката е престояла 13 месеца след изтичане на договора за срочен депозит, който тя не е подновила. За този период не й е начислена никаква лихва.
В самия договор пише, че ако не бъде подновен, банката спира начисляването на лихва по депозита.
Жената се е подвела, защото по-горе пише, че ако договорът се прекрати предсрочно, банката начислява 1%.
Всъщност, оказа се, че можело и така.
Аз мислех, че не може, още повече, че сметката не е разплащателна.

# 25
  • Мнения: 4 892
КЛОНКА, самият термин "срочен депозит" подсказва, че договорът се сключва за перод, фиксиран.  След изтичането му парите се освобождават от депозита и преминават в разплащателна сметка или в подобна, в зависимост от термините и политиката на банката.
Има и други банки, които не начисляват /начисляваха, щото примерът, който давам е за банка, която вече не работи с физически лица/ лихва по разплащателни сметки, ако сумата по разплащателната сметка не надвишава определен минимум.
Ваше задължение е да си следите срока на депозита, предвид броя на клиентите на някои банки, не винаги е възможно да авизират своите клиенти лично за всяка промяна и събитие по техните сметки, както и общи условия и тарифи. Банката винаги се застрахова с клауза, че има право да променя условия..и прочие.  
Но Вие виждам, че нямате претенции за това.
Когато обаче правите депозита си, офисърът, който Ви обслужва е длъжен да Ви осведоми за тези неща, които в конкретния случай са въпрос на две минути, че и по-малко.
За съжаление у нас нелюбезното отношение, некомпетентност и липсата на настроение у служителите в салоните е преобладаващо.
Четете и питайте иначе няма никой да благоволи по желание да Ви информира за нищо. За съжаление.
Дори и автоматично подновяем се депозит да имате, пак си следете лихви и т.н.
Поздрави.

Общи условия

Активация на акаунт