Бихте ли наели майка си/свекърва си за 170 лв?

  • 8 523
  • 185
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 796
Сумата си е чиста подигравка, особено ако става въпрос за работеща баба.

# 16
  • Мнения: 22 436
il84, а защо да не ги вземат? Това си е труд като всеки друг и никой не е длъжен да гледа децата ти, нито родителите ти, нито който и да било друг.

Да, програмата е ок, за баби пенсионерки с ниска пенсия, това ще е един плюс и за тях и за родителите.

# 17
  • Мнения: 46 518
Не.
Категорично съм против детето ми да бъде отгледано от роднини.
Или аз (мъжът ми), или страничен човек.

# 18
  • Мнения: 24 467
Моля първо се запознайте с програмата и въпроса и после коментирайте- не е заяждане, темата е актуална и интересна и отговори по съществото й са важни.
Не виждам лично нито един негатив на предложението. Никой не кара родителите ви да напускат работа за МРЗ. Изобщо не става въпрос затова.
Не става въпрос и затова, дали детето ви ще го гледат роднини или "чужд човек" /то като че ли в яслите са все "наши хора"  Laughing/- тези варианти за отглеждане така или иначе са често ползвани у нас. С подобно доплащане се облекчава бюджета на родителите, а детето поне до 3 години се отглежда в домашна обстановка само при "един чужд" или свой човек, а не от една камара непознати хора по яслите.

"Аз лично се питам, ако не получавам добра заплата за частно ДЗ, ако не успея с връзки да преборя компютърната система на ясли и градини, ако нямам на разположение баби - какво правя? Вие какво правите?"

Наех си бавачки за децата си до навършване на 3 годишната им възраст. За първото дете цялата заплата отиваше от нашия джоб, докато сега поне поетата по програмата част от нея ми е помощ. Програмата си е за деца до 3 години обаче, след тази възраст- ДГ ми е варианта, а ако хлапето се разболява много- отново бавачка или единият остава в къщи. То няма много варианти. Аз лично не приемам безплатна дългогодишна помощ от пенсионирали се вече хора, имащи право на почивка. А и, както самата ти отбелязваш, не винаги има такива на разположение.

# 19
  • Мнения: 3 405
Нямам възможност да се включа към подобни програми, поради ред причини, и сама си гледам децата. Но ако имахме (аз, родителите ми или родителите на мъжа ми), да, щях да се включа към програма за пенсионери, гледащи внуче срещу МРЗ. Сумата не коментирам.

Ив, аз съм в такова положение в момента (майчинството ми изтича през януари):

не получавам добра заплата за частно ДЗ, не съм преборила системата на ясли и градини и нямам на разположение баби.

За сега гледам детето сама. Така ще е до пролетта.
Тогава, в зависимост как се развият събитията ще наема детегледачка или ще се опитам да го дам на ясли (държавна, частна), според заплатата, която ще получавам. Бабите не стоят на дневен ред по никакъв начин.


# 20
  • Мнения: 518
il84, а защо да не ги вземат? Това си е труд като всеки друг и никой не е длъжен да гледа децата ти, нито родителите ти, нито който и да било друг.

Да, програмата е ок, за баби пенсионерки с ниска пенсия, това ще е един плюс и за тях и за родителите.

Нашите родители не биха взели пари от нас за да гледат детето ни, когато имаме нужда от това! Ако държавата плаща като добавка към пенсията, да съгласна съм - ще ги наема. Но моите родители не са пенсионери и скоро няма и да бъдат, поне не в близките 10 години. Иначе програмата е ОК и който иска да се възползва, само че заплащането наистина е смешно!

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 12:49 от il84

# 21
  • Мнения: 11 004
Извинявам се за неточността - 170 лв ЧИСТО е това, което заслужава жената, която гледа детето ви!

И това ако не е подигравка, да й удържат от без това "огромната" минимална заплата. Twisted Evil

# 22
  • Мнения: 2 190
Съгласна с nana77 и Judi.

Смятам че това е много добра мярка, особено възможността и пенсионери да се включват. Това е крачка към решаването на една несправедливост - да няма подкрепа за отговорните и активни родители.

Моето мнение е дори по-крайно- за пълна равнопоставеност. Помощта от 220 лв трябва да се получава от всички родители, независимо дали са в къщи или се връщат на работа, дали са наели човек или го дават в частно/държавно заведение. В този период всяко семейство се нуждае от подкрепа.

# 23
  • Мнения: 3 456
Според мен програмата е добра. Чудно, колко много майки са настроени скептично. От тази програма реално могат да се възползват всички семейства, които и сега разчитат на бабите, с тази разлика, че самите баби ще получават някой лев. Могат да се възползват всички семейства, които разчитат на детегледачка и да доплащат до заплата, която договорят със самата детегледачка. Така излиза по-евтино за тези семейства. Ами аз лично виждам само плюсове.

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 14:35 от lorka barborka

# 24
  • Мнения: 3 993
.....Това е един вариант за избор в повече.....
И аз мисля така. Всеки решава за себе си, според индивидуалния случай. За някои хора програмата е добра и работеща и ще се възползват от нея. И защо не, държавата дава пари, който може да се възползва от това, рядко се случва все пак в нашата държава да работи ефективно някоя социална програма. Обаче аз мисля, че и тази програма ще бъде опорочена като много други подобни начинания и инициативи - ПОРАДИ ЛИПСА НА КОНТРОЛ. Само си представете как пред Социалните служби ще се извият опашки от баби-циганки....по колко деца имат циганите,а!  Shocked Rolling Eyes.... и баби и дядовци от по-селските райони дето по-възрастните живеят заедно с по-младите и все още активно им се мешат в живота...та тези социални групи ще окупират програмата, от тях ще има голям натиск за вземане на децата съответно парите.  Това е гарантирано! Peace
И като ще се явявате по телевизията на живо, МОЛЯ кажете, че имаме нужда от свестни детски заведения с обучени педагози и нормални условия на живот. Това за обучените педагози е важно, да следят за правилното хранене, моторно и психично развитие на децата, социализация и прочие - за тези неща бабите ИЗОБЩО не са квалифицирани да ги правят!  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 3 456
.....Това е един вариант за избор в повече.....
И аз мисля така.  Обаче аз мисля, че и тази програма ще бъде опорочена като много други подобни начинания и инициативи - ПОРАДИ ЛИПСА НА КОНТРОЛ. Само си представете как пред Социалните служби ще се извият опашки от баби-циганки....по колко деца имат циганите,а!  Shocked Rolling Eyes....

Условието е майката да се върнр на работа. Циганките рядко го правят. Ако бабите-циганки искат парите, майките-циганки трябва да работят.

# 26
  • Мнения: 24 467
Условието е майката да се върнр на работа. Циганките рядко го правят. Ако бабите-циганки искат парите, майките-циганки трябва да работят.


Ъхъ-ъхъ, точно това е,  Laughing не всяка ромка може да е ползвател на програмата, за радост.

# 27
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 751
Наистина това са смешни пари,но ако майката има добре платена работа,а бабата е съгласна,защо не.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 099
Наистина това са смешни пари,но ако майката има добре платена работа,а бабата е съгласна,защо не.

Е, не говорим за идеалния вариант - аз ако имам такава работа, дреме ми за програмите на соц. министерство... Плащам си за частната ясла и не се тревожа изобщо.

# 29
  • Мнения: 1 796
Наистина това са смешни пари,но ако майката има добре платена работа,а бабата е съгласна,защо не.

Е, не говорим за идеалния вариант - аз ако имам такава работа, дреме ми за програмите на соц. министерство...
Peace

Общи условия

Активация на акаунт