Бихте ли наели майка си/свекърва си за 170 лв?

  • 8 552
  • 185
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 958
Ще включа майка ми в програмата, защото тя тъй или иначе гледа детето. И е пенсионерка.
В статията в стандарт пише, че ще се правят три изненадващи проверки, и ако няма никой на адреса, изключват от програмата.
Ок, обаче бабата и детето са цял ден навън, прибират се само за следобеден сън.
В един момент да не се окаже, че сме изключени от програмата, без да сме виновни например?
Другото, което ме интересува е, ако забременея и родя, излизаме ли от програмата, ако се върна в къщи само за месец - два, какво правим, излизаме от програмата за едното дете, а после влизаме пак за двете.  newsm78

# 76
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Да бих. Бих наела и безработна ако майка ми не може, което е малко вероятно.

# 77
  • Мнения: 123
Ние не се уредихме за ясла и така или иначе баба й я гледа защо да не получава още някой лев над пенсията си  Peace

# 78
  • Мнения: 2 190
Хм, излиза, че ако нямам живи родители, съм в условия на дискриминация... И... да се оправям (казахме, че електронното класиране в ДЗ е бла-бла).
Държавата е майка за малцината, за които са сътворени критериите... Така ми се струва на мен.  Thinking


Ger4о, да не забравяме, че държавата не ме пита кой ми гледа детето и срещу каква сума, когато си удържа данъците... Не бъди толкова благодарна!

ivonska, съгласна съм, че е вид дискриминация. Ако можеш предложи тези пари да се дават и при записване в частна ДГ (и там са професионалисти), ако трябва да ги привеждат директно. А родителите да доплащат (и при бавачка би било така).

Не мога да се възползвам от програмата, тъй като детето ми е по-голямо, но знам колко е гадно да си данъкоплатец, а да си ощетен, като през това време, тези дето нямат или не декларират доход - за тях се дава.

# 79
  • Русе
  • Мнения: 627
Не бих наела баба му по бащина линия (тя е пенсионер) в никакъв случай! Начинът й на възпитание и отглеждане на деца е коренно различен от моите разбирания за безгрижно детство  Peace Едно дете има нужда от много внимание, много общуване и много игри. Не смятам, че един пенсионер може да удържи на темпото на толкова бързо развиващото се и активно дете. Слагането на детето в "паяка", пускането на сериалите по тв, оставянето му в кошарката с играчки, за да се изпуши поредната цигара не отговаря на моите изисквания  Stop
Предпочитам да наема външен човек, който да отговаря за своите действия и бездействия, отколкото да наема роднина и в последствие да се създадат дразги в семейството  Peace

# 80
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 964
Но там спокойно можеш да си дадеш детето в детско заведение и да се върнеш на работа, за да плащаш пак данъци!

Понякога човек трябва да излезе малко навън и да се поогледа, за да оцени и малкото, което му дават.

Майчински - 6 месеца, в най-добрият случай можеш да ги разтегнеш до 1 година, а ко бащата си ползва бащинските още 3 месеца.  А в детските заведения взимат от около 2 годишна възраст. Исландия. В много западни страни положението е подобно.

# 81
  • Мнения: 4 965
Моля първо се запознайте с програмата и въпроса и после коментирайте- не е заяждане, темата е актуална и интересна и отговори по съществото й са важни.
Не виждам лично нито един негатив на предложението. Никой не кара родителите ви да напускат работа за МРЗ. Изобщо не става въпрос затова.
...
С подобно доплащане се облекчава бюджета на родителите, а детето поне до 3 години се отглежда в домашна обстановка само при "един чужд" или свой човек, а не от една камара непознати хора по яслите.
...


Всъщност, програмата е чудесна. Идеята й е да се облекчи финансово семейството, а в същото време да се подкрепи финансово и близък, който в момента е безработен. Така и детето се отглежда до 3-годишна възраст от човек, на който може да се разчита; и двамата родители могат спокойно да се върнат на работа, без да се притесняват, че ще се наложи да работят само "за стаж", а заплатата им да отива за бавачки.
Аз лично съжалявам, че не съществуваше, когато моите деца бяха малки - моя близка беше безработна, а аз наемах почасово бавачка, когато можех да я наема по подобна програма (тя е човек, който не би приел по друг начин да ми стане "наемник").
Другата програма пък е точно за пенсионираните баби и дядовци - в повечето случаи и без това бабите имат желание да са в помощ, а така имат и още един допълнителен доход към пенсията, без да се чувстват неудобно, че ощетяват децата си...
Лично нашето семейство (ако тогава е още в сила програмата, да сме живи и здрави) планираме да имаме още едно дете, когато баща ми се пенсионира - така аз ще се върна спокойно по-рано на работа; детето ми ще бъде с човека, на когото имам повече доверие, отколкото на себе си, а и баща ми ще има още един допълнителен приход, грижейки за собственото си внуче (което не е длъжен да прави и аз не бих могла да го изисквам от него).
Единствено аз самата не съм наясно дали има някакво ограничение в дохода на семейството или в размера на пенсията, за да се кандидатства по програмата. Моля, ако някой знае, да каже...

# 82
  • Мнения: 8 622
Лично аз смятам да се възползвам от тази програма догодина живот и здраве. Проблема е друг. Аз съм от малък провинциален град, моя приятелка преди месец се опита да се възползва от една от двете програми- тази за пенсионерите баби и дядовци или  за безработно лице да гледа детето и, каза ли и че нямат отпуснати средства по двете програми и е невъзможно да се възползва от тях. Та въпроса който бих желала да зададеш е: ще бъдат ли ограничени средствата по тези програми и как ще бъдат разпределени. На мен ми се струва че г-жа Масларова само ни замазва очите с тези програми, които са обявени , а дефакто няма средства по тях!

Смятам че тези пари са добро допълнение към пенсията на един пенсионер (майчинство да не е повече, а се предполага че дядото или бабата няма да купуват памперси), въпроса е доколко един възрастен човек ще може да се грижи за едно дете пълноценно.

# 83
  • Мнения: 3 932
Абсолютно бих!

# 84
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Наистина има проблеми с реализирането на програмата - средства за нея се определят в началото на годината и все по-бързо се изчерпват. Така се ограничава броя на семействата, които могат да се възползват от нея. Тази година се пренасочиха допълнителни средства, но не съм сигурна дали от други социални дейности или от райони с по-слаб интерес към програмата.
Другия проблем, който забелязах е некомпетентността и безхаберието на служителите на дирекциите Социално подпомагане и Бюро по труда, особено в по-малките населени места. Аз имах късмета да се срещна само и единствено с много отзивчиви, любезни и информирани служители, но не винаги е така.

# 85
  • София
  • Мнения: 3 249
Аз определено не споделям мнението на il84, че бабите са длъжни да гледат децата ни. Затова сме родители и след като сме поели отговорността да имаме деца, ще си поемем и отговорността да си ги гледаме.

Абсолютно подкрепям това мнение. Баба или непозната - никой не е длъжен да ми гледа детето.

Тъй като в момента детето ми се възстановява от заболяване и не ходи на ясла, у дома го гледа свекърва ми. Смятам в края на периода да я поощря финансово за услугите, както и да й обясня, че за постоянен ангажимент, ако ми се наложи, НЯМА да ползвам нея. Това, че е майка на мен или на мъжа ми и че е успяла да отгледа своите деца, не означава непременно, че може да отгледа и моите и че съм съгласна с методите и отношението.

В този смисъл 170-220 лева месечно са крайно малко за наемане на жена - детегледачка, независимо от родствената връзка. Аз й оставям детето си, най-скъпото, а не котката. Бих плащала съобразно дохода си, естествено, но смятам, че задължително трябва да се плаща. И ако има някаква помощ от държавата в тази насока, бих се радвала да се възползвам. Дори това да е само стаж и минимални осигуровки на въпросния човек, защото гледането на дете Е работа.

# 86
  • Мнения: 2 334
Програмата е чудесна ,но аз не бих се възползвала от нея дори и да искам ,защото нашите баби са много млади и работят и мисля че не е разумно  да си оставят работата на която взимат доста по добри пари  Peace

# 87
  • Мнения: 263
Програмата е добра, но не ме интересува, предпочитам детските заведения (ясли, занимални и т.н.)

# 88
  • Мнения: 982
Програмата е чудесна ,но аз не бих се възползвала от нея дори и да искам ,защото нашите баби са много млади и работят и мисля че не е разумно  да си оставят работата на която взимат доста по добри пари  Peace

Е, както се разбра, можеш да наемеш коя да е пенсионерка или безработна.
Стига да намериш подходяща, разбира се!

Програмата е добра.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 099
Добре, де, съгласих се - всички бихме се възползвали, но вижте резултатите...  Thinking Аз плащам частно ДЗ и искам 170 лв да отиват за вноската - това би направило сумата доста по-поносима... Нямам подходящ безработен и/или пенсионер - защо за мен помощ да няма, като и държавна ясла няма???


Вита, кой е малкия град, който спомена като пример?

Общи условия

Активация на акаунт