Примерна схема на захранване (10)

  • 68 293
  • 661
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 2 381
Почнах с приготвено от мен пюре от домашни картофи. Ще видя следващото дали да е тиква или морков.
Мерси.  Hug

# 526
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, извинявай че пак ще те занимавам с тази тема, но ме интересува как се приготвя запарка,когато е с лечебна цел за бебе между 6 мес. и 1 год. Какво е количеството на билките и на водата?

При малки деца билките не се ползват за лечение, освен под лекарско наблюдение – под лечение се има предвид по-продължителен прием, стриктни дози и т.н. Предполагам, че имаш предвид чаят да се ползва за профилактика, вкл. при леки настинки. В случая се дава слаба запарка.

Чаят трябва да е слаб – по стандартната технология или с малко повече вода. Обикновено съотношението е 250-300 мл вода за 1 филтър-пакетче, 1 равна супена лъжциа (без връх) или 1-2 малки щипки от билките. Само се запарва, не се вари и не кисне повече от 15-20 мин.

За дете под 1 год. е много трудно да се даде достоверна информация. Аз ползвам сушени билки за себе си и го правя в горното съотношение, за да не минава много в кърмата. При директна коснумация от съвсем малки деца по-важно е количеството – срещала съм препоръки от 1 до 4-5 с.л. дневно, не повече.

# 527
  • Мнения: 559
Попарата с какъв чай може да се прави? На какво количество вода се слага пакетче чай?

# 528
  • Sofia
  • Мнения: 9 767
Моля за разяснение, тъй като и на мен ми предстои захранване и с изненада установявам, че информацията по въпроса е изключително некоректна, различна, противоречаща си и в крайна сметка объркваща.
Та значи реших да захраня на 5.5м. Започвам със зеленчукови пюрета. След като да кажем месец въвеждам няколко зеленчука сметнах, че ще мога да заместя обедното хранене с пюре. Да ама ето какво се препоръчва в първия линк:

- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна.
Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш

Тази информация ми се струва леко некоректна. Преди всичко какво значи, че твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове? САМО за това ли? Нали уж всички са съгласни, че млякото (кърма или АМ) след 6-тия месец не е достатъчно за набавяне на нужните вещества при детето (в тази насока са и препоръките на СЗО и ЛЛЛ). Не мога да схвана идеята - хем млякото не е достатъчно да набави нужните вещества, хем обаче пюретата ги даваме на нахранено стомахче (очевидно 40мин след хранене не са достатъчни за огладняване). С това хем детето няма да има кой знае какъв интерес да приеме нова храна, хем тази нова храна ще е минимална и рискуваме да не осигури нужните вещества. Не е ли по-логично да се препоръчва 1 замесетено хранене на ден? Така детето хем ще хапва достатъчно пюре, хем останалите кърмения ще набавят нужното мляко.

# 529
  • Мнения: 3 743
Особено след като го захраних точно с морков.. И без това си беше дрисльо, с моркова направооо ми спря тока да бърша дупета  hahaha

И при нас е така Peace.

А нормално ли е всеки памперс да е с вид и аромат на морков Crazy, въпреки че не е яла повече от 20мл морковено пюре на ден /наобяд/ newsm78

# 530
  • Мнения: 559
NBM, аз не съм съгласна с мнението ти, че кърмата след 6тия месец не е достатъчна. Вярвам, че е достатъчна и захранването трябва да протича плавно, без да се насилва детето и точно за да се запознае с нови вкусове и консистенции. Представи си как и кога са захранвали бебетата преди  години, когато не е имало пасатори, АМ и готови каши за бебчетата? Кърмели са много по-дълго, докато детето не е способно да се храни с храната на възрастните.  Peace
Информацията във форума винаги е противоречива. Важно е да се информираш и сама да прецениш кое е най-доброто за твоето бебе. Някои започват захранването още от първият месец и до шестия изместват всички хранения!

# 531
  • Sofia
  • Мнения: 9 767
NBM, аз не съм съгласна с мнението ти, че кърмата след 6тия месец не е достатъчна.

Това не е мое мнение, а на СЗО. Гледах часът на мама където д-р Попиванова (която е консултанта в кабинета по кърмене, т.е от най-големите привърженички на кърменето) точно това обясни- след 6 месец ТРЯБВА да започне захранване, защото кърмата вече не осигурява нужните на бебето вещества. Ако има някоя още по нова теория моля някой да ме поправи, но все пак предаването беше само преди 1-2 месеца.
Преди не чак толкова много години пък са захранвали от втория месец, така че извини ме, но това преди колко години кой какво е правил не ми е аргумент.
Естествено, че захранването трябва да протича бавно, нали затова са тези схеми, а не защото захранване не трябва да има. Говоря за захранване след 6-тия месец, бебето ми е на 5 и вече е очевидно, че не съм от тези, които захранват на 2.

Та въпросът ми е защо при захранване СЛЕД 6-тия месец до 1г. да няма заместване на кърмене с пюре (например зеленчуково) след като то е очевидно нужна и полезна за бебето храна и логично би се приела по-лесно ако детето е гладно, а не кърмено само преди 40мин?

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 22:10 от NBM

# 532
  • Мнения: 1 449

Ако изключителното кърмене е безспорно предимство до 6-ия месец, след това не е.
Това е мнението и на СЗО, и на д-р Попиванова, и на водещите педиатрични организации, спор няма.

Не се замества кърмене до 1 год. = идеалният вариант
Заместват се не повече от 2 кърмения до 1 год. = минималният вариант

Логиката
1. Млякото е с приоритет.
Едно дете и на 6 м., и на 11 м. има нужда от 750 мл средно. След 12 м. това количество вече е 500 мл.
Млякото е приоритетна храна до 1 год. и най-лесният начин да се гарантира, че детето поема достатъчно кърма, е да се дава преди хранене (напр. 30 мин. преди пюрето) или между храненето (напр. 60 мин. преди пюрето и 2 часа след предходното хранене).
2. Твърдата храна допълва млякото, не обратното.
Твърдата храна добавя витамини, ценни мазнини, минерали и енергия, които само кърма или АМ не могат да осигурят след 6 м. Нуждата от мляко е една и съща от 6 до 12 м., но с възрастта количеството на пюретата и кашите се увеличава т.е. увеличава се допълнителната хранителна стойност и допълнителната енергия с растежа на детето. Освен това, лесно могат да се сравнят калориите и конкретните хранителни елементи в 100 мл кърма/АМ и 100 мл пюре например: нито пюрето е достатъчно само по себе си (особено ако детето не е склонно да яде много), нито кърмата.

Кога се замества кърмене
* Когато майката прецени.
* Когато обстоятелствата наложат.
* В зависимост от планираната продължителност на кърменето (до/след 1 год.).
* Желателно е поне след 8-9 м.
* В идеалния случай след 12 м.

Официалните схеми на захранване на водещите педиатрични организации препоръчват различни варианти, но обикновено не се заместват повече от 2 хранения. Тук следва да се отчита и социалният фактор – например ако майката трябва да се върне на работа на 6-месечна възраст на детето, тя може да задържи кърменето през деня до 1 год. чрез цедене или друг удобен за нея вариант, но ще бъде много трудно да кърми например 8-месечно дете 3-4 пъти през деня. Логично е да се заместят 1 или 2 твърди хранения.

Ако детето е захранено на 6 м., през първия-втория месец не поема много твърда храна. Особено по-пристрастените кърмачета – там преходът от изключително хранене на гърда към кърмене+лъжичка обикновено е по-плавен. Чистото зеленчуково пюре няма достатъчен внос на витамини, минерали и прочие – добре е да се допълва с мляко. Дори да става въпрос само за едно твърдо хранене дневно. При децата на АМ схемата е мляко в пюрето т.е. шишето може да се махне. При кърмачетата схемата е кърмене+хранене или хранене+кърмене. Изборът между тези варианта зависи от плановете за кърмене - отбиване на 1 год. или доста по-късно.

По-широко тълкуване на подхода, че всяко хранене е млечно до 1 год.
 Идеята да не се замества кърмене изцяло с твърда храна е да се осигури нужния прием на мляко преди 1 год. – той трябва да бъде средно 750 мл (600-950 мл).

Ако това условие е изпълнено, няма значение дали се спазва съвсем стриктно правилото всяко твърдо хранене да е придружено от кърмене 30-60 мин. преди/след това. Тъй като на възраст 6-8 м. стомахчето е много малко, това мляко трябва да се осигури с поне 5-6 пъти кърмене на денонощие или предлагане на АМ. Едно-две от тези кърмения няма как да не съвпада с обедното или следобедното предлагане на твърда храна (+/- около час) т.е. храненето остава млечно, дори да се дава само пюре.

На възраст 8-10 м. дечицата вече сучат по-бързо и по-силно и е възможно да си набавят кърмата с не повече от 4-5 пъти кърмене на поискване. Освен това, тъй като дечицата на поискване често се будят нощем, възможно е да разредят дневното кърмене до 3-4-5 пъти. Ако през нощта се будят поне 1-2 пъти и сучат добре (не само се успокояват или търсят начин да заспят), тогава е логично да си набавят кърма с някое от тези нощни кърмения и едно от дневните хранения да остане без кърмене. Това важи особено за летния сезон, когато някое от дневните кърмения може да стане по-лениво или дечицата да го пропускат заради топлото време за сметка на нощното сукане.

Заместването на кърмене не изключва добавяне на мляко
Заместването на кърмене с пюре или каша не означава, че млякото се изключва напълно от даденото хранене – може да се добави изцедена или замразена кърма, може АМ, може бебешки или обикновен млечен продукт според възрастта. Заместването означава, че се маха директното хранене от гърда или шишето.

Ако бебето не е гладно след кърмата?
Това е логична мисъл, но едно бебе има специфични реакции. Първо, всички деца са различни, за едни няма проблем да приемат пюре след кърмене, други твърдо не желаят. Второ, след 6 м. вече е налице осъзнат интерес към околния свят и много често любопитството към храната, лъжичката и самия процес на хранене надделява. Не е задължително детето да се наяде с пълна доза пюре, достатъчно е да приеме 1/2, 1/3 или 1/4 от пълното количество като нужна добавка към млякото. Захранването е въпрос и на физиология, и на психология.

-------------------------
Това изобщо не е изчерпателно изложение, има още хипотези и аргументи 'за' и 'против'.
Няма нищо некоректно или нелогично в информацията за заместване на кърменето.
Различията идват от това, че всяка схема на захранване и кърмене се адаптира спрямо детето и обстоятелствата.
Логично е темата да започне с пожелателния вариант, особено при дългокърмещи дами, оттам нататък всеки преценява. 

# 533
  • Мнения: 559
Имах в предвид доста преди майките ни (които са захранвали от втория месец).  И го споменавам, защото тогава всичко е ставало по естаствен начин. Днес бягаме от естественото, сякаш е нещо лошо и дивашко.
В Америка правят изследвания дали е проблем до годинката бебетата да са само на кърма! Нещата се развиват и променят. Сега сме убедени, че е редно захранването да започне след 6тия месец. Точно така са били убедени и майките ни когато са ни давали сок след 40тия ден.
Косе Босе ти е обяснила доста изчерпателно. Отзивчива както винаги  Hug

# 534
  • Sofia
  • Мнения: 9 767
Много благодаря на Косе Босе за изчерпателният отговор  bouquet Перфектно написано. Значи остава да съблюдавам приема на мляко да е достатъчен, оттам-нататък едно заместване дневно не е фатално (поне аз така разбрах). Ние сме на смесено хранене, което  леко ме притеснява що се отнася до прием на пюре след цяло хранене (т.е кърмене+АМ). Така че при нас заместването в началото ще бъде пюре вместо добавката след кърмене.

Имах в предвид доста преди майките ни (които са захранвали от втория месец).  И го споменавам, защото тогава всичко е ставало по естаствен начин. Днес бягаме от естественото, сякаш е нещо лошо и дивашко.
В Америка правят изследвания дали е проблем до годинката бебетата да са само на кърма! Нещата се развиват и променят. Сега сме убедени, че е редно захранването да започне след 6тия месец. Точно така са били убедени и майките ни когато са ни давали сок след 40тия ден.

Не бягаме от естественото сякаш е нещо лошо и дивашко, просто следваме логичните съвети потвърдени от научните изследвания. Не всичко, което е правено някога е най-доброто, колкото и естествено да е, просто тогава може да не е имало по-добър начин.
Колкото до кърмата - нали точно изследванията са показали, че след 6м детето има нужда и от други вещества.
А защо майките ни са давали сок след 40 ден също е много добре обяснено в библиотеката.
Наистина нещата се развиват в науката и не се знае какви ще са препоръките в бъдеще, много неща са възможни, но при сегашните изследвания и обстоятелства аз лично не бих експериментирала с детето си и смятам да следвам препоръките.

# 535
  • Мнения: 65
Косе Босе,
Дано не съм твърде настоятелна като връщам темата на предишната страница,но питанията ми останаха без отговор.Притеснено ми е,защото незная как да процедирам.

Никоя ли от захранилите с глутен мами тук не може да сподели опита си с готовите каши?

# 536
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 952
Мина и аз не мога да помогна. Давала съм само каша от овес. Другите каши, които имам са млечни и съдържат пълномаслено мляко. Не разбрах какъв е проблема и да не мога да ги давам защото съдържали пълномаслено мляко newsm78

Мога ли да давам каша от пшеница, бисквити, както и пюренца, които са за "Лека нощ", ако съм въвела само овеса?

Сега чета съдържанието на едно пюренце - минимални количества на грах, червено цвекло, краве масло, слънчогледово масло - това означава ли, че тези храни ги въвеждам и да ги отметвам Wink

# 537
  • Мнения: 128
Здравейте  Peace
Включвам се с питане относно камута. Познато ли ви е това растение (сорт пшеница) е? Как го приготвяте? Кога сте го въвели? Аз научих за него много случайно, но не вярвам в случайности та ... В магазина, от къде купуваме овесените ядки попитах за киноа, нали я имаме в схемата да се подготвя от по-рано, че ми се струваше малко екзотична и трудно намираема, но явно не Grinning и в тази връзка ми предложиха и амарант и камут. За амаранта намерих повече инфо, но за камута и как може да се въведе не.

# 538
  • София
  • Мнения: 308
Mina`s mom, преди да въведа глутена и аз търсих подходящи готови каши, с които да въведа постепенно глутеновите храни, но понеже също като теб не открих такива, реших да въведа глутена с домашна каша от пасирани варени ядки (съответно овесени, ръжени , ечемичени и пшенични). Изобщо не е трудоемко, а по този начин преминаването от един вид зърно към друг може да стане много плавно и постепенно.
След първите 2 глутенови храни въведох и сиренето , така вместо попара сутрин предлагам ядки със сирене, което за мен е по-здравословния вариант на попарата, а и така се постига и по-голямо разнообразие в закуските. Вместо масло засега ползвам зехтин, като масло предстои да въведа след няколко дни.
За сиренето - ползвам козе, но е домашно. Ако трябваше да си купувам бих взела Био краве сирене. За маслото - ще купя Президент.
Относно добавянето на мазнина и подправки в готовите пюрета - в тях мазнина си има, а някои са и овкусени със зелени подправки.

Царевични сухари съм купувала от Кауфланд. Не помня марката, но са от едро смляна царевица, така че надали са подходящи за възраст преди 10 мес. Друго което мога да се сетя за попара са оризови блокчета от диетичните щандове. Тях използвам за гризкане навън, вместо бисквити, но може да се пробва да се направи попара с тях.

# 539
  • Мнения: 2 111
Mina's mom въведох глутена в реда овес-пшеница-ръж-ечемик.
Овес-с пасирани фини овесени ядки.Може да се използва и кашата овес на Хип,но тогава не я намерих.
пшеница-използвах пълнозърнестите каши на Хип в бурканче-те съдържат овесени и пшеничени ядки и след въведен овес са подходящи за въвеждане на пшеница.
ръж,ечемик-въведох ги заедно с кашата "7 зърна" на Милупа.Въведох и просото с нея.Не е имало проблем .
Масло и краве сирене не давам,защото сме с алергия.Козе сирене и овче купувам на Маджаров.
Симона също не яде домашни пюрета,не добавям мазнина в готовите.Слагам само зехтин в инстантните каши.

Общи условия

Активация на акаунт