Примерна схема на захранване (10)

  • 68 255
  • 661
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 449
Косе Босе аз пък съм чела,че мента и ментолови деривати не се препоръчват за деца до 6 год. и е желателно да не се използват пасти за зъби с мента,както и дъвки и бонбони. Доколкото се сещам причината е незрелостта на черния дроб.Как ще коментираш това?!

Ментата е противопоказна при малки деца – но когато е под формата на масло, тинктура, силна отвара. Ако се приготвя като запарка или слаб билков чай, може да се предлага. Има значение и количеството чай - което се отнася и за по-безобидните билки. По принцип максимумът за билков чай е няколко супени лъжици или под 1/4 чаша дневно.

На бебета не се дава чай за директна консумация, но се има предвид деца под 6 м. Ментата би могла да има успокоителен ефект при колики у новородените, но се избягва - поради въздействието върху бъбреците и черния дроб може да причинява бебешка жълтеница.

Ако се пие в по-голямо количество от майката с цел намаляване на лактацията, не е опасно за детето. В много бебешки рецепти за деца под 1 год. ментата се ползва спокойно като подправка.

Ментолът в натурален вид е различен от ментола, който се ползва във фармацевтиката, козметиката и хранителната индустрия. В самото растение количеството ментол е много малко (около 0.5%), а в ментовото масло е 50-80%.

-----------------------
Това е, което имам като обща информация, свързана със захранването. По принцип ментата се счита за подходяща, универсална билка за чай, освен когато се ползва с лечебна цел като силна отвара. За ментола в козметичните и хранителните продукти не мога да коментирам. Ако имаш възможност, може да споделиш информацията за ментоловите деривати. Между другото, сещам се в момента, че "Веледа", които предлагат хубава натурална козметика, имат паста с лайка и мента за съвсем малки деца.

# 511
  • Мнения: 68
Косе Босе, извинявай че пак ще те занимавам с тази тема, но ме интересува как се приготвя запарка,когато е с лечебна цел за бебе между 6 мес. и 1 год. Какво е количеството на билките и на водата?

# 512
  • Бургас
  • Мнения: 83
Косе Босе за изчерпателната информация Hug

Всъщност това съм го учила по Детска стоматология и обяснението беше само незрялост на черния дроб.Друга информация за жалост засега нямам.Но ще се позаинтересувам и ако намеря нещо с удоволствие ще го споделя тук

# 513
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Косе Босе, отново хиляди благодарности за отговора. Heart Eyes Видях го, но чак сега имам възможност да пиша и да ти благодаря.

И естествено пак цъфвам с милион въпросчета!  Mr. Green

По ред на номерата:

Аз малко недоразбрах, та да питам. След известно време започвам въвеждането на месото и глутена. Мога ли да комбинирам въвеждането на месцето и глутена с други плодчета и зеленчуци? Есетствено ще следвам схемата да давам всяко ново нещо поне по 3 дни(някои 5). Доколкото разбрах между различните меса и глутеновите трябва да има повечко време разлика. Или те трябва да севъвеждат по-дълго време? newsm78

Кога мога да започна да давам кисел?

Вярно ли е че има царевични сухари (аз не съм срещала до сега  Embarassed)? Ако има каква марка са? Мога ли да ги давам като попарка, при положение че съм въвела царевицата?

Какви безглутенови зърнени каши може да ми препоръчате? (честно да си кажа не знам кои зърна съдържат глутен и кои не съдържат)

И последно питане. Става въпрос за сметаната. Кога се въвежда?

Благодаря ви предварително за вниманието!   bouquet

# 514
  • Мнения: 2 660
Косе Босе, следния въпрос за захранването:

Една седмица давах морков като първа храна за захранване. Не стигнахме до кой знае какви количества - морковът беше силно разреден с кърма, давала съм не повече от 2-3 лъжички (не го хареса и не съм настоявала).
От самото начало имаше някакви дребни пъпчици само в областта на памперса, реших, че не е свързано с храната.

На 8мия ден дадох на върха на лъжичката тиква. През същата нощ и на другия ден забелязах, че урината мирише много нетипично. Тогава се замислих и за пъпчиците. В началото реших, че реакцията е била от тиквата, но сега не съм сигурна, тъй като пъпчици имаше и по време на моркова.

Сега се чудя какво да правя. Първо мисля една седмица да я оставя само на кърма. За после се двоумя дали да не направя следната последнователност - картоф-тиква-морков. Или да започна с ябълката и да оставя зеленчука за след няколко плода. Проблемът е, че освен ябълка не знам какво друго сезонно да и дам. А и не знам дали въобще е реагирала на моркова или тиквата или наистина са били пъпчици от прегряване и миризмата на урината не е имала нищо общо.

Днес забелязах, че има пъпчици и по гърдите и около устата. Около устата е имала и друг път, много се плюнчи. Но сега не знам дали да свързвам всичко с храненето...

# 515
  • Мнения: 2 132
Защо не мога да отворя повечето от линковете на 1ва страница и примерна схема на захранване 1,2 и 5?

# 516
  • София
  • Мнения: 2 381
Захранване със зеленчуково пюре, на бебе, което не ака редовно - как?
Акото не е твърдо или на топчета. Дуфалакът помага.
Док ме съветват със сок да захраня, но не искам.

# 517
  • Мнения: 8 242
Захранване със зеленчуково пюре, на бебе, което не ака редовно - как?
Акото не е твърдо или на топчета. Дуфалакът помага.
Док ме съветват със сок да захраня, но не искам.
Ако е само на кърма, определено не е запек..
А ако си решила да захранваш, морковчето ще ви оправи  Wink

# 518
  • Мнения: 1 062
Морковът запича Rolling Eyes
По-добре започни с тиква  Simple Smile
Ако е сок или плод - круша.

# 519
  • Мнения: 6 713
Захранване със зеленчуково пюре, на бебе, което не ака редовно - как?
Акото не е твърдо или на топчета. Дуфалакът помага.
Док ме съветват със сок да захраня, но не искам.

Тиква! Peace Морковът - запича Simple Smile

# 520
  • Мнения: 8 242
Захранване със зеленчуково пюре, на бебе, което не ака редовно - как?
Акото не е твърдо или на топчета. Дуфалакът помага.
Док ме съветват със сок да захраня, но не искам.

Тиква! Peace Морковът - запича Simple Smile

Не е много така Simple Smile
Моят син го разхлабва.. Особено след като го захраних точно с морков.. И без това си беше дрисльо, с моркова направооо ми спря тока да бърша дупета  hahaha
За сметка на това тиквата така го затапва, че 2 дни не може да се изходи  Rolling Eyes Даже и сега като голям..

# 521
  • Мнения: 1 449

"Мога ли да комбинирам въвеждането на месцето и глутена с други плодчета и зеленчуци?"
Да, между различните видове месо и зърна предлагаш плодове и зеленчуци.
Идеята е да не се въведат 2 вида месо през 5 дни - спокойно може да се направи интервал от 10-14 дни. Междувременно се дават нови плодове или зеленчуци. Ако са минали поне 7-10 дни след първия/втория вид месо, може да се вкара глутен с овес. След 5-6 дни се дава нов плод или зеленчук по преценка, а междувременно глутена се дава редовно и в нормални дози. Следващата глутенова храна (напр. нещо с ечемик) се дава 2 седмици след овеса или по-късно, както прецениш.

"Кога мога да започна да давам кисел?"
Кисел може още през първите месеци от захранването – след първите зеленчуци или след първите каши.
Нишестето не е агресивно за стомаха, затова е подходящо за първите 1-2 месеца от захранването.
След това се дава за разнообразие, например 1-2 седмично – едно дете на 8-9 м. може да яде разнообразни каши с плод, а те имат по-богата хранителна стойност от нишестето с плод.
За начало – царевично нишесте.

"Вярно ли е че има царевични сухари?
Мога ли да ги давам като попарка, при положение че съм въвела царевицата?"

Не знам марка, дано другите дами се включат с информация.
Може като попара, обаче зависи от какво брашно са, все пак царевицата не е лека за стомаха. Царевицата от пюре или нишесте се приема по-безпроблемно от стомахчето. В готовите каши също е доста обработена, макар че зависи какъв процент от кашата е. Царевични сухари ми се струват подходящи след 7-8 м.

"Какви безглутенови зърнени каши може да ми препоръчате?
(честно да си кажа не знам кои зърна съдържат глутен и кои не съдържат)
"
Зърна без глутен:
- ориз, кафяв ориз
- елда
- царевица
- просо
- амарант
- киноа
- тапиока
Зърна с глутен:
- овес
- ръж
- ечемик
- пшеница, вкл. булгур и шпелта

"Става въпрос за сметаната. Кога се въвежда?"
След 8 м.
Има пюрета след 6 м., но това е възможно най-ранната възраст.
Сметаната в пюретата обикновено не е от АМ, въпреки че е пригодена за бебешко хранене. Ако можеш да я избегнеш, добре е да се въведе във възрастта за сирене и подобни млечни т.е. 8-10 м.

# 522
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, следния въпрос за захранването:
...

Един добър дерматолог може да каже от пръв поглед от какво са пъпчиците, особено тези под памперса. Има си начини да се разпознават пъпчиците от претопляне, от механично дразнене на кожата или от алергия.

Щом няма други сериозни реакции и предвид времето и сезона на гриповете, за момента наистина е разумно да оставиш детето само на кърма за седмица и да изчакаш да се изчистят пъпчиците. След това стават и двата варианта за следващи храни. Може би е добре да започнеш картофа и тиквата и след това отново да провериш за реакции към моркова. Освен това ще са минали около 3 седмици от проблемното въвеждане на моркова, това е разумно изчакване за повторно въвеждане.

# 523
  • Мнения: 65
Ето ме и мен...Simple Smile
Пак наминавам с питане.
косе Босе,
на 7-ми декември Мина навърши 8 месеца.Тогава въведох месото с пуешко на ХИПП.Ще следвам препоръките ти да въведа втори вид месо поне след 14 дни.С месото нещата горе-долу са ясни.
Питането ми е за глитена.Планирам да го въведа в началото на 9-ти месец.Съветът на нашия педиатър е да го въведа със сухари в попара.Този вариант ми се струва добър,защото нямам възможност да правя домашни каши и ще ми е трудно да следвам препоръката ти за Овес-Ръж-Ечемик-Пшеница.Досега не съм срещала готови каши,които да съдържат само по един вид от посочените зърна.Тук е мястото да помоля другите мами,които използват готови каши да ме посъветват как да въведа глутена с тях.
Връщам се на съвета на педиатъра ни...Ако все пак възприема този начин за въвеждане на глутен,кога преди това да предложа сирене и масло?Той ме посъветва да слагам козе сирене.Всяко ли от магазина е подходящо?А маслото-какво?Как да ги въвеждам?
Не правя домашни пюрета,защото Мина отказва да ги яде.Мога ли да добавя от допустимите за възрастта мазнини и подправки към готовите пюрета,за да ги въведа?
Засега Мина яде по около 150/160гр. пюре на обяд /все още смесвам зеленчуково и месно/.Следобед давам каша-обикновено смесвам ориз и царевица на Милупа с безмлечна Елда на ХИПП и добавям плод.Понягока предлагам само Елда с кърма и плод.Ако предложа кашата 2 часа след последното кърмене,Мина изяжда 160/170 гр.Опитвам се вече да заместя кърмене,поне следобед с кашата.
Благодаря предварително

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 11:15 от Mina`s mom

# 524
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Косе Босе, хиляда благодарности!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт