КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА

  • 86 779
  • 475
  •   1
Отговори
# 15
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Аз винаги правя баница с късмети, руска салата и торта. А другите ястия всеки път различно. Щях да забравя и баклава.

# 16
  • Мнения: 493
Да се запиша и аз тука да събирам идеи Wink

На бъдни вечер правя постни ястия-пълнени чушки с ориз и зеленчуци(тук нямаме зелеви или лозови листа за сърми Cry),картофена,бобова салата,гледам да ги докарам до 7 Mr. Green
За Коледа в интерес на истината не съм правила нещо специално-баница,пържоли,млечна салатка и така...
С удоволствие ще ви следя Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 503
Тази тема ме подсеща за едно ефектно предястие за Нова година -"ЗИМНА ФЕРИЯ"-Борчета направени от различни по големина пържени шницелчета поставени едно върху друго.Прикрепват се с помощта на клечки за зъби.Поставят се върху подложка от картофено пюре.Украсяват се с парченца морковчета ,лентички  пиперки от туршия.,които се прикрепват с пръчици от фиде-това са играчките на елхата.Накрая всичко това се посипва с настъргано по- твърдо сирене като сняг. Peace

# 18
  • Мнения: 1 505
Иве това зву4и доста добре,а и сним4ица ако намериш от някъде да порадваш окото няма да откажем.
Ина4е миналата коледа и бъдни ве4ер за първи път си готвих аз,изкарах 11 ястия.на нова година пък се събирахме с приятели и аз организирах забавленията,направих баница с късмети и късметите от вас моми4ета ги преписах и стана едно шоу.Подарявахме си подаръци с томбола,беше доста забавно.

# 19
  • Мнения: 6 773
Вярно,че до Коледа има време,но който е решил да прави Английски коледен кекс вече му е време да започва  Wink .
Давам този линк,защото снимките в личната темичка на Джема липсват.

# 20
  • Мнения: 99
2в1 този Английски коледен кекс изглежда супер апетитно. Но да попитам нещо-след като стане готов как трябва да се съхранява през следващите 6 седмици-на стайна температура, в хладилник или някъде навън на студено? newsm78 Извинявам се за въпроса но все се чудя като е с яйца как се съхранява. А иначе друг е въпроса как ще устиска толкова време Thinking защото само като замирише на топло изпечено и се започва хапване Crazy

Темата е супер и ще я следя. Чакам с нетърпение да науча кулинарни вкуснотии от напредналите, че да изненадам милото по празниците  bouquet

# 21
  • Мнения: 503
Иве това зву4и доста добре,а и сним4ица ако намериш от някъде да порадваш окото няма да откажем.
Ина4е миналата коледа и бъдни ве4ер за първи път си готвих аз,изкарах 11 ястия.на нова година пък се събирахме с приятели и аз организирах забавленията,направих баница с късмети и късметите от вас моми4ета ги преписах и стана едно шоу.Подарявахме си подаръци с томбола,беше доста забавно.

Да си призная това предястие го правих преди десетина години.Но тези дни ровейки се в нета попаднах на тази интересна рецепта в един готварски сайт "Веселият готвач" и се сетих за нея.За съжаление и там няма побликувана снимка.

# 22
  • Мнения: 503
500 г кайма         "ЗИМНА ФЕРИЯ"
1/2 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. брашно
3 бр. яйца
1/2 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. кимион
1 ч.л. сода
олио за пържене
За украсата:
картофено пюре
настъргано сирене
за гирляндите - ивички кисело зеле
за играчките - червени и зелени чушки
 Детайли
Добавена от:  reni55 (рени) 
Категория:  Ястия с мляно месо
Тип:  Българска кухня 
Повод:  Нова Година
Сложност:  Трудна
Оценка:  5/5 (4 гласа)
Оцени:   Много добраДобра СреднаЛошаМного лоша 
Добавена на:  26 Октомври 2008 г.
Рейтинг:   (?)

--------------------------------------------------------------------------------
 
       
 
 
 
 
 



  Каймата се омесва с всички продукти. Оставя се в хладилник да престои 1 час. С различни по големина лъжици - голяма супена, малка супена, чаена и кафена, се оформят шницелчета и се пържат в сгорещено олио. От всички размери се правят еднакъв брой.
В голяма чиния се правят преспи от картофеното пюре. Всяка елхичка се прави от 4 шницелчета, като най-малкото е отгоре.
Промушват се със солета или клечки за зъби. Забождат се в преспите. Върху всяка елхичка се поръсва настъргано сирене за сняг. Правят се гирлянди от кисело зеле, които се прикрепват с фиде. Иргачките се правят от чушки от туршия - зелена и червена, или морковчета.
Източник: Виолина Стефанова
 
Моята препоръка е  да не се слага сода в каймата,тъй като при пържене шницелчетата много се издуват и заприличват на топчета.Така трудно се оформят елхичките.  Grinning Wink
Иве това зву4и доста добре,а и сним4ица ако намериш от някъде да порадваш окото няма да откажем.
Ина4е миналата коледа и бъдни ве4ер за първи път си готвих аз,изкарах 11 ястия.на нова година пък се събирахме с приятели и аз организирах забавленията,направих баница с късмети и късметите от вас моми4ета ги преписах и стана едно шоу.Подарявахме си подаръци с томбола,беше доста забавно.

Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 17:16 от ива

# 23
  • Мнения: 6 773
Но да попитам нещо-след като стане готов как трябва да се съхранява през следващите 6 седмици-на стайна температура, в хладилник или някъде навън на студено? newsm78 Извинявам се за въпроса но все се чудя като е с яйца как се съхранява. А иначе друг е въпроса как ще устиска толкова време Thinking защото само като замирише на топло изпечено и се започва хапване Crazy
janeta* ,съхранява се някъде на хладно,но не в хладилник.Аз миналата година го правих и го държах увит първо с готварска хартия,а след това в алуминиево фолио и сложен в една кутия с капак на терасата.Но терасата ми не е открита и не мръзне.А и трябва да ти е удобно,за да можеш от време на време да го поливаш с малко ром разреден с портокалов сок или захарен сироп.  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 503
Ако нямате много време по Новогодишните празници за сложни торти и сладкиши ви препоръчвам една рецепта,която не изисква миксери,печене на блатове и връткане в кухнята.

Новогодишен черен кейк

Продукти:1 кофичка кисело мляко;1 ч.л равна сода бикарбонат;1 1/2 ч.ч захар;
2-3 с.л какао;
2 ч.ч брашно-пресято
1/2 ч.ч олио;.
няколко капки шоколадова есенция;
канела/по желание/  .       Всичко се обърква много добре и се пече в предварително загрята фурна.Надупчва се с шишче и се напоява с шоколадов сироп.


За шоколадовия сироп.:1/2 ч.ч захар;
2-3 с.л какао;
1 ч.ч непълна вода;
1/2 пакетче краве масло/маргарин за готвене/.Продуктите се смесват и се варят до леко сгъстяване.Накрая се капват няколко капки
шоколадова есенция.
шарени или шоколадови пръчици за поръсване,може и кокосови стърготини.

Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 19:52 от ива

# 25
  • Мнения: 4 358
2в1 -   bouquet мерси че се сети за този кейк. Дори имам вече поръчка за такъв кейк.

# 26
  • Мнения: 1 440
Точно преди два дни почнах да си мисля за тази Коледа и да планувам разни неща...Вече заредих ароматизатора у нас с Коледен дъх......ммммммммммммм

# 27
  • Мнения: 2 708
Гледам, често се споменава капамата, да кажа, че ако има някой като нас, да не обича кисело зеле  Confused веднъж го заместих с картофи и стана много приятно - различни меса с картофи в пръстен гювеч. Правила съм и с кисело зеле, но не ни е кеф да го ядем. Освен каротфите слагам и много чесън на скилиди, червено вино т.н.
Друго няма какво да добавя, то по тия празници са все традиционни ястия, нищо необичайно.


Аз капамата я правя във вариация вместо с кисело зеле, за тези които не обичат, със сърмички от лозови листа. Отстрани на съда си ги редя,
Вижте тук
има и още 3 снимки.
 и отделно си правя в една марината за свинските пържолки, в друга пилешките бутчета и най-отгоре слагам сурова наденица. Последната снимка не е станала, но се вижда каква ми е технологията.

# 28
  • Мнения: 28
Да се запиша и аз в темата. Тази година ще съм си вкъщи по празниците - в смисъл, че няма да ходя на работа, и съм обещала на синчето да му направя коледна къщичка-торта. Имам събрани от минали години рецепти и снимки, но все не ми стигаше време. Надявам се да има сред вас и майсторки с опит в правенето на коледни къщички  chef, за да помогнат с напътствия.

# 29
  • Мнения: 99
2в1   bouquet
И пак въпросче-колко често се полива със сиропа и какво е количеството с което поливаш кекса?

krische, капамата ти изглежда великолепно   bouquet
Хайде кажи каква е маринатата за свинското и за пилешкото месце и колко време трябва да престои месото в тази марината?

Момичета моля ви да пишете и малко по подробно за приготвянето на тези великолепни ястия за които споменавате  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт