Ясновидците - обсебени от нечисти сили, или с дар от Бога ?

  • 30 733
  • 284
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Малко отклонение- тези, които вярват в написаното в Библията за ясновидците, вярват ли сто процента на всичко, написано в Библията (за Адам и Ева например) ? Според мен Библията следва да се тълкува не буквално, а леко преносно.

# 16
  • Мнения: 3 675
Да, наистина няма отношение по темата, но Герганди добре го е обяснила.Аз си мисля, че посещението при гледачки влияе зле на психиката, дори и ти лично да не си ходил/а/ако са ходили да гледат за теб/.Майка ми е била, за какво мислите, че имаме недоразумения с нея вечно, заради намеса в естествения ход на нещата от чужда сила.Казах метафорично, но е вярно.
Точно за Библията искам да кажа, че е скрита истината именно зад думите.Всеки може да почувства определен пасаж по различен начин.Дали вярвам на 100% на всичко написано там, може би, зависи с каква нагласа четеш Библията.

# 17
  • Мнения: 0
Православната църква смята всички врачки, баячки, екстрасенси и др. подобни са свързани с нечисти сили или са просто шарлатани. Като свързани с нечисти сили някои от тях могат да познават бъдещето (не напълно, а проценти) и да лекуват определени болести, но същевременно вредят на други здрави органи на пациента и главно на душата. Те не са от Бога категорично. Ето линкове и за мнението на Църкавата за Ванга: http://www.pravoslavieto.com/inoverie/vanga/index.htm
http://www.dveri.bg/content/view/7088/172/

# 18
  • Мнения: 3 146
Малко отклонение- тези, които вярват в написаното в Библията за ясновидците, вярват ли сто процента на всичко, написано в Библията (за Адам и Ева например) ? Според мен Библията следва да се тълкува не буквално, а леко преносно.

Ако някой твърди, че е християнин, трябва да вярва във всичко, написано в Библията. Разбира се, има други видове тълкувания та такста й, освен буквалното. Всички те, обаче, се правят от Църквата, поне що се отнася до двете основни християнски деноминации - православна и католическа (тук влиза и англиканството). Ако някой не е съгласен с тълкуванията на текстовете, направени от Православната деноминация, може да стане католик или протестант (при простестантите е по-свободно и всеки сам може да си тълкува текста, въпреки че подборът на каноничните текстове от Библията там е по-строг, отколкото при другите две деноминации), може да стане член на секта, чиито тълкувания по-му харесват. Но ако не вярва в абсолютно всичко, написано в Библията, в съответното тълкование, или сам си става пророк, или просто не е християнин.

При нито една от деноминациите, обаче, ясновидството не се одобрява. Така че, ако някоя ясновидка, екстрасенска и т.н. ви каже, че е християнка (аз лично много пъти съм чувала подобни нелепи изказвания!), напълно може да сте убедени, че тя няма и понятие от християнство.
Оттук нататък вие решавате дали да се дверите на човек, който не знае истината дори за неща, които са написани и не е нужно да се разгадават.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
"Не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света" (3 Иоан. 4:1).

Този цитат по силата на логичното тълкуване подсказва, че има и "духове", които са от Бога.

# 20
  • Мнения: 3 675
Да, ангелите са от Бога /т.е. това са добрите духове/.Но трудно може да се различат добрите от лошите, защото дори Луцифер приема лика на светъл ангел.Сори за оффа.Свидетелства за това намираме в житията на много аскети и духовници.Само силната вяра може да ти помогне да различиш доброто от злото.

# 21
  • Мнения: 3 146
"Не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света" (3 Иоан. 4:1).

Този цитат по силата на логичното тълкуване подсказва, че има и "духове", които са от Бога.

Логично е, разбира се. Логиката, приложена върху отделен, извънконтекстуален фрагмент от Библията, обаче, е най-неподходящият инструмент за работа. Избягвайте го! Казвам го от години на горчив опит. Просто, когато човек се позадълбочи в материята, ще открие, че доста по-умни хора стотици години само с тълкуване единствено на Библията са се занимавали и няма смисъл да откриваме топлата вода.

Както каза един католически свещеник по повод на това, че в Библията едни и същи твърдения може да означават съвсем противоположни неща: "Библията е като човека, ако я разпитвате и мъчите прекалено дълго, тя може да ви каже всичко, което поискате от нея."

Затова пак казвам, че вярата, не логиката, е по-удачният избор.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 523
Да оставим Библията настрана. Но доколкото си спомням, Ванга е общувала с мъртви. Казвала е на много хора какво да занесат на гроба, за да се успокои духа на мъртвия, който прави проблем. Може би все пак има нужда от такива хора, които имат силата да общуват със злите духове.
Или пък не?
Но определено не можем да знаем на кой баяч какъв дух му говори.
Тоя на оная на Берлускони примерно много я лъже горката, ама тя си му вярва! Mr. Green

# 23
  • Мнения: 3 146
Но доколкото си спомням, Ванга е общувала с мъртви. Казвала е на много хора какво да занесат на гроба, за да се успокои духа на мъртвия, който прави проблем. Може би все пак има нужда от такива хора, които имат силата да общуват със злите духове.
Или пък не?

Какво значи "мъртви, които правят проблеми"? Ако някой е разбрал, че мъртвият му роднина прави проблем, значи самият човек е ясновидец. Тогава защо му е нужен друг ясновидец да контактува с мъртвите? Да не говорим, че и аз зная какво дакажа на човек, който си мисли, че мъртвец го тревожи. Смятам, че добър приятел или психолог също ще съумеят да успокоят човека. Псохологическото успокоение изобщо, обаче, не е сред така наречените "мисии" на ясновидците.

# 24
  • Мнения: 3 675
В такива случаи се прави панахида, защото ходенето при врачка вреди не само на живия, но и на мъртвия според мен.Трябва да се молим за нашите мъртви, ако мислим, че нещо ги тревожи или ако не им се простени греховете.

# 25
  • Мнения: 167
Малко отклонение- тези, които вярват в написаното в Библията за ясновидците, вярват ли сто процента на всичко, написано в Библията (за Адам и Ева например) ? Според мен Библията следва да се тълкува не буквално, а леко преносно.

Аз написах цитата от Библията, защото някой по - горе беше споменал, че незнаел точно какво пише в нея.
Иначе моето мнение е, че вярвам в написаното в Библията, но само тези, които знаят иврит биха могли наистина да знаят какво пише там. Кабала казва, че всички писания в стария завет на Библията се отнасят не за неща в нашия свят, а за неща от духовния. Пример Адам и Ева не са първите мъж и жена - а са духовното мъжко и женско начало и т.н. Не искам да предизвикам дискусия за Библията. Мисълта ми беше, че ние изобщо нямаме представа какво пише там, а като ли да го приемаме за вярно...

# 26
  • Мнения: 3 146
Eли, разбира се, имаш основания да твърдиш тези неща. Най-доброто е всички да знаем иврит и старогръцки (Новият Завет е написан на старогръцки, като изклюбим Евангелие от Матей, но и от него нямаме намерен арамейски препис). Затова казвам, че хора, знаещи тези езици са я чели многократно, мислили са, търсили са, та е по-добре да прочетем тях, отколкото направо ние на гол текст да разсъждаваме.

Кабалата е частно юдейско учение. Няма смисъл да изреждаме всички трактовки. Все пак, темата не е за това.

# 27
  • Мнения: 1 840
Смятам, че не бива човек да се опитва да научи за миналото или бъдещето повече, отколкото Господ му е открил. Не само защото пише така в Библията (на която вярвам безпрекословно обаче). А защото, като се замисли човек, това няма да доведе до нищо добро. Не сме толкова силни психически, че да понесем това знание. Какво е животът? Малко радости и много ядове. Всеки, който отива на гледачка, се надява, че ще чуе нещо оптимистично за бъдещето си. Смъртта е наш неизменен спътник - пътят към животът ни е път към смъртта. Не само нашата, а и на нашите близки. Как можеш да живееш леко животът си, ако знаеш, че ти предстои нещо ужасно и не можеш да направиш нищо, за да го предотвратиш? . Когато "ужасното" ти дойде до главата, намираш начин да се справиш. Но най-страшен е самият страх. Точно това съвсем милостиво и предвидливо ни е спестено от Твореца. Ще ви дам един пример. В продължение на няколко години моят мъж имаше страхотни проблеми с жлъчката - през 1-2 месеца получаваше тежки и изключително болезнени кризи. Та когато сме си говорили с него на тая тема, той ми каза следното: Ако преди време знаех, че ми предстоят 3 години такива тежки страдания, щях да се побъркам, нямаше да мога да издържа, а така след всяка криза се надявах, че е последна. Краят на мъките му дойде - оздравя най-после. И една година по-късно призна нещо друго: Ако предварително знаех, че мъките ми имат край и ще оздравея, нямаше да си променя характера към по-добро, както в действителност стана, а щях да си остана такъв, какъвто съм, т.е. от страданията ми нямаше да има никаква полза за душата ми, тази болест ме накара дълго да размишлявам за това къде греша и да направя всичко възможно да се променя.
Има едно стихотворение на Атанас Далчев на тая тема, което много харесвам:

Аз не разбирам хората, които
отиват при гадатели и врачки
и с бобени зърна и хороскопи
се мъчат да открият що ги чака
във бъдещите дни. Каква утеха
и смисъл има да живееш,
което знаеш? Тайнствената книга
на битието е необходимо
ний да четеме лист по лист, с надежда,
без да поглеждаме напред. И който,
обхванат от нечисто любопитство
или от дързост дяволска, поиска
да раздере завесата на дните
и на съдбата образа да види,
намира не живота, а смъртта.

# 28
  • Мнения: 3 146
Маги ДС, напълно съвпада моето мнение с твоето. Hug

# 29
  • Мнения: 3 675
Да, постът на Маги наистина е много хубав, стихотворението също. HugЧовек трябва да приеме страданията тук на земята като изпитание, за това дали е "подходящ" за рая.Всяко страдание трябва да направи човек по-добър, най-важното е да не се повтарят вече стари грешки.Хич не му трябва на човек да знае бъдещето си, защото понякога настоящето е много по-страшно.Не знам дали сте чували тази реплика на Ванга, "Ако хората на тази земя знаеха какво ги чака, всички биха се хвърлили от този мост тук веднага"/цитирам по памет/. Защо да се терзаем излишно с мисли дали нещо ще стане или не, ако е писано то ще стане, така както е вече определено да стане от Божие промисъл.Защото Бог ни дава в живота да понесем единствено толкова, на което сме способни, нито повече, нито по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт