Спане по гръб или настрани?

  • 20 328
  • 207
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 60
Ангел, който имаше ужасен рефлукс, спеше настрани, а гръбчето му подпирах с възглавница, по съвет на няколко педиатъра. Обръщах го ту на ляво ту на дясно.

# 31
  • Мнения: 3 034
абсолютно и 100%-тово по гръб! след стартирането на кампанията "спане по гръб" в Щатите, случаите на СВДС са намалели с близо 50% - който иска да я пренебрегва статистиката, аз не бих. причините за СВДС не са недоказани, а са много комплексни - последната доказана е и бактерия. основната, която не е променяна от години е влошената циркулация на въздух към дробовете на бебето - съответно страничната позиция няма как да е препоръчителна.
комплексните причини, водят и до комплексна превенция на СВДС  - родителите могат да направят много, за да предотвратят подобни случки, не виждам защо да не го направят. както и да не подпират децата с нищо, да не ги завиват с хвърчащи завивки и т.н. - писали сме много по темата. ето една статия с линкове за препоръките на канадското министерство на здравеопазването: http://www.sidscanada.org/backtosleep.html
изключително подробна информация може да се намери и на сайта www.babycenter.com - за Щатите и  www.babycenter.ca - с данните от Канада.
бебетата, макар и новородени, си извръщат главата настрани ако тръгнат да се давят. нещото, което най-сериозно помага да се избегне задавяне е задължително уригване след хранене и преди спане.

# 32
  • Мнения: 1 080
Слагах го настрани, но то беше за 3 седмици някъде - после си заставаше по гръд - а сега иска само по корем да спи!!!

# 33
  • София
  • Мнения: 521
Докато беше много малка, спеше на една страна подпряна с възглавница. Но това беше за крато.

# 34
  • Мнения: 4 292
Синът ми сам определяше позицията, която му беше удобна, накъдето и да го обръщах. Най-често  спеше по гръб с главичка извита на една страна. Дъщеря ми я обръщам настрани, защото много се дави, колкото и да се уригва. Но, сега като се зачетох в разни статии и пручвания, май ще я оставя да спи по гръб.

# 35
  • Мнения: 544
Между другото, противно на повечето съвети наскоро чух едно много интересно мнение, подкрепящо спането по корем върху твърда и не пухкава повърхност (което толкова категорично се отрича във връзка със синдрома). Плюсовете са, че така бебето се оригва само, ако има нужда, намаляват коликите и се ограничават спазмите на мускулите (тези неконтролирани размахвания на ръчички и краченца). Резултат - бебетата спят по-спокойно. Не посмях да го пробвам, но някак звучи убедително.

Точно по този повод искам да кажа, че големия ми син имаше зверски колики. Ревеше денонощно, без да преувеличавам. С мъжът ми сме се редували да го гледаме през 2 часа за да може единия да поспи. Как издържаше това малко човече толкова да реве незнам, но млъкваше само за да яде. И единствения начин по който се успокояваше да заспи беше по корем. Та незмам за какъв синдром говорите, ама моето дете спеше само по корем още от първия месец. Не искам да засегна никой просто се изненадвам, че сте толкова крайни в отричането на спането по корем.

# 36
  • Мнения: 3 034
ами не го отричаме ние, лекарите го отричат. а е много хубаво, че не знаеш за кой синдром говориме, но има много родители, които за съжаление знаят - със задна дата и без право на поправителен. а ако не знаеш кой е синдромът, не е ли редно да се изкажеш след като си прочела нещичко?  newsm78

branimira76 , може би ще кажеш чие е това наистина интересно и твърде странно мнение?  Rolling Eyes

това, което наричаш "спазми на мускулите" е всъщност реакция на една все още незряла нервна система. тази реакция се предотвратява с нежно повиване с пелена - преди да започнат пак теориите за повиването - не, това не е онова повиване на бабите ви! повече за повиването в съвременни условия - в темата за коликите на първа страница, най-много на втора да е.

# 37
  • София
  • Мнения: 388
В началото опитвах да я слагам да спи настрани, като я подпирах със сгъната пеленка, но въпреки това тя се обръщаше по гръб. Та си спяхме по гръб, докато в един момент преди около месец и половина реши, че ще спи само по корем нощем и това е ( аз я приспивам и я слагам по гръбче, тя се събужда и мрънка и се успокоява само по коремче. Аз обаче я чакам да заспи, обръщам по гръб, тя се събужда и почва да плаче и така, докато не се предадох). Та оттогава сме по корем нощем.

# 38
  • Мнения: 544
simplyaven, мисля че казах, че не искам да засегна никой!
И освен това мисля, че хората споделят опита си. Незнаех че за да отговоря на тема трябва преди това да си науча урока-все пак не сме на училище!
И последно мисля, че ако на някой са му нужни научни твърдения, няма да ги търси тук!

# 39
  • Мнения: 2 100
Настрани спеше, подпрян с възглавница.  Peace

# 40
  • Мнения: 552
Като новородено спеше настрани,но за кратко-започна сам да си се обръща по гръб и нямаше как да се задържи дълго настрани Wink

# 41
  • Мнения: 200
незнам кой как е казал да спи детето ама моето не иска да спи ни на ляво ни на дясно спи само по гръб незнам вече със каво да я подпирам ама успея ли да я закрепя казвам ви няма сън почва да реве че защо да я насилвам нека спи както си иска

# 42
  • Мнения: 405
абсолютно и 100%-тово по гръб! след стартирането на кампанията "спане по гръб" в Щатите, случаите на СВДС са намалели с близо 50% - който иска да я пренебрегва статистиката, аз не бих. причините за СВДС не са недоказани, а са много комплексни - последната доказана е и бактерия. основната, която не е променяна от години е влошената циркулация на въздух към дробовете на бебето - съответно страничната позиция няма как да е препоръчителна.
комплексните причини, водят и до комплексна превенция на СВДС  - родителите могат да направят много, за да предотвратят подобни случки, не виждам защо да не го направят. както и да не подпират децата с нищо, да не ги завиват с хвърчащи завивки и т.н

бебетата, макар и новородени, си извръщат главата настрани ако тръгнат да се давят. нещото, което най-сериозно помага да се избегне задавяне е задължително уригване след хранене и преди спане.
Peace
Абсолютно подкрепям това мнение.

Все пак здравето и безопасността на бебоците е най-важно. Hug

# 43
  • BG
  • Мнения: 1 900
Слагах дъщеря си да спи на страни, едни път на дясно, един път на ляво.
По принцип според бабите спането на страна е наложително, за да не се деформира черепа на детето.
СЗО препоръчва спането по гръб именно за да се избегне синдрома на внезапната детска смърт.
Peace

# 44
  • Мнения: 3 453
  Слагам го настрани и подпирам с възглавнички, но той си се обръща сам от 7мия ден.Дори шишето стиска с две ръце и не дава да го вадя Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт