лоши новини:(

  • 3 633
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 294
здравейте момичета, аз предимно пиша в Искам бебе, но сега вече не мога да крия от себе си че имам проблеми със забременяването.. след много терзания и притеснения най-накрая си направих всички изследвания и се оказа че проблема е в сперматозоидите на мъжа ми. морфологията показа само 4% нормални форми и въпреки че уролога каза че "всичко е наред", моята гинеколожка се хвана за главата и ни прати в клиника за инсеминация..
аз съм много объркана и ще се радвам да ми дадете съвет какво да правим. дали да се консултираме с друг доктор, да направим пак спермограма(мъжа ми беше под голям стрес когато я прави),има ли лекарства които могат да помогнат, или си е губене на време?
ужасно много го искаме това бебче и все пак се надяваах, че всичко ще стане по-естествен път..

# 1
  • Мнения: 2 381
Анетка,
и при нас се оказа това проблема. Само с морфологията ли сте зле?
При нас се оказа, че броя в 1 мл е 12 млн (норма 20млн) и мотилити (подвижност предполагам) 46 % (норма минимум 50). Доста изчетох (ако пуснеш търсачка спермограма ще прочетеш доста неща). В Зачатие също.
Не ви ли накараха да повторите спермограмата?

# 2
  • Мнения: 294
много жалко и за теб,
при нас броя е добър 45млн.
никой не предложи нови изследвания,но си мисля че от там трябва да започнем. сетих се още нещо ,което може да е свързано - 2 седмици след спермограмата, оперираха мъжа ми по спешност от апандисит, имаше много сериозно възпаление ,което доведе и до усложнения (сега слава богу е добре),но си мисля че това възпаление също може да е повлияло на резултатите (ако греша ме поправете)
ще се заровя да чета из нета

# 3
  • Мнения: 2 381
Ами незная точно за морфолологията, понеже аз четох предимно за намаления брой. Това което ми направи впечатление е, че навсякъде се споменава за понижена имунна система. Така, че няма да се очудя ако спермограмата се е повлияла от състоянието на мъжа ти.
Мъжа ми го накараха да повтори спермограмата след 7 дни въздържание.
Защо след като свършите с антибиотиците не повторите отново?

# 4
  • Мнения: 294
това ще направим,а и ще се консултираме и с друг доктор

# 5
  • Мнения: 637
Мъжа ми го накараха да повтори спермограмата след 7 дни въздържание.

Защо след 7 дни? Питам, защото след 2 денонощия показателите започват да се влошават.

# 6
  • Мнения: 637
никой не предложи нови изследвания,

Предлагам ти първо да повторите спермограмата, защото наистина операцията, възпаленият апендикс, анестезията и антибиотичното лечение са все фактори, които могат да влошат показателите.
Ако и на контролата показателите са лоши, тогава ще го мислим пак.

# 7
  • Мнения: 2 381
Ами Мели, първият път му казаха минимум 2 дена и моя човек стриктно ги спази. На листа, който лаборанта е дал на доктора пише да се повтори след 1 седмица въздържание.
Най-силно ме притеснява факта, че първият път доктора му казал "Не искам да те плаша, но ако проблема е в жена ти нещата може и да са поправими, но ако проблема е в теб ще имате проблеми". Ей това мира не ми дава, все си мисля че трябва да има изход.
Анетка, извинявай че ползвам твоята тема, но искам да попитам дали по принцип намаления брой левкоцити, установен при общ физически преглед може да окаже влияние на спермограмата. Миналата година установиха, че белите кръвни телца на мъжа ми са на минимума.

# 8
  • Мнения: 637
Оф, Ники, това е било указание една седмица след първата да се направи контрола, а не след 7 дена въздържание.  Такова е изискването - контролното изследване да се прави между 7 и 21 дена след първото.

Това за мъжкия проблем е изтъркана фраза с голяма популярност, но не винаги е вярна. Истината е, че мъжкият фактор се лекува доста по - трудно, ама не винаги е така.  Виждала съм го на практика.

Не знам да има връзка между намаления брой левкоцити е показателите на спермогарамата. По - скоро не.

# 9
  • Мнения: 2 381
Благодаря ти Мели. В такъв случай какъв е оптималния срок на въздържание? Той има насрочен час за другия вторник, така че се надявам нещата да са поправими. Първата спермограма е правена на 5 юли.

# 10
  • Мнения: 637
3 дни. Успех! Simple Smile

# 11
  • Мнения: 2 381
Благодаря  Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 1 419
Ники,
моя мъж си прави преди няколко дни (след 7 дни въздържание  Shocked) и му казаха, че се е попрестарал и е повлиял в негативна посока на резултатите с повече въздържание даже  Laughing
Та на въпроса ти - казали са му, че оптималния срок е 3-5 дни (максимума е 5!)

Анета,
А къде сте я правили спермограмата? ТУк много често чета от момияетата, че не на всякъде резултатите са достоверни.
А иначе като чета през какво е минал мъжа ти, на ваше място не бих започвала да се притеснявам преди втората спермограма (на подходящото място)
Успех!  Peace

# 13
  • Мнения: 536
Анета, надявам се повторното изследване да е с по-добри резултати. И аз мисля, че тази история с апандисита сигурно е оказала влияние. Иначе да ти кажа, че преди време четох във форумите на ФФ, една тема за морфологията - дискутираха момичетата, че в повечето случаи лекарите им казали, че е истински проблем, когато и бройката и подвижността са под нормата, така че щом другите показатели са добре, надявам се да не са толкова негативни последствията!

Ники1, да ти споделя нашия опит - преди около година имахме 18 млн/мл, подвиност също 46%, сега след някакво лечение и усилия имаме 56 млн/мл, 46%. Така че въобще не се отчайвайте, в доста от случаите се постига подобрение. При нас конкретно, преди това беше лекувал бактериална инфекция - тя и антибиотиците сигурно бяха влошили картината. Казаха му, че има варикоцеле (въпреки че предния месец същия лекар му каза, че няма, та явно не е силно изразено) - спря да ходи на басейн и тангентор и премина от слипове към боксерки. Лечението - основно витамини А и Е, с почивки, и към тях включваше понякога селен, цинк, вит.С. Един месец в началото по препоръка да Доктор пиеше Оксибор Форте. Пи няколко курса чай от магарешки бодил, а сега пие билката бабини зъби, както и една комбинация профилактична за простата - от последните ще видим тепърва резултата. Това са само насоки, вие ще прецените при вас кое е приложимо, но в доста от случаите има значително подобрение Grinning

# 14
  • Мнения: 1 419
премина от слипове към боксерки.
Peace слиповете са убийци на човечетата  #2gunfire

между другото и кафето помага също при мъжете, не знам по каква линия беше обаче

# 15
  • Мнения: 2 381
Момичета благодаря ви   bouquet

Ето какво пише доктора след изследванията:

Sperm count mildly low
Repead test, abstain from ejarculation for at least 1 wk prior

Доктора ни е фемили доктор, не е специалист, но изпраща копие от изследването на такъв. Сега се чудя до кога ще продължат експериментите и протакването, понеже на мен нерви не ми останаха.

# 16
  • Враца
  • Мнения: 5 208
Анета, а урологът не ви ли изписа някакви лекарства? при нас също няма физически проблем, но урологът му изписа точно една шепа лекарства. не мога да ти кажа доколко са имали ефект, защото ще правим спермограма нова или август или септември. Ние сме малко по-добре от вас- 6.5 % с нормална морфология. Според това дали ще правите и контролна спермограма знам ли да посетите и друг уролог?

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Анета Ва е права...хапчета или нещо там не му ли изписаха. На моя по една шепа пиеше сутрин, обед и вечер...шегувасе че бил по-зле и от пенсионерите Mr. Green Нашата морфология също е зле но има леко завишаване....от 2% сега сме с 4%...не че са резулати за хвалене но все пак искам да те поокуража, че морфологията може да се пооправи Hug Сега моя мъж пие по-малко хапчета ама да видим на есен с песен каква спермограма ще покаже. Успех

# 18
  • Враца
  • Мнения: 5 208
Хера, след операцията правихте ли нова спермограма?
И аз се надявам да има поне малко подобрение септември.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Ва аз съм много ама много припяна. Искам като кажа айде...и то да става. Да ама не става винаги така. Ходихме на втора спармограма на 01.07...нямаше и два месеца от операцията.  Трябва да минат поне три месеца...ама аз нали съм шило в торба...не ще ходим и това е. Е отидохме и направихме. Според Мели това /втората спермограма/ е по-добрата. има леко подобрение в смисъл няма вискозитет а преди това беше на 4, имаше дербис а сега няма...морфологията леко повишена... абе надявам се да се подобрят още Sunglasses
Цитат
И аз се надявам да има поне малко подобрение септември.

Стискам палци Ва Praynig
 Ние към октомври ще ходим пак.

# 20
  • Враца
  • Мнения: 5 208
И аз съм бързанка, но не виждам смисъл сега да я правим, при нас ще станат 2 месеца откакто пие лекарствата, затова засгеа сме се спрели на сепетември, като отидем другата седмица и ще говорим с Мели кога е добре, но ми се струва, че преди поне 21 август смисъл да правим нова няма.

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Значи сме от една порода Mr. Green
По-добре изчакайте / чак не вярвам че го пиша ама е за добро Ва/ и изобщо не се съмнявам в добрите ви резулати септември месец Hug

# 22
  • Мнения: 536
Хера и Ва, ще стискам палци на Мъжовете ви есента да имат много добри резултати Grinning

# 23
  • Мнения: 3 376
Момичета, искам да ви попитам нещо: на вас кога и по какъв повод лекарите за първи път ви предложиха да изследвате и мъжете си? При нас вече повече от година не се получава, но лекарите все за лапароскопии, стимулации и цветни снимки ми говорят, т.е все към мен насочват вниманието си, и никой не предположи, че проблемът може и да е от другата страна. Време ли е вече да ги "побутна" малко и натам?

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Гризка аз съм чела, че най напред се започва със мъжа. Просто и лесно..една спермограма а при жената сто неща /нали сме повече от тях/ Mr. Green За това ние първо започвахме с това и веднага едно зайче излезе Twisted Evil Паралелно с него пуснам и аз хормони, хламидии че да не е сам по изследвания пък и да се тествам. За сега съм добре /да чукам на дърво/

# 25
  • Мнения: 3 376
Значи е време и за нас да действаме в онази посока! Аз последно ходих на гинеколог май месец, и лекарят ми каза да изкараме лятото без изследвания и визити при него. После чак да септември да отида пак и тогава вече ще я мислим. Мисля така и да направя. Ако не стане бебето до тогава, да пуснем една спермограма първо, и после другите работи.

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Дано бебечето ви изпревари визитата при чичко доФтор Mr. Green Но на есен е по-добре. В топлото време тия плувци стават мързеливи много. Все ги кътам аз...глезя до бога Mr. Green То бива бива ама чак пък толкова капризи...опасни са тия плувци божеееее.
Фрешче да ти се връща тъпкано Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 1 419
Гризка, ние самоиницативно предприехме тази крачка, за да сме сигурни, щото и на мен за някакви лапароскопии ми говорят само  Shocked
Не е никакви усилия - срещу 3-5 дни въздържание и 15лв. отива мъжото в клиниката и си ги прави - резултатите след няколко часа са готови  Wink

# 28
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Гризка, мила, винаги с мъжа се почва, че е най-лесен за проверяване и най-труден за лечение. И как така никой не се е сетил да ви го каже, моя док първото нещо, което ми каза е, че няма смисъл да почва с мен, ако не сме проверили мъжо. Един съвет от мен - отделете повече пари и направете разширена спермограма излиза някъде към 50 лв., но там има неща, които не се виждат при обикновената.

# 29
  • Мнения: 536
Гризабела, като се знае, че проблемите с бебето са 50% при жената и 50% при мъжа (или там някъде), то е ясно, че ако не да се почне с мъжа, то поне се почва паралелно с мъжа и с жената, така че сп-мата е повече от задължителна! Наесен, (дано дотогава отпадне нуждата Wink), направете непременно една. Още нещо - само на броени места правят доказано читави сп-ми, така че ще споделим опит с теб къде е добре да се направи.

Поздрави Grinning

# 30
  • Мнения: 3 376
Благодаря ви, момичета Grinning Аз от лабораториите в София знам само ЦибаЛаб и по подразбиране мислех към тях да се насоча... Вие коя бихте ми препоръчали? И резултатите ще можем ли и сами да си ги разчетем или трябва да се ходи на специалист за тях?

# 31
  • Мнения: 1 951
Искам да попитам Хера и Ва какви тоЧно лекарства пият половинките ви? Тук нас тотално ни объркаха. За съжаление не мога да ви кажа каква е тоЧната диагноzа. ОбЩо вzето zаклиуЧението беШе Че не е невъzножно да zабременея, но по добре да правим инсеминации. Урологът му каzал Че може да му иzпиШе някакви лекарства но с половин уста и мъж ми останал с впеЧатлението Че едва ли не са вредни... А моят гинеколог беШе въzмутен Че не пие хапЧета. Да се ЧудиШ на кого да вярваШ.
Абе аz май много на посоки питам, Ще проверя оЩе веднъж тоЧните данни от спермограмата, но имаШе проблем и в колиЧеството и в каЧеството  Sad

# 32
  • Враца
  • Мнения: 5 208
Гризабела- НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ на Цибалаб за спермограми, ама НЕЕЕЕЕЕ, защото не ги бива по това, хормони да, но спермограми не- идете я някой център, където ги правят лекари, а не лаборанти. При една такава спермограма ни излязоха резултати, които дори след обработка са невъзможни, да не говорим как едно момиче постна тяхната и беше 1:1 с нашата.
Мими, урологът трябва да ги изпише най-добре. значи на моя мъж повечето са витамини или добавки- трибестан или трибестфорс, витамин е е редуваме с геритамин, фитин, спимен, фолиева киселина това е за момента, като на нас са ни написани кое как се пие. Веднага след прегледа изпи и една опаковка пчелно млечице

# 33
  • Мнения: 4 399
Гризабела, нас така ни посъветва гинеколога при който ходех по онова време. При това той не беше никакъв специалист по стерилитет, но на мен идеята ми допадна, видя ми се логично. Изследването е лесно, а отхвърляш 50% от причините. Макар че в нашия случай не се получи точно така, но това е друга тема... И така първо направихме спермограма, после аз си пуснах хормони и накря и цветна снимка правих. И честно да ти кажа, не бих позволила на никoй да ми споменава лапаро без да знам резултатите от спермограмата. За съжаление мъжкият стерилитет е доста често явление в наши дни и едно такова изследване е задължителното начало. А не са ти го казали, предполагам защото ходиш при обикновени гинеколози. А те за съжаление не гледат комплексно на проблема. Ако отидеш при специлист по репродуктивна медицина, той задължително ще ти поиска спермограма.

# 34
  • Мнения: 3 376
Да, значи със сигурност ЦибаЛаба отпада!
Вяра, ти си права, че лекарите, при които съм ходила, са обикновени гинеколози... Просто до скоро малко се "свенях" да ида при истински компетентен специалист по стерилитет... Но явно и до там ще трябва да се стигне.

# 35
  • Враца
  • Мнения: 5 208
И все пак аз си мисля, че дори и ако са  само гинеколози, ако им кажеш, че опитвате за бебе примерно една година ТРЯБВА или да те насочат към специалист, или ако решат да се занимават с теб да започнат от спермограма.
За съжаление, аз макар и чела много неща по темата например си зарових главата като щраус, за което много съжалявам Sad, затова препоръчвам на всички да започват от там и то направена на подходящо място!
Заради мен "загубихме" 2 години, не знам сега заради двама ни колко ще загубим

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Мими и аз се придържам към мнението на Ва...уролога трябва да изпише. Иначе за протокола моя пиеше Трибестан, фолева, вит. А и Е, спимен, сексинорм а сега ще пие Вит.Е, фолева к-на, L-карнитин. Но беше по схема и аз ти препоръчвам да не му самоназначаваш нищо. Само специалист.

# 37
  • Враца
  • Мнения: 5 208
Хера, ние от миналия месец минахме на Трибестфорс- това е като трибестана, но има и Л-карнитин, единственото, което ме смущава е цената- за трибестан за 20 дни давах 30 лв, а това за 20 дни стават около 26 лв, но напоследък трибестан почти не мога да намеря, затова след консултация с Мели минахме на това нещо.
Витамин а/е- герикапс го редуваме с витамин е, вие ще ги редувате или ще го добавиш?

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
Ва трибестана/3х1/ го пи три месеца....после три месеца трябва да почине от него. А вит. А и Е /геритапс/ 3х1 го пи четири месеца, сексинорма/3х1/ го пи един месец после един месец почивка и така три месеца а спимена/3х1/ без почивка, фолиевата също. Но сега последния път като бяхме при Мели и тя му изписа L-карнитина/2х2/ и вит.Е /1х1-400мг/ и фолиевата/1Х1/ и намали дозите. И аз незнам защо но така каза тя. Спираме вит. А и само вит. Е. Мели ми каза и едни комбинирани витамини мисля тях да му взема за другия месец, че само един вит Е ми се струва малко Mr. Green
А когато купувах за първи път трибестана ми предложиха трибесфорс ама аз нали съм Тома неверни та не го взех. Инак за трибестана тук в Стара Загора има на воля /само да има кой да ги пие/ и ще помагам няма проблем. Трибестана тук струва от 26 - 28лв.на опаковка. Но на половинката му трябваше по опаковка и половина на месец, а трибесф../все му забравям името/ е наистина по евтино Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 14 юли 2005, 15:38 от Хера

# 39
  • Враца
  • Мнения: 5 208
Благодаря Хера, ако има нужда майка ми от Бургас ще ми прати или ние като отидем ще заредим аптечката

# 40
  • Мнения: 536
Гризка, значи едното място, което трябва да се избягва за сп-ми, е Цибалаб, както ти е обяснила Ва, другото е иначе многоуважаваната от мен болница Майчин дом - специално за спермограми не правят въобще читави и всички ги докарват еднакви Laughing ние имаме една "отлична" от там, дето като кажа на друго място, ми познават какво пише в нея, без да я показвам Confused
Това се оказва доста опасен проблем, защото много двойки губят ценно време, разчитайки на такива измислени спермограми.
Аз лично за София препоръчвам или клиниката на Щерев www.ivf-bg.com, ние правим там, или център София на д-р Владимиров, където сп-ми прави (мисля доцент) Тачева - www.ivf.bg.
Правят сп-ми и на разни други места, но тия двете са наистина читави! За други места - също може да са добри, но нямам впечатления.

Поздрави Grinning

# 41
  • Мнения: 294
много ви благодаря момичета! ние сме много зелени в тази област още , а и да не знаеш на кой да вярваш Thinking
на въпросите ви:
изселванията ги правихме в специална лаборатория за репродуктивна медицина ( в Израел),предполагам че е най-реномираната тук, но уролога който даде направлението и разчете резултатите каза че всичко е наред #Crazy!, след като мъжа ми му обърнал внимание на морфологията ,той казал че е добре и не е споменал нито лекарства нито повторно изследване....а мойта лекарка ме прати директно на инсеминация,каза че няма лекарствено лечение и че няма смисъл да си губим повече времето в напразни опити..
много се надявам проблемите на мъжа ми с апендисита да са оказали влияние на резултата,но пак да кажа, вси4ко се случи 2 седмици СЛЕД спермограмата, просто си мисля че апандесита не се възпалява за един ден,и по време на изследването вече се е развивал възпалителен процес в органима му. така че ако има връзка между възпаление и морфология...има шанс!
пак мерси за отзивчивостта  bouquet

# 42
  • Мнения: 294
почти нищо не намирам за морфологията из нета, пуснете някой линк ако знаете newsm78
мерси

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 362
почти нищо не намирам за морфологията из нета, пуснете някой линк ако знаете newsm78
мерси
Какво по-точно те интересува от морфологията Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 294
ами всичко или по-точно само как да се справим с този проблем...

Общи условия

Активация на акаунт