Какъв празник е тоя Хелоуин (или както там се нарича)

  • 6 670
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • UK
  • Мнения: 3 959
Хелоуин не е американски празник. Някой поинтересува ли се изобщо какъв е, преди да го оплюе, щото бил американски?

И Коледата в този и вид, в който я празнуваме, е американски празник тогава, щото украсяваме с Дядо Коледовци. Какво, да не би Дядо Коледа да е обявил добрата новина че се е родил Христос, че навсякъде го гледаме. Никой не протестира срещу него. Борисе, ти най малкото трябва да си против Хелоуин, но няма да обяснявам защо, че е против правилата, но е тясно свързано с особената ти прилика с едно нещо, дето се прави от тиква и малко по горе са го споменали.

# 16
  • Мнения: 274
За мен всеки един празник, ритуал, традиция и тн, независимо в коя част на света се случва и от кого се празнува, е бил повод да потърся в библиотеката  си нещо по въпроса или да питам гугъл за кво става въпрос. Защото ми е интересно. Сравнявам с нашите традиции и обичаи, търся аналози в други култури и цивилизации, а ако не ми се стори интересно - спирам до там.
ИЗказвания от рода на " не ме интересуват нито тиквите им, нито плашилата им", ми звучат тесногръдо и повърхностно. Т.е. аз съм си аз и ме интересува единствено кво става в моя двор. И празник за мен е само този, в който не съм на работа. Така ли да го разбирам?!

Последна редакция: пт, 31 окт 2008, 23:37 от Трифон Иванов

# 17
  • Мнения: 2 212
Е, утре като е празник на будителите и аз съм на работа, на кой му пука, а? А? Та ще празнувам каквото и когато искам. И не ми пука американски ли, какъв е, ще цитирам една уважавана от мен съфорумка - консумацията на положителности е задължителна  Flutter

# 18
  • Мнения: 854
За многознайците и хората анти-по-принцип:

Цитат
Малко история
Самхайн/или Сауин или Сауен-както се произнася в ирландския /, честван на 31 октомври, е един от двата най-големи празника в келтския календар, бележещ края на старата година. Другият празник е Белтейн, който се свърза с майските празненства на плодородието и настъпващата жътва. На шотландски гелски Samhain означава “краят на лятото”. В кръга на земеделските събития Сауен се свързва с подготовката за зимата- жътвата е завършила и реколтата е прибрана- събрани са ечимикът, овесът, пшеницата, ряпата, ябълките – провизии за настъпващите месеци; животните се прибират от пасбищата в оборите; сеното, което ще ги храни през зимата, е завързано и прибрано; животните, които ще хранят стопаните, са заклани;
На този ден се събира цялото семейство- заминалите на дълъг път се завръщали, за да бъдат всички заедно. Приготвяла се богата трапеза, на която отделяли специално място и храна за мъртвите членове на семейството. Защото на този ден се отдавала почит на мъртвите- считало се, че точно на Самхайн завесата между двата свята- на живите и на мъртвите- била най-тънка; и особено през нощта човек лесно и неусетно можел да прекоси границата между двете реалности; Но през нощта излизали не само добрите духове, излизали и зли такива. Оттук и обичаят за маскиране- за да се предпази човек от враждебните духове
Модерният Хелоуин
През 853 г. сл. Хр. папа Бонифаций ІV утвърдил 1 ноември като ден на Вси Светии, ден за прослава на всички християнски светци и мъченици. На английски език наименованието на празника звучи като All Saint's Day или Hallowmas или All Hallows. Хората продължавали да отбелязват деня в навечерието на празника на Вси светии, палели огньове и чествали Самхайн и деня на Помона (богинята на дърветата и плодовете). В средновековния английски език наричали празника All Hallows’ Eve или съкратено Halloween, както се нарича в САЩ и до днес.
А Хелуин си е католически празник. Англиканската църква не чества Хелуин, там на 5 ноември се запалват огньове и факли в чест на Дните, посветени на Гай Фокс - известен английски заговорник от 17 век, който искал да взриви зданието на парламента и бил осъден на смърт.
Утвърждаването на Вси светии на мястото на Самхайн е поредното доказателство, че Църквата е наложила целенасочено повечето й официални празници да съвпадат с езическите. С цел по-лесното и бързо налагане на християнството сред древните езически племена.

http://margaritta.dir.bg/2noemvri/04hell.htm

# 19
  • Мнения: 256
Какъв празник е тоя Хелоуин (или както там се нарича)-
http://oceansoul.truden.com/halloween.htm
Гугълче нещо?
и кое налага неговото празнуване в България.-свободна воля? Желание за лигня?  Излишък на тикви? Тиквеници?
Доколкото си спомням ние българите си имаме доста стари и добри традиции в празници с чудовища и страшилища. Ако някой не се сеща - казват се кукери.-Мдаа,колко хубаво че припомни. Има време. Дръж се!
Тоя Хелоуин ми се струва поредната американска простотия от сорта на оня лигльо Св. Валентин.- Борка, сигурен ли си,че не се казваш Трифон?
Не мога да си обясня това желание и стремеж да подражаваме на американците и то в техните най-лигави празници.??? ами празнувай тогава задушница.

Ей, ще ме умориш от смях бе човек!!!

Отпразнувахме го, беше много весело. Децата се забавляваха много. Факт е, че някои религии не го почитат. В страната, в която живея празнуваме тези всички празници - и нашите, и техните - не искам да лишавам децата от забавления, в училище говоря за това кой как е изкарал Thanksgiving, Halloween, Easter .
Ако кажете ще кача снимка после.

# 20
  • Мнения: 854
Аз ще се радвам на снимки  Peace

# 21
  • Мнения: 3 835
Хелоуин не е американски празник. Някой поинтересува ли се изобщо какъв е, преди да го оплюе, щото бил американски?

И Коледата в този и вид, в който я празнуваме, е американски празник тогава, щото украсяваме с Дядо Коледовци. Какво, да не би Дядо Коледа да е обявил добрата новина че се е родил Христос, че навсякъде го гледаме. Никой не протестира срещу него. Борисе, ти най малкото трябва да си против Хелоуин, но няма да обяснявам защо, че е против правилата, но е тясно свързано с особената ти прилика с едно нещо, дето се прави от тиква и малко по горе са го споменали.

Абе може ли толкова сложно да се изразяваш, два часа да се чудя за един "тиквеник". Laughing

# 22
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ти го каза. Wink

# 23
  • Мнения: 23
 Mr. Green Mr. Green Mr. GreenАз пък веднага се сетих за тиквеника. Много се посмях. А по темата: предпочитам Халуин( пред Рамазана, ooooh! че скоро може да се наложи да го празнуваме Naughty) Малки сладки хлапета, облечени като герои от приказките -кво толкова?

# 24
  • Мнения: 12 665
Хамерикански, Борко. Замести 7 ноември.

# 25
  • Мнения: 1 599
предпочитам Халуин( пред Рамазана, ooooh! че скоро може да се наложи да го празнуваме Naughty) Малки сладки хлапета, облечени като герои от приказките -кво толкова?

Не знаех , че в БГ се празнува Halloween  newsm78  може да е от тази година... но иначе празника си е много хубав .. Не знам само как някой може да критикува нещо което през живота си не е виждал??? Хората го празнуват както ние си празнуваме Задушница само където вместо да носят храна по гробищата  хората дават на децата бонбони, сладки, дъвки и тн. Децата се обличат като полицаи, войници, приказни герои и тн ходят по домовете и хората  и казват : trick or treat  и те им дават бонбони... Децата много се забавляват а възрастните си правят купон... ама те нямат проблемите които ние имаме в България  и затова не може ме да ги разберем  Wink

# 26
  • Мнения: 2 478
ИЗказвания от рода на " не ме интересуват нито тиквите им, нито плашилата им", ми звучат тесногръдо и повърхностно. Т.е. аз съм си аз и ме интересува единствено кво става в моя двор. И празник за мен е само този, в който не съм на работа. Така ли да го разбирам?!

Незнам,както искаш така го разбирай.Аз по принцип и на работа не ходя.
Може и според твоя критерий да съм тесногръда,но поне съм достаъчно възпитана да не окачествявам хора,които не познавам със смешни епитети.
Приятен ден!

# 27
  • Мнения: 2 448
... Децата много се забавляват а възрастните си правят купон... ама те нямат проблемите които ние имаме в България  и затова не може ме да ги разберем  Wink

Глупости, нищо общо с наличието или не на проблеми няма. Техни си традиции , тачат си ги. Няма начин да съберем традициите на цял свят и да ги отпразнуваме, както и който и да е друг народ.
Мен лично Карнавала в Рио по ме кефи, ама на, никой не го празнува тука.  Laughing
Така, че няма нищо общо с това харесва ли ми или не празника.

А за Рамазана , дано не доживея да се празнува от българи масово.  Sick

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Празник като празник, но не наш. А що ти е да знаеш?
Наистина кукерите са много по-интересни от преоблечените вещици. А мартеничката за Баба Марта е по-вълнуваща от розовото сърце на Вальо. Въпрос на нагласа и възприемане или обезличаване може би.
Ха, честит ви днешен празник! Аз задушница не зачитам, но се прекланям пред будителите!

# 29
  • Мнения: 212
Борисе, ти най малкото трябва да си против Хелоуин, но няма да обяснявам защо, че е против правилата, но е тясно свързано с особената ти прилика с едно нещо, дето се прави от тиква и малко по горе са го споменали.
Абе може ли толкова сложно да се изразяваш, два часа да се чудя за един "тиквеник". Laughing

Да ми кажеш че съм "тиквеник" не е особено нарушение на правилата според мен.
Виж, аз ако ти кажа че си "тъпа патка" по може да мине като нарушение някакво, затова се въздържам да го кажа...

Общи условия

Активация на акаунт