"Нашенски манталитет"

  • 3 229
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 423
Heltah, второто ти включване направо
си противоречи на първото. Защо така?
Очаквах да прочета за хубавите ни страни.

# 16
  • Мнения: 805
Базата ми е пътувания насам-натам. Мен най-много ме засяга хигиената и работата.
Миналата година се връщах от Атина една неделя, вечерта към 12, порой страхотен. Обаче някаква магистрала се строи там и няма 6-5. Няма времето е кофти, няма неделя е, няма 12 вечерта е. Десетки камиони и стотици хора бачкат като луди. Онзи ден, пак неделя, се прибирам по Околовръстното следобед - няма братче и заченки на работа. Българите като цяло го лежкаме, не слагам всички под общ знаменател, и само после псуваме по форумите и на маса колко ни била зле държавата.
Друг аспект - чистотата. То е ясно, че навсякъде има гета, където е мръсно. Ама при нас всичко е гето. Колкото и малко да се чисти, все пак се чисти, ама ние нямаме културата и манталитета да опазваме, а само да рушим. Мръсно ни било, такова ни било, онакова ни било. Еми как няма да ни е мръсно като си хвърляме пликовете през балкона. Пак ли правителството е виновно? Или просто като ти е извън вкъщи вече те боли фара какво става.
Трети аспект - тотален дисреспект към правилата. Това вече мога да сметна, че е проблем на управлението. Пак миналото лято ходих до Словакия. 14 километра нечовешкото задръстване имаше на едно място. Бус-лентата - празна. На никой не му минава и през акъла да мине оттам, да се прави на тарикат. Щото после ще го посолят здраво. Мен в Испания ме глобиха 50 евро, че съм без колан на задната седалка, и не протестирах, защото знам, че проблема си е в мен и това не е България, където ще шмугнеш 10 лева и ще смигнеш на катаджията.
Или пък пресичането на пешеходци кой, когато си иска. Работя в сградата на Шератон и си пътувам с ТМ7. За софиянци е ясно къде е спирката. Пресичането от Шератон към метрото е абсурдно. Като добитък сме пешеходците. То ти свети червено, ти пресичаш. Пак ли някой друг ни е виновен. Нямаме самосъзнание за спазване на правила, на опазване на чистота, за вършене на качествена работа. Повечето гледаме да прецакаме другия, да минем метър напред и да си хвърлим фаса на улицата. Такава ни е реалността.
С тези неща сам напълно съгласна.
С мъжа ми (той е германец) си говорехме наскоро - защо въпреки, че българите са такива хубави хора (не се смейте, той наистина мисли така и аз също), положението в БГ все още не е чак розово.
Стигнахме до заключението, че няма как след като управляващите не спазват правилата, да ни накарат нас да го правим. Преди години в социалистическа Германия е било същото - мръсотия, панелки, корупция, престъпност. Трябва едно цяло поколение да се смени - а възпитанието на децата ни е в нашите ръце.
Все пак това, че не спазваме правилата, било то и елементарни, не ни прави по-лоши хора.

# 17
  • Мнения: 17 546
Не смятам. Смятам, че ни се насажда това и също така ниското самочувствие, което придобиваме заради това, че каквото и да се опитваме да правим за добро, тук цари беззаконие, което ни смачква фасоните.

# 18
  • Мнения: 101
Е, аз не казвам, че сме по-лоши, просто сме мързеливи мърлячи. Sunglasses

# 19
  • Мнения: 2 018
Нямаме самосъзнание за спазване на правила, на опазване на чистота, за вършене на качествена работа.

Картинката, която описваш, не ни е била присъща преди 55 години например. Нацията ни е научена на това десетки години, но това не ни прави по-долни от света. Всеки един човек взет от друга националност, живял 50 години в тези условия, в които ние, би се държал по същия начин, както нас.

# 20
  • Мнения: 335
Смятате ли, че сме по-долно качество хора от останалия свят? ...


Само комплексар може да си задава такъв въпрос.
Пък и да се оправдава с 55-годишното си минало.

# 21
  • Мнения: 78
Аз не съм съгласна с това да се оправдаваме с манталитета. Относно правилата в чужбина и в БГ на всички, мисля че е ясно, че тук не става въпрос за самосъзнание, а за това че у нас оставаш ненаказан. Това, че оставаш ненаказан означава, че ти в твоето и то не само българско самосъзнание знаеш, че можеш да се измъкнеш от закона. В някой чужбински държави след дълги години капитализъм и демокрация са създадени правила, както и органи, които наистина да следят за тяхното спазване, като хората, които трябва да съблюдават за тези правила в повечето случаи не са корумпирани, защото взимат високи заплати, заборчели са с кредити и няма мърдане, а си взел подкуп, а си си загубил работата и оставаш на улицата. Те така се кова самосъзнание, а не да мрънкаме, че българите сме били такива. Ами и най-стриктният американец да дойде при нас и той ще си прави квото си ще. Проблемът е другаде....че все още някой има полза от тази анархия...
Иначе съм съгласна, както и преди съм споменавала, че сме много черногледи и все търсим причината в някой друг и не си възпитаваме децата да мислят и живеят позитивно.

# 22
  • Мнения: 11 747
Е, за правилата не съм съгласна. Точно тия 45 години се спазваха строги правила и през ум не ни е минавало да вършим волности.
Скоро гледах репортаж за учениците, как пушат пред училище и пред учителите - това беше повече от абсурд преди години. Това е само пример, ама тука извинението за последните 50-55 години малко по инерция дойде.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 064
Нямаме самосъзнание за спазване на правила, на опазване на чистота, за вършене на качествена работа.

Картинката, която описваш, не ни е била присъща преди 55 години например. Нацията ни е научена на това десетки години, но това не ни прави по-долни от света. Всеки един човек взет от друга националност, живял 50 години в тези условия, в които ние, би се държал по същия начин, както нас.

Това е и моето мнение. Комунизмът е затрил вякакво трудолюбие, инициативност и самодисциплина у българина, лишавайки го от резултатите на труда му. Т.е., и да работиш, и да не работиш - все ще взимаш същите пари. Трудно ще се преодолее това. Може би нашите деца...

# 24
  • Мнения: 11 747
Смятате ли, че сме по-долно качество хора от останалия свят? ...

Въпроса е зададен така, а ми прави впечатление, че сравняваме само със западна Европа и Северна Америка.

# 25
  • Мнения: 101
Heltah, второто ти включване направо
си противоречи на първото. Защо така?
Очаквах да прочета за хубавите ни страни.
Кое имаш предвид, препрочетох си мненията - в първото, казвам, че смятам, че сме по-долно качество, а във втория пост си казвам впечатленията... Нещо не мога да схвана за кое говориш.

# 26
  • Мнения: 335
... препрочетох си мненията - в първото, казвам, че смятам, че сме по-долно качество...

Ти?
И кой още?

# 27
  • Мнения: 1 897
Пък аз не мисля, че 'качеството' на хората зависи от националността им. Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 101
Това е и моето мнение. Комунизмът е затрил вякакво трудолюбие, инициативност и самодисциплина у българина, лишавайки го от резултатите на труда му. Т.е., и да работиш, и да не работиш - все ще взимаш същите пари. Трудно ще се преодолее това. Може би нашите деца...
Добре де, ама комунизма си е комунизъм, сега е демокрация. Все още мисля, че влизам в поколението на "нашите деца". Точно тези, които уж се надяваме да оправят нещата. Ама как да ги оправя като се чувствам безсилна пред простотията. Онзи ден като си прибирах фъшкийте на кучето имаше хора, които ми се изсмяха минавайки. Все едно аз съм балъка, дето ходи да си чисти. Това ми се е случвало, както с млади хора, така и с възрастни.

Холограма, някакви бегли опити за ирония ли долавям?

# 29
  • Мнения: 335
Холограма, някакви бегли опити за ирония ли долавям?

Не, непозната.
Сълза и смях.

Общи условия

Активация на акаунт