"Нашенски манталитет"

  • 3 235
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 17 546
dannyangel, а това, какъв манталитет го наричаш?
http://www.1001line.com/snimki/galeria-imot.php?id=1239
А тази - също е българска http://www.naas.government.bg/pic_view.php?ln=1&dir=v_turnov … &pic=vt11.jpg с. Плаково.
С. Пчелище - http://www.naas.government.bg/pic_view.php?ln=1&dir=v_turnov … &pic=vt15.jpg
Има и още в нет-а. Защо не се поразровите за истината за българския манталитет.  Peace  Карбовски никога няма да направи предаване за тях.
Чакай сега, темата за манталитета на българина ли е? За "Отечествен фронт" от онзи ден и историята в него в частност? Или за красивите български крави?
Този пример, който е посочила в линка си dannyangel е абсолютно частен и по никакъв начин не съм съгласна да ме поставят под общ знаменател с такива екземпляри, без значение от факта, че случайно са българи! Едно такова нещо не уравнява манталитета на всички хора, където и да са!

# 46
  • Мнения: 2 018
Този пример, който е посочила в линка си dannyangel е абсолютно частен и по никакъв начин не съм съгласна да ме поставят под общ знаменател с такива екземпляри, без значение от факта, че случайно са българи! Едно такова нещо не уравнява манталитета на всички хора, където и да са!

Именно това исках да кажа и аз. Примерите, които съм дала са пак кравеферми с български собственици. И не може да се обобщава от един изолиран случай /на Карбовски/.

# 47
  • Мнения: 822
Мисля, че сме доста стойностни хора... И това си личи при поставянето ни в едни и същи условия с представители от други нации, особено ако и предубежденията по наш адрес са отсъстващ фактор. Имаме си и много трески за дялане, като най-голямата от всички злини, които са ни спохождали някога, е липсата на усещане, че сме част от едно цяло (нарочно не искам да използвам някои много модерни в момента думи). Ако можем да преобразуваме и злобата си в нещо градивно, нямаме грешка. А също и още едно наше много масово качество... Нездравото любопитство го има у много нации - да надничат през отворената ти врата и после да се смеят, колко е неподреден домът ти, но това да нахълташ в чуждата тоалетна и после да викаш, колко мирише, си е май по-типично за нас...
Когато обаче става дума за информираност, изобретателност, инициативност, дори артистичност, мисля, че сме сред най-добрите...

# 48
  • Мнения: 101
Смятате ли, че сме по-долно качество хора от останалия свят?
Кой останал свят?...Лаос, Виетнам, Камерун, Гватемала, Намибия, Судан, Палестина, Афганистан, Великденски острови, Заир, Албания...били ли сте там? Или за вас "свят" е само САЩ, Германия и Франция, по възможност големите градове?
Пакистан брои ли се? Защото оттам имам лични впечатления как като пушат си гасят фасовете в земята и си ги прибират в джоба на ризата.

# 49
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не сме по-долно качество от хората от останалия свят.
Но не сме и "най-умните".
Не сме и с "най-уникалнат история"
Не сме и "най-много претеглелите".
Българките не са "най-красивите" и прочие тривиалности, с които се самозалъгваме.
Просто сме като всички останали народи.

# 50
  • Мнения: 3 241
Да, това с природата ми е любимо.
В другите държави няма планини и морета Simple Smile

# 51
  • Мнения: 2 478
Разбира се,че не сме по-долно качество хора от останалия свят.
И аз като Seltakis мисля,че съм много по -по - от много други нации.
Много хора отъждествяват "нашенския манталитет"  с отрицателните качества на българина.А помислете за обратното.
Твърдя че предпочитам нашенския манталитет пред това да бъда някоя американска елементарна леличка,която дори не знае за какво ще гласува днес.

# 52
  • Мнения: 3 423
Така. Имам контакти с представители на какви
ли не нации, нацийки и нацища, дори и неонацита
съм срещала през живота си. И мога да заявя, че
само българите някак не могат да преглътнат това,
че някой българин е зад граница, тоест, не могат да
го преглътнат него. Защото е навън ли, защото не е
вътре ли, не знам. Последен пример са предложенията
за номинации във форума. Ето, нашенски манталитет.
По моите критерии отстъпваме на другите точно в това.
Добре, че има и изключения, които се радват, ако имат
близки, роднини и приятели в чужбина, или поне не им пука.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Абе, не сме много стока, ама не сме и за изхвърляне. 
Култура определено ни липсва.  Confused

# 54
  • Мнения: 216
Не съм била в БГ от 5 години, но от всичко което чувам от хора, с които поддържам връзка и от тук-таме абсолютно сам съгласна с Heltah, и не забравяйте една птичка пролет не прави, както и обратното, и не е до комунизъм или демокрация, то там си бие на чиста анархия. Верно обаче по времето на комунизма, всичко беше поддържано и чисто( и всички излизаха на съботник или там нещо подобно беше) лошото е че като всяко насилствено нещо, не се задържа във хората и сега все едно на пук на \"системата\" не го правят.
 Cry  Жалко е защото наистина не е да са второ качество, но не намирам друго обяснение за хората, които дърпат държавата надолу.

# 55
  • Мнения: 101
И в отговор на тези, които питат защо само сравнявам с по-добре развити държави, ще ви кажа защо. Защото това, че на някой му е по-зле не ме кара мен да се чувствам по-добре. Няма да ме амбицира изостаналото, ще ме амбицира напредналото, защото положителното би трябвало да бъде това, което ни тегли напред.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 059
...
Добре, че има и изключения, които се радват, ако имат
близки, роднини и приятели в чужбина, или поне не им пука.

Само не разбрах защо да се радвам, че някой е в чужбина? Приятел или враг, без значение. Да се радвам или да злорадствам? Ако заветната му мечта е да изпълзи от тук-страхотно, с пълзене може далеч да стигне! Ако просто така се е случило, днес е там , утре на друго място, къде е моят повод за радост, независимо за приятел или враг?

# 57
  • Мнения: 1 517
Базата ми е пътувания насам-натам. Мен най-много ме засяга хигиената и работата.
Миналата година се връщах от Атина една неделя, вечерта към 12, порой страхотен. Обаче някаква магистрала се строи там и няма 6-5. Няма времето е кофти, няма неделя е, няма 12 вечерта е. Десетки камиони и стотици хора бачкат като луди. Онзи ден, пак неделя, се прибирам по Околовръстното следобед - няма братче и заченки на работа. Българите като цяло го лежкаме, не слагам всички под общ знаменател, и само после псуваме по форумите и на маса колко ни била зле държавата.
Друг аспект - чистотата. То е ясно, че навсякъде има гета, където е мръсно. Ама при нас всичко е гето. Колкото и малко да се чисти, все пак се чисти, ама ние нямаме културата и манталитета да опазваме, а само да рушим. Мръсно ни било, такова ни било, онакова ни било. Еми как няма да ни е мръсно като си хвърляме пликовете през балкона. Пак ли правителството е виновно? Или просто като ти е извън вкъщи вече те боли фара какво става.
Трети аспект - тотален дисреспект към правилата. Това вече мога да сметна, че е проблем на управлението. Пак миналото лято ходих до Словакия. 14 километра нечовешкото задръстване имаше на едно място. Бус-лентата - празна. На никой не му минава и през акъла да мине оттам, да се прави на тарикат. Щото после ще го посолят здраво. Мен в Испания ме глобиха 50 евро, че съм без колан на задната седалка, и не протестирах, защото знам, че проблема си е в мен и това не е България, където ще шмугнеш 10 лева и ще смигнеш на катаджията.
Или пък пресичането на пешеходци кой, когато си иска. Работя в сградата на Шератон и си пътувам с ТМ7. За софиянци е ясно къде е спирката. Пресичането от Шератон към метрото е абсурдно. Като добитък сме пешеходците. То ти свети червено, ти пресичаш. Пак ли някой друг ни е виновен. Нямаме самосъзнание за спазване на правила, на опазване на чистота, за вършене на качествена работа. Повечето гледаме да прецакаме другия, да минем метър напред и да си хвърлим фаса на улицата. Такава ни е реалността.

Аз не съм чужбинска мама, обичам всичко българско и  родно, но си адски права. За примерите имам предвид. Но че с това сме по-долно качество - не кисля. И ние сме дали нещо на света и си имаме достаъчно хубави страни, които пък компенсират частично недостатъците.

# 58
  • Мнения: 5 710
Ами както всяка обобщаваща тема в крайна сметка стига до противопоставянето.
Любимият национален спорт.  Другото любимо от манталитета ни - съденето. Ако се замислите, целият феномен бг-мамма е основан на съденето и оценяването. Този е такъв, онзи еди какъв си. Така се прави, не така. Правилно постъпваш, не неправилно постъпваш. Такова чудо никъде няма. Някой с не-нашенски манталитет сериозно би се натоварил от липсата на всякакви бариери  в общуването. В  други форуми хората са резултатно ориентирани - питат, получават отоговор и бЕгат. Няма съспенс. Докато тук някой специалист може да направи народопсихологичен профил сигурно от 2 часа четене.

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 00:34 от 10cent's

# 59
  • Мнения: 251
"От нашия манталитет по убуу нема" Tired

Общи условия

Активация на акаунт