Съдебна процедура, прилагана в различните окръжни съдилища

  • 6 449
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4
sislie,не зная името на съдията,но последно като звъняхме в деловодството ни казаха,че съдията, който ще гледа нашето дело заминавал за 2 седмици в Италия.После може би ще измислят нещо друго.Вече освен търпеливо да чакаме не знам какво друго да направим.

# 16
  • Мнения: 1 325
Одар, той е само един, другата която разглежда делата е жена. Този съдия е много муден, да се надяваме, че докато е в Италия си текат разните му там срокове и неговото присъствие не е наложително.  Дано да може да посещавате детето често. Заредете се с търпение и след 2 седмици пак звънете. Питайте до къде са стигнали със сроковете, за да може горе долу да си направите сметка кога ще стане.

# 17
  • Мнения: 4
Трудното е,че детенце е на 6 год. и ние имаме право 3 пъти в седмицата да я вземаме.Вече сме свикнали заедно, но връщането обратно в дома е много тежко и за двете страни.

# 18
  • Мнения: 1 325
Предполагам, че е така. Мога да си представя...При мен не беше разрешено да я извеждам от дома и ходих на място. Голяма мъка си е...
Дано до края на месеца поне да получите съобщение за дата. Не знам какво може да се направи - да се уведоми Висшия съдебен съвет за практиката тук, не знам.. За това и пуснах тази тема, но досега не съм получила отговор.

# 19
  • Мнения: 391
Осиновяването е охранително производство.Това следва от  характера на самото производство,не е необходимо изрично да е записано някъде в нормативен текст. Новият ГПК действително създава проблем ,защото в чл. 540  от ГПК пише ,че за охранителните производства освен общите правила на кодекса се прилагат съответно и правилата на исковото  производство с изключение на  определени членове ,посочени в текста. Правилата на исковото производство,обаче,изискват да се разменят  становищата на страните ,да се чака 1 месечен срок за отговор и т.н. Повечето съдии считат ,че тези правила са неприложими за осиновяването ,тъй като  има инструктивен срок от 14 дни за насрочване на делото .От друга страна - в чл. 540 от ГПК пише ,че общите разпоредби на исковото производство се прилагат "съответно" ,което означава  да се съобразят с характера на производството ,а не да се спазва стриктно процедурата ,която е написана за  исковите производства ,а не за охранителните .

За да не звучи сложно- делата  за осиняване би следвало да се насрочат в 14-дн. срок и не е необходимо да се разменят книжа и да се чака  писмен отговор в 1-месечен срок от заинтересуваните страни по делото. За съжаление , съдията  в  твоя случай, sislie, е приложил закона буквално. Поради хаоса ,който настъпи в системата след приемането на новия ГПК - такива случаи ще има ,докато практиката се уеднакви .

# 20
  • Мнения: 1 325
Деси слава, благодаря за отговора. За съжаление, тези противоречия или неясноти в процедурата и това "уеднаквяване" в съдебната практика е единствено за сметка на децата, осиновявани в нашия окръжен съд.  Няколко месеца са ужасно дълъг срок и мисля, че точно за този тип дела не е много "удачно" да има противоречия в практиката. Иначе всички промени в СК се обезсмислят при толкова тромава и дълга съдебна процедура. И кой трябва да разясни на съдиите как трябва да се прилага закона? И ако не го прилагат адекватно, кой и как носи отговорност?

# 21
  • Мнения: 310
Осиновяването е охранително производство.Това следва от  характера на самото производство,не е необходимо изрично да е записано някъде в нормативен текст. Новият ГПК действително създава проблем ,защото в чл. 540  от ГПК пише ,че за охранителните производства освен общите правила на кодекса се прилагат съответно и правилата на исковото  производство с изключение на  определени членове ,посочени в текста. Правилата на исковото производство,обаче,изискват да се разменят  становищата на страните ,да се чака 1 месечен срок за отговор и т.н. Повечето съдии считат ,че тези правила са неприложими за осиновяването ,тъй като  има инструктивен срок от 14 дни за насрочване на делото .От друга страна - в чл. 540 от ГПК пише ,че общите разпоредби на исковото производство се прилагат "съответно" ,което означава  да се съобразят с характера на производството ,а не да се спазва стриктно процедурата ,която е написана за  исковите производства ,а не за охранителните .

За да не звучи сложно- делата  за осиняване би следвало да се насрочат в 14-дн. срок и не е необходимо да се разменят книжа и да се чака  писмен отговор в 1-месечен срок от заинтересуваните страни по делото. За съжаление , съдията  в  твоя случай, sislie, е приложил закона буквално. Поради хаоса ,който настъпи в системата след приемането на новия ГПК - такива случаи ще има ,докато практиката се уеднакви .


Така е, обаче като знам съдията в ст. загора кой е, на него му е твърде сложно да го разбере. За това и там пада такова чакане. Този съдия където и да го сложиш не става.В случая въпроса опира до капацитета на конкретния човек , а не до практика на съдилищата / в никакъв случай не твърдя, че тази практика е еднаква и съвършена/.

# 22
  • Мнения: 1 325
Ми няма ли кой да го контролира този съдия?? И как?? Абсурдно е правосъдието да зависи единствено от капацитета на отделната личност. Все пак това е цяла система. Ако някой не си разбира от работата, най-малкото някой трябва да му обясни!! И аз като заинтересована, да не кажа потърпевша страна, как да реагирам?

# 23
  • Мнения: 391
Процедурата не е ясна ,заради промените в ГПК .Не мисля ,че виновен е съдията - има по-малко опит и е приложил процедурата стриктно,без да я съобрази с особеностите на производството,но това е пак заради несъвършено написания закон.Ако процедурата беше ясна  и конкретна - той  просто щеше да я приложи.
Можете да пишете писмо до Председателя на ОС-Стара Загора с искане да ви съдейства  процедурата по  разглеждане на молбите за осиновяване да бъде прилагана по един и същ начин от всички съдии,без гневни нападки по адрес на един или друг съдия ,защото всички се опитват "да пригодят  "разпоредбите така ,че да се постигне бързина и в същото време да не се нарушат разпоредбите на новия процесуален закон. 

# 24
  • Мнения: 1 325
Деси слава, отново благодаря за съвета. Моя случай отдавна е приключил и може би за следващите ще "влезат в час". За което искрено се надявам. 

Общи условия

Активация на акаунт