Как съчетавате строгост и глезене при децата си?

  • 2 210
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 761
Правя всичко като игра-сега играе,после си подрежда играчките и аз се скъсвам да го хваля,после изяжда няколко моркова вместо бисквити и пак таа-браво,какво добро дете,колко е послушен и т.н.За сега действа.
Много съм против възпитание с казармени методи.Искам да прекараме времето си заедно щастливи, а не като редник и старшина.Аз отговарям на молбите на детето така,както и той на моите.Но аз съм много търпелива майка,не крещя на никого у дома.И на мен никой не ми крещи.

# 16
  • Мнения: 17 407
Много ясно, че никак. Самата аз се усещам колко съм смешна на моменти- лигавя се, заедно с нея, след което почвам да й се карам.

# 17
  • Мнения: 4 187
Понякога съм твърде строга, понякога пък баща и я глези прекалено..... На никъде не сме май  ooooh!

# 18
  • Мнения: 3 367
Аз май не разбирам ?са т.е не знам какво се разбира баш под глезене.
Има теми по к компромиси се правим (режим,храна,спане и пр). За определени неща се наказваме всеки път(агресия,обиждане)
Гушкаме и целуваме децата непрестанно.Не хвалим с предмети и не купуваме играчки без повод(само книги),та за глезене в сми на играчки и подаръци не може да става дума.Не крещим,случва се да повиша глас,но понеже няма много файда се случва доста рядко.

# 19
  • Мнения: 2 587
Не знам дали се справям със съчетанието на тези две неща  newsm78 ,но се опитвам.Дали съм успяла ще разбера доста по-късно когато дъщеря ми порасне,сега едва ли ще мога да го предценя.

# 20
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не обичам лиготиите. Мили думи, нормални отношения, силни прегръдки - да. Но не позволявам да ме манипулират с рев и тръшкане. Поставила съм ясни граници и двете знаят какво означава преминаването им. Щом е казано "не", значи "не". Утешавам ги, когато си личи, че нещо ги тормози, например болка или мъка, играя си с тях. Но да тръгнат да ми се тръшкат например заради това, че не позволявам да се купи шоколад, че съм наредила да се подреди стаята, че съм казала прибирането от игра да става точно в еди-колко си часа и нито секунда по-късно, не позволявам. Просто излизам от стаята или спирам да обръщам внимание, докато премине това състояние. След това обяснявам защо съм постъпила така и защо няма да допусна повече такова поведение. Според мен е важно да разберат, че всяко действие си има последици - добри или лоши, и че всеки си ги понася.

# 21
  • Мнения: 2 467
Не знам. Нито съм строга, нито глезя прекалено. Детето си е личност от самото раждане с неговите изисквания и нужди. Гледам да се съобразявам с това и не налагам строг казармен ред. Целувам, прегръщам, играя, говоря, обяснявам. Май повече се доближавам до "да прави каквото и харесва" ...

Според свекърва ми страшно много съм я разлигавила, но те са за казармен ред + "целувай детето само когато спи".
Според госпожите в детската градина е много възпитано и послушно дете без грам агресия.
Истината е някъде там  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 915
Не знам какво имаш предвид точно под "глезене"? Угаждане на капризите ли, правене на много компромиси?...Това не практикуваме често. За сметка на това много ги гушкаме, целуваме, играем с тях, говорим - показваме любов и внимание.

Строгостта се изразява в изискване на спазване на някои простички правила за хигиената и  безопасността; в нетолериране на ревове и мрънканици без съществена причина; в рефериране на честите двубои между двете... Crazy Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Съчетавам ги според ситуацията. По принцип обичам да се лигавим, да се хилим за щуротии и се вдетинявам покрай нея, но в случаи, които го изискват, не се колебая да съм по-строга. Предупреждавам, че ако не престане с неприемливото поведение, ще има наказание - уточнявам какво ще е то и ако се наложи го прилагам /но в редки случаи се налага, защото знае, че си държа на думата и се стряска  Laughing
И аз си задавам въпросите дали не прекалявам с едно или друго, но това е нормално - все пак се стремим да постъпваме по най-правилния начин.

# 24
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
И ние сме в същото положение както всички останали Peace.Позволявам и да ми се качи на главата и да ме изкара извън нерви,но пълно щастие няма. WinkНе съм се замисляла дали съм много строга или добра,просто се опитвам горе -доло да има някакъв баланс. Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Някак сами си тръгнаха нещата със строгостта и глезенето. Още като бяха съвсем малки им казвах кои неща са сериозни и важни за момента - например, че точно сега е важно да отидем да пазаруваме и да кротуват, а после ще играем или нещо друго. По невербалните знаци успяваха да направят разликата, а след това и разбираха смисъла на думите. И сега е така - казвам кое и кога е важно и така нямаме проблеми в разбирането. На принципа сме "да свършим работа, че да остане време за всичко друго".  Но иначе каква лигня ставаааааа...., направо се разтичат като шоколадчета. Наказвала съм ги броени пъти за 10 години и все половинчато.

# 26
  • Мнения: 8 999
Според ситуацията. Ако са добри и послушни, ги поглезвам. Ако започнат да прекаляват, ги поплесквам. Действам на принципа "каквото повикало - такова се обадило".

# 27
  • Мнения: 3 929
Трудно ми е, да си призная, но определено съм по-меката и по-податлива на манипулации от двамата с баща му. Не бих казала, че съм строга. По-скоро съм настоятелна, когато кажа, че нещо трябва да се направи, значи така трябва, когато не е редно да се прави, значи не трябва да се прави. Обяснявам, обяснявам, та чак до втръсване. Когато направи беля, така да се каже, го карам сам да си оправи "магарията". В смисъл - когато изсипе кутията или чантата с играчки и ги зареже, го карам да си ги прибира и ги прибира. когато разсипе нещо на пода или на масата, или където и да е, го карам да почисти с кърпата. Така знае, че трябва да е по-вниманелен. И все в този ред на мислене. Грешка - поправка. Наказания не налагам, защото съм много мекушава и се "огъвам" веднага при вида на физиономията, която направи. Просто действам с поправяне на грешката.
Що се отнася до глезенето - ами, глезя го, да си призная. Купува му се общо взето всичко, което е в рамките на възможностите ни. В това се изразява нашето глезене, но смея да твърдя, че детето ми е много добре възпитано за възрастта си, макар и много глезено.

# 28
  • Мнения: 350
Трудно, но моето момиченце не е от "гушкавите".  Sad Подскача от радост като се прибера от работа, но я понеча да я гушна тя бяга. Остана ми само вечерното гушкане за няколко глътки вода преди да я сложа да спи. А за строгостта, при мен е търпение и налагане на необходимете граници.

# 29
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Знае се за кои работи няма 5-6 и въпреки, че ме пробват......не се давам.
Ако питате майка ми, големия е адски глезен. Детегледачката (след две кратки визити и после 1 целодневно гледане) се размаза да хвали големия, малкият бил глезен......тя не знае, че големия като малък беше в пъти по-глезен от брат си.
В "обществото" се държат прилично. Вкъщи е лудницата.....ама то ако не се отпуснеш вкъщи, къде newsm78

Общи условия

Активация на акаунт