Домашна луканка или суджук

  • 222 778
  • 238
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 483
Благодаря на Блонди за рецептите за суджуците ,и на мамаЕ за пъстармата,която ще опитам да направя,но имам един въпрос-може ли със свинско месо?.
Аз си донесох от Бг. черва със сол,специално да си направя домашна наденица,но сега с тази силитра се обърквам... Rolling Eyes- задължителна ли е наистина ,с какво може да се замени?
Дайте някоя рецепта без нея.
Не слагайте сЕлитра, ни най -малко не е задължително, но със сигурност е вредно Sick

# 16
  • Мнения: 2 438
Домашна пастърма - филе "Елена" или кайзер правя по рецептата на мамаЕ, но правя паста с бяло вино и чимен, които придават допълнителен вкус на месото. Вместо да се суши месото се слага между две дъски, притиска се с тежести, които всеки ден се увеличават и след 3 дни е готово.
Суджуците си ги правим от телешко месо, като спазваме само пропорцията на 1 кг месо - 22 г сол. Слагаме чер пипер, бахар, кориандър, чимен, не обичаме люто. Суджуците се пълнят през мелничка за месо.

# 17
  • Мнения: 3
Добавянето на Селитра или Натриев(Калиев) Нитрат не е вредно ако е в допустимите норми. Дозировката й е 1-1,5 гр. на кг червено месо и то в продукти които ще съхнат(Суджуци, Бабек, Дядо и други от подобно естество), а няма да се консумират на следващия ден.
Действието и е в 2 насоки-основно цветообразуващо, както и храна за някои микроорганизми развиващи се при нормалното зреене на сурово сушените колбаси.

# 18
  • Мнения: 123
Баща ми като прави суджук или пастърма никога не слага селитра. А стават едни вкуснички...

# 19
  • Мнения: 521
здравейте момичета, да ви попитам знаете ли дали може да се яде суджук по време на бременност? Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 1 101
 Thinking за6то пък да не се яде

# 21
  • Мнения: 521
Ами сестра ми каза, че не било хубаво да се яде луканка, суджук и пушени меса, но незнам защо? Та затова питам, ако някой има някаква по - точна информация  newsm78

# 22
  • Мнения: 27 524
Може, разбира се, няма проблем  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 98
Искам тази година да направя суджук, но никъде не мога да открия селитра. Ако знаете къде се продава или с какво точно мога да я заменя , моля споделете   bouquet

# 24
  • Мнения: 1 845
Навремето правехме суджуците на балкона без да слагаме селитра, мещахме свинско и телешко, подправки, задължително към тях кимион.
Страхотни ставаха, а как вървеше с тях домашното червено винце от Отел....мммм започнах да преглъщам.

# 25
  • София
  • Мнения: 98
Да сте виждали къде се продават допълнителни приставки за месомелачки, чак сега се сетих, че моята няма за пълнене на колбаси  Sad

# 26
  • Мнения: 1
Здравейте . относно силитрата , може да се замени със захар. но е желателно ако искате да получите  перфектен резултат да се слага задължително . на  1 кг се прибавя не повече от 1 грам.във всякя месарница може да си потърсите струва стотинки.относно пълненето на черва има много евтини китаиски пълначки  намиращи се на пиротска 103 започват от 250 лева  и вървят нагоре  има различен капацитет, с машинка за мелене не е желателно. да се пълнят, защото се повишава температурата. и продуктите бързо потъмняват и гранясват.наскоро ще демонстрирам при ути. основните неща за правене на домашни наденички и суджучета. лек ден. ако нещо ви интересува . пишете

# 27
  • Мнения: 1 265
Здравейте ,да се включа и аз. Живея в Гърция и тука "те такова чудо нема" - говоря за черва и шкембе за бабек. Но понеже много го обичаме си приспособих от найлонови порбички от тези тънките. После сипваш с лъжицата ииииихоп - ГОТОВО. Не ти трябват скъпите приспособления, пък и в много случаи трудно се намират.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 654
Всяка зима си приготвяме свинско бонфиле, което става чудесно Peace Едно парче бонфиле се разрязва по дължина -1-2 см дебелина, поставя се в съд и се осолява обилно. Така престоява 24ч. Върху домакинско фолио смесвам червен пипер, чубрица и малко черен пипер. Овалват се осолените парчета от всички страни, с дебела игла се промушва конец в единия им край, и се окачат на прохладно място. След около 5-7 дни е готово / времето трябва да е студено/. Става страхотен деликатес, а се приготвя много лесно Sunglasses

# 29
  • Мнения: 761
Запис, страхотна тема  Simple Smile ще следя с интерес, по коледните празници ще колим прасенце   Embarassed та да съм подготвена

Общи условия

Активация на акаунт