Бум в растежа на 5 мес. или нямам кърма?

  • 4 421
  • 101
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 915
Разбира се, че не са фатални!  Laughing А и бебчо доста е дръпнал на сантиметри!  Sunglasses Освен това на 5 месеца е доста по-активен и гори калории.  Wink

Оризовата каша е добра за захранване. Имай пред вид, че не винаги захранването води до увеличаване на теглото. Количествата друга храна по принцип са малки, колкото за опитване и свикване - предлагат се след кърмене и не заместват млечно ядене. Понякога бебетата пък проявяват завиден апетит и си хапват кашичка с кеф,та може и да дръпне в килцата. По тази причина някои педиатри препоръчват да се дават каши през ден - да не би да развиело рахит детето. Мисля, че тази препоръка касае повече онези майки, които хранят с готови каши и в по-големи количества, защото те са по-калорични. Ако си правиш домашна каша от кафяв ориз, просо, елда, царевично нишесте (в някои източници последните две са посочени като алергени), можеш да предлагаш всеки ден. И готовите не са за изхвърляне - доста са разнообразни, но аз лично не ги предпочитам. Въпрос на избор.  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 514
Момичета, тъй като ме нападнахте ще обясня!!! Когато детето започна да остава гладно след като съм го накърмила значи има проблем - НЕ ми стига кърмата. Ние да не сме крави че да произвеждаме постоянно все повече и повече?!!!!. Детето расте и е логично нуждите му от по-голямо количество храна да се увеличават и в един момент кърмата да не стига!!! Човек обикновено като огладнява бързо значи не му стига храната, нали така?!!! Вие като огладнявате това да не би да означава, че преживявате бум в растежа?!!!!!!!

ПП: Най-важното е да не си държиш детето гладно докато чакаш да ти се увеличи добива на мляко. Все пак е по-добре да помислиш за спокойствието на детето. Не е нормално едно дете да се буди през час гладно и да си мислим че изживява бум на растежа, и да му казваме "Потрай малко мама, като се увеличи млякото всичко ще се оправи"Ами ако не се увеличи??? Без лоши чуства Grinning Не искам никого да обидя!

Последна редакция: чт, 14 юли 2005, 22:50 от iva 76

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Момичета, тъй като ме нападнахте ще обясня!!! Когато детето започна да остава гладно след като съм го накърмила значи има проблем - НЕ ми стига кърмата. Ние да не сме крави че да произвеждаме постоянно все повече и повече?!!!!. Детето расте и е логично нуждите му от по-голямо количество храна да се увеличават и в един момент кърмата да не стига!!! Човек обикновено като огладнява бързо значи не му стига храната, нали така?!!! Вие като огладнявате това да не би да означава, че преживявате бум в растежа?!!!!!!!
Чакай, чакай, сравнението на бебета и възрастни хора в случая е повече от неуместно.
Виждам, че не ти е ясен принципа на происводство на кърмата, а имено - търсенето определя предлагането. Колкото повече суче бебето, толкова повече кърма се произвежда. Това приозводство разбира се не може да се пригоди към нуждите на бебето светкавично. Точно в това се състят  и кризите на растежа - когато потребностите на бебето изведнъж се увеличават, а производството не може да се увеличи за толкова кратко време се получават моменти в които бебето гладува и иска да суче едва ли не постояно. Да, то си знае работата, защото само след няколко дни такова активно сукане кърмата се увеличава и покрива изцяло новите завишени нужди.
Толкова е просто! Формулата тук изобщо няма място и даването и само обърква бебето и процеса.

Ние да не сме крави че да произвеждаме постоянно все повече и повече?!!!!.

Всъщност производството на мляко при кравата и кърмачката не се различава много  Wink

Последна редакция: чт, 14 юли 2005, 22:53 от Jade

# 18
  • Мнения: 514



Чакай, чакай, сравнението на бебета и възрастни хора в случая е повече от неуместно.
Виждам, че не ти е ясен принципа на происводство на кърмата, а имено - търсенето определя предлагането. Колкото повече суче бебето, толкова повече кърма се произвежда. Това приозводство разбира се не може да се пригоди към нуждите на бебето светкавично. Точно в това се състят  и кризите на растежа - когато потребностите на бебето изведнъж се увеличават, а производството не може да се увеличи за толкова кратко време се получават моменти в които бебето гладува и иска да суче едва ли не постояно. Да, то си знае работата, защото само след няколко дни такова активно сукане кърмата се увеличава и покрива изцяло новите завишени нужди.
Толкова е просто! Формулата тук изобщо няма място и даването и само обърква бебето и процеса.
Цитат

Какво търсене и какво предлагане??? Та тогава дали ще можеш да си кърмиш детето до 10 годишна възраст? Айде стига с тези маркетингови стратегии при гледането на детето!

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Това за маркетинговите стратегии не го разбрах много, но може би щото съм от по-тъпичките Mr. Green

Ама аз все още си кърмя детето, преживяла съм вече 2 кризи на растежа и не говоря наизуст. Опит имам и с дете гледано по твоите методи, така, че да не спорим, моля те Sunglasses

Това, че ти по една или друга причина не кърмиш изключително само по себе си показва, че не си се справила с тези проблеми, най-вероятно поради липса на информация.

# 20
По тоя въпрос мога да кажа следното- "Търсенето-определя предлагането" е принцип на пазарната икономика и маркетинга, и така изтъкнат е по-скоро подходящ за девиз на кравеферма, да ама те и кравите дето ги доят постоянно понякое време "кърмата" им спира, та се налага пак да ги заплождат. Просто е факт, че в момента все повече майки рано спирад да кърмят, защото поради една или друга причина кърмата им намалява и в крайна сметка спира. Интересно ми е как всички вие фанатично кърмещите реагирате когато ви се случи това. Сигурно чакате  да отмине кризата, докато детето ви гладува, и се измъчва!? Stop

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
По тоя въпрос мога да кажа следното- "Търсенето-определя предлагането" е принцип на пазарната икономика и маркетинга, и така изтъкнат е по-скоро подходящ за девиз на кравеферма, да ама те и кравите дето ги доят постоянно понякое време "кърмата" им спира, та се налага пак да ги заплождат. Просто е факт, че в момента все повече майки рано спирад да кърмят, защото поради една или друга причина кърмата им намалява и в крайна сметка спира. Интересно ми е как всички вие фанатично кърмещите реагирате когато ви се случи това. Сигурно чакате  да отмине кризата, докато детето ви гладува, и се измъчва!? Stop
Така и така съм подхванала темата - да отговоря и тук, като една фанатична майка (между другото до скоро бяхме секта, блягодаря за новото прозвище  Mr. Green)

Първо, никой не казва, че кърмата и кърменето са вечни, както всичко друго и това свършва рано или късно.

Това, че при нас ще свърши по-късно говори, не за това, че сме някакви свръхнадарени кърмещи и фанатизирани сектантки, а че просто правим нещо, което повечето от некърмещите не правят - информираме се Wink

Както вече написах преживяла съм 2 кризи на растежа и изобщо не става дума за такъв катарзис какъвто го описвате.
По-добре детето да погладува 2-3 дни и да си изработи само нужното му количество, отколкото да му ръгнем още на първя месец биберона с формулата и да забравим що е то кърмене с оправданието "спря ми кърмата"...
Е, такъв филм НЕМА...

# 22
  • Мнения: 3 161
Какво търсене и какво предлагане??? Та тогава дали ще можеш да си кърмиш детето до 10 годишна възраст?
Не е изключено. Питай Зъхи, тя смята до абитуриент  Wink.
Но иначе това за търсенето и предлагането е добре известен факт, жалко е, че не е имало кой да ти го каже, но много педиатри у нас са способни да объркат начинаеща кърмачка - и това е известен факт.  Иначе никой не те напада, просто тези неща са ясни за повечето майки във форум кърмене и съветът ти прозвуча малко неуместно (вкл. "консултирайте се се педиатърката"  Wink).

Искра, 300 гр. на вашата възраст съвсем не са малко. Ако наддаваше с темповете от първите месеци, то скоро щеше да имаш великан! Не се притеснявай излишно.

# 23
  • САЩ
  • Мнения: 323
Кърма се образува както между кърменията, така и по време на сукането. Така че бебето не гладува. Като суче по-често, то пак си набавя необходимото.

Последна редакция: пт, 15 юли 2005, 05:55 от summer

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
По тоя въпрос мога да кажа следното- "Търсенето-определя предлагането" е принцип на пазарната икономика и маркетинга....

По този въпрос аз пък ще кажа, че точно така - "Търсене и предлагане", а именно, колкото повече суче бебето, толкова повече мляко произвежда майчиния организъм в отговор, оттам и популярното търсене и предлагане. Ако знаеш чужди езици, отвори произволен сайт за кърмене и неминуемо ще срещнеш точно този израз, включително го има в някои български книги за детегледане.

Просто е факт, че в момента все повече майки рано спирад да кърмят, защото поради една или друга причина кърмата им намалява и в крайна сметка спира.

Просто е факт, че културата на кърмене е силно занижена в последните десетилетия в българия, и особено последните 10-15 години, откак няма и ЖК вече, няма кой да дава съвети на млядите майки. Оставени на самотек и само с бързи съвети от педиатъра на детето как по-бързо да въведе пържоли и да отбие, не е никак чудно, че магически 'спира кърмата' - това е естествено при ранно и бързо захранване, както и при често практикуваното прибързано дохранване. Но това е съвсем друга тема.

Всъщност производството на мляко при кравата и кърмачката не се различава много Wink

Като ги подпукахме и кравите, Jade, вчера четох една статия за млеконадоя при тези животни, където много адекватно беше обяснено за масажа на вимето при доене и за началното воднисто мляко и крайното, богато на мазнини... Просто чудесно написано - само че за крави, кикики.

# 25
  • Мнения: 1 383
Нали е всеизвестно, че кърмените бебета започват да наддават по-бавно след 5-ия месец. Какво толкова се притесняваш?

# 26
  • Мнения: 4 915
Цитат
Добре е преди да се дават такива съвети, човек да се информира за най-естествените, логични и разумни решения.


iva 76, не те нападам, а оспорвам твърдението ти.  Wink

А оспорвайки нещо, винаги изхождам не само от личния си опит (който е субективен и е възможно изобщо да не се отнася към цялото, както и да е плод на неинформираност), а от знания, придобити от многобройни източници - медицински, здравни; сайтове, посветени на кърменето и отглеждането на деца. Тоест, ако не вярваш на нас, би ли приела за по-надежден световния опит и препоръките на медицински лица и консултанти?  Wink Ти какво би предложила в защита на тезата си? Защото само твърдения от собствени умозаключения не са твърде надеждни.

А и какъв по-добър пример за правотата на действията ни е фактът, че тук успешно са преодолени тези кризи на растежа и децата все още се кърмят? Не на цената на всичко, а в името на здравето им. Не съм забелязала малката да е гладувала!  Naughty Напротив! В петия и шестия месец наддаваше по 500 грама само на кърма, докато майки на бебета на същата възраст, които хранеха с адаптирано, с каши и пюрета, се тревожеха, че децата качват по 200 грама само. Та, за какво гладуване става въпрос?

Пък сравняването на бебета с възрастни е ... малко абсурдно.


А на другия опонент с мнението за фанатизма ни, ще кажа само: "Ооооооо, Пепи!...Ни мойш ни уплашИ!".  Mr. Green Mr. Green

Без лоши чувства, естествено.  Flutter

# 27
  • Мнения: 514
ОК. Съгласна съм че колкото повече детето сучи кърмата се увеличава. Но всичко си има край. На вас би ли ви било приятно да ви дават да ядете по толкова малко че на всеки час да сте гладни? Не би ли се чуствало по-добре детето ако се нахрани отколкото да се залъгва с някакви нищожни количества кърма?!! Всеки си има право на мнение и не е нужно да реагирате нападателно! Това си е мое мнение и не смятам да задължавам никого с него! За мен е важно детето ми да е нахранено и щастливо!!! До преди месец Дани го кърмих, но като не стига...

# 28
  • Мнения: 4 915
Искам да изясня нещо. Фактът, че детето суче често, не означава, че непременно е гладно. Да речем, до 5тия месец е изсуквало около 140-150 грама мляко. И изведнъж на следващия ден или вечерта започва да иска да суче на всеки час. Дали кърмата драстично и внезапно е намаляла? Не. Няма логика кърмата сутринта да е стигала и ето вечерта - вече е крайно недостатъчна.

Природата си действа, включил се е "механизмът" за стимулиране на лактацията. Мисля, че този процес го има при всички бебета. Сучейки и по-често, детето вече не поема обичайните 150 мл кърма, а по-малко, но по-начесто. Сучейки пък по-начесто, подава сигнал на мозъка на майката, че трябва да се увеличи производството на мляко, а то се произвежда и по време на кърменето.

Друго важно нещо е - дете, което е на гърдата, дори през час или на половин час, не изглежда измъчено, гладно, изтормозено и нещастно. Нали не смяташ, че тук сме склонни да измъчваме децата заради ината си да кърмим?

И разбира се, право на мнение има всеки. Но аз реагирах на твоето, защото ти даде съвет, който ще доведе до отбиване на детето, а де факто проблемът изобщо не е сериозен и се оправя много лесно. Затова и цитирах за втори път мнението си - човек, преди да даде препоръка, добре е да знае кои са най-логичните алтернативи.

В случая на мен ми изглежда нормално да слагам детето на гърдата всеки път, когато пожелае. За тази моя позиция допринася и информацията, до която всеки има достъп, стига да разполага с интернет и да владее някой чужд език, дори и руски. Не бих рискувала по никакъв начин да увредя здравето и емоционалния комфорт на детето просто от личните си догадки.
За теб обаче е било логично да преминете на адаптирано мляко, може би и педиатърът те е посъветвал така. За всяка майка е важно детето да е нахранено и щастливо, така е. Просто сме реагирали и действали по различни начини и изхождайки от различни позиции.

Тъй като кърмата е най-доброто за детето, особено на възраст под годинката, смятам, че не трябва веднага след първото съмнение детето да се отбива. Понеже в  конкретния случай нещата ще се регулират много лесно с по-често сукане за някакъв период от време, не виждам защо майката трябва да отбива детето. Това е моята гледна точка.  Simple Smile

Peace?  Peace  Wink

# 29
  • Мнения: 472
Аз пък искам да защитя Ива76  , добре кърмим се на всеки час и кърмата ни се увеличава ами КАЧЕСТВОТО , къде го забрявяте ,не трябва ли тя да е по калорична ааааааа ? Малките деца имат нужда не само от количество ами и от качество  Laughing , а резултата от честото сукане при нас беше ,че сега по никакъв начин немога да я сложа в поза за кърмене каквато и да е била тя , още щом помирише гърдата и почва да реве , него пожелавам на никого !
И все пак кърменето според мен си има граници , не  Mr. Greenможе и на свадбата да го накърмиш и да го предадеш на жена му после !

Аз също съм забелязала ,че кърмещите майки се държат като фанатизирани сектантки  Mr. Green , колкото може по дълго !
 
Все пак неискам никого да обидя   bouquet Praynig !

Общи условия

Активация на акаунт