А НЕ ВИ ЛИ БЕШЕ СТРАХ?

  • 15 101
  • 141
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 013

и на мен ми минаваха подобни мисли през главата-че живота ми ще спре,контактите,излизането по кръчми и диско с приятели,че хората ще ни забравят.Но тези мисли ме тревожеха само в началото на бремеността,после се окупитих и си казах че винаги ще има начин за това.Познавам много млади с деца,които буквално не се спират!Сега да ти кажа притесненията ми са в друга насока-бебка  Grinning
За името,попринцип трябва да го изберете и двамата.Ако питаш мен-ти да го избереш,а мъжът ти да се съгласи.Една позната,която наскоро роди,ми каза следното "мъжът трябва да остави жената да избере името сама,все пак тя е носила бебето 9 месеца" това е един вид благодарност Crossing Arms
А пък за свекито-незнам! Thinking

# 16
  • Мнения: 1 554
Никога не ме е било страх,винаги съм искала деца Peace

# 17
  • Мнения: 454
Аз не съм имала като твоите страхове, защото живея при съвсем различни условия. Както са ти казали момичетата, най-добре е да разговаряш със съпруга си. Щом толкова препира да имате дете, мисля че трябва да се съгласи на компромисен вариант, защото за дете са нужни двама. Например, аз бих се съгласила детето да носи името на някой от родителите му /стига да не са някакви гадни де/, но не и да се домъкне свекървата да ръси акъл, защото твоята явно е от тези. Казваш, че ти се живее, но мисля, че ако се разберете с мъжа ти и забременееш, ще започнеш да изпитваш съвсем нови чувства и вече няма да ти се живее, според сегашната ти представа за живот. Все пак живота продължава, но по един нов начин, който е много приятен, поне според мен. Иначе за здравословния ти проблем, най-добре е да се посъветваш с лекар. Сигурна съм, че има решение, защото едва ли си първата, която има такъв проблем и иска да забременее и роди здраво и хубаво бебе.

# 18
  • BG
  • Мнения: 1 900
никога не ме е било страх от нищо.Като забременях ме беше страх от други неща,като родих вече ме е страх от съвсем други неща.....и така Flutter
Peace

# 19
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Не ме е било страх да имам дете. А вече си имам и две.
За твое успокоение поговори със съпруга си, разберете се за всичко това, което на теб не и харесва. Няма смисъл в последствие да се карате или разправяте напр. как да се казва детето и др.

# 20
  • Мнения: 1 763
Една съфорумка в една друга тема беше написала, че на бебето трябва да се гледа не като край на нещо, а като едно ново начало. С тези мисли напред, а със свекървата и за името ще се разберете.

И на мен мъжът ми ми беше казал, че майка му ще дойде, ще стои цяла зима, ако се наложи, да не се притеснявам, че няма кой да ми помага ooooh! А ние със свекървата се виждаме много рядко, може да се каже, че почти не се познаваме и при мисълта, че почти непознат човек ще стои вкъщи, докато се разхождам с помпа за кърма примерно, ми ставаше  лошо. Обаче явно тя се е чувствала по същия начин, защото не дойде. Когато се посвестих от раждането и първите дни с бебето, им отидохме на гости да го видят. И за името мъжът ми беше измислил едно, още преди да забременея. Обаче, когато видях двете чертички, му казах, че това име не ми харесва, да измислим ново. Седнахме двамата на компа, отворихме един списък с имена и избрахме име, което да харесва и на двама ни.

# 21
  • Мнения: 325
Няма от какво да се страхуваш,за живеене-пак ще си живееш и най-вероятно ще бъдеш много по-щастлива от сега. Някак си детето осмисля живота ти. Например моя син го родих на 24 год. и изведнъж разбрах,че вече не мога да дишам без него.Започнах да си задавам въпроса какъв ли е бил смисъла на живота ми преди той да се появи. Когато се почувстваш готова да станеш майка,ще видиш,че всичко ще се нареди както трябва. Относно дълбоко вкоренените традиции за името,аз също ги "разбих"-посърдиха се малко  и така. Разбира се благодарение и на съпруга ми,който в крайна сметка застана на моя страна. А за идването на бабата също може да им обясниш,че нямаш нужда от помощ и ще се справиш сама.

# 22
  • Мнения: 2 448
Аз никога не съм се чувствала готова  да стана майка и винаги съм се страхувала. Страхувам се и сега, че не се справям така перфектно, колкото ми се иска. Ако зависеше от мен сама да реша кога, може би, щеше да е никога. Но съдбата реши друго.  Simple Smile
Колкото и да е трудно , децата дават особен заряд, който не може да се сравни с нищо друго.

# 23
  • Мнения: 386
И според мен трябва да поговориш със съпруга си първо.Все пак детето ще е и на двамата,ти също имаш право на мнение нали?

Най-добре е да уточните нещата с имената,свекърва и т.н. предварително.

С него е леко казано невъзможно да се говори - навил си е нещо на пръста и - край това е.
С много особен характер е.

Мнението ми е, че като си е навил нещо, трябва да му дадеш да разбере,че докато не го отвие няма да се съгласиш да имате бебе. Все пак и ти участваш в този процес, нали? Според мен ,трябва да се правят компромиси. И да ти кажа- никога няма да се почувстваш напълно готова!

Много успех ти пожелавам и дано в карйна сметка стигнете до консенсус и до бебеправене!

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Blancanieve

Няма нужда отсега да смяташ Нероден Петко. Ако искаш да раждаш, но се притесняваш за здравето си, по-добре се посъветвай с лекарите. Те ще ти обяснят рисковете и начините за избягването им.
А останалите неща ги мисли като им дойде времето - първо стигни до родилното, пък после решавай как ще се казва, кога ще го кръщавате и в кой университет ще учи.

# 25
  • Мнения: 7 201
Искам да зная не ви ли беше страх да забременеете и как преодоляхте страховете си?  Confused
Не,не ме е било страх преди,не ме е страх и сега.

Жената решила да има дете, има потребност да гушка малкото бебе, да целувква малките пръстчета, да пее приспивни песнички ......  А мислите за разни зълви, свекърви, имена и др. подобни не би трябвало да те вълнуват сега...
Peace Абсолютно точно!

# 26
  • Мнения: 8 999
Всичките ми страхове минаха на заден план, защото надделя желанието ми да си имам детенце. Забременях и бях най-щастливият човек на земята /мъжът ми също/ и изобщо не сме мислили кое как ще става.
Никой не ми е помагал за бебето, а и нямаше нужда. Все пак съм здрава, права млада жена - едно бебе ако не мога да отгледам, то какво ли бих могла изобщо да свърша. Виж, като се роди второто ни дете, вече определено имах нужда от помощ, но само за първите два-три месеца. Наех си жена, която идваше всеки ден до обяд и ми помагаше както в домакинската работа, така и за децата. Вкъщи не са ми се мотали ни свекъри, нито моите родители.
Колкото до имената - това беше изцяло мое решение, защото АЗ съм майката и аз решавам. Дъщеря си кръстих на моите родители, а сина си - на свекър ми. Но това беше изцяло МОЕ желание и МОЙ избор.
Всяко дете носи радост на родителите си, независимо как се казва и на кого е кръстено.

# 27
  • Мнения: 518
Когато разбрах, че съм бременна, може да се каже, че ме обзе паника. Детето беше желано, но все пак, като осъзнах, че вече е реалност и досегашният ни живот коренно ще се промени  ooooh! Шашнах се! Но бързо ми мина, а сега съм много щастлива! Наистина, децата променят всичко, но е за хубаво! Даже и отношенията между мъжа и жената не са същите, поне при нас е така, при вас може и да не е. Сега всичката ни любов и ласки е за малкия човек, а за нас самите, почти няма време, всеки уморен от всекидневните си грижи и задължения. И все пак сме щастливи!
Моя съвет е да не се колебаеш! Peace Колкото до свекито - напълно те разбирам! Ние живеем  с неговите родители (за сега, нашия апартамент не е готов още) и хич не ми е лесно да се разбирам с тях и преди всичко с майка му! Колко караници ни е създала само.... #Cussing out
А това как ще се казва бебето, не би трябвало да е проблем, стига да не е някое отвратително име като Седефчо, например! Дано не обидя някой ама аз това име хич не го харесвам! SickВсе ще стигнете до някакъв положителен край по този въпрос. Достатъчно е името да ти харесва, пък първата буква е все тая коя е!
Желая ти успех и дано успеете да се разберете!  bouquet

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
1. Не знам какъв точно е проблемът ти с разширените вени и кой ти е казал да пиеш аспирин за това. Може да е правилно, може и да не е, но "тромбов лебит", което си написала за "тромбофлебит" ми говори, че вероятно не е предписан от лекар.

"Тромбофлебит. 
Въпроси - Повече за... 
Автор Екип на E-placebo     
18 June 2006 
В превод от латински, „Thrombo“, означава съсирек, а „Phlebitis“ възпаление на стената на вената. Тромбофлебит се получава, когато съсирека, намиращ се във вената, причини възпаление на една или няколко вени, обикновено на краката. По-рядко тромболфлебитът може да засегне вените на ръцете или тялото.

Засегнатата вена може да се намира близо до повърхността на кожата (повърхностен тромбофлебит), или да засяга дълбоките вени,разположени в мускулите (дълбока венозна тромбоза или ДВТ).

Тромб (съсирек) в дълбоките вени увеличава риска от сериозни здравословни проблеми. Такъв е белодробната емболия. Тя настъпва, когато парче съсирена кръв се откъсне от тромба. То пътува нагоре по съдовете до сърцето и до белите дробове и може да блокира артерията, която носи кръвта от сърцето към тях за да се обогати с кислород. Това е спешно състояние, което може да застраши живота ви, особено ако тромба е по-голям и кръвотока напълно се прекъсне.

Защо се образуват тромби?

Организма има много добре организирана противосъсирваща система и нормално, никъде в съдовата мрежа не би трябвало да се образуват съсиреци. Необходима е комбинация от 2 или 3 от долуизброените фактори, които благоприятстват развитието на тромби.

Забавено кръвообръщение.
Увреда на съдовата стена.
Стеснен или разширен съд.
Тромбофлебитът, често се причинява от продължително обездвижване, като продължително седене при пътуване в самолет или автомобил, както и при продължително залежаване поради други заболявания и травми. При такова неактивно състояние кръвния поток от долните крайници към сърцето се забавя, което създава условия за образуване на тромби.

Парализи, определени видове ракови заболявания и употреба на хормона естроген също може да доведе до тромбофлебит.

По-висок е риска за тромбофлебит при наследствена предразположеност към тромбообразуване. Вие можете да използвате собствени методи за облекчаване на болката и да намалите риска за образуване на тромби.

За лечение са възможни различни лечебни методи, включващи медикаментозна и хирургична терапия.

Какви са симптомите при тромбофлебит?

Затопляне.
Повишена чувствителност и болка в засегнатата зона.
Зачервяване.
Оток.

Когато е засегната повърхностна вена, може да се забележи една зачервена, затоплена, плътна и болезнена връв, разположена точно под повърхността на кожата. При засягането на дълбока вена, кракът ви може да се подуе, да е болезнен и чувствителен на дразнене, като тези признаци се засилват когато се изправите или вървите.

Възможно е да имате повишена температура.
Възможно е, също така и да нямате никакви симптоми.
Опасността идва, когато кръвния съсирек се разкъса и се носи от кръвта към сърцето, а от там до белодробната артерия. Съществува опасност за живота, когато съсирека е много голям и запуши цялата артерия или остане на мястото където тя се разклонява. Така се блокира кръвотока към белия дроб, сърцето се изтощава, защото изтласква кръв при повишено налягане и не може да преодолее препятствието (тромба).

Рискови фактори.

Тромбофлебитът се причинява от кръвен съсирек. Те се образуват в следствие на различни фактори. Това са всички фактори, които нарушават правилното кръвообръщение.

Рискът за тромбофлебит се увеличава, ако:

Сте обездвижен за дълъг период, като продължително пътуване и др.
Се залежите за дълъг период, като след операция, инфаркт, счупен крак и др.
Имате определен вид раково заболяване, като рак на панкреаса, при който се увеличават субстанциите, участващи в кръвосъсирването.
Сте в състояние след инсулт и имате парализи на крайниците.
Имате пейсмейкър или тънък, еластичен катетър на централна вена, за медикаментозни вливания или парентерално хранене. Тези катетри, могат освен това да наранят съдовата стена и да забавят кръвния ток.
Сте бременна или непосредствено след раждане, което означава, че налягането във вените на таза и крайниците е повишено.
Използвате орални контрацептиви или хормонална заместителна терапия, които увеличават факторите на кръвосъсирването в кръвта.
Имате семейна предразположеност към тромбообразуване.
Имате разширени вени. Тромбите могат да се образуват в повърхностните разширените вени и да причинят повърхностен тромбофлебит. По-рядко срещани са увредата (травма) на вена или инфекция.
Кога да потърсим лекарска помощ?

Посетете лекаря си когато имате подута, зачервена и чувствителна на допир вена, особено ако имате един или повече рискови фактори за тромбофлебит.

Ако болката и подуването на вената е силно, имате температура и затруднено дишане, потърсете незабавна помощ. Тези симптоми може да са признак за дълбока венозна тромбоза и повишен риск за откъснат тромб, пътуващ към белия дроб.

Скрининг и диагноза.

За диагностициране на тромбофлебита, вашият лекар ще ви прегледа и ще ви попита за дискомфорта или болката, които изпитвате при допир на повърхностните вени. За да се определи дали засегнатите вени са повърхностни или дълбоки, могат да бъдат използвани следните методи.

Ултразвук. Това е устройство с форма на стик (трансдюсер), поставен върху кожата на крака. Той изпраща звукови вълни към крака. Когато звуковите вълни преминават през крака ви и се отразяват, компютър трансформира отразените вълни във видеосигнал.
Венография. В голяма вена на ходилото или глезена се инжектира контрастно вещество, което изпълва вените и ако има дефекти в изпълването и прекъсвания може да се види на рентгенова снимка.
Кръвен тест. Почти всички хора, които развиват остра венозна тромбоза имат повишени нива на вещество, което разгражда тромбите, наречено D-димер. Разбира се той се повишава и при други състояния. Следователно, макар, че е много чувствителен показател, той не е много специфичен и може да говори и за други заболявания.
Усложнения.

Ако тромбофлебитът е на повърхностна вена, непосредствено под кожата, сериозните усложнения са редки. Ако,обаче тромб се образува в дълбока вена, рискът за сериозни усложнения е много голям.

Възможните усложнения са:


Белодробен емболизъм. Ако част от тромб на дълбока вена се откъсне, той може да достигне до белите дробове и да блокира артерията и да бъде потенциално опасно за живота състояние.
Инфаркт или инсулт. Ако имате междукамерен или междупредсърден дефект (вродено състояние, при което имате отвор между двете камери, респективно предсърдия на сърцето). Пътуващият тромб може да премине от венозната част на сърцето към артериалната. Попадайки в аортата, може да запуши кръвоносни съдове на сърцето и да причини миокарден инфаркт, на мозъка-инсулт или стоп на кръвоснабдяването и инфаркт на други органи. Това усложнение обаче е много рядко.
Дълбоката венозна тромбоза може също така да увреди клапите на вените на долните крайници. Вените имат клапи, които възпрепятстват връщането на кръвта. Така тя по-лесно се придвижва нагоре към сърцето. Когато клапите на вените се увредят се появяват следните проблеми:
Разширени вени. Повишеното налягане във вените, което се дължи на задържането на венозната кръв в долните крайници води до балониране на вените и до разширени вени (варици).
Оток. В някои случаи застоя във вените може да стане значителен и да доведе до излив на плазма от вените към тъканите, което причинява подуване на краката.
Промяна в цвета на кожата. В следствие на хроничния оток на тъканите и кожата на краката, както и поради повишеното налягане, може да настъпи потъмняване на кожата, наречено застойна пигментация.
Язви.Понякога, поради намаленото кръвоснабдяване и излива на плазма могат да се образуват язви, които трудно заздравяват.
Венозна обструкция (запушване). Ако сте имали няколко епизода на дълбока венозна тромбоза, във вената може да се образува трайно препятствие от фиброзна тъкан около старите тромби и запушване.
Лечение. При тромбофлебит на повърхностните вени, можете да правите следните облекчаващи процедури:

Поставяне на топлина върху болезнените места.
Повдигане на засегнатия крак.
Прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, които намаляват склонността към кръвосъсирване, болката и възпалението.
Състоянието обикновено се подобрява до една две седмици.

Лекарят ви може да ви препоръча и следните лечебни методи:

Медикаменти.При дълбока венозна тромбоза е необходимо да се направи инжекция с антикоагулант, като хепарин, който да предотврати по нататъшното разрастване на тромба. След хепариновото лечение е необходимо да се взема поддържащо антикоагулантно лечение през устата в продължение на няколко месеца. Има и медикаменти, наречени тромболитици, които разграждат образуваните тромби.
Еластични чорапи.Те помагат за намаляване на отока и шанса за поява на дълбока венозна тромбоза.
Филтър. Понякога, може да се постави филтър в голяма вена в корема (vena cava inferior), който да възпрепятства движението на тромбите нагоре към сърцето.
Стрипинг на разширените вени. Вашият доктор, може да отстрани хирургически разширените вени, които ви причиняват болка и повтарящи се тромбофлрбити. Тази процедура се нарича стрипинг. Следоперативното възстановяване протича за по малко от 2 седмици. Отстраняването на вената не нарушава кръвообръщението на крака ви, защото вените, разположени дълбоко в крака могат да поемат по-големи количества венозна кръв. Тази процедура често се прави и по козметични причини.
Отстраняване на тромб или байпас. Понякога, е необходимо хирургически да бъде отстранен блокиращия вената тромб, особено когато става въпрос за блокирана вена в малкия таз или корема. За да се подобри състоянието ви при запушената вена, лекарят може да ви препоръча хирургически метод, при който се правят обходни венозни пътища (байпас) или нехирургическа процедура, наречена ангиопластика, при която вената се отваря. След отварянето на вената, в нея се поставя специална метална тръбичка – стент, който остава там и поддържа вената широка.
Профилактика.

Избягвайте обездвижването при продължително седене, пътуване в самолет или кола. В тези случаи може да се появи подуване на глезените и подбедриците.

Разхождайте се. По време на полет ставайте от мястото си поне веднъж на всеки час. Ако шофирате, спирайте на всеки час, направете кратка разходка или няколко.
Ако се налага да седите, периодично движете краката си.
Сгъвайте глезените си, натискайте крака си в стола пред вас.
При пътуване над 6 часа, вземете допълнителни мерки, за да избегнете риска от дълбока венозна тромбоза.

Такива са:

Избягвайте тесни дрехи, които ви стягат в кръста.
Пийте достатъчно течности, за да избегнете обезводняването.
Опъвайте подбедриците си поне веднъж на всеки час.
Ако риска за дълбока венозна тромбоза е голям, лекарят може да ви препоръча да носите еластични чорапи или да ви постави ниско-молекулен хепарин 2 часа преди отпътуването.

Аспирин не се препоръчва.

Как да си помогнете сами?

Ако имате повърхностен тромбофлебит.

Използвайте топла превръзка върху засегнатата зона на крака, за 15-30 минути, два или три пъти дневно.
Повдигайте крака си.
Използвайте нестероидни противовъзпалителни средства.
Ако имате дълбока венозна тромбоза.

Посетете лекар и вземайте редовно антикоагулантите, които ви предпише.
Повдигнете крака ви ако е оточен.
Носете еластични чорапи ежедневно.
 
 
"

Не съм лекар, но чета "аспирин не се препоръчва"... Та... наистина бременните често се сдобиват с разширени вени, дори и ако преди това не са имали такъв проблем. По този въпрос се консултирай с истински лекар, специалист. По въпроса кой ще гледа децата и как ще се казват говори със съпруга си - ние тук няма как да решим този проблем.

И не, не ме е било страх - поне не и от тези неща. Беше ме страх дали ще успея да зачена, дали ще успея да износя детето, дали то ще е здраво... обичайните, нормални бременни и предбременни страхове.

# 29
  • Мнения: 489
Според мен, повече те притеснява фактът, че съпругът ти е решил вече всичко и ти, едва ли не, трябва само да му родиш дете. Говори с него и му обясни, че така не става, все пак ти си майката. Ако толкова не разбира от дума, го питай дали може сам да си роди дете, че иска сам да решава всичко?!  Twisted Evil
За името все може някакъв компромис да измислите с първата буква.
За помощта му обясни, че ще ти е по-удобно твоята майка да дойде да помага в началото или че искаш да сте си сами с бебчето и никой да не ти се бърка. Все пак, той ще е на работа през деня, а ти ще се грижиш за него и е твое право да решаваш искаш ли помощ и от кого.  Peace Но, че ще дойде свекърва ти все някога да види внучето си, е нормално.

Родителите на мъжа ми живеят и те тук, на 15 мин. от нас, но аз отдавна съм казала, че майка ми ще идва да ми помага с бебчо, живот и здраве. Обясних, че бабите имат други разбирания и ми е много по-лесно да срежа майка си, ако се наложи, отколкото свекърва си. Майка ми няма да ми се обиди, дори да стигнем до спор, а със свекървата не е така. На майка си винаги мога да кажа, с какво точно да ми помогне - да сготви или да пусне пералня, а аз да си гледам бебето, например. Разбирам се със свеки, но в този момент собствената майка е по-подходяща!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт