Синдром или....?

  • 3 057
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Понякога не е нищо повече от говрене наизуст. Някаква мода е да се говори за българския манталитет напоследък, само че не винаги става ясно от позицията на какъв се говори.
На някои хора са им достатъчни 3 месеца на бригада в Англия, за да почне да им тече чай със сметана във вените , на други -и 100 години да си дремят някъде близо до нечий кралски двор , колкото и да им посинее кръвта, все ще си останат едни базови нотки на пърцуцата на дядо им от Долно съхране.

# 16
  • Мнения: 9 990
..бе що все поангличанените на там избиват?и аз имам такива лондонски утехи....имам и други чувдоземни, които са си земни, ама това лондонските бая са най-тежките случаи...

# 17
  • Мнения: 3 453
Жената или те чувства много близка,
или просто е зодия скорпион. Приеми.
И не задълбавай в глупости. Глупаво е
да се засягаш от думите й. Все пак това,
което ти е разказала, е нейното виждане.
Нали не смяташ, че всички сме в еднаква
степен оптимисти или песимисти, или пък
че прагът ни на търпимост е един и същ?!
Отговори си първо на тези въпроси.

Веднага си отговарям на въпросите.
Не, не ми е близка, от години не съм комуникирала с нея, дори скайпа ми няма, случайно е попаднала на него, използвайки търсачката. Следователно е скорпион. Laughing
Разговорът не беше провокиран от мен. Тя е имала нужда да "сподели", аз я изслушах. Не коментирах.
В никакъв случай не смятам, че сме еднакви, целта ми беше да прочета вашето мнение, относно въпроса - кои качества у хората пораждат благоприятна среда за развитието на този феномен.
Иначе, далеч съм от годините, в които разделях хората на отбор "черешка" и отбор "ягодка".

българин по националност, а би следвало - и по дух.

Напротив. Никак не е следователно.
Иска ти се само да е.
Тук си абсолютно права. Иска ми се, затова съм написала "би следвало". Наясно съм, че не е задължително. Wink

Вярно, задълбавам в глупости. Трябва със закон да забранят Коледните празници, действат ми  оглупяващо. Grinning
Ще се отдам на няколко спокойни часа в неделя вечер, опитвайки се да не агонизирам, поради липсата на сапунени сериали. Mr. Green

# 18
  • Мнения: 275
..бе що все поангличанените на там избиват?и аз имам такива лондонски утехи....имам и други чувдоземни, които са си земни, ама това лондонските бая са най-тежките случаи...

Аз пък имам подобни спомени от България. За едни новобогаташи, за едни мутреси, за едни самозабравили се седесари, за едни депутати... Все се опитваха да ни показват, че сме едни нищожества, недостойни за ...

# 19
  • Мнения: 3 453
Аз пък имам подобни спомени от България. За едни новобогаташи, за едни мутреси, за едни самозабравили се седесари, за едни депутати... Все се опитваха да ни показват, че сме едни нищожества, недостойни за ...

Тях още ги има. Има и други - образовани, интелигентни и възпитани, ценящи корените си. Последните, обаче, гледат по-далеч, от носа си. Peace

# 20
  • Мнения: 6 618
Anelia11 би ли споделила причината да пишеш в БГ Мамма  newsm78
Явно с двоен аршин мериш персоната ,която е обсъждаме има право на мнение ,а   пенелопа   явно няма право да сподели своето .


















# 21
  • Мнения: 275
Аз пък имам подобни спомени от България. За едни новобогаташи, за едни мутреси, за едни самозабравили се седесари, за едни депутати... Все се опитваха да ни показват, че сме едни нищожества, недостойни за ...

Тях още ги има. Има и други - образовани, интелигентни и възпитани, ценящи корените си. Последните, обаче, гледат по-далеч, от носа си. Peace

Ами нали това е причината на повечето от нас да не се срамуват, а напротив, да се гордеят, че са българи!

# 22
  • Мнения: 9 990
..бе не е толкоз до гордост и до отрицание на родина, колкото до приемане на едни маниери, странни такива,Пример ще дам само-навремето, тази моя приятелка не се притесняваше, когато коментирахме външния си вид.Казвахме си го-не изглеждая добре, стягай се, оправяй се.Тя самата към мен е отправяла критика подобна с цел да се взимам в ръце.Сега, ако си позволя да и кажа-напълняла си, какво става-скача като опарена с мотив, че в БГ и гледали само килограмите и коментирали колко е надебеляла, което не е така...

# 23
  • Мнения: 275
Anelia11 би ли споделила причината да пишеш в БГ Мамма  newsm78
Явно с двоен аршин мериш персоната ,която е обсъждаме има право на мнение ,а   пенелопа   явно няма право да сподели своето .



Това изглежда само ти го твърдиш...

Причината да пиша тук е много проста - оползотворявам свободното си време. Понякога тук ми е интересно, понякога не... какво да правиш?! Но нали не трябва да се оправдавам, че имам българско гражданство?




# 24
  • Мнения: 6 618
Anelia11 би ли споделила причината да пишеш в БГ Мамма  newsm78
Явно с двоен аршин мериш персоната ,която е обсъждаме има право на мнение ,а   пенелопа   явно няма право да сподели своето .



Това изглежда само ти го твърдиш...

Причината да пиша тук е много проста - оползотворявам свободното си време. Понякога тук ми е интересно, понякога не... какво да правиш?! Но нали не трябва да се оправдавам, че имам българско гражданство?





Не беше нужно да я контрираш със спомените си за мутри и мутреси ,сигурна съм ,че имаш и приятни спомени за приятни хора .
За форума питах и получих нужния отговор -слагането на маса от хора под един знаменател само заради една характеристика/в случая националността/ е глупаво.

# 25
  • Мнения: 9 990
...по-скоро някак индиректното насаждане  в разговор с български лондончани е, че ти си  махленски селянин, родовите връзки тип леля/лелинчо/калеко са някак просташки, там било онакааа, пък тук едикак си, пък храната как Ние ядем мазно, а те-незнам си кво/нищо, че до вчера е маала кюфтета на корем и баници, щото наваксват за една седмица като са си тук/, дрехите ни били демоде, на две години назад с модата там и прочее, но в стил поднесено като упрек някак.И не е да си внушавам и да завиждам, просто преди и тук сме си ги коментирали подобни, но обидено такова да виси във въздуха не е оставало.

# 26
  • Мнения: 592
Да се намеся в темата - виждам че е станала писмен /частен/ дебат на няколко човека. Всеки който е осъзнал, че държава и Родина са различни неща, мисли като лондончанката. Уви, аз мисля по същия начин без ден емигрантство, но отдаде ли ми се тази възможност, няма да питам и няма да мисля нито десета от секундата. Всеки който не различава горните две понятия се чуди и мае, като авторката, защо става така. Защото българина има робска психика, насаден патриотизам, липсва му национализъм, бунтарския дух на поляците и унгарците и затова предпочита да си трае пред мутрите и мутресите-вдовици, но да е до гъза на мама и тати и да знае, че ако го изплюе държавата, родината ще го прибере. А Там - няма нищо, освен Правила, Железни, пред които и Кралицата се прекланя!

# 27
  • Мнения: 3 423
там било онакааа, пък тук едикак си

Това обикновено май се случва на хора,
които току-що са напуснали България.
Живели ли са дълго в чужбина, им е все тая.
Това поне са моите наблюдения от външните
изяви на културния шок. Всичко си е нормално.

# 28
  • Мнения: 6 618
notar какво е държава и какво Родина за теб?

# 29
  • Мнения: 3 453
notar ,
ти прочете ли изобщо постовете ми?
Става въпрос за криворазбраното "израстване" на някой българи. Не за  Родина или държава, а за придобита първенющина.
Към твоят коментар за българина добавям и следното - той притежава едно уникално качество - да прави невероятни обобщения.
 Не всички българи са с робска психика, не всички си траят. Някой дори спазват правилата. Някой дори се опитват нещо да променят, макар и в една област, макар и един проблем. А, да не повярваш, има и такива странни субекти, които не разчитат на тати и мама! Mr. Green

И не, не се чудя. Аз имам конкретно мнение по въпроса, просто ми се искаше да чуя и други.
Моето мнение е следното - когато човек има амбиции, интелектуален багаж и хъс, би се справил навсякъде. Обратното води до непрестанно мрънкане и търсене на причини, респективно виновни. Не съм съгласна с твърдението, че у нас няма необходимите условия за развитие.
 И пред дилемата - дали бих лъскала нечии домове за повече пари в Лондон или бих се постарала да оползотворя инвестираните средства в образованието си тук, в България, бих избрала второто.
 Мое мнение, не ангажирам никого с това.
Но при всички положения, ако съм се спряла на първия вариант, не бих оправдавала стремежа си към бързи пари и последвалата лична неудовлетвореност, с ужасния манталитет на българина!
Нека бъдем честни към себе си - по-голямата част от българите в чужбина, са заминали, за да правят пари, независимо как. Няма лошо. Но нека някой, от тях, не се оправдават с липсата на възможности за развитие тук, както и с българските нрави.
И все пак, радвам се, че такива хора са по-скоро изключение.

Общи условия

Активация на акаунт