Детето ми и другите деца

  • 1 707
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 404
също не става и да й кажа всеки път да ходи при госпожата, защото така няма да се научи да се справя сама.
А защо да не става?Нали госпожата затова е там,да въвежда ред,да се грижи за децата,да следи за отношенията помежду им...това не е джунгла,а детска градина все пак.сама ще се оправя един ден в офиса Simple Smile
Аз винаги казвам на Ния да се обърне към учителката ако има проблем с някое дете,не мога да разчитам,че на тая възраст "моля те,остави ме на мира" би свършило  работа,а не искам да възпитавам в духа на "око за око,зъб за зъб".
Ако мен ме удари някой,ще потърся адвокат,не брадва Wink

# 16
  • Мнения: 636
Имах абсолютно същата чуденка на абсолютно същата възраст. Доста време не се намесвах, просто гледах, уж да се научи сама... После реших, че тя се научава как да се защитава и държи с другите от мен. С риск да мина за свръхпротективна майка, ще споделя, че не харесвам позицията "Оставете ги да се оправят самички". Започнах да се намесвам, когато някой я избутва от люлката, удря или въобще, се държи лошо с нея. Намесвах се чрез родителя на детето, а ако той не беше наясно със ситуацията, директно със самото дете. Казвах доста меко нещо такова "Не, не разрешавам да удряш моето момиченце". Разбира се, се намесвах и когато тя се запъне на пързалката, и, примерно не пуска никого да мине.  Исках да получи посланието "Ти не заслужаваш лошо отношение и мама няма да позволи да го получиш", защото смятах, че е важно за себеоценката й, която се оформя в много ранна детска възраст. Днес вече не се намесвам, само в изключителни случаи. Според директорката на градината, се брани добре и не си оставя магарето в калта.
Аз също си мислех за подобна тактика.Но се притеснявах дали няма да доведе до прекалена зависимост от мен и моята намеса,т.е. винаги да ме търси,когато има проблем

Зависимостта на детето от родителя в ранна възраст е нещо естествено за разлика от по-късната зависимост, която е патология. Ако момченцето ти е на възрастта на моето момиченце и все още те търси за всяка неправда в живота си, това вече не е съвсем добре, но той е мъничък и аз наистина мисля, че има законна потребност да бъде зависим. С израстването постепенно ще развие у себе си една "вътрешна майка", която ще му помага и това ще намали зависимостта му към теб. Ако нещо си попрекалила с протекцията, ще го усетиш и ще дадеш малко на заден ход. Хубаво е, че имаш едно наум, но засега нямаш основания да се притесняваш от свръхпротекция.
За бебето и малкото дете зависимостта е потребност, свързана със самото му оцеляване. Психиката му е зависима от майката така, както костите му са зависими от калция. На никого, обаче, не хрумва да лиши детето си от мляко, за да не бъде замисимо от него цял живот. Успех!

# 17
  • Мнения: 229
Аз имам опит и от двете гледни точки - и от страната на удрящия и от страната на ударения Simple Smile, просто защото имам две деца на различна възраст и с различен темперамент. Дъщеря ми е на 6 год. и ми се оплаква, че се страхува от едно момченце в предучилищната, едро и вероятно страховито в нейните очи. Познавам майката и ми е много симпатична, та освен да се оплаква на госпожите, я посъветвах следващия път, когато то й посегне, да му каже, че е добро и свястно дете и не бива да постига така целите си, че ако и каже какво иска, ще е по-лесно да го получи. Засега няма оплаквания от него.
Дребният - на 2год. и половина е слабичък и не особено висок, ама благодарение на кака си и нежеланието й да сподели играчките си се научи да я удря и го пренесе и в парка, върху другите деца. Добре, че няма много силица, та никого не е наранил.
Винаги съм го отстранявала от детето, на което е посягал, обяснявала съм, че детенцето се разстройва, плаши и го боли. Много беше трудно, по едно време въобще не ходех в парка, защото се притеснявах от другите майки. Слава богу, научи се да го контролира - понякога виждам как "го сърбят ръцете" Grinning, но се сдържа.
А по повод питането - негова приятелка беше много кротичко момиченце, но в епичните битки в парка се кали и след два-три месеца е вече малка Покахонтас. Тя се отбранява, хапейки - което е много неприятно, защото наистина е силно болезнено за децата, винаги първо обаче предупреждава "Няма биеш, че ... боли и плаче" Но и при нея този период отмина.
Иначе - не съм се притеснявала да правя строги забележки на деца, които се държат зле - с моите или чуждите деца, майка им като не се сеща, аз да си трая ли?!

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 18:17 от Божура

# 18
  • София
  • Мнения: 203
също не става и да й кажа всеки път да ходи при госпожата, защото така няма да се научи да се справя сама.
А защо да не става?Нали госпожата затова е там,да въвежда ред,да се грижи за децата,да следи за отношенията помежду им...това не е джунгла,а детска градина все пак.сама ще се оправя един ден в офиса Simple Smile
Аз винаги казвам на Ния да се обърне към учителката ако има проблем с някое дете,не мога да разчитам,че на тая възраст "моля те,остави ме на мира" би свършило  работа,а не искам да възпитавам в духа на "око за око,зъб за зъб".
Ако мен ме удари някой,ще потърся адвокат,не брадва Wink

Защото ме е страх да не свикне за всяко нещо да отива при госпожата с репликата от нашето детство "Моля другарко, ама той ме удря", тип клюкарската, знам ли  Tired

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 16:34 от МIA

# 19
  • София
  • Мнения: 17 592
също не става и да й кажа всеки път да ходи при госпожата, защото така няма да се научи да се справя сама.
А защо да не става?Нали госпожата затова е там,да въвежда ред,да се грижи за децата,да следи за отношенията помежду им...това не е джунгла,а детска градина все пак.сама ще се оправя един ден в офиса Simple Smile
Аз винаги казвам на Ния да се обърне към учителката ако има проблем с някое дете,не мога да разчитам,че на тая възраст "моля те,остави ме на мира" би свършило  работа,а не искам да възпитавам в духа на "око за око,зъб за зъб".
Ако мен ме удари някой,ще потърся адвокат,не брадва Wink

Защото ме е страх да не свикне за всяко нещо да отива при госпожата с репликата от нашето детство "Моля другарко, ама той ме удря", тип клюкарската, знам ли  Tired

Да... Това се прави само ако другото дете излезе по- силно. Не се шегувам.

По темата... ами, аз бях аутсайдер в ДГ. Не беше весело. Така и не намерих мястото си там... Така че - май по- добре (за самото дете) би било да е по- скоро малко по- агресивно, от колкото малко по- свито.

# 20
  • София
  • Мнения: 203
И на мен така ми сес струва, че май е по-добре, но мен така са ме възпитавали - да съм по-отстъпчива, толерантна и сега като че ли не мога да приложа върху детето си нещо различно. А в днешно време не съм сигурна, че това е начина. В крайна сметка изводът е златната среда и всеки я търси по свой начин.

Общи условия

Активация на акаунт