Домашно училище? Възможно ли е?

  • 4 587
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 592
Впрочем, тази идея ми напомня на един много хубав филм - "Нел" http://www.imdb.com/title/tt0110638/. И тя беше живяла изолирано с цел предпазване... И, разбира се, беше абсолютно непригодна за живот сред хора...

# 16
  • Мнения: 24 467
Ако ще се борим с агресията, да се борим директно с нея, не да си търсим начин да заобиколим проблема. За мен това чудо е неприложимо. Независимо какво и колко знам. Училището е институция с много проявления, не само източник на знания в определени области.

# 17
  • Мнения: 284
Да ви кажа имало е моменти, когато наистина съм си казвала, че ако в България съществуваше възможност за обучение вкъщи - с практическите ръководства по всеки предмет, с ясната система за тестване на знанията на децата, явяването на изпити и т.н. - бих я избрала. До тези размишления съм стигала особено когато е трябвало да му обяснявам по математика - нещо не особено сложно, което учителката явно  въобще не е съумяла да им го предаде. Аз му го обяснявам (не съм нито математик, нито педагог) за пет минути и той след това си решава задачите без проблем!  А учителката - леле, на родителска среща какви ги къдри, колко давала на децата! И по други предмети същото - губи време в училище, а после и времето на мама. Но същевременно съм съвсем наясно, че като ходи на училище, той научава и много други неща, които аз вкъщи не мога да го науча - дори и това да не се впечатлява от хора, все още деца, които псуват като хамали! Не че държа да има точно този опит, но да не се впечатлява е важно!

# 18
  • Мнения: 8
Повечето от вас са прави наистина, изисква се огромен родителски ресурс!
Аз още не съм на етап училища, детето ми е малко, но от сега си мисля къде евентуално ще бъде записано на учулище.
После се сещам колко ненужна информация ни даваха в училище, едва ли 20% от нея използвам в реалния си живот.
...колко лошо е пренаписана българската история, как детето ми ще учи за османско присъствие...
...учиш нещо, което е префилтрирано през призмата на няколко съставителя на учебници, а ако се чете в библиотека детето само може да направи избор и да има позиция по проблемите.
Въобще не смятам, че интернет може да бъде средство за обогатяване на знанията.
Въпроса е колко от родителите биха сметнали, че е по-ценно да се занимават постоянно с децата си и имат тази енергия?

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Не си усложнявай живота отсега с мисли за училище. Имаше една такава тема, разразиха се големи полемики и накрая поне на мен ми стана ясно, че въпросното домашно образование е по някаква странна западняшка система. Имаше и линкове със сайтове с всякакви суперлативи. И накрая се оказа неизяснен въпросът с дипломите. Защитниците на това образование твърдяха, че български дипломи не им трябват, но и не казаха нищо конкретно за други дипломи.

Според мен такова нещо е възможно, но е трудно за изпълнение, ако се гони високо качество. Един родител много трудно може да се справи 12 години с подготовката, освен ако не прави денонощно уроци и да преподава. Преди време на НГ даваха един филм за едно надарено дете- пианист, което се обучаа вкъщи заради претоварената си концертна програма. Та, майка му откровено призна, че й е много трудно и прекарва почти цялото си време в подготовка на уроците, а детето беше 8-9-годишно, ако не се лъжа.

За себе си мога да кажа, че не бих се наела да обучавам децата си изцяло вкъщи, пък какъвто и ресурс да имам. Едно, че не искам да ги изолирам от връстниците им, и друго, не съм достатъчно компетентна по всички академични предмети, нито ще мога 12 години само това да правя. На всичко отгоре стои въпросът и с дипломата. Нашенското образование може да не е цвете, но дава някаква основа, над която мога да градя като насочвам децата към добиване на допълнителни знания. Ако изобщо има някакъв вариант, това е допълнителното образоване като частен ученик, както правят някои деца в езикови гимназии.

ПП. Линкът, който си дала вече е известен. Надявам се това да не е опит за маааалка реклама или ПР-че.

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 18:51 от RadostinaHZ

# 20
  • Мнения: 377
Човекът е социално "животно". Ако го затвориш в къщи, далеч от околния свят и опасностите, после какво? Ще го пратиш в планината? Нещо ми намирисва тази история. Защо ми прилича на опит да се създадат личности, които после да са лесно манипулируеми? А може би много добре прикрита секта?
Дори и да не съм права, защо трябва да се връщаме 200 години назад, защо мислите, че в къщи материалът ще се възприема по-лесно? Къде ще е предизвикателството да бъдеш най-добрия, да те похвалят пред всички?

# 21
  • Мнения: 8
ПП. Линкът, който си дала вече е известен. Надявам се това да не е опит за маааалка реклама или ПР-че.
Не съм знаела, че е известен, не правя пиар, не ми е позната досега тази програма.
Интереса ми събуди първо статията, после разгледах другите неща.

# 22
  • usa
  • Мнения: 2 113
Казвали са ми, че не им остава време за нищо друго през деня.

учещите в къщи деца, които аз познавам, имат време и за други неща. едно е в отбор по гимнастика и учи пиано, друго - в отбор по плуване и т.н. определили са си учебният им ден да бъде колкото е и редовния учебен ден в училище.

Е добре де, а когато не може да се усети къде и как да приложи закона на Гей - Люсак какво го  правиш? Казваш му синко / дъще, аз също не го знам това и следователно не ти трябва? Пращаш го в библиотека, с надеждата да попита библиотекарката и тя да му отговори адекватно? Просто решаваш, че той / тя няма да се занимава с физика / химия / математика / история / география - изобщо, с областите, от които ти не разбираш?
И като си говорим за компютри - колко от ползващите компютър родители могат да помогнат на гимназист с информатиката? Колко могат да обяснят адекватно булевите операции? Колко от влизащите в интернет могат да разяснят същността на различните протоколи?
И колко от онези, които могат, имат времето да се занимават по 6 - 7 часа дневно с обучението на детето си?

И дори да си представим, че има родител, който държи в главата си цялата информация от гимназиалния курс ( Mr. Green ) и има време да се занимава с детето си ( Shocked), дали ще го научи и как да целува? Как да флиртува? Как да заговори момче / момиче на неговата / нейната възраст? Как да създаде приятелство? Как да постигне близост?
И дори как да се прикрива, когато се налага?
Смятате ли, че умението да общува е по- малко важно от познанията?

след като повторя още веднъж, че не съм привърженик на домашното образование именно поради особено важната социална част от живота на всяко социално животно, ще ти отговоря и на другите въпроси Simple Smile.
тук, в щатите, има един стабилен процент деца, които си изкарват цялото образование в къщи. и един стабилен процент от тези деца влизат след това в елитни колежи и университети, което е определено признак, че в къщи са получили качествена академична подготовка, макар да нямам конкретни данни какви са им уменията конкретно с булевите операции или закона на гей-люсак Simple Smile. според това, което са ми разказвали майки, чиито деца са на домашно обучение и които естествено не работят, а са в къщи с децата си, с изключение на първите години, децата не разчитат на познанията на родителите си, а свикват да се занимават сами и да си намират нужните материали, които им дават отговорите, които мама не знае. ако се налага, наемат и частни учители.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Това с частните учители е съвсем друга работа. На мен не ми прилича много на домашно обучение, а на частно обучение. Ако мога да наема по един учител за всеки предмет първо, че ще трябва доста да се изръся и после,  и посл, тези учители пак ще са с определено университетско образование и ще вървят по държавната прогрма (защото накрая за толкова пари ще искам децата да имат и диплома). Тогава домашно ще е единствено обучението извън училище, а не от мен. ПОне от това, което прочетох по разни сайтове родителите, които са привърженици на този вид обучение не го правят, защото имат гениални деца, които биха си губили времето с организираната училищна програма, а по-скоро се опитват да спасят децата си от училищната субкултура и училищната система или са някакви затворени групи или (полу)религиозни организации.

# 24
  • Мнения: 2 132
За мен не е домашно обучение.Не бих си и помислила да пробвам това с детето си.По добре да е сред връстници, независимо от сблъсъците, които редовно стават в у-щата.Пък и живота вече е доста труден и едно дете трябва от малко да свиква да се бори само. Peace

# 25
  • Мнения: 14 654
По принцип ще е добре домашното образование да се развие и в България, нямам нищо против да съществува такава форма на обучение, особено пък ако дава и добри резултати. Само че моето дете ще посещава светско училище, пък винаги може да разчита на мен за разяснения относно булевите функции, полиномите и уравненията на Бойл-Мариот Simple Smile Виж за история и литература ще се оправя сам, не бих си причинила повторно преминаване през тази омразна за мен материя - бррр.

# 26
  • Мнения: 24 467
Допускането на тази форма на обучение без въвеждане гаранции и контрол по неговото осъществяване и качество, за мен със сигурност би довело до просто престой на деца вкъщи или впрягането им да бачкат, без да се обучават в каквото и да било. Въпросното "обучение" чести би избило във възпитание в определена от родителя религиозна или друга философска насоченост и предаване личните разбирания на последния за света и живота, без да бъдат отчитане многобройните други виждания и разбирания по редица въпроси /част от възпитанието в толерантност/, което, за мен специално, не ползва децата им, а това, отново за мен, има значение. Утре ще живеем с тези деца на равна нога- аз ще завися от тях и те от мен.
 Това е друг аспект от разсъжденията по темата.

# 27
  • Мнения: 934
... дали ще го научи и как да целува? Как да флиртува? Как да заговори момче / момиче на неговата / нейната възраст? Как да създаде приятелство? Как да постигне близост?

Нещо не си спомням в кой час се изучаваха тези предмети! Joy

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
... дали ще го научи и как да целува? Как да флиртува? Как да заговори момче / момиче на неговата / нейната възраст? Как да създаде приятелство? Как да постигне близост?

Нещо не си спомням в кой час се изучаваха тези предмети! Joy

Изучават се в междучасията - а дори и Пипи знае, че трябва да ходи на училище, ако иска да има ваканция...

# 29
  • Мнения: 377
... дали ще го научи и как да целува? Как да флиртува? Как да заговори момче / момиче на неговата / нейната възраст? Как да създаде приятелство? Как да постигне близост?

Нещо не си спомням в кой час се изучаваха тези предмети! Joy

Изучават се в междучасията - а дори и Пипи знае, че трябва да ходи на училище, ако иска да има ваканция...
Joy Joy Joy Развесели ме Кати!
Ако погледнем по-сериозно - напълно си права! В училище социалният живот е много активен. "Уроците" научени там, мама в къщи не може да ги преподаде!

Общи условия

Активация на акаунт