" Мързеливо око"

  • 38 899
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 053
сина ми беше с този проблем,
и малко преди да го оперираме доктора ни каза, че хващаме последния влак,
тогава беше почти на 6 години,
аз съм така,но аз изтървах последния влак,защото бях на 6г. и половина.Проблема ми остана.Като се преуморят очите виждам двойно и ми се доспива.Трудно ми беше с уроците

ето още едно доказателство, че един проблем колкото по рано се хване,
толкова по бързо ще се реши  Confused

# 16
  • Мнения: 3 634
Връщам темата защото търсачката извади само това.

От около месец синът ми започна да криви лявото око. В началото мислех, че е защото се опитва да следи два движещи се обекта, но днес го наблюдавах много старателно и лявото око "се приближава" към носа доста често. Ще взема направление в понеделник, но дотогава ще изкарам "чудесни" нощи. Моят съпруг е опериран като дете (пак на лявото око) и след това се е лекувал продължително. Сега е разтревожен, че и малкия трябва да мине през същото.

Лесно ли се диагностицира?  Confused

Нели, какво стана при вас?

# 17
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Октопод с рокля, ще ходим сега към годинката отново на проверка  Peace

# 18
  • Мнения: 3 634
Аз все още не съм толкова сигурна какво е, защото ще ходим на преглед след 2 седмици. Педито ще ми даде направление за болница, но според нея диагнозата е като на съпруга ми - страбизъм. Имам чувството, че се развива с дни, сега се забелязва много ясно и доста често. Ще търся сега из форума дали има тема за деца с очни проблеми.

# 19
  • Мнения: 5
Здравейте, преди няколко месеца забелязах, че дъщеря ми която сега е на 3г. и 10м. си криви дясното око.Записахме си час при специалист и бях изумена от диагнозата "мързеливо око". Той установи, че тя вижда по-малко от 20% с него.Каза ни, че още не е късно за лечението му.Сега трябва да закриваме здравото око и просто не знам как ще стане.Освен това ще носи и очила.Дайте ми съвет какво да направя.Благодаря!

# 20
  • Мнения: 38
Здравей ,моят брат имаше мързеливо око ,хванаха последния влак родителите ми-беше на 6 годинки.Сложи очила и просто закриваха здравото око с лепенка или лейкопласт,бърху стъклото на очилата (продават се такива лепенки мисля),за да гледа с другото.Мисля,че и капки имаше,но не съм сигурна изобщо,защото аз бях на 7-8 по това време.В крайна сметка се оправи окото му ,макар и хванато в последния момент.Вие сте навреме.Малката ,предполагам ще свикне с очилата,макар че ще и е некомфортно в началото. Hug

# 21
  • Мнения: 1 685
И моето дете е с мързеливо око ,и не само това де.Понеже е роден недоносен ,бе с ретинопатия.
Спасиха зрението но се налага да си носи очилата, и задължително трябва да закриваме  едното оче, с лепенка.
много ни е трудно ,но няма начин.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 506
Използвам тази тема, за да не пускам нова.

Синът ми е едва на 4 месеца, но имам съмнения за мързеливо око. Не съм специалист, но тъй като баща му има, още от бременността си знаех, че трябва да съм бдителна в тази насока. Освен мойте съмнения, налични са и "признаци" - лявото му око е винаги по-отворено, а дясното - притворено (почна да се забялязва и като е с отворени очи вече), дясното много често е като "намръщено" - все едно му е трудно с него.
Всичко това, заедно с майчинската ми интуиция, ми подсказва, че синът ми може и да се е обзавел с мързеливо око. На консултацията казах на педиатъра, отговорът бе - "Ами то профилактични прегледи за бебета няма при офталмолог, ще ходите след годинката. Те сега как ще разберат дали му има нещо?"  Shocked . За мен този отговор не е задоволителен - по тази логика на бебетата нищо не би могло да се диагностицира, защото "няма как да ни кажат"!!!
 
Моля Ви, ако някой е имал подобен проблем, споделете - рано ли е, и отзиви за детски офталмолози  Praynig

Понеже минахме оттам, да ти кажа - единият ми син беше забелязан от личната лекарка, че си криви едното оченце малко. Така ни прати на преглед. Беше на около година и половина. Казаха, че им мързеливо око, започнахме упражнения и миналата година януари го оперираха за скъсяване на единия мускул, за да се изправи окото. Но упражненията са задължителни, защото именно те карат мързеливото око да се напряга, за да настига другото. Сега е вече ученик и нещата са наред, но продължаваме с упражненията, именно защото и окото продължава да се развива. Добре е да се хванат нещата отрано. Много съм доволна от нашата лекарка, която и го оперира. Казва се д-р Светла Николова от Очна клиника във Варна и се занимава специално със деца. Оперира и е специализирала при германския професор, който идва да оперира във Варна.Виждала съм доста пеленачета при нея, макар че не знам дали са точно с този проблем, но очевидно няма такова нещо като "твърде рано", за да се види, ако има проблем и да се работи върху него. На разположение съм, ако мога да помогна.

# 23
  • Мнения: 96
Амблиопията (мързеливо око) и стабизмът ( кривогледство) са съвсем различни неща.
Често пъти се в един случай може да има симптоматика и на 2-те заболявания.
Тук имам добра и лоша новина- амблиопията не се лекува, просто по рождения капацитетът на окото е по-малък, тоест визус единицата никога не ми могла да бъде 1,0, което е 100% зрителен капацитет. За сравнение бих могла да дам например височината на гласа- човек се ражда сопран или алт, защото по рождение такъв е капацитетът на гласните му струни. Няма оперативен метод, с който да се достигне 1,0 визус на око с амблиопия. Единствено същестуват разлини профилактични програми за стимулиране на окото, но те имат относителен успех в деста възраст, докато трае все още развитието на отганизма. Една такава програма е "Норовижън" и струва много скъпо.
Аз самата имам амблиопия около 20% на едното око, преди с очилата виждах с 20% по-зле, отколкото с дясното, сега след корекция виждам отново с 20 % по -зле, само че вече мога да върша всичко без очила. С другото око имам 100% зрение или 1,0 визус.
Стабизмът е причина за кривене на окото/ очите и често поводът за това е в дисфункция на мускула на окото. За щастие това се лекува с операция на мускула/ мускулите, които движат окото.
Операцията се прави с местна упойка, трае около 40 мин. и не изисква болничен престой.
Случва се обаче и стабизмът да е провокиран от разлика в диоптъра или  астегматизма  между двете очи.
Аз съм точно такъв случай. Имах такова кривене навътре с около 2 мм на едното око. Слад като си направих корекция на диоптър и астегматизъм този проблем изчезна и вече нямам никакво отклонение.
Дано съм била полезна.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 506
Амблиопията (мързеливо око) и стабизмът ( кривогледство) са съвсем различни неща.
Често пъти се в един случай може да има симптоматика и на 2-те заболявания.
Тук имам добра и лоша новина- амблиопията не се лекува, просто по рождения капацитетът на окото е по-малък, тоест визус единицата никога не ми могла да бъде 1,0, което е 100% зрителен капацитет. За сравнение бих могла да дам например височината на гласа- човек се ражда сопран или алт, защото по рождение такъв е капацитетът на гласните му струни. Няма оперативен метод, с който да се достигне 1,0 визус на око с амблиопия. Единствено същестуват разлини профилактични програми за стимулиране на окото, но те имат относителен успех в деста възраст, докато трае все още развитието на отганизма. Една такава програма е "Норовижън" и струва много скъпо.
Аз самата имам амблиопия около 20% на едното око, преди с очилата виждах с 20% по-зле, отколкото с дясното, сега след корекция виждам отново с 20 % по -зле, само че вече мога да върша всичко без очила. С другото око имам 100% зрение или 1,0 визус.
Стабизмът е причина за кривене на окото/ очите и често поводът за това е в дисфункция на мускула на окото. За щастие това се лекува с операция на мускула/ мускулите, които движат окото.
Операцията се прави с местна упойка, трае около 40 мин. и не изисква болничен престой.
Случва се обаче и стабизмът да е провокиран от разлика в диоптъра или  астегматизма  между двете очи.
Аз съм точно такъв случай. Имах такова кривене навътре с около 2 мм на едното око. Слад като си направих корекция на диоптър и астегматизъм този проблем изчезна и вече нямам никакво отклонение.
Дано съм била полезна.


Причината за кривенето на едното око на сина ми е, че поради мързеливото око има голяма разлика в диоптрите между двете очи и за да компенсира това, едното се криви навътре. Дали са две различни диагнози, не изключва да ги има едновременно. Операцията беше 30 минути и стояхме три дни в болницата. Това е от опит, не по учебник. А упражненията със закриване на окото му свалиха половин диоптър, така че явно имат смисъл и ефект, особено ако се започне отрано. Не знам откъде идва разминаването в информацията, но моята е от опит.

# 25
  • Мнения: 96
Мама Инка, моята информация също е от опит, при това мой собствен.
Моя стабизъм също беше провокиран от разлика в диоптъра и висок астегматизъм, различен на двете очи. С LASIK разрешихме проблема за по-малко от 4 минути. Но нека едно да е ясно: първо трябва да се определи причината за стабизма, която често пъти е в мускула на окото и това налага друга хирургична интервенция. В клиниката се засякох точно с такава пациентка с тежък мускулен стабизъм и без наличие на никакъв диоптър, оперираха я, през нощтта окото се затваря с превръзка, на другия ден бехме заедно за вторичен преглед, момичето си тръгна здраво за вкъщи. Уточнявам , че става въпрос за клиника в чужбина.
За амблиопията няма операция има само тренингови програми, които могат да дадат леко подобрение в детска възраст.. Подписвам се с 2 ръце под поста си.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 506
Явно има разлика, когато става въпрос за възрастен човек и за дете и тогава начините на лекуване са различни. Пък и не смятам, че половин диоптър е "леко" подобрение, имайки предвид че синът ми е едва на 7 години и има възможност за още сваляне на диоптъра.

# 27
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Използвам тази тема, за да не пускам нова.

Синът ми е едва на 4 месеца, но имам съмнения за мързеливо око. Не съм специалист, но тъй като баща му има, още от бременността си знаех, че трябва да съм бдителна в тази насока. Освен мойте съмнения, налични са и "признаци" - лявото му око е винаги по-отворено, а дясното - притворено (почна да се забялязва и като е с отворени очи вече), дясното много често е като "намръщено" - все едно му е трудно с него.
Всичко това, заедно с майчинската ми интуиция, ми подсказва, че синът ми може и да се е обзавел с мързеливо око. На консултацията казах на педиатъра, отговорът бе - "Ами то профилактични прегледи за бебета няма при офталмолог, ще ходите след годинката. Те сега как ще разберат дали му има нещо?"  Shocked . За мен този отговор не е задоволителен - по тази логика на бебетата нищо не би могло да се диагностицира, защото "няма как да ни кажат"!!!
 
Моля Ви, ако някой е имал подобен проблем, споделете - рано ли е, и отзиви за детски офталмолози  Praynig

Понеже минахме оттам, да ти кажа - единият ми син беше забелязан от личната лекарка, че си криви едното оченце малко. Така ни прати на преглед. Беше на около година и половина. Казаха, че им мързеливо око, започнахме упражнения и миналата година януари го оперираха за скъсяване на единия мускул, за да се изправи окото. Но упражненията са задължителни, защото именно те карат мързеливото око да се напряга, за да настига другото. Сега е вече ученик и нещата са наред, но продължаваме с упражненията, именно защото и окото продължава да се развива. Добре е да се хванат нещата отрано. Много съм доволна от нашата лекарка, която и го оперира. Казва се д-р Светла Николова от Очна клиника във Варна и се занимава специално със деца. Оперира и е специализирала при германския професор, който идва да оперира във Варна.Виждала съм доста пеленачета при нея, макар че не знам дали са точно с този проблем, но очевидно няма такова нещо като "твърде рано", за да се види, ако има проблем и да се работи върху него. На разположение съм, ако мога да помогна.
  bouquet  bouquet  bouquet Благодаря за инфото. И ние сме при тази докторка  Heart Eyes Не сме си в Добрич, но приберем ли се, веднага ще му запиша час за преглед - когато ходихме първия път, всичко беше ОК, но сега трябва пак да отидем  Peace

# 28
  • Мнения: 5
Здравейте, отново!Малката е вече с очилата.Много и отиват,всички много я харесват и тя ги носи с желание, но за съжаление не иска да слагаме лепенка на здравото око и направо не знам какво да правя. Днес купих и едно калъфче,което се слага на очилата т.е. на стъклото на здравото око.Довечера ще пробваме и с него.Много ми е трудно.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 506
Ние използваме едни гумени лепенки, които се залепят от вътрешната страна на стъклото и обхващат хубаво цялото око. Избери някакво занимание, което и е любимо и тогава и го закривай. Ние го правим сега по един час на ден - един час пред компютъра. Хем другото око се напряга повече.

Общи условия

Активация на акаунт