Четящите тийнейджъри и техните книги

  • 19 706
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 821
Аз предлагам да направите теми по класове - 12 класа, 12 теми.
И все с това заглавие.

Хайде нЕма нужда  Wink!
Една тема със уточнение в заглавието - тийнейджъри. Кой както го разбира така.
Уточнението аз ще го сложа.

# 16
cool_witch, ако разбием "четящите деца" по класове, ще опрем до задължителната литература в училище и ще затънем в нея. Мисля, че е по-добре да си разширим хоризонтите с "незадължителната" детска литература. В относителните два периода преди Гимназията и в Гимназията. При това с книжки и автори, КОИТО ДЕЦАТА ХАРЕСВАТ, не ние.

# 17
"Кой както го разбира така.
Уточнението аз ще го сложа."

Ellypr, джедаите не бързат.Simple Smile

# 18
  • Мнения: 7 821
"Кой както го разбира така.
Уточнението аз ще го сложа."

Ellypr, джедаите не бързат.Simple Smile
Амалгама, притесних се от възможността да заключвам и да се обяснявам на 12 места  Wink. А и най-вероятно вече не можеш да редактираш сама заглавието.

Темата е хубава, но да не заливаме форума, Моля!
От друга старана предлагам съдействието си, ако искате да се публикува и допълва списъка в първото мнение, спокойно може да ми пускате корекциите на ЛС ще ги слагам.

# 19
  • Мнения: 3 740
Камен е на 13 г., в момента с удоволствие чете "Тайната на Артемис Фоул" от Оуън Колфър. Има издадени още две части от поредицата, за тях още няма мнение.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 202
Ако нямате нищо против, нека да направя пояснение, че тийнейджърите са условно казано между 13 и 19 години. /Всички тези числа на английски завършват на "teen"./
А иначе моята тийнейджърка се опитва да "краде" от моите книги и последно прочете "Речник на собствените имена" на Натали Нотомб и сега е налетяла на Фредерик Бегбеде. Много харесва Роалд Дал.

# 21
  • Мнения: 284
Темата нещо завехна откак е за тийнейджъри - аз няма още опит, но пък с интерес очаквам да видя какво четат сегашните тийнейджъри. Хайде мами - подскажете. Но наистина - книги, които те четат, а не, които вие сте чели - все пак всички сме били в тази възраст и си знаем какво сме чели - да се изтъкваме тук, надали е толкова нужно.

# 22
  • Мнения: 1 210
Бях писала в "моята" тема на осмокласниците, но ще напиша и тук.
Дъщеря ми органически не понася фентъзи  Laughing
Затова пък е трайно пристрастена към Джеръм Джеръм, Роал Дал, Юго (това не го разбирам, честно  Rolling Eyes) и Агата Кристи. Чете със страхотно удоволствие Туве Янсон ("Мамо, толкова е мъдра и очарователна"  Heart Eyes).
В момента дочита "Малката Дорит" (не и е позитивна) и се е наточила за "Кралица Марго".

И само да попитам- Не сме ли ние тези, които възпитахме у децата любовта към книгата? Нима не им избирахме първите книги, нима и сега не се допитват децата ви до вас? В такъв случай е изключено да не влияем върху избора им. Да, някои неща и харесват, други не, с трети е по-напред от мен, а четвърти открива сама, но мен ме има навсякъде в духа на книгите, които чете.

Уич,  Joy

# 23
  • София
  • Мнения: 3 610
Моя е на 7г. и за сега е изчел "Патиланско царство","Ян бибиян"-с помощ,"Приключенията на Моливко и Сръчко","Макс и Мориц" ,"Чук и Пук"и куп приказки от разни народности и издания(повечето обаче са му странни като стил на писане и не ги разбира),а и разбира се списания и комикси на корем. С интерес гледа различните там дракони,рицари,Хари Потър и др.но май още е малък за да ги разбере на книга.

# 24
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Камен е на 13 г., в момента с удоволствие чете "Тайната на Артемис Фоул" от Оуън Колфър. Има издадени още две части от поредицата, за тях още няма мнение.

Моят преди една година лятото ме изнуди да му ги купя и ги прочете за нула време (третата май есента миналата година) . Сега четвърта ли та пета ли поръчах на приятели от щатите, защото ми наду главата и чакам да пристигне тази седмица. Зариби всичките приятели и малки и възрастни да ги четат, като с удоволствие ги услужва и ги следи дали ще му ги върнат. Чете и на английски книги, купуваме от книжарница за чужда литература на Прага. На 13 е - книгите от библиотеките ги чете на всякаква тема, но каза че там няма интересни заглавия, които не е чел.

Четенето зависи от децата, не е задължително, ако не им идва отвътре да ги караме насила. Вторият пък не е от тези четящите.

# 25
  • Мнения: 1 674
WarCraft - в момента чете втората част. На 12г е и предпочита фентъзи.

Малкият, на 9г все още се подава на моето влияние и чете "Емил и тримата близнаци" на Ерих Кестнер. Харесва му.

Във форума попаднах на мнение затези книжки http://www.nu-impress.com/bumps2.html
Мисля да ги купя с надеждата да се заинтересуват.

# 26
  • Мнения: 2 282
Моето мнение е, че са слабички. Купих ги с голям ентусиазъм и идеята, че след години, като ми порасне детето за тях, може да ги няма на пазара, и ги изчетох за 2 часа... слабичко, и определено не за тийнейджъри. Мисля да ги метна на щерката (на 8 е) още тази година. Може би за деца, които не четат много, ще са добър стимул, наистина грабват вниманието, но са нещо като полуфабрикатите и макдоналдс-а - бърза храна, след която нищо полезно не остава...  Колкото и да ми е съвестно, и аз купувам такива неща - другия пример са книгите за Уникс клуб, които дори си нямат автори, с идеята, че по-добре да чете, отколкото да гледа тв. Съвета ми е просто да ги разгледате набързо преди покупката.

# 27
Абсолютно си права, Сребърен облак! При децата първо трябва да бъде създаден НАВИКЪТ за четене. След това те сами ще намерят УДОВОЛСТВИЕТО от четенето. И така с времето те сами ще стигнат до класическата, стойностната литература. В началото, както казваш, е важно да им грабне вниманието, особено при децата, които не четат много.

# 28
  • Мнения: 284
Моето мнение е, че са слабички.
Права си - Goosebumps не са Достоевски, но не знам дали си се замислила, че много от днешните деца просто не желаят да четат повече от задължителната литература в училище, та дори и тя им се вижда много. Според мен тези книжки са за деца, които се плашат от дебелината на книгите и от големите описания. И другото - телевизията, онлайн игрите - дъвка за очите. Много деца просто не знаят да използват фантазията си. В Goosebumps виждам точно това - авторът много умело води децата към образи, които сами да си представят.

# 29
  • Мнения: 2 282
Да, прави сте! Извинете за офтопика. Все пак не съжалявам, че ги купих.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 11:39 от Сребърен облак

Общи условия

Активация на акаунт