Мамо, аз какво да им кажа другия път?

  • 2 087
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • София, център
  • Мнения: 3 455
...Едно от децата надраскало рисунката на моя син,а той решил да си върне ,обаче госпожата го видяла и сега той е виновен...

Моя милост беше така навремето! Разсмях се!

# 16
  • Мнения: 277
Винаги съм се чудела дали семейството насажда жестокостта у децата или те сами се раждат такива.
До ден днешен съм събрала повече аргументи "ЗА" неправилното възпитание!

И двете ми дъщери са  често пъти "жертви" в подобни ситуаци, защото от малки ги уча на добри обноски и уважително отношение към връстниците и не толерирам личните обиди!
Винаги ги карам да се поставят на мястото на обиденото дете и как биха се почувствали?!

Т.нар най-добри приятелки на дъщеря ми в ДГ, редовно я наричаха "бебе", "лигла" и пр., за което тя съответно и доста страдаше. И в една друга тема писах, че винаги съм учела детето си да бъде учтиво и на обидите да не отвръща с обиди, но пък ми писна да си я вземам разплакана от ДГ, защото въпросните госпожици пак са я обидили. За това съветът ми беше:"Не играй с тях и не им обръщай внимание, дори и да те обиждат".
В общи линии детето ми ги беше игнорирало с обяснението, че не играе с невъзпитани деца, които обиждат другите.
Та децата все пак трябва да отговорят нещо на нападките и/или обидите срещу тях. Ситуации като тези са доста деликатни.

В същото положение съм изпадала десетки пъти! И съм съветвала голямата да отговаря по същият начин! Така ще направя и с малката! Това е и съветът ми към теб!
Само, че проблемът е, че някои родители отглеждат съзнателно или не едни "малки тиранчета", които тормозят непрекъснато по емоционалните и раними дечица!

# 17
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
"Щом ми говориш така не си ми никакъв приятел. На тебе хубаво ли щеше да ти стане ако аз ти бях казал 'лигльо', когато Иван те удари и ти се разплака." - ако детето зацепи какво му се казва, хубаво. Ама често то не само не зацепва, ами продължава още по-гадно да се подиграва. и тогава: "Всъщност не само, че не си ми приятел, ами си и груб и невъзпитан. Ако продължаваш така няма да ти останат никакви приятели и ще стоиш сам" Тук да следва фръцване настрани. (Обаче всичко това трябва да е казано със спокоен тон, а не с разплакано-истеричен)

Това бих посъветвала на словесния фронт. Иначе, ако такова поведение е системно бих попитала детето дали наистина мисли, че са му приятели. И защо ги усеща като приятели. Евентуално бих окуражила приятелството му с други деца, за които знам, че не са грубияни.

Бо, хубав пост. Обаче на детето му викат "лигльо" щото не си носи играчка. което си е абсолютна грубиянщина и липса на възпитание у обиждащите.

# 18
  • Мнения: 798
Без да съм чела отговорите, т.е. с риск да се повторя - аз бих посъветвала детето си да им каже, че не му харесва да го наричат така. Поне така учех сина си, когато ми разказваше, че го блъскали и удряли - да отговаря, че това не му е приятно, а не да отвръща с бой.
Лошото е, че те са доста първосигнални и веднага отвръщат в същия стил. Но все пак, за мен това е правилно - през обяснението. Така, хем не се избягва изцяло от ситуацията, хем не се учи детето да "клевети" на госпожата, т.е. друг да му реши проблема.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Не съм я учила, но забелязах, че ако някой я обиди или се държи грубо с нея /примерно я бута/ дъщеря ми просто го игнорира. В смисъл все едно въпросното дете не съществува. Смятам го за добро решение.  Thinking

# 20
  • Мнения: 5 877
О, аз съм казала на детето ако го обидят, то от своя страна да ги нарече "хипотенуза" или "паралелепипед" в зависимост от пола. Обясних му кое какво значи и какви са очакваните реакции.
Не искам за всяко нещо да търчи при моля другарката.

# 21
  • Мнения: 934
И докато аз мълчаливо обмислях моят отговор, той сам си отговори:
-Ще им кажа, че и те са лигльовци!
Ами ето, детето само си е намерило стратегия! Laughing
Колкото и да обясняваме, че не е правилно, децата често се дразнят и обиждат едно друго. На-добре да свикне да не показва, че се засяга, като го дразнят - те точно това целят, и става по-лошо. А ако не им обърне внимание, скоро ще им омръзне.

# 22
  • Мнения: 2 018
Бо, хубав пост. Обаче на детето му викат "лигльо" щото не си носи играчка. което си е абсолютна грубиянщина и липса на възпитание у обиждащите.

 Embarassed Не съм видяла "не"-то.  Simple Smile Но това не обезмисля постта ми, защото отново бих реагирала по този начин.
Примерно: Бих му казала, че някои деца имат нужда да си носят играчки от дома, някои нямат такава нужда. Както големите - някои хора имат талисмани, други не. Първите разчитат на силата на талисмана, че той може да им помогне в трудна ситуация, вторите разчитат на себе си. Дори вторите са по-силини от първите, защото могат да се справят сами. "Явно ти си от групата на силните..." Всичко това бих го казала с думи подходящи за възрастта му.  Hug

И отново няма да му дам отговор на въпроса в прав текст.  Wink



Само, че проблемът е, че някои родители отглеждат съзнателно или не едни "малки тиранчета", които тормозят непрекъснато по емоционалните и раними дечица!

Имахме такова дете в махлата. Тормозеше преди всичко с думи почти всички дечица. Наричаше ги какви ли не. После разбрах, че е било тормозено от по-големия си брат по същия начин.

Аз дори имам една теория, която тук във форума не беше възприета, но ще се отклоня доста от темата и ще ви я спестя.

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 11:25 от Бо_

# 23
  • София
  • Мнения: 748
И докато аз мълчаливо обмислях моят отговор, той сам си отговори:
-Ще им кажа, че и те са лигльовци!
Ами ето, детето само си е намерило стратегия! Laughing
Колкото и да обясняваме, че не е правилно, децата често се дразнят и обиждат едно друго. На-добре да свикне да не показва, че се засяга, като го дразнят - те точно това целят, и става по-лошо. А ако не им обърне внимание, скоро ще им омръзне.
Само да кажа, че с тази стратегия, това, което ще последва е продължение на обидите и доколкото си познавам момчето накрая ще се сбият. Тази стратегия може и да действа при момичетата, но при повечето момчета ми се струва неприложима.От друга страна ще е трудно да покаже, че не се засяга, а и защо трябва да се натоварва вътрешно, нужен е начин за изхвърляне на напрежението, мисля аз.
Много е деликантно.  .... приятелките й в градината се забавляват докато говорят забранени думички и се кикотят. Катя им направила забележка, че така не се говори и не е възпитано, а те й казали - недей да идваш при нас тогава. Резултатът е моето дете играе само, защото другите се държат невъзпитано?! Много трудно мога да й обясня, че тя е права и сега страда и не й се ходи на градина, даже мисля да говоря с госпожите, но изчаквам да видя какво ще стане тази седмица.
Ето този момент също много ме притеснява. Ще ми е интересно да разбера развитието на нещата!

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 10:47 от macro

# 24
  • София
  • Мнения: 748
"Щом ми говориш така не си ми никакъв приятел. На тебе хубаво ли щеше да ти стане ако аз ти бях казал 'лигльо', когато Иван те удари и ти се разплака." - ако детето зацепи какво му се казва, хубаво. Ама често то не само не зацепва, ами продължава още по-гадно да се подиграва. и тогава: "Всъщност не само, че не си ми приятел, ами си и груб и невъзпитан. Ако продължаваш така няма да ти останат никакви приятели и ще стоиш сам" Тук да следва фръцване настрани. (Обаче всичко това трябва да е казано със спокоен тон, а не с разплакано-истеричен)

Това бих посъветвала на словесния фронт. Иначе, ако такова поведение е системно бих попитала детето дали наистина мисли, че са му приятели. И защо ги усеща като приятели. Евентуално бих окуражила приятелството му с други деца, за които знам, че не са грубияни.

Бо, хубав пост. Обаче на детето му викат "лигльо" щото не си носи играчка. което си е абсолютна грубиянщина и липса на възпитание у обиждащите.
Това много ми хареса!  Мерси! Благодаря и на всички други, дадохте ми много материал за размисъл!

# 25
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Аз за лошите думички на моите две деца им казах така: "Всеки може да говори лоши и неприлични неща, но умните хора избират да не го правят." Не се е налагало да повтарям - разбраха много добре какво искам да кажа с това.
А що се отнася до това, дали да отвръщат на удара с удар, съм им казала, че сами решават. Но съм ги предупредила какво ги чака, ако разбера, че са посегнали първи.

# 26
  • Мнения: 320
Само, че проблемът е, че някои родители отглеждат съзнателно или не едни "малки тиранчета", които тормозят непрекъснато по емоционалните и раними дечица!

Имахме такова дете в махлата. Тормозеше преди всичко с думи почти всички дечица. Наричаше ги какви ли не. После разбрах, че е било тормозено от по-големия си брат по същия начин.

Аз дори имам една теория, която тук във форума не беше възприета, но ще се отклоня доста от темата и ще ви я спестя.
[/quote]
За голямо съжаление навсякъде има от модела  деца,  описан по-горе. Поради невъзможност взимам малката от последните. Практика в нашата ДГ (сигурно и в други) е след 17.00 часа да се събират децата от всички групи в една, като ги гледа една дежурна госпожа. Та  преди седмица отивам да я взема, а тя седи в един ъгъл и плаче. Като ме видя започна да пищи, а аз се втрещих. В последната половин година ходи с желание на ДГ и не се е случвало да я взема разплакана. Десет минути не мога да я успокоя. Госпожата (не нашата) не знае: Ей така отведнъж се разплакала, защото искала мама. Питам детето какво е станало, а то ми отогваря - Ми мамо, едно момче от големите ми каза, че ти и татко сте умрели и няма кой да дойде да ме вземе. Е няма такъв филм просто, вдигнах кръвното за секунда. Първото, което ми хрумна е да дръпна на госпожата едно конско, като тя излезе от ситуация с обещание, че докато не си взема детето ще седи до полата на дежурната, която и да е. Час, два след като се поотърсих от случката се опитах да говоря с малката, като включих всичко, което може да й се поднесе за живота и смъртта. Мисля, че ме разбра, защото следващия път казала на същото "малко тиранче", че не познава нейните мама и тати и няма как да знае кой кога ще умре, защото това го знае само бог. Доволна съм, че преодоля случката и тя не се отрази на желанието й да посещава ДГ. А що се отнася до лошите думи мнението ми съвпада с това на veronna:
Аз за лошите думички на моите две деца им казах така: "Всеки може да говори лоши и неприлични неща, но умните хора избират да не го правят." Не се е налагало да повтарям - разбраха много добре какво искам да кажа с това.
А що се отнася до това, дали да отвръщат на удара с удар, съм им казала, че сами решават. Но съм ги предупредила какво ги чака, ако разбера, че са посегнали първи.

# 27
  • Мнения: 256
Казвам на детето да казва на госпожата и никакво разправяне с другите деца. Възпритателите са тези, които познават родителите и на едното дете, и на другото и съответно те трябва да намерят подхода. Работата им е това - да се грижат освен за физическото , и за психичното здраве на децата.
Ако се повтори - отново на госпожата.
Третия път аз говоря с нея.
Не четвъртия бих поискала среща в детското заведение с преставител на същото и с родителите на въпросното дете.
Стигне ли се до четвърти път проблема е решен - в семейството на другото дете, незнам как.
Не контактувам с въпросните деца, както и с родителите им пряко.

Винаги защитавам децата си, няма кой друг да го направи за тях. Когато не са прави им обяснявам и ги карам да стигат сами до извода, че дължат извинение.

# 28
  • София
  • Мнения: 15 222
И аз уча Иво да не обръща внимание на децата, които го дразнят или обиждат. Това, от една страна, е успешна тактика, но пък не съм сигурна дали успява да се справи винаги с горчивината и обидата, които остават от грубото държание на другите.

Има едно дете от групата му, което колкото и да игнорира, е много грубо, невъзпитано и досадно и го преследва, за да му дудне на главата-наблюдавала съм го много пъти на детската площадка до градината, на която играят почти всеки ден след като ги вземем. Докато не му кажеш нещо, което да го жегне и да му затвориш устата, не престава. За него съм му обяснила, че е много невъзпитано дете и че не го харесвам, за да не взема много навътре какво му говори. Но за да му отговори с нещо, все пак, защото и възрастен човек не би изтърпял някой да върви след него и да ръси простотии, казвам на Иво да му отговаря със "С невъзпитани деца не говоря", или  "Не ме занимавай с твоите глупости", или "Не ти обръщам внимание, защото си ми омръзнал с твоите глупости", или "Сигурно си много глупав, щом не си разбрал че аз не съм....... (каквото там го е нарекъл)".



Общи условия

Активация на акаунт