Въпрос за кръщене!

  • 8 089
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Непречи това, noче вие сте без брак.Да,Бистра-това в съвета неважи,иди и се кръсти някой ден, yesможеш да вземеш за свой кръстник единият от двамата кандидат-кръстници на детето,така и двамата ще са доволни thumbsup-единият за теб,а другият за детенцето.Няма условие майката да е кръстена,но като се замислиш след като си отишла да кръстиш малкото би трябвало и ти да си,нали smile3521За ритуала е необходим един кръстник и един се вписва в кръщелното свидетелство. kyllmg

# 16
  • Мнения: 2 755
Ние кръстихме детето преди 2 месеца. Ето какво ни бе необходимо:
- От кръстницата : дрешки (всичко от глава до пети + обувчици + хавлиена кърпа с която го увихме след потапянето) и една миниатюрна сребърна икона на Христос (това по нейно желание, тъй като златното кръстче, беше купено от баба му и дядо му). Свеща за кръщенето се купува от кръстницата.
- От нас : питка, бутилка червено вино, мед, кърпа и сапун за свещеника, китка здравец за поръсване, кутия бонбони (за почерпка в църквата) и платихме кръщенето. Купихме подарък на кръстницата, за спомен (това по наше желание). След това се събрахме вкъщи и се почерпихме за здравето на новият християнин.

П.П. Попитай в църквата какво ви е необходимо, защото не навсякъде искат едно и също.

# 17
  • Мнения: 1 205
Здравейте,
И аз да питам нещо. На приятеля ми сестричката е на 10м. и скоро мислят да я кръщават, но понеже не било хубаво роднина да я кръщава мислеха мен да поканят за кръсница, аз все пак нямам роднинска връзка с малка - е някои ден ще имам, но тя няма да е кръвна връзка. Ако може тези които са кръщавали скоро бебчето си и евентуално са разпитвали за тези неща, да споделят опита си.

# 18
  • Мнения: 89
Здравейте,
И аз да питам нещо. На приятеля ми сестричката е на 10м. и скоро мислят да я кръщават, но понеже не било хубаво роднина да я кръщава мислеха мен да поканят за кръсница, аз все пак нямам роднинска връзка с малка - е някои ден ще имам, но тя няма да е кръвна връзка. Ако може тези които са кръщавали скоро бебчето си и евентуално са разпитвали за тези неща, да споделят опита си.
Доколкото знам няма значение дали си роднина или не. Мен ме е кръстила леля ми, така че ти решаваш. Ако искаш стани кръстница на бебчо. Но имай впредвид, че ти ще си духовният му наставник. Успех.

# 19
  • Мнения: 1 639
Да права си Дитка,че трябва да ида......да се покръстя,че иначе не става Embarassed.Ами кажете ми горе-долу колко е таксата за кръщене?Предполагам ,че според няселеното място...варира,ама аз искам обща представа? И скам да питам тези ,който вече са го преживели(кръщенето) колко ви седна целия масраф? newsm78

# 20
  • Мнения: 89
Да права си Дитка,че трябва да ида......да се покръстя,че иначе не става Embarassed.Ами кажете ми горе-долу колко е таксата за кръщене?Предполагам ,че според няселеното място...варира,ама аз искам обща представа? И скам да питам тези ,който вече са го преживели(кръщенето) колко ви седна целия масраф? newsm78
Аз кръстих моето бебче на 2 май тази година в църквата "Св. Троица", кв. "Редута", гр. София. Общо всичко включително почерпката ми излезе около 350 лв. Самият ритуал беше кратката версия и струваше 30 лева. За фотопапарт - по 5 лв., а за камера - 15 лв.
Надявам се да съм ти била полезна със информацията.

# 21
  • Мнения: 532
Трябва да питаш в църквата в която сте решили да се кръщавате какво ви искат , защото явно във всяка църква е различно.Освен нещата които са в църквата нищо друго не е задължително и е всеки както си реши.
Нашето кръщене на 23.05.2005 г. беше много хубаво , защото попът беше страшен.Освен дето си пее там всичките песни ами обясняваше преди и по време на кръщенето точно какво пее , защо и какво става , какво се прави..... спер беше.
За църквата олио , здравец , кърпа ( само за детето ) , сапун , вино и свещи от там си купихме.
Нови дрешки за детето от кръсницата.След това почерпка в къщи всички от кръщенето.Беше доста весело и стана хубав празник. Всички гости подариха по нещо златно на момата да има за спомен.Успех и каквото и да намислите ще е добре.

# 22
  • Мнения: 2 657
Здравей. Ще се опитам да ти помогна. Първо си направи резервация в църквата и оттам ще ти дадат списък с необходимите неща. Кръстника трябва да осигури нови дрешки за бебо, кръстче от благороден метал и хавлиена кърпа голяма за бебо, малка за попа и един сапун. Освен това трябва да направиш букетче от здравец и няколко цветчета завързано с червен конец. Свещи ще купите на място от църквата. Трябва да носиш погача, червено вино и бонбони да почерпиш в църквата след кръщенето. Носи си биберон и вода за бебо, защото ако плаче много ще се наложи да го успокояваш. Е, това е. Ако се сетя още нещо ще ти пиша пак.




Много точно обяснение Wink
Ние малкия го кръстихме точно на 5 месеца.
Трябва и кръстниците да са кръстени-по принцип.
Весело прекарване на празника Grinning

# 23
  • Мнения: 1 722
Ние кръстихме бебо съвсем малък - на 11 дни. При нас майката си стои у дома и чака да й донесат новоизлюпеното християнче с думите: "Взехме ти еврейче, връщаме ти християнче". В църквата отиват 2-те баби и кума. Но нашият тати също отиде, за да направи снимки. Кумът купува нови дрешки, миро, също едно бяло парче плат, обвезано с червен конец /в него се увива бебето след банята и трябва да преспи с него, а вечерта след кръщенката детето не се къпе/. След кръщенката се прави обяд в къщи или в ресторант /ние в къщи с най-близките/. Задължително и двамата родители трябва да са кръстени в църква, но те може да се кръстят и в един ден с бебето. Това се сещам засега.

# 24
  • Мнения: 2 755
......Ами кажете ми горе-долу колко е таксата за кръщене?Предполагам ,че според няселеното място...варира,ама аз искам обща представа? И скам да питам тези ,който вече са го преживели(кръщенето) колко ви седна целия масраф? newsm78
Различно е. Ние кръстихме нашия в "Храм Покров Богородичен", църквата, която се намира зад хотел Родина. Цената на кръщенето е 30 лв. Ако поръчате и хор, още 20 лв.
Ние поръчахме хор и въобще не съжаляваме, защото беше много хубаво и тържествено.
За останалите разноски всеки сам определя какво и на каква цена да купи. Може едно кръщене да излезе 100 лв., а може и 1000. На нас всичко ни излезе малко над 200 лв.

# 25
  • София
  • Мнения: 596
Да ви разкажа и при нас как мина ...

Кръщането на Александър бе на 12.06.2005г., малко преди да навърши годинка, в храм "Св. Неделя". Избрахме тази църква, т.то там сме се венчавали със съпруга ми, и това вече е семеен храм. Таксата, която заплатихме беше 36лв., но без хор. Отец Антон води ритуала, и мога да кажа само най-хубави думи за него. Ние занесохме: погача, купичка мед, сапун и кърпа за ритуално измиване на отчето, и китка цвете - здравец и червено цвете, вързани с червен конец - казвам здравец, т.то съм виждала майки да слагат и чемшир - а това е за погребение ...
Кръстници бяха нашите кумове. Във формуляра, който ни додаха от църквата трябваше да попълним име на кръстника, т.е единия от нашите кумове. Решихме това да е кума ни, а за следващо детенце - живот и здраве - на кумата ни. Инак и двамата се водят кръстници.
Та, кръстниците бяха приготвили: дрешки за обличане (от бодито до обувките), хавлийка за Алекс и златно кръстче със синджирче.
Ние също направихме подарък на кръстниците - комплект спално бельо, а на дъщеричката им дрешка (тя е на 8г. и не може да не подарим нещо).
Почерпката след църквата беше в едно заведение (бяхме 40 човека - и нямаше начин у дома) излезе около 500лв.
Така че както са писали и другите майки - всеки сам решава как да направи кръщането- може и от 100 - та до 1000 лв. При нас  #Crazy беше по-скоро към горната сума ...
Желая и на вас весел празник!

# 26
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258


 и китка цвете - здравец и червено цвете, вързани с червен конец - казвам здравец, т.то съм виждала майки да слагат и чемшир - а това е за погребение ...

Как така чемшира е за погребение-НЯМА ТАКОВА НЕЩО!!!
Таксата явно в различните населени места е различна.При нас е 15 лв+свещите-около 20лв крайна сума
Колкото до това дали роднини могат да стават кръстници-да,защо не?!
Това,че детето не се къпе вечерта след кръщенето е явно някакъв местен обичай в Петрич.
А почерпката след кръщенето е според нагласата и финансовите ви възможности-не е задължително да каните цялата рода!Който както си реши така си празнува Drunk

# 27
  • Мнения: 1 639
Да благодаря ви много за отзивите Heart Eyes.Ама мен и това ме интересуваше ,то е  ясно ,че като решим ще ида и на място ще проверя,ама оринтирът ми беше нужен... Значи от утре почвам да спестявам от закуски....и догодина-Кръщене newsm62

# 28
  • Мнения: 2 142
Мили мами, вероятно има много изписано по темата, но тъй-като нямам време да търся искам да ви попитам, какво трябва да купи кръстницата? Най-неочаквано във неделя ме поканиха да съм кръстница на едно бебче и не зная какво трябва да купя, а родителите на бебка ми казаха да не се притеснявам, каквото си преценя. С майката днес избрахме роклята и я купих, но какво още трябва да купя на кръщелницата си? Разбирате че нямам много време, така че ще съм ви благодарна, ако ми дадете някакви идеи. Хората са ми много близки. А и моето момиченце ще го кръщавам в края на месеца, да зная какво да купя от кръстника, защото той пък ми каза "вземи каквото трябва аз ще ти дам парите"- зает човек!
Благодаря ви предварително!

# 29
  • sofia
  • Мнения: 8 937
Ми кръстницата трябва да облече бебето. Освен роклята може да купиш и сладурски чорапки. Нашата кръстница ни купи и хавлията и обувки (щото си имахме нужда), а и тя имаше желание Grinning.
На нея пък и подарихме 6 халби за бира, щото те семейно са биропиячи.

Питайте за църквата какво да носите, всеки поп е с различни изисквания Confused

Общи условия

Активация на акаунт