Проект вкарва ромска история в час на класния

  • 1 678
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
Що да не се запознаят децата с историята на малцинството. Няма лошо да вкарат няколко часа. Тяхна история е част от нашата.

# 16
  • Мнения: 654
Това не ми минава за история.
Винаги се е знаело че където има война и армия там е имало и циганско племе.
След като армията превземе даден град ,изгорят и оберат каквото могат,след тях влизат циганите.Довършват слабите и плячкосват каквото могат.
Те македонците намериха историята си , защо и циганите да нямат.

Хора , става дума и за това че някой мъти водата.
,,Мултикултурна среда – гаранция за качествено образование по Оперативна програма „Развитие на човешки ресурси. "-всичко това са глупости на търкала.
И е хубаво този ,,председател на Младежка ромска организация" да отиде и да посети братята роми и да поживее при тях , а не да се чуди как да печели щури проекти.

# 17
  • Мнения: 654
Що да не се запознаят децата с историята на малцинството. Няма лошо да вкарат няколко часа. Тяхна история е част от нашата.
Не е ли право:Нашата история е тяхна.

# 18
  • Мнения: 335
...Тяхна история е част от нашата.

Част от общата история и география на света са.
Тези предмети да не отпаднаха вече? Щяха да съкращават математиката, химията, биологията...

Българските цигани са български граждани. Те са "част" от българския народ. Тяхната история е българската история, а не "част" от нея.

# 19
  • Мнения: 654
Българските цигани са български граждани. Те са "част" от българския народ. Тяхната история е българската история, а не "част" от нея.

Ето това е!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 20
  • София
  • Мнения: 3 099
Ще ме извините, културтрегери, ама ако може и едно проектче по хигиена на циганина да се измисли, бе, сами не се оправят тея хора...


Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 14:18 от ivonska

# 21
  • Мнения: 516
И на мен ми е интересна историята на циганите.

# 22
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И на мен ми е интересна историята на циганите.
Ъхъ.
След като в класа има деца-циганчета, виждам само полза. Обаче защо не ги включат в часовете по история? Защо точно в часа на класния? Защо така отделно?
Ето, ние навремето не учихме кой знае какво, аз за каракачаните примерно разбрах в много зряла възраст. Помак също в ранни младини не знаех какво е. Нямаше откъде. Виж, знаех за белогвардейците, които са се заселили по нашите земи (защото имаме роднини). За кръстоносците също знаех, пак от семейни истории.
Та идеята ми е, че виждам полза, но начинът не ми харесва. Нарочно ни делят, а всички ние сме деца на майката земя.  Laughing

# 23
  • Мнения: 2 386
Че кражби, е**не и миграция се преподават за един час, не повече!

Шегувам се.
Може би сега ще имаме предната постмакедонска история.

Шегувам се пак..

Всъщност нямам категорично становище по въпроса. Много + и -.

# 24
  • Мнения: 14 490
Циганите си имат и история, и култура. Друг е въпросът, доколко са наясно с това. И не виждам нищо лошо в това в училище да се запознават с тези неща.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8


съгласна Peace
но и според мен по-добре да си е част от часовете по история
освен това и аз искам да разбера коя е била тази циганска принцеса Зелда дето жената на Скот Фицджералд била кръстена на нея

ивонска, продължавам да се убеждавам че си много зле

# 25

В Пловдив също има много цигани,а и стават все повече и повече .Не знам в какви приекти ги включват,но всичко се свежда до  нечии интереси за усвояване на  пари,ако щете по европейски  програми. Ние каквото и да си бръщолевим, едва ли ще променим нещо.
Това ми се видя  малко забавно,копвам ви:

Гонят българче от училище, заради “реч на омразата”

12-годишният Димитър бе изгонен от 33-то СОУ в София “Харим Ашим”, защото в час по Романи(ромски език) написал преправена версия на вазовото “Аз съм българче” на чина си. Учителката Кали Джемел сподели, че не е очаквала подобни действия точно от Димитър, защото го е считала за умен и възпитан.
Родителите на Димитър са извикани при директора на училището и са усведомени за държанието на сина им. По-долу публикуваме стихотворението на Димитър, както той пожела.


АЗ БЯХ БЪЛГАРЧЕ
Аз бях българче и силна
майка мене е родила;
С циганския род обилна
бе родината ми мила.
Аз бях българче. Обичах
наш’те планини зелени;
Но сега са им стопани вече,
нови ромски бизнесмени.
Аз бях българче свободно,
в край далечен сег’ живея,
не тача нищо българско и родно,
защот’ за циганите не милея.
Аз бях българче и раснах
в дни велики, в славно време,
но в родината ми мила,
веч вършее нагло племе.

Pasted from   

http://bulgaria2040.wordpress.com/2008/09/19/stihotvorenie/ 

# 26
  • София
  • Мнения: 3 099
ивонска, продължавам да се убеждавам че си много зле

Благодаря, и аз ценя твоето мнение.

# 27
  • Мнения: 335
Като начало могат да започнат с една матура по българските класици (Йовков, "Божура", "Сибил"...) и на  световна класика (Пушкин, Юго, "Парижката Света Богородица", "Цигани"...).
А в час на класния да обсъждат оценките.
За географията и историята да не говорим - там ги има и държавите, и народите и всичко, що е съществувало някога, дори без да се е обособило да гради и да пише собствена, отделна история.



ПП То и без това е хумористична темата...:
Айше отишла на гинеколог. Докторът се приближил да я прегледа, но й направил хигиенна забележка със сбръчкан нос.
Да си станал цветарка, докторе, дигнала си полата Айше.


Шегувам се, Алегра.
Не искам да кажа - да са станали римляни, янки или нещо друго.
Циганите са се писали в историята каквото са се написали.
Ако без чуждестранни политически инвестиции могат да си напишат и учебници и да ги издават, не виждам кой ще им попречи.

# 28
  • Мнения: 654
И на мен ми е интересна историята на циганите.
Ъхъ.
След като в класа има деца-циганчета, виждам само полза. Обаче защо не ги включат в часовете по история? Защо точно в часа на класния? Защо така отделно?
Ето, ние навремето не учихме кой знае какво, аз за каракачаните примерно разбрах в много зряла възраст. Помак също в ранни младини не знаех какво е. Нямаше откъде. Виж, знаех за белогвардейците, които са се заселили по нашите земи (защото имаме роднини). За кръстоносците също знаех, пак от семейни истории.
Та идеята ми е, че виждам полза, но начинът не ми харесва. Нарочно ни делят, а всички ние сме деца на майката земя.  Laughing

ПОДКРЕПЯМ  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 3 099
Само на мен ли ми изглежда, че това са предизборни ходове? На бас, че проектът ще бъде "замразен" по някаква причина...

Алегра да извини наглостта ми да не съм въодушевена от идеята и да я подлагам на логично съмнение откъм чистоплътност...

Общи условия

Активация на акаунт