Майчинството - счетоводно - 13

  • 69 644
  • 1 074
  •   1
Отговори
# 1 050
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте бъдещи и настоящи мами. Много сложно го направиха с това ,а най-лошото е ,че няма яснота по въпроса.Моя въпрос е  бременна съм съвсем в началото термина ми е на 1.08.2008г. искам да ви питам как ще ми е  майчинство ,защото като върна една година назад значи ще ми се смята от март.2008- до февруари.2009защото тогава ще си зема парвия болничен и няма да ходя повече на работа . така ли или нещо аз немога да схвана ?и другия ми вапро е как ще ми се формира майчинството като имам следните суми

1. март 280лв.
2.април 280лв.
3.май 280лв.
4.юни 300лв.
5.юли 400лв.
6.август 220лв.
7.септември 220лв.
8.октомври 220лв.
9.ноември 680лв.
10.декември 680лв.
11.януари 680лв.
12. февруари 680лв.


Аз го смятам така събирам сумите 4920 /12месеца 410 от тях 90% 369лв. това ли ще ми е майчинството или нещо аз се бъркам




Щом термина ти е на 1 август,излизаш в 45 дневен на 17 юни и базата ти няма да е март-февруари,а ще бъде юни08-май09.Щом мислиш да излизаш в болничен февруари за месеците,в които си в болничен ще се вземе дохода,от който е изчислен болничния.Ако искаш да вземаш по-високо обезщетениене не трябва да излизаш в болничен февруари.
За сметките-90 процента от среднодневно бруто се сравнява със среднодневно нето и се взима по-малката сума.За да се ориентираш,погледни първата страница на темата.

Последна редакция: ср, 17 дек 2008, 10:08 от Elfita

# 1 051
  • София
  • Мнения: 240
Много благодаря за бързия отговор .БЛАГОДАРЯ

# 1 052
Закона е приет във вида приет от Комисията по бюджет и финанси. Там има точните текстове, които ще излезнат в петък в Държавен вестик. Ео ви и линк: http://www.parliament.bg/pub/cW/155ZA-ZDOO-doklad%20komisia.doc

# 1 053
# 1 054
  • Варна
  • Мнения: 78
Здравейте, имам следният въпрос: вчера бях при акушерката ми, която помолих да ми премести термиба 2-3 дни назад, защото ми се пада 45-дневен болничен от 02.01.2009г. Тя ми каза, че е невъзможно, защото още август месец при регистрацията ми като бременна са подадени документите в здравна каса, където е посочен и предполагаемия термин. Т.е. биха могли да разберат, че в последствие е коригиран термина ми. Има ли основание това?

# 1 055
  • София
  • Мнения: 2 508
jspasovbg, мерси!  bouquet

# 1 056
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам следният въпрос: вчера бях при акушерката ми, която помолих да ми премести термиба 2-3 дни назад, защото ми се пада 45-дневен болничен от 02.01.2009г. Тя ми каза, че е невъзможно, защото още август месец при регистрацията ми като бременна са подадени документите в здравна каса, където е посочен и предполагаемия термин. Т.е. биха могли да разберат, че в последствие е коригиран термина ми. Има ли основание това?

По принцип термина не се подава в НОИ от лекаря при регистрацията.Много момичета си смениха термините,за да ги хване завареното положение.

Но знам,че ако имаш здравна застраховка,лекаря подава на застрахователя,а той в НОИ или нещо такова беше.Имаш ли застраховка?

Има и вариант гинеколога,по този начин /като казва,че е подал термина в НОИ/ да се измъква и да не свърши работа.

# 1 057
  • Варна
  • Мнения: 78
не, нямам здравна застраховка. Значи трябва пак да се пробвам, само незнам вече с какви аргументи да изляза Sad

# 1 058
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
riccie ,а да смениш лекаря мислила ли си ?

Имаш право на една смяна през бремеността.Взимаш направление от личния лекар и отиваш на ново ЖК.Там казваш друга дата на последния цикъл,така че да се падне 45 дневния,когато трябва. Ако нещо новия лекра сметне с 1 един ден разлика,го молиш на момента за еди кой си термин.Забелязала съм,че различните лекари смятат различен термин,но обикновено разликата е един ден.

# 1 059
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
АГ подава информацията в НЗОК, не в НОИ. По мои впечатления, двата информационни масива все още не се съпоставят в детайли, но знае ли човек.

# 1 060
  • Варна
  • Мнения: 78
riccie ,а да смениш лекаря мислила ли си ?

Имаш право на една смяна през бремеността.Взимаш направление от личния лекар и отиваш на ново ЖК.Там казваш друга дата на последния цикъл,така че да се падне 45 дневния,когато трябва. Ако нещо новия лекра сметне с 1 един ден разлика,го молиш на момента за еди кой си термин.Забелязала съм,че различните лекари смятат различен термин,но обикновено разликата е един ден.


[/quote
предполагам че мога, но трябва ли да си взема всички документи от стария лекар?

# 1 061
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
riccie ,какви документи?Изследванията стоят при мен.Друго важно няма.Но ако твоите изследвания са при гинеколого,трябва да ги вземеш.Аз като сменях ЖК,направо отидах при новото ЖК.На старото място нито съм се обаждала,нито съм взимала нещо.Но изследванията са си при мен.

Гаргамела писа,че не подават в НОИ,а в НЗОК.Опитай още веднъж да го натиснеш твоя гинеколог.

# 1 062
  • Варна
  • Мнения: 78
благодаря момичета

# 1 063
  • Мнения: 28
Здравейте!
Аз планирам бременност, но понеже си е Божа работа не знам кога ще се случи, за да започна година по-рано да се осигурявам на висока заплата. Работодателят ми ме осигурява на минимална. Мислех, когато забременея, шест месеца преди раждане от своя джоб да се осигурявам на по-висока заплата, ца да получавам по-добро майчинство за 9 месеца. Сега обаче, с новите промени, не е ли по-лош вариантът от гледна точка на следното: Когато една жена разбере, че е забременяла, вече ще са минали месеци, в които е била осигурявана на минилана заплата. След това тя ще се осигурява на по-висока, но как ще се изчисляв майчинстовото - средно аритметично за осигуровките за цялата година ли? Ето един пример: 4 месеца осигуровки на 250 лв. След това разбирам, че съм бременна и се осигурявам на 700 лева. Е, колко майчинство ще побучавам за тази една година?
Поздрави на всички! 

# 1 064
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
Аз планирам бременност, но понеже си е Божа работа не знам кога ще се случи, за да започна година по-рано да се осигурявам на висока заплата. Работодателят ми ме осигурява на минимална. Мислех, когато забременея, шест месеца преди раждане от своя джоб да се осигурявам на по-висока заплата, ца да получавам по-добро майчинство за 9 месеца. Сега обаче, с новите промени, не е ли по-лош вариантът от гледна точка на следното: Когато една жена разбере, че е забременяла, вече ще са минали месеци, в които е била осигурявана на минилана заплата. След това тя ще се осигурява на по-висока, но как ще се изчисляв майчинстовото - средно аритметично за осигуровките за цялата година ли? Ето един пример: 4 месеца осигуровки на 250 лв. След това разбирам, че съм бременна и се осигурявам на 700 лева. Е, колко майчинство ще побучавам за тази една година?
Поздрави на всички! 

Събират се осигуровките 12 назад от месеца предхождащ излизането в 45 дневен болничен.При тези цифри,които си посочила ще се получава обезщетение грубо около 400 лв на месец

Общи условия

Активация на акаунт