Предимствата на нормалното раждане?

  • 7 868
  • 160
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 227
Аз родих  без упойка, защо тя да е условие за естествено раждане? По-добре е от секциото, поне за мен, по-бързо влизаш в ритъм Simple Smile

И аз също така Peace

# 121
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Жалко  че темата се изкриви а целта и бе да е  положителна  Peace т.е. за прадимствата а не за недостатъците ако някой е имал такива .....  ooooh!



Всяко раждане протича индивидуално , естественото и секциото понягога оставят не винаги полож.спомени .... при всеки е различно.

# 122
  • София
  • Мнения: 17 592
Възстанових се от секцио за няколко часа. Не познавам вагинално раждала жена, която да се е възстановила по- бързо от мен от моето секцио. За сметка на това съм срещала доста примери за обратното (и едно трудно възстановяване от секцио).
Единственото предимство на вагиналното раждане е. че... ами, май няма такова....  Blush

# 123
  • Мнения: 305
Възстанових се от секцио за няколко часа. Не познавам вагинално раждала жена, която да се е възстановила по- бързо от мен от моето секцио. За сметка на това съм срещала доста примери за обратното (и едно трудно възстановяване от секцио).
Единственото предимство на вагиналното раждане е. че... ами, май няма такова....  Blush

Ееее - пълни глупости - аз след второто раждане можех и градина да прекопая, това като контра за бързото възстановяване.
Освен това, не случайно природата си го е измислила да се ражда така, ами защо на запад, в "белите" страни гледат до край да избегнат секциото, като нормалното е без предимство?
Освен това, не чух някой до сега да каже как се отразява нормалното раждане vs. секциотио на самия плод.
Да не мислиш, че е все едно детето направо да го извадят, ей тъй, по майчина или докторска прищявка (в голямата част от случаите), без да се е адаптирало, без да е преминало през тъй нужната кратковременна хипоксия (която благоприятства разгъването на белите дробове).
Отделно, никой още не е разбрал, защо в точно този момент, детето тръгва да излиза - всяко подобно вмешателство в природните работи си има значение.
Държа да подчертая, че всичко това се отнася за случите, когато действотелно няма медицински проблем, налагащ секцио, което е много малка част от случаите, убедена съм.

# 124
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не съм раждала секцио и нямам лични наблюдения, за да мога да сравня усещането, така че `предимства` едва ли ще е най-точното описание. Но мога да кажа защо ако имам трето дете отново бих избрала да родя нормално и без упойка:
1. Защото ме прави щастлива и пълноценна
2. Защото процесът ме изпълва с въодушевление и възторг
3. Защото ужасно много ми харесва усещането, че мога да допринасям за случващото се - мога да си избирам позата, мога да усещам бебето си, мога да се движа, мога да преценявам как вървят нещата
4. Защото раждам аз и никой не изражда бебето ми - акушерката го поема и помага, но аз съм тази, която го извежда на бял свят, с моето тяло, моите усилия, моето желание, страст и възторг
5. Защото моментът на излизане на бебето е невероятен - от една страна чисто като физическо усещане и от друга абсолютната еуфория от втурналите се хормони, просто няма друг такъв момент на щастие и блаженство
6. Защото мога веднага да взема бебето си и веднага да поема грижите за него, поставяйки го на гърдите си - нито на мен, нито на него му е необходимо нещо друго (освен едно одеало отгоре, че бая тресе от адреналина Mr. Green)
7. Защото мога да стана 2ч след това, мога да се изкъпя, да си сменям сама превръзката и не завися от никого за подлоги, тоалет и хигиенни нужди
8. Защото бебето ми е изживяло нещата по начина, който е предвиден, за да може да се адаптира възможно най-добре към промяната и защото моето топло тяло е там, на негово разположение веднага, за да може да се почувства добре дошло и да усети познат остров в безграничния свят
9. Защото бебето ми е грозничко, леко сплескано или подпухнало - свидетелствата за това, че е извоювало своята първа битка с живота и е победител, готов за оцеляване и за неизбежно предстоящите нови победи
10. Защото детето ми е в състоянието, в което трябва да е - будно, активно, любопитно и възприемчиво, с незамъглено от упойка съзнание и рефлекси, готово да открие гърдите ми и да извоюва веднага втората си победа, тази за снабдяването с храна Mr. Green
11. Защото в това няма нищо героично, страдателно, умилително или достойно за възхищение - това е просто начинът, по който е предвидено нещата да се случват и който осигурява оптимално доброто оцеляване на моето дете.
Моите емоции са си емоциите на всяка майка - а раждането такова, каквото съм го изживяла, е раждането, както е предвидено да се случва по чисто практичните природни закони. Спазването им обикновено гарантира по-добри шансове, неспазването може да доведе до проблеми. Просто и ясно.

# 125
  • Мнения: 285
Не съм раждала секцио и нямам лични наблюдения, за да мога да сравня усещането, така че `предимства` едва ли ще е най-точното описание. Но мога да кажа защо ако имам трето дете отново бих избрала да родя нормално и без упойка:
1. Защото ме прави щастлива и пълноценна
2. Защото процесът ме изпълва с въодушевление и възторг
3. Защото ужасно много ми харесва усещането, че мога да допринасям за случващото се - мога да си избирам позата, мога да усещам бебето си, мога да се движа, мога да преценявам как вървят нещата
4. Защото раждам аз и никой не изражда бебето ми - акушерката го поема и помага, но аз съм тази, която го извежда на бял свят, с моето тяло, моите усилия, моето желание, страст и възторг
5. Защото моментът на излизане на бебето е невероятен - от една страна чисто като физическо усещане и от друга абсолютната еуфория от втурналите се хормони, просто няма друг такъв момент на щастие и блаженство
6. Защото мога веднага да взема бебето си и веднага да поема грижите за него, поставяйки го на гърдите си - нито на мен, нито на него му е необходимо нещо друго (освен едно одеало отгоре, че бая тресе от адреналина Mr. Green)
7. Защото мога да стана 2ч след това, мога да се изкъпя, да си сменям сама превръзката и не завися от никого за подлоги, тоалет и хигиенни нужди
8. Защото бебето ми е изживяло нещата по начина, който е предвиден, за да може да се адаптира възможно най-добре към промяната и защото моето топло тяло е там, на негово разположение веднага, за да може да се почувства добре дошло и да усети познат остров в безграничния свят
9. Защото бебето ми е грозничко, леко сплескано или подпухнало - свидетелствата за това, че е извоювало своята първа битка с живота и е победител, готов за оцеляване и за неизбежно предстоящите нови победи
10. Защото детето ми е в състоянието, в което трябва да е - будно, активно, любопитно и възприемчиво, с незамъглено от упойка съзнание и рефлекси, готово да открие гърдите ми и да извоюва веднага втората си победа, тази за снабдяването с храна Mr. Green
11. Защото в това няма нищо героично, страдателно, умилително или достойно за възхищение - това е просто начинът, по който е предвидено нещата да се случват и който осигурява оптимално доброто оцеляване на моето дете.
Моите емоции са си емоциите на всяка майка - а раждането такова, каквото съм го изживяла, е раждането, както е предвидено да се случва по чисто практичните природни закони. Спазването им обикновено гарантира по-добри шансове, неспазването може да доведе до проблеми. Просто и ясно.
Просто страхотно казано.Благодаря ти,Хедра. След като прочетох това, ми се прииска веднага да се случи и на мен. Но май ще трябва да поизчакам малко.    bouquet

# 126
  • Мнения: 2 829
Хедра, браво!
Само да те поправя-защо да може да станеш едва 2 часа след раждането? Вероятно заради практиките в БГ-аз станах още 15-20 минути след раждането. При мен възстановяване на практика нямаше- в секундата в която бебето излезе от мен почувствах облекчение и бях готова да стана и да припкам, както и направих, взех си бебето веднага и започнах да го кърмя, отидох до тоалетната и повече не се спрях.
Надявам се и второто раждане да протече по същия начин (и се готвя за това)!

# 127
  • Мнения: 149
Аз родих нормално, имаше намеса на медикаменти единствено със система окситоцин. Усетих кога излиза бебето ми и сълзите ми сами тръгнаха. Гушнах я веднага, беше подпухнала и с неестествен за човек цвят, но за мен беше най-красивото същество на света. След час и половина се чувствах както преди да забременея, като изключим разтегления корем и това че се намирах в болница.
   Ако няма медицински причини за секцио аз лично не  бих се съгласила, дори да ми предлагат подарък към операцията.

# 128
  • Мнения: 545
ще замоля за втори път: избягвайте личните нападки и етикети.

коментирайте себе си, без намеци за хората с друг избор, късмет или съдба. неприятно ми е да чета епитети и обобщения, при това за хора, които нито вие нито аз познаваме. не е само за тази тема това...

(мен лично не би ме учудило, ако тук не се разпишат майки раждали със секцио. още самото заглавие е 'на чомпи' и на търсене - а всъщност, изводи и оценки могат да дават само преживелите и раждане без намеса, и такова със, при това само от своята си гледна точка. не виждам как някой който не е преживял нещо може да прави сравнение... отново, това важи не само за ражданията.)

еди.
ПС без да коментирате: има хора, за които помоща на екип лекар + акушерка и въобще родилните отделения са ненормални. не се шегувам. ако искате да не се хванете за гушите, просто трябва да уважавате другия - не само теоретично и не само ако прилича на вас.

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 12:21 от T3-M4

# 129
  • Мнения: 489
hedra , БЛАГОДАРЯ!   bouquet

# 130
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Аз родих нормално, имах епизотомия, няколко дена не можех да си седна на д-то. Rolling Eyes Това беше неприятната част, иначе бързо се възстанових. Пак бих родила нормално. Peace
Peace И аз така, само, че втория път може и да си поискам епидурлна, след това което съм чела за нея Mr. Green

# 131
  • Мнения: 73
Според мен няма спор затова ,че нормалното раждане предполага по-бързо възстановяване, докато при секциото предимството е ,че си подготвена и знаеш датата на раждането на своята рожба, но да не забравяма ,че все пак си е операция .  Аз след като родих по естествен път станах на крака от магарето и се придвижих до стаята си, чак се очудих от себе си, но това ми се отрази добре, след два часа бях забравила за раждането, но ми предстояха трудностите на майчинството Simple Smile На мен по-скоро ми се иска не да спорим кое е по-по най...като раждане, а да се придържаме към темата и най-вече да споделим позитивен опит Peace

# 132
  • Мнения: 3 869
Не мога да го напиша по-добре от Хедра  Hug
Само мога да споделя собствения си опит - въпреки че раждането подължи 2,5 денонощия (мой избор) и детето се роди призори, т.е. две нощи почти не бях спала - нямаше и помен от умора - страшна работа е адреналинът  Mr. Green Нямах никакви разкъсвания, родих и веднага си поех бебето и си седнах на д-то да си го кърмя. Можех да стана на 10-тата минута, ама нищо не налагаше да си развалям идилията с малкия човек, пък и пъпната връв още не беше прерязана и плацентата още беше в мен, не виждах нужда да се местя заедно с бебето, беше ни много удобно където си бяхме. За тези неща се погрижихме по-късно, а като цяло към обад някъде започна да наляга умората и се чувствах точно като гимназистка след бурен купон продължил до сутринта  Laughing
Възстановяването беше светкавично - на другия ден вечерта си намъкнах любимите дънки и хоп - в една квартална кръчма да "полеем" събитието (а, аз да ям - че хич не ми беше до ядене последните дни  hahaha)

# 133
  • Мнения: 14 654
Meg1, в България ли си раждала? Тук почти никой не може да се похвали с това, че пъпната връв 10 минути не е била прерязана.

# 134
  • Мнения: 3 869

Янечек, да, в София, но на лични ще ти обясня...

Последна редакция: пн, 24 ное 2008, 09:16 от Meg1

Общи условия

Активация на акаунт