Религия, притчи и 4-годишни...за Коледа

  • 2 394
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 354
Без да влизам в спорове, именно до 3-4 годишна възраст се поставят основите на човека като линост и ако учим децата си на всичко останало - как да се държи в обществото, кое е добро и лошо, би следвало да го запознаем и с нашата вяра в Бога.
съгласна съм с последния пост на  bim_bam

# 16
  • Мнения: 4 841
Миналата година разказах историята като приказка - с ясното уточнение, че това е именно ПРИКАЗКА, която не се е случвала, но е част от нашите традиции - като мартениците, като боядисването на яйца за Великден. Най-общо, това са дни, в които хората се опитват да са по-добри, да се усмихват повече, да се съберат с роднини и приятели, да се повеселят, да си кажат, че се обичат, да си разменят подаръци и внимание...
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...

# 17
  • Мнения: 804
Благодаря ви! Имах нужда да чуя мнения по въпроса. И аз не харесвам детските Библии, както и всякакъв вид подобна детска литература. Както се казва "сверих си часовника".
Още веднъж благодаря.

# 18
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...


Това е в отговор на твоето лично виждане. Ти така чувстваш нещата и така си ги предала на детето си.
Това не пречи на други майки да разказват на децата си за Исус Христос именно като за Бог!
Въпрос на личен избор  Peace

# 19
  • Мнения: 14 654
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...

Съвсем същото е положението и при нас.

# 20
  • Мнения: 4 841
...
За нищо на света не бих купила "детска библия", нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...


Това е в отговор на твоето лично виждане. Ти така чувстваш нещата и така си ги предала на детето си.
Това не пречи на други майки да разказват на децата си за Исус Христос именно като за Бог!
Въпрос на личен избор  Peace

Именно,  bowuu
Съжалявам, ако съм наранила нечии чувства с изказването си, аз само споделих моята гледна точка.

# 21
  • Мнения: 11 607
Ние пък имаме детска Библия в къщи, всички истории са представени много просто и разбираемо, леки са, не са дълги, има хубави картинки и четем от там както за раждането на Исус, така и за възкресението му около Великден. Да, децата ми са по-големи от 4 год., но пък за всяка възраст можем вярвам да намерим точните думи, имайки предид и самото дете и неговата индивидуалност. Несъмнено всеки възпитава децата си в духа и разбиранията на самото семейство!

# 22
  • Мнения: 542
эдравеите!интересна тема,моята голяма дъщеря эа коледа энае че е праэник,но не съм и обяснявала эа рождеството,эащото мислех че е доста малка!но идеята с книжката е интересна!предложене ми някоя детска библия!блатодаря предварително Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 849
предложене ми някоя детска библия!блатодаря предварително Simple Smile

http://www.clc.bg/index.php?doc=ProductCategories&gui_task=v … _show_per_page=12
http://www.clc.bg/index.php?doc=Products&pid=708&lb=off - разказите са във вид на комикси и са много интересни и в същото време се придържат към Библията, без художествена измислица
Мисля, че книжарницата работи и като онлайн.

# 24
  • Мнения: 292
Здравей Viki_ceko,
миналата година купих на децата си книжка за Рождество Христово и останах много доволна.  Заглавието е: "Христос се роди".Вътре достъпно, в стихотворна форма, се разказва за Рождението на Господ. Мисля, че все още се продава. Намерих следният линк, дано е актуална информацията: http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=24614&cat=106
Успех в изборът.

# 25
  • Мнения: 542
мерси эа помоща! Simple Smile

# 26
  • Мнения: 3 146
http://www.clc.bg/index.php?doc=ProductCategories&gui_task=v … _show_per_page=12
http://www.clc.bg/index.php?doc=Products&pid=708&lb=off - разказите са във вид на комикси и са много интересни и в същото време се придържат към Библията, без художествена измислица
Мисля, че книжарницата работи и като онлайн.

Тези Библии са протестантски. Нямам нищо против,  Hugпросто да кажа, че всеки трябва да си избере вариант според деноминацията - католически има, но за православни - виждала съм само учебници, които дори не са добри. Sad

... нито пък бих обяснявала идеята за бог. Говорили сме за големия взрив, за образуването на планетите, за космоса, за динозаврите и еволюцията... Просто не е сериозно изведнъж да заговоря за бог, който направил човека от кал, или за синът му, който ходел по водата...

Аз съм обяснила и двете неща. Няма никаква несъвместимост между креационизма и еволюционизма. Доста католически организации и учени се занимават с изследването на тази несъвместивом. Да не говорим, че доста от физиците, а и всякакви учени, са вярващи. Първите учени в Западна Европа, включително астрономи - са свещеници.

Единствената причина, да не обясни човек на детето си за Бог, е че е атеист или принадлежи към някаква политеистична религия, но не може теорията за еволюцията да е причината.
  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Декарт също е бил много религиозен, но не му е попречило да експериментира.
За мен няма противоречие между вярата и науката, стига да се спазва някакъв баланс. Може би това става от гледната точка на родителя. Например, аз съм привърженик на научните подходи, на еволюционната теория, но това не накърнява вярата ми. Просто се опитвам да съчетая най-доброто или най-рационалното от двете гледни точки.

# 28
  • Мнения: 388
И аз не вярвам в Бог, но спазвам християнските традиции. Детето ми е на 3 години и винаги се радва когато влезем в църква и запалим свещичка. Тази година смятам да й поднеса информацията  за Рождество Христово под формата на приказка, която аз ще и разкажа. Не виждам нищо лошо да бъде запозната с основите на християнската религия. Когато порасне тя сама ще прецени дали да вярва или не.

# 29
  • Мнения: 3 146
Декарт също е бил много религиозен, но не му е попречило да експериментира.
За мен няма противоречие между вярата и науката, стига да се спазва някакъв баланс. Може би това става от гледната точка на родителя. Например, аз съм привърженик на научните подходи, на еволюционната теория, но това не накърнява вярата ми. Просто се опитвам да съчетая най-доброто или най-рационалното от двете гледни точки.
И при мен е същата ситуацията.

И аз не вярвам в Бог, но спазвам християнските традиции.

Ето това, обаче, ми се струва странно... Въпреки че е много разпространено в България, изобщо в бившите соц-страни. Един вид, запазваме си традициите, културата, но не вярваме. Църковните обреди не са традиция. Просто по соц-време това се е говорело, за да се замаскират тъкмо религиозността и вярата на хората, която си е била престъпно деяние. Това е идеология, разработена по партийна линия. Не, че в световен мащаб много хора не празневят Коледа, без да са християни, но не твърдят, че това е традиция, а си е просто празник. Ама при нас, все с някаква национална идентичност си ги обясняваме.

С най-добри чувства го пиша, leni_vas, просто няма как да се употреби словосъчетание "християнски традиции". Традициите са етнически, народни, но не и отнесени към някакво религиозно учение. Hug

Общи условия

Активация на акаунт