Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 9 част

  • 24 977
  • 339
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря ти, anii ta! Ако се броят само работните дни, имам шанс! Но ако в тези 410 дена се включват и почивните - Sad ...
Календарни са

# 301
Ще ви бъда много благодарна,ако ми помогнете с още две-три питания, на които моят счетоводител не е на 100 %  сигурен:
- Ако нямам точно 12 месеца осигурителен стаж през живота си, то сигурно ли е, че след придобиването му( т.е . след като родя и минат 2-3 месеца примерно) ще започна да получавам обезщетения за бременност и раждане, изчислени на база 12 месеца преди месеца на излизане в болничен 45 дена преди термин? Освен болничният от гинеколога, от болничното заведение и от личният лекар/педиатър трябва ли друго да прадставя в НОИ за ползването на 135 дена майчинство?
-Струва ли си сега, последните 2-3 месеца- да се осигурявам на 2500 лв заплата или има някакво ограничение и за максимално среднодневно възнаграждение от 35 лв на ден?
- Тази еднократна помощ от 150 лв за бременност в периода 45 дена преди термин различна ли еот еднократната помощ за раждане на дете и ако да, то аккви документи и в какъв срок трябва да се подадат в НОИ?
Благодаря ви много предварително!

# 302
  • Мнения: 38
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпросът ми се повтаря!
Дъщеря ми на 04.03.2009 година ще навърши 2 години и аз на 05 март трябва да се върна на работа. Свекърва ми е пенсионер и искам тя да я гледа до навършване на 3 годишна възраст.
Как мога да участвам в програмата  социалното подпомагане за отглеждане на дете  и какви документи трябва да се внесат за мен и бабата? Какви са сроковете за това?/Притеснявам се ,защото онзи ден по канал 1 имаше репортаж по този проблем и обявиха, че ще има ограничение в бройката на пенсионерите, които ще бъдат одобрени, тя беше 5 000, но не ми стана ясно дали тази цифра е общо за цялата страна./
Чакам отговор и предварително благодаря!

# 303
  • Мнения: 21
Благодаря.

# 304
  • София
  • Мнения: 1 352
Ще ви бъда много благодарна,ако ми помогнете с още две-три питания, на които моят счетоводител не е на 100 %  сигурен:
- Ако нямам точно 12 месеца осигурителен стаж през живота си, то сигурно ли е, че след придобиването му( т.е . след като родя и минат 2-3 месеца примерно) ще започна да получавам обезщетения за бременност и раждане, изчислени на база 12 месеца преди месеца на излизане в болничен 45 дена преди термин? - да

Освен болничният от гинеколога, от болничното заведение и от личният лекар/педиатър трябва ли друго да прадставя в НОИ за ползването на 135 дена майчинство? - с първия болничен се носи Приложение 7 за банковата сметка /прилага копие от документ, издаден от съответната банка/, ако дотогава не си получавала обезщетения от НОИ, с втория болничен от болницата не се носи нищо, с третия от педиатъра се носи Приложение 1

-Струва ли си сега, последните 2-3 месеца- да се осигурявам на 2500 лв заплата или има някакво ограничение и за максимално среднодневно възнаграждение от 35 лв на ден? - максимален месечен размер на осигурителния доход е 2000 лв.

- Тази еднократна помощ от 150 лв за бременност в периода 45 дена преди термин различна ли еот еднократната помощ за раждане на дете и ако да, то аккви документи и в какъв срок трябва да се подадат в НОИ? - различна е, тя е за периода 45 дни преди термин. Документи се подават в Дирекция "Социално подпомагане", а не в НОИ
Благодаря ви много предварително!

Неободими документи за еднократна помощ за раждане
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения;

2. удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение (ТП) на НОИ, по образец съгласно приложение № 3; -  за осигурените

3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни, заверено от осигурителя или от ТП на НОИ, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от ТП на НОИ;

4. медицинско удостоверение за термина на раждане - за неосигурените жени;

5. лична карта (за справка).

# 305
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпросът ми се повтаря!
Дъщеря ми на 04.03.2009 година ще навърши 2 години и аз на 05 март трябва да се върна на работа. Свекърва ми е пенсионер и искам тя да я гледа до навършване на 3 годишна възраст.
Как мога да участвам в програмата  социалното подпомагане за отглеждане на дете  и какви документи трябва да се внесат за мен и бабата? Какви са сроковете за това?/Притеснявам се ,защото онзи ден по канал 1 имаше репортаж по този проблем и обявиха, че ще има ограничение в бройката на пенсионерите, които ще бъдат одобрени, тя беше 5 000, но не ми стана ясно дали тази цифра е общо за цялата страна./
Чакам отговор и предварително благодаря!
Ето тази тема е за програмата. Можеш да прочетеш за необходимите документи.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=336978.0

# 306
  • Мнения: 4 218
В началото на декември ми изтекоха всички болнични. Сега трябва да подам декларация за 410 дни, но все още не я виждам на сайта на НОИ. Ако използвам бланката, която се публикува във форума НОИ ще я приеме ли? Или да продължа да чакам?
А някъде срещали ли сте текст за заповедта, с която фирмата разрешава този отпуск? Трябва да си я подготвя сама.

# 307
Ще ви бъда много благодарна,ако ми помогнете с още две-три питания, на които моят счетоводител не е на 100 %  сигурен:
- Ако нямам точно 12 месеца осигурителен стаж през живота си, то сигурно ли е, че след придобиването му( т.е . след като родя и минат 2-3 месеца примерно) ще започна да получавам обезщетения за бременност и раждане, изчислени на база 12 месеца преди месеца на излизане в болничен 45 дена преди термин? - да

Освен болничният от гинеколога, от болничното заведение и от личният лекар/педиатър трябва ли друго да прадставя в НОИ за ползването на 135 дена майчинство? - с първия болничен се носи Приложение 7 за банковата сметка /прилага копие от документ, издаден от съответната банка/, ако дотогава не си получавала обезщетения от НОИ, с втория болничен от болницата не се носи нищо, с третия от педиатъра се носи Приложение 1

-Струва ли си сега, последните 2-3 месеца- да се осигурявам на 2500 лв заплата или има някакво ограничение и за максимално среднодневно възнаграждение от 35 лв на ден? - максимален месечен размер на осигурителния доход е 2000 лв.

- Тази еднократна помощ от 150 лв за бременност в периода 45 дена преди термин различна ли еот еднократната помощ за раждане на дете и ако да, то аккви документи и в какъв срок трябва да се подадат в НОИ? - различна е, тя е за периода 45 дни преди термин. Документи се подават в Дирекция "Социално подпомагане", а не в НОИ
Благодаря ви много предварително!

Неободими документи за еднократна помощ за раждане
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения;

2. удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение (ТП) на НОИ, по образец съгласно приложение № 3; -  за осигурените

3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни, заверено от осигурителя или от ТП на НОИ, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от ТП на НОИ;

4. медицинско удостоверение за термина на раждане - за неосигурените жени;

5. лична карта (за справка).
Страшно много ти благодаря! Hug

# 308
  • София
  • Мнения: 1 352
В началото на декември ми изтекоха всички болнични. Сега трябва да подам декларация за 410 дни, но все още не я виждам на сайта на НОИ. Ако използвам бланката, която се публикува във форума НОИ ще я приеме ли? Или да продължа да чакам?
А някъде срещали ли сте текст за заповедта, с която фирмата разрешава този отпуск? Трябва да си я подготвя сама.
В сайта на НОИ, Указания има Приложение 2.
Заповедта може да е такава
………………………………………………………………………………………………
наименование на предприятието, фирмата, организацията

З А П О В Е Д
№ .................................... от ................................ 20... г.

На основание чл.163, ал.1 от Кодекса на труда, чл.45,ал.1,т.2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските и приложени........../посочват се приложените документи към заявлението/ от ........................................ 20... г.

Р А З Р Е Ш А В А М:
на .../трите имена на работника или служителя/
на длъжност ..................................... в ............................. да ползва отпуск за бременност и раждане за разликата от 135 до 315 дни за детето :
........................................................... ,/трите имена на детето/
считано от ............................. 20... г.

Настоящата заповед да се връчи на лицето и на длъжностните лица за сведение и изпълнение.

Дата: ..................... 20... г. РЪКОВОДИТЕЛ: ............................


# 309
  • Мнения: 78
Задължително ли е излизането по майчинство 45 дни преди термина? Може ли да не се възползвам от това право и да изляза по майчинство 10 дни преди термина си? Питам в случай, че ми е важно до последно да съм на работа.

# 310
A anii_ta, още нещо да те попитам: Тъй като съм семейна от края на август 2008, как ще се се прилагат брутните доходи на мен и на мъжа ми 12 месеца назад? И има ли пак някакво ограничение на среден доход за член от семейството, както е например при подпомагане за отглеждане на дете със 100 лв на месец-350 лв на член от смейството?
Дано съм се изразила разбираемо!

# 311
  • София
  • Мнения: 1 352
A anii_ta, още нещо да те попитам: Тъй като съм семейна от края на август 2008, как ще се се прилагат брутните доходи на мен и на мъжа ми 12 месеца назад? И има ли пак някакво ограничение на среден доход за член от семейството, както е например при подпомагане за отглеждане на дете със 100 лв на месец-350 лв на член от смейството?
Дано съм се изразила разбираемо!
След като си омъжена се взима доходът и на двама ви 12 месеца назад.
За еднократната помощ за бременност доходът трябва пак да е по малък или равен на 350 лв. на член от семейството.

# 312
  • София
  • Мнения: 1 352
Задължително ли е излизането по майчинство 45 дни преди термина? Може ли да не се възползвам от това право и да изляза по майчинство 10 дни преди термина си? Питам в случай, че ми е важно до последно да съм на работа.

newsm24 За много години мамчета   bouquet
И аз да започна с един въпрос:
Започвам работа от утре на 600 лв. и ще ме осигуряват върху толкова.А на 26.12.2008 се върнах от странство и съм бременна с термин 10.06.2009.Та да ви питам:задължителен ли е този 45 дневен болничен преди термина ми-мога ли да изляза 30 или 20 дена преди термин?И ако може някой примерно да ми каже как ще ми изчислят майчинските? Hug
Болничния 45 дни преди термин задължително се ползва преди раждането, ако решиш да работиш и да не го ползваш целия, тези дни през който си работила няма да се прехвърлят за ползване след раждането. Говори преди това с лекаря си да не реши да ти издаде болничния, преди да си го уведомила, че ще работиш.
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
2. ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.

След като термина ти е 10.06 тогава трябва да излезеш в болничен 45 дни преди термин на 26.04. Можеш да работиш до края на април и да излезеш в болничен на 01.05 тогава базата ще ти бъде май 08 - април 09 г. Ако работиш и май, но трябва да е целия, /защото в базата се взима дохода от 12 календарни месеца преди месеца на излизане в болничен/ и да излезеш в болничен през юни тогава базата ще ти бъде юни 08 - май 09 г. т.е няма смисъл да работиш до средата на май примерно, защото в този случай той няма да влезе в базата.

Обезщетение при бременност и раждане е 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход за периода от 12 календарни месеца, преди излизане в болничен. Полученото се сравнява със среднодневното нетно възнаграждение за същия период и се взима по- малкото от двете.  Обезщетението не може да бъде по-малко от МРЗ.

# 313
  • Мнения: 122
Здравейте. Имам един въпрос. Значи не са ми превждали майчинство от ноември месец. Казали са че ще ми ги преведат, но уви не. Колко най-много са ви бавили с майчинството.

# 314
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте. Имам един въпрос. Значи не са ми превждали майчинство от ноември месец. Казали са че ще ми ги преведат, но уви не. Колко най-много са ви бавили с майчинството.
На мен лично не са ми го бавили.
Вземи си ПИК от НОИ. С него в сайта на НОИ можеш да проверяваш кога са занесени документите, колко ти е обезщетението, кога са изплатени обезщетенията.

Общи условия

Активация на акаунт