Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 9 част

  • 24 961
  • 339
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 385
anii_ta   bouquet Hug

Благодаря за отговора!

# 61
  • София
  • Мнения: 2 430
Искам да попитам някоя по-запозната мама,знае ли как ще се изчисляват сега новите майчински от 90%.Т.е. след като влиза в сила 1год.от осигурителният доход.
 За справка :Би трябвало ако всичко е ОК,да изляза на 27 март по майчинство(тези 45 дена преди термина).От март до юни съм осигурявана на 1022лв,а от юли на 1400лв до сега.Сигурно ще сметнат средната заплата за годината или нещо греша?
 Предварително благодаря за отговорите ви

# 62
  • Мнения: 3 743
Записвам се да следя! Интересува ме дали 1годишното платено майчинство ще важи при заварено положение. Май в момента още не е ясно Thinking. Може би след гласуването на промените в понеделник ще има някаква яснота newsm78

# 63
  • Мнения: 915
А тези промени (ако зависи от мен - хич ни ги ща, дано не ги гласуват) означават ли, че вече ще можем да ползваме програмата за детегледачките чак след 410, а не след 315 дни и ще можем да прехвърляме отпуск също така чак след 410 дни, независимо от това, че маже да прекъснем отпуска си и да се върнем на работа? Май така ще се получи? Честно казано, според мен се дискриминират майките, които смятат да се върнат на работа по-рано по този начин. Би трябвало да е от връщането на работа, а не чак след една година.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 858
Здравийте и аз искам да попитам нещо.   newsm78  Тези които са били осигурени 1 година преди взимат 1 година 90% от заплатат си.ОК . А тези които са осигурени само 6 месеца какво ще вземат-досегашните 9 месеца или нищо все едно не са били осигурени.   newsm78  Моля ако някой знае да отговори. Благодаря предварително.  Hug

# 65
  • Мнения: 21
Здравейте от мен, моят въпрос е следва ли да подам декларация до работодателя, за получаване на 50% от обезщетение за отглеждане на дете, тъй като в момента ползвам насъбралия ми се платен годишен отпуск,  след като изтекоха 315 дни и 1 месец работих и евентуално , може ли да се изплати със задна дата. Благодаря!

# 66
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте от мен, моят въпрос е следва ли да подам декларация до работодателя, за получаване на 50% от обезщетение за отглеждане на дете, тъй като в момента ползвам насъбралия ми се платен годишен отпуск,  след като изтекоха 315 дни и 1 месец работих и евентуално , може ли да се изплати със задна дата. Благодаря!
Трябвало е да подадеш декларацията в момента, в който си се върнала на работа. Подай я сега, колкото може по бързо. Би трябвало да ти изплатят обезщетението от деня на започване на работа.

# 67
  • Мнения: 255
Не знам какви са тия нови закони, но ще трябва ли да имам по-дълъг от 6 месеца трудов стаж, за да вземам майчински?
Изпадам в ужас  smile3511 не мога да събера 1 година стаж!

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 23:48 от Fantasia

# 68
  • Мнения: 5 607
Здравейте,
Може ли да се внесе със задна дата осигуровки за повишаване на осигурителния праг,има ли някакъв период (например за 9-10 месеца назад мога ли да довнеса)?

Ако се изчислява 12 мес.назад,при мен влизат болнични за отглеждане на дете (част от 315 дни) и обезщетение за майчинство (220 лв.) Какъв ми е осигурителния доход в тези 2 случая (болничния и майчинството)?

В кой закон ще се отразят промените и кой орган трябва да вземе решение за заварените случаи.

Благодаря за всеотдайността и помощта   bouquet  Hug   bouquet


# 69
  • Мнения: 91
Незнам за вас аз до колкото разбрах трябва да се осигуряваме една година преди преди да излезем в майчинство.  само неможах да разбера за да вземем теиа 415 дена или изобсхто да получим някакво майчинство защото примерно съм на 20 години и не мисля че имам 1 година стаж Sad

# 70
Здравейте! Имам дъщеря, която на 24.01.2009 година ще навърши 2 годинки. След това смятам да ползвам полагащият ми се неплатен отпуск от 6 месеца. А какво да правя след това? Немислимо е съпругът ми да използва своите 6 месеца, тъй като той издържа семейството. Според мен е абсолютно безумие тази промяна в КТ, според която бащата не може да преотстъпва полагащият му се неплатен отпуск на майката. Какво го интересува законодателят кой ще гледа детето до 3 годинки? Мислите ли, че могат да се предприемат някакви действия за отмяната на това безумие?

# 71
  • Мнения: 835
Аз не знаех, че има само 6 мес, след 2 те години #Cussing out Преди 5 год. си гледах детето до навършване на 3 год!!! Къде да го пратя на 2,5год-в ясла или дет.градина, където не ги приемат още???Безумие.

Тъй като модераторката заключи темата ми интересува направиха ли майчинството 12 месеца ?
И ако да има ли заварено положение?

# 72
  • Мнения: 48
Здравейте мили момичета.
Аз много се радвам , за промененият срок от 9м. на 12м. за платено майчинство.Но много ми се иска да се важат тези промени за всички деца   които към 01,01,2009г. не са навършили 1 г..    Първо ми се струва, че е по логично да бъде така и второ при така приемания текст съм сигурна, че в последните часове на старата година няма да има нито едно записано новородено , а всички ще бъдат записани на 1 януари за да се възползват от новостите.Не смятам , че ще е правилно.
Моля тези които ме подкрепят да напишат виждането си и ако трябва да се обърнем към СНБМ и да защитим своята теза.
  Мисля, че всяка една от нас е важно да си гледа детето колкото е възможно по-дълго време.

# 73
  • Мнения: 48
Тъй като теб ще те хване новата промяна за доход 1 год.на зад, ще ти вземат дохода от април 2008 до март 2009гл ако тогава излизаш в болничен.Не се осреднява заплатата а се взимат предхождащите 12месеца и те веце се осредняват.

# 74
  • Мнения: 1 895
Тъй като модераторката заключи темата ми интересува направиха ли майчинството 12 месеца ?
И ако да има ли заварено положение?

Не е прието още! Темата се дискутира тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=349844.285

Общи условия

Активация на акаунт