Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 9 част

  • 24 967
  • 339
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 44
Здравейте!За много години,пожелавам на всички много здраве и късмет през тази година.Моето момченце вече е на 2години и половина и до този момента съм ползвала платения отпуск за двете години майчинство и неплатен отпуск от 6 месеца,който изтича на 05.02.2009г.Въпросът ми е какво следва от тук нататък?Доколкото знам ми се полага платен отпуск за периода,в който съм била в неплатен отпуск.Ако е така добре,но след това се прекратява трудовия ми договор и се чудя мога ли да отида на борсата?На борсата не отиват ли хора,които са били съкратени?Ние ще прекратим договора по взаимно съгласие,т.е.аз напускам,защото не мога да се върна на работа по простата причина,че няма кой да гледа детето,което не е прието и на градина и т.н.Благодарна ще съм за всеки съвет.
Благодаря много за бързия отговор.По всичко личи,че ще се запиша на борсата за периода от четири месеца и ще получавам нужното обезщетение.Мъжа ми работи от една година във фирма,която го осигурява на минималната заплата.Имаме дете и сме на квартира.Това не ни ли включва в списъка на социално слабите?Какво мога да направя по този въпрос и по-точно да разчитам ли на помощ от държавата?

Ако напуснеш по взаимно съгласие ще получаваш обезщетение от борсата, но само няколко месеца (мисля, че са 4). А ако те уволнят, ще получаваш помощ от борсата по-дълго - периода зависи от трудови ти стаж. Но тъй като си с дете под 3 години няма как да те уволнят без разрешение на дирекцията по труда. Единият вариант е да си пуснеш неплатен отпуск. До 30 работни дни ти се признават за трудов стаж. Другият вариант е да подпишете по взаимно съгласие.

# 316
  • Мнения: 44
Здравейте!За много години,пожелавам на всички много здраве и късмет през тази година.Моето момченце вече е на 2години и половина и до този момента съм ползвала платения отпуск за двете години майчинство и неплатен отпуск от 6 месеца,който изтича на 05.02.2009г.Въпросът ми е какво следва от тук нататък?Доколкото знам ми се полага платен отпуск за периода,в който съм била в неплатен отпуск.Ако е така добре,но след това се прекратява трудовия ми договор и се чудя мога ли да отида на борсата?На борсата не отиват ли хора,които са били съкратени?Ние ще прекратим договора по взаимно съгласие,т.е.аз напускам,защото не мога да се върна на работа по простата причина,че няма кой да гледа детето,което не е прието и на градина и т.н.Благодарна ще съм за всеки съвет.

Ако напуснеш по взаимно съгласие ще получаваш обезщетение от борсата, но само няколко месеца (мисля, че са 4). А ако те уволнят, ще получаваш помощ от борсата по-дълго - периода зависи от трудови ти стаж. Но тъй като си с дете под 3 години няма как да те уволнят без разрешение на дирекцията по труда. Единият вариант е да си пуснеш неплатен отпуск. До 30 работни дни ти се признават за трудов стаж. Другият вариант е да подпишете по взаимно съгласие.
Благодаря много за бързия отговор.По всичко личи,че ще се запиша на борсата за периода от четири месеца и ще получавам нужното обезщетение.Мъжа ми работи от една година във фирма,която го осигурява на минималната заплата.Имаме дете и сме на квартира.Това не ни ли включва в списъка на социално слабите?Какво мога да направя по този въпрос и по-точно да разчитам ли на помощ от държавата?Извинявам се за по-горното объркване  bouquet

# 317
  • Варна
  • Мнения: 47
Здравйейте, имам един въпрос който много ме вълнува и благодаря предварително за всички отговори.Имам 12 месеца стаж както се изисква, сега съм бременна в трети месец и за 6 месеца ще си плащам по-високи осигуровки, но за задните 6 месеца не знам как се изчисляват тъй като аз съм в неплатен отпуск от две години т.е. са ми платени само здравните осигуровки.Благодаря ви предварително.

# 318
  • Мнения: 33
Здравейте,
искам да попитам няколко неща и тъй като най-вероятно вече са обсъждани, горещо се извинявам за връщането към стари теми. Но в главата ми е такъв хаос и съм толкова притеснена, че не мога да се концентрирам да изчета всичко писано, макар да съм сигурна, че ще ми е много полезно.
Трябва да раждам през август /живот и здраве/, но бебето не беше планирано и затова не съм се интересувала досега за промените в закона за майчинството и за размера на осигуровките ми, което сега се оказва голям проблем.
Накратко въпросите ми са:
1. Досега съм осигурявана на 220 лв. - мога ли да си довнеса осигуровки напр. върху още 780 лв., така че да се получи общо осигуряване върху заплата от 1000 лв. и после да взимам 900 лв. майчинство?
2. Ако е възможно, за колко месеца назад трябва да ги довнеса по-високите осигуровки - 6 или 12?
Предварително благодаря за отговора Ви и още веднъж ме извинете ако повтарям вече "предъвкани" въпроси.
Приятен ден!

# 319
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравйейте, имам един въпрос който много ме вълнува и благодаря предварително за всички отговори.Имам 12 месеца стаж както се изисква, сега съм бременна в трети месец и за 6 месеца ще си плащам по-високи осигуровки, но за задните 6 месеца не знам как се изчисляват тъй като аз съм в неплатен отпуск от две години т.е. са ми платени само здравните осигуровки.Благодаря ви предварително.
За месеците без осигуряване в базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане ще се вземе минималната работна заплата, а за останалите 6 месеца в осигуряване – осигурителният доход.

# 320
А веднага ли след издаване се подава в НОИ болничният 45 дена преди термин?Има ли някакъв срок?

# 321
  • София
  • Мнения: 973
Ании та, побъркахмете от въпроси, ама като си компетентна.  Hug   bouquet
Интересува ме ако сега забременея, докато си ползвам отпуска за гледане на дете до 2г., после майчинството за второто на каква база ще ми се изчислява - от сегашното майчинство или отпреди това, когато съм била на работа.
Много мерси.

# 322
  • София
  • Мнения: 1 352
А веднага ли след издаване се подава в НОИ болничният 45 дена преди термин?Има ли някакъв срок?
Срока за подаване на болничните в НОИ е до два дни след подаване на Декларация 1 в НАП. А Декларация 1 се носи не по-късно от 2 дни след деня на изплащането на заплатите.

# 323
  • София
  • Мнения: 1 352
Ании та, побъркахмете от въпроси, ама като си компетентна.  Hug   bouquet
Интересува ме ако сега забременея, докато си ползвам отпуска за гледане на дете до 2г., после майчинството за второто на каква база ще ми се изчислява - от сегашното майчинство или отпреди това, когато съм била на работа.
Много мерси.
Ако излезеш в нов отпуск за бременност и раждане преди първото ти дете да навърши на 2 години т.е отпускът за бременност и раждане за второто и отпускът за гледане на дете до 2 години за първото се застъпят, обезщетението за бременност и раждане за второто дете ще е в размера, определен  за първото, ако това е по-благоприятно за теб. 

# 324
  • Варна
  • Мнения: 47
Благодаря ти много Анита, бяха ми притеснили,че когато задните месеци са ми неплатен отпуск базата ми ще е нулева. Hug

# 325
  • София
  • Мнения: 587
Здравейте,
Имам нужда от отговор по следния казус:
Моя близка е бременна. Към момента на излизане в болничен 45 дни преди термин ще има 6 месеца непрекъснат стаж + 2 месеца стаж като учител преди 2 или 3 години. Завършила е висшето си образование през 02.2008 г. Какви болнични и майчинство ще взима според новите нормативни документи.

Предварително ви благодаря!

# 326
Офф, с тези НАП,НОИ,Сосиално подпомагане...съвсем се обърках!Добре че има кой да ни помага тук в този форум! Сърдечно благодаря на отзоваващите се! smile3525 smile3525 newsm51 newsm51  bouquet

# 327
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,
Имам нужда от отговор по следния казус:
Моя близка е бременна. Към момента на излизане в болничен 45 дни преди термин ще има 6 месеца непрекъснат стаж + 2 месеца стаж като учител преди 2 или 3 години. Завършила е висшето си образование през 02.2008 г. Какви болнични и майчинство ще взима според новите нормативни документи.

Предварително ви благодаря!
След като към момента на излизане в болничен за бременност и раждане е осигурена, но няма 12 месечен осигурителен стаж, а само 8 месечен няма да има право на обезщетение за бременност и раждане, но има право на неплатен отпуск за бременност и раждане, който се зачита за осигурителен стаж и от датата, на която придобие необходимия осигурителен стаж от 12 месеца, ще започне изплащане на обезщетението до края на ползване на отпуска и след това обезщетение за гледане на дете до 2 години./това означава че около 4 месеца няма да и се плаща обезщетение за бременност и раждане/.  Докато навърши необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетението и е в неплатен отпуск поради бременност и раждане може да получава  помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и раждане и месечна помощ за отглеждане на дете /разбира се, ако отговаря на определени критерии и доходът на член от семейство е по малък или равен на 350 лв. за 2009 г./
При достигане на необходимия осигурителен стаж след това в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за периода, в който е били в неплатен отпуск поради бременност и раждане /при нея около 4 месеца/ и за  2- та месеца стаж от преди години за осигурителен доход за този период, се приема среднодневният размер на МРЗ за страната.
Като въпреки, че няма да има право известно време на обезщетение за бременност и раждане болничните и документите към тях се носят в НОИ.

# 328
  • Мнения: 112
Здравейте!
Искам да попитам за майчинството от 410 дни.
Моите 315 дни изтекоха на 24.12.2008г.
Подадох всичко нужно, за да изляза в отпуск за отглеждане на малко дете до 2-год. възраст при работодателя си.
Но се оказва, че е нужна още някаква декларация (както се изрази счетоводителката) в моя случай.
Защото детето още не е навършило 1-год. възраст и промяната от 315 дни на 410  дни ни хваща и нас, въпреки че  са изтекли 315-те дни, но пък не са изтекли 410-те.

Каква е тази декларация и изобщо какво е положението ни на нас, `заварените` Wink

Благодаря!
  bouquet

# 329
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Искам да попитам за майчинството от 410 дни.
Моите 315 дни изтекоха на 24.12.2008г.
Подадох всичко нужно, за да изляза в отпуск за отглеждане на малко дете до 2-год. възраст при работодателя си.
Но се оказва, че е нужна още някаква декларация (както се изрази счетоводителката) в моя случай.
Защото детето още не е навършило 1-год. възраст и промяната от 315 дни на 410  дни ни хваща и нас, въпреки че  са изтекли 315-те дни, но пък не са изтекли 410-те.

Каква е тази декларация и изобщо какво е положението ни на нас, `заварените` Wink

Благодаря!
  bouquet
Трябва отново да подадеш заявление за разрешаване на отпуск за бременност и раждане при работодателя. Към него се прилага копие от акта за раждане на детето и приложение 7 от Наредбата за работното време почивките и отпуските.
След това в срок от 3 работни дни от деня на разрешаване на отпуска трябва да подадеш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, което се носи в НОИ от работодателя в 7 дневен срок.
И накрая подаваш Приложение 2 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни , което също се носи в НОИ от работодателя.

Последна редакция: чт, 08 яну 2009, 18:40 от anii_ta

Общи условия

Активация на акаунт