Никулден-меню и приготовления?

  • 22 642
  • 159
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 929
И аз не обичам шаран точно поради факта, че има вкус на тиня,а и чистенето на люспите  Crazy . Само че тази година съм решила да направя(все пак къщата ми е пълна с именници), а и мъжа ми много харесва сладководни риби. Така че вие давайте рецепти, накрая ще се спра на някоя и когато я направя ще се похваля   Laughing .

# 16
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
свекърът гледа шарани.
имат общо 5 люспи  newsm78
някакви голи били и не се чистят от люспи.
супер улеснение е Peace

неговите не миришат на тиня,
защото ги оставя 1 седмица в чиста вода да живеят,
преди да ги приготви за хапване...

# 17
  • София
  • Мнения: 2 908
Записвам се в темичката и аз Simple Smile

Още се чудя за тази година дали да бъде толостолоб,шаран или и двете да приготвя но по различен начин.

# 18
  • Мнения: 449
свекърът гледа шарани.
имат общо 5 люспи  newsm78
някакви голи били и не се чистят от люспи.
супер улеснение е Peace

неговите не миришат на тиня,
защото ги оставя 1 седмица в чиста вода да живеят,
преди да ги приготви за хапване...
Точно така  Peace Първо-не всички шарани са с люспи, има и голи, макар че традицията повелява да е с люспи-и колкото повече, толкова по-добре  Peace Второ-не всички шарани миришат на тиня  Peace
По темата-ние винаги имаме шаран, баща ми го приготвяше пълнен с орехи и домати, но понеже аз не обичам готвена риба, най-често се прави пържен, а при сервирането всеки си слага отгоре счукан чесън в оцет. Става ммммм  chef
asyalein, много ми хареса твоята рецепта и се замислям дали да не я пробвам, благодаря много   bouquet
Иначе аз съм го правила и на грил, на котлетчета, само с олио, вода и черен пипер, пак стана много хубаво  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 4 042
Запис, че имам именник, а така мразя шаран! Може да се пробвам все пак.  Hug

# 20
  • Мнения: 243
Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата).
Понеже хич не обичаме шаран,го приготвям все по един и същ начин.Хем е вкусно,хем не мирише на тиня...

Рибата се изкисва 1  нощ във студена вода(за да не мирише на тиня).Махат се люспите,почиства се от червата и хрилете.Посолява се и се напиперява с черен пипер,напръсква се с лимонов сок,намазва се с олио.Оставя се да поеме подправките.
В отделен съд(тенджерка) се задушават 7-8 големи глави лук нарязан на филийки,2 моркова на колелца,1 глава обелен чесън.Когато омекнат се добавя 1 ч.л. червен пипер и се залива с 1 буркана белени и леко пасирани домати.Добавя се 1 дафинов лист,сол на вкус и захар(от 1 ч.л. до колкото ви харесва...Зависи от това колко са кисели доматите) и се оставя да покъкри.Да поизври водата и да се посгъсти соса.
Готовият сос се сипва в тава,отгоре се пльосва рибата(цяла).Тавата се завива с фолио и се слага във фурната.
Това ми харесва!

Пълнен шаран с орехи това е традицията за НИКУЛДЕН у дома


Знам,че традицията е пълнен шаран,ама бихте ли дали тази рецепта по-подробно,за босите в отношенията с рибоците  Praynig

На Asyalein шаранчето също звучи много добре,ще видя като се посъберат повечко рецепти и ще взема решение

# 21
  • Под звездите
  • Мнения: 1 298
asyalein,мерси за рецептата и мисля да я пробвам тази година.

# 22
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Пълнен шаран! Обожавам го. От 10- ина дена така ми се е доял, ама не правя, че Никулден е съвсем скоро вече.

И аз не харесвам миризмата/ дъха му на тиня, но пък му хванах цаката- след като го почистя, го накисвам в бира или в бяло вино за няколко часа. След това няма ни дъх, ни миризма, ни помен от тиня.

Плънката е традиционна- ситно нарязан лук, гъбки, орехи, подправки, домат, малко бяло вино, съвсем мъничко ориз (често го пропускам).

Пълня, зашивам, или захващам с клечки за зъби, слагам в тава, покривам шарана с резени лимон, завивам с фолио и пека в силно загрята фурна.

Става приказка.  Heart Eyes

# 23
  • Мнения: 751
Задължително пълнен шаран с орехи и кашкавал. Heart Eyes

# 24
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мацки, пишете отзиви за рецептата Peace

по принцип рецептата е полска, намерих я обаче и в Захер рецептите.
на мен също ми прозвуча лесна и в същото време различна,
ама за един човек цял шаран да правя  newsm78
а никой друг не иска да го яде...

та една пъстърва взех Whistling
нея ще я пълня и на фурна Crazy

# 25
  • Мнения: 6 776
В къщи няма "обичат - не обичат"  Naughty .На Никулден шаранът е задължителен и то от този с люспи.Е, в интерес на истината винаги е някой мъничък,колкото да спазим традицията.Аз го приготвям печен.Покривам дъното на една тавичка с лук нарязан на кръгчета.Отгоре слагам осоления рибок и го завивам с резенчета домат и лимон.Слагам го в загрята фурна и това е всичко  Whistling .
А баба ми,която беше страхотна кулинарка,правеше пълнен шаран в тесто.Тестото е най-обикновено с мая.Разточваше една кора с която покриваше дъното и страните на тавата.Отгоре слагаше шарана пълнен с много лук,орехи,сухи чушки и подправки.Ако остане от плънката я посипваше около рибата.Отгоре покриваше с още една разточена кора,която прищипваше с долната.Намазваше с малко кисело мляко или жълтък,надупчваше на няколко места и печеше.

# 26
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ние сме фенове на печената риба- в тава или на скара, само да е печена. Единствено пастървата я пържа и я хапваме със сос от оцет, чесън и зелении.

За Никулден ще направя отново паламуд или скумрия печена на морска сол и отделно ще си я поливаме със сосче от лимон, зехтин, горчица и зелени подправки.

# 27
  • София
  • Мнения: 607
Аз си имам именик в къщи и на Никулден винаги посрещаме много гости. Не обичам шаран, защото ми е доста мазничък, но заради празника винаги правя - Пълнен с орехи и лук като на Umma. Дори понякога, ако ми се играе го завивам в тесто от вода и брашно - тогава наистина става мозък.   chef 

# 28
  • Мнения: 1 906
За тинята: Дунавския шаран не мирише. На тиня мирише от язовирите. Живея до Дунава и никога не съм яла шаран миришещ на тиня  Thinking .

По темата: Задължително за Никулден правя пълнен шаран. Понякога правя и салата с риба.
Майка ми го пълни само с червен лук и орехи и става приказен   chef !!!
Аз слагам и малко гъбки, морковче и понякога ориз. Става адски вкусен.

# 29
  • Мнения: 243
Момичета,май ще ме убедите да се пробвам с шарана тази година,може би и някаква рибна салата!Малко по-сложно е при мен защото ще съчетаваме 8ми декември с Никулден и ще сме 15 души на Цигов чарк,а аз винаги се грижа за храната!Миналата година една колежка беше решила да направи палачинки с риба тон  Sickняма да им коментирам вкуса Sick.Трябва тръгваики от Пловдив ясно да съм решила какво ще ми е нужно,защото няма да имам възможност за промяна в плана Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт