Никулден-меню и приготовления?

  • 22 651
  • 159
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 243
Мерси МиШи,весели и на теб!

# 61
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
още не съм решила какво да бъде шаран,пъстърва или сом newsm78
Ако е шаран или сом ще го изпържа-ясно е,пълнен правих преди години,но никак не ни хареса и затова с експериментите край
а ако е пъстърва,печена на грил тигана
Салата бобена,винаги правя такава на Никулден,зелена салатка ,домашен хляб и още нещо Party

# 62
  • Мнения: 3 861
Привет!!!
Записвам се да следя темата. Прочетох дадените дотук рецепти. Истината е, че рибата не ми е силната страна, а и у дома не я долюбваме много.
Никулден обаче си е празник, който не можем да не уважим.

Обикновено правя хек или пъстърва, шарана ми мирише. Тук обаче видях някои интересни идеи за шаран. Много ми хареса рецептата за "Черен шаран"на Наталина,  нестандартна е и интересна.
Нат, а може ли рибата да се запържи вместо да се вари??? newsm78
Питам защото мъжът ми няма да яде варена риба.

За тази година съм купила котлети от сьомга. Видях само една рецепта със сьомга и ще ви следя за още интересни предложения.

Ето моите скромни рибни предложения:

Рибни ролца!!!

Необходими продукти:

филе от хек
маслини, по добре зелени
кашкавал
лимони

За маринатата:

соев сос
алкохол(бяло вино, водка, дивисил)
лимонов сок

за соса:
домати
чесън
сол
черен пипер
дивисил

Рибните филенца се накисват в маринатата, колкото повече, толкова повече  .
Отделно се нарязват лентички маслини и кашкавал

Накиснатите вече филенца се нарязват на лентички. Във всяка лентичка се слага кашкавал и маслинки и се навива на руло. Захавща се с клечки за зъби, за да не се развие.

отделно се нарязват един-два лимона, в зависимост от количеството получени ролца, на кръгчета. Кръгчетата лимони се нареждат в намаслеа тавичка и върху всяко кръгче се поставя по едно рибено ролце.
Слагат се да се запекат във умерена фурна.
Отделно се приготвя доматения сос от горепосочените продукти. Когато риббката се позапече се добавя доматения сос и се оставя 10-15 минути да се запекат заедно.


Пъстърва

Пъстървата се почиства и измива хубаво.
Хваща се за опашката и се овалва в брашно, изтръсква се и се слага в нагорещена мазнина да се запържи.
Пържи се 8 минути от едната и 8 минути от другата страна.
Изважда се в чинийка, аз лично подлагам салфетка за да поеме излишната мазнина.

В мазнината се запържва чесън на вкус, аз слагам 1 глава и 1 връзка копър.

Рибата се залива с чесновата смес, залива се с лимон и се хапва.

Върви много със задушени картофки и с копър и масло

# 63
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Нат, а може ли рибата да се запържи вместо да се вари??? newsm78
Питам защото мъжът ми няма да яде варена риба.

Хихи, Копривке и ние сме така и затова аз сложих парчетата от шарана на грил и само после ги полях със соса, в който обаче бях сложила в тензух да се повари главата на шарана, за да си пусне миризмата. Мисля, че и пържени ще станат! Hug

# 64
  • Мнения: 3 861
Нат, а може ли рибата да се запържи вместо да се вари??? newsm78
Питам защото мъжът ми няма да яде варена риба.

Хихи, Копривке и ние сме така и затова аз сложих парчетата от шарана на грил и само после ги полях със соса, в който обаче бях сложила в тензух да се повари главата на шарана, за да си пусне миризмата. Мисля, че и пържени ще станат! Hug

Хитра сиии Laughing Hug
Майстора си е майстор!
Благодаря  bouquet

# 65
# 66
  • сред люляците
  • Мнения: 767
В нашето семейство има трима именници #Crazy  И всеки с някакви предпочитания #Cussing out Задължително обаче пълня един малък шаран с лук, орехи и суха чушка. Съпругът именник много обича пържен шаран. Задължително ще има. Дъщеря ми е именничка и обича морска риба Rolling Eyes и за нея ще има. Само свекър ми ще яде каквото има на масата Wink
Така че ще ви следя. И ще крада идеи от вас Peace

# 67
  • Мнения: 1 437
Имаме двама именници  Laughing Ще правя шаран пълнен с лук,орехи и стафиди.Отделно още има морска риба-пържена или на скара.

# 68
  • Мнения: 1 265
TheNMaster написа "Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата)......"А ето и допълнението от мен люспите трябва да са точно 12/дванадесет/; и първите откъснати от шарана; слагат се върху хартия да изсъхнат и се прибират в плик със книжна банкнота; държи се там където прибирате "къщните пари" На другия Никулден се заравят в корените на плодно дърво..

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 12:21 от sem22

# 69
  • Мнения: 2 018
Нямаме именници, но си приготвяме риба. Шаран не правя, мирише ми на тиня.
 Тази година все още не съм решила, каква риба да направя.

# 70
  • Мнения: 1 906
sem22, това което си написала е много хубаво, но какво да правя като имам изчистен във фризера специално за Никулден  Thinking

# 71
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
За тази година съм купила котлети от сьомга. Видях само една рецепта със сьомга и ще ви следя за още интересни предложения.

Знам една разновидност със сьомга на рецептата с бяла риба и карфиол (има я по-напред в темата). Пак е италианска, но вместо бяла риба се ползва белено филе от сьомга, а карфиолът се заменя с броколи. Не е лоша, но не съм я правила отдавна, за да пусна снимка. Thinking
Иначе ние именник нямаме, но си спазваме традицията на Никулден да има пълнен шаран. Пък и вкъщи всички обожаваме риба във всевъзможните й начини на приготовление. Grinning Шаранът е най-традиционен - пълнен с орехи, стафиди, лук, стъргани моркови и др.

# 72
  • Мнения: 243
оооо тази вечер имах среща със стриди и филе от змиьорка,искам да ви кажа,че това НЯМА да го ядем на Никулден..... Sick,макар че на мъжката част и хареса много,аз не мога да ям такова нещо.... Sick

# 73
  • на пистата
  • Мнения: 5 845
за да не мирише шарана преди да го почистите слагате 2 лъжици оцет в устата му,оставяте го половин час и после няма и помен от мириризма.може да е писано,но не ми се четеше

# 74
  • Мнения: 3
Здравейте! Аз миналата година правих, пълнен шаран по рецепта на Влади от  "време за готвене". Стана невероятен, за съжаление не мога да открия рецептата  Weary , до колкото си спомням в плънката имаше гъби, орехи, маслини. Ако някой има книгата, моля ако може да качи тази рецепта.Невероятна е !

Общи условия

Активация на акаунт