Никулден-меню и приготовления?

  • 22 704
  • 159
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 026
Пълнен шаран, предполагам и пържена риба някаква.

# 91
  • Мнения: 931
И у дома нямаме именик но това не ни пречи  да си хапнем рибка.Тази година мисля да правя пълнен шаран с лук моркови и орехи върху канапе от праз с бяло вино и лимони.става мн вкусно  chef
      Би ли споделила,как го правиш?

Много лесно се прави измиваш си предварително шарана изчистен от люспите и хрилете и вс вътрешности и го слагаш в хладилника докато приготвиш др работи.
Нарязваш лук( точни прпорции не мога да ти дам според шарана прецени) и моркови нарязват се на ситно и се задушават. Подпряват се със нарязан копър магданоз, девесил сол и черен пипер.Сипваш половин чаша вода и ги задушаваш за още 5-10 мин. Когато изтеглиш от котлона прибавяш начукани орехи около половин чашка.Това е плънката която тр да е  добре овкусена.
1 стрък праз го нарязваш на големи парчета и го поставяш в тавичката така че да послужи като канапе върху което да поставиш пълнения шаран.Рибата се почиства добре, осолява се, пълни се с плънката и се зашива. Внимателно се поставя върху канапето, залива се обилно с бяло вино и се покрива с резени лимон.Пече се в предварително загрята до температура 180 градуса фурна около 30-40 минути .
Поднася се с много лимони , кисели краставички и туршия. И това е

# 92
  • Мнения: 572
Ох, записвам се за темата да ви чета ...
Ще имаме гости на този празник - по принцип нямаме именик, но ни се искаше с приятелят ми да го отпразнуваме подобаващо.Но както винаги има едно "НО" - аз съм на работа през деня и няма да имам мн време за приготовления, и ще ви помоля да ми кажете каква риба мога да взема, която да се приготвя бързо и лесно.То сигурно в магазините има избор... но не съм проверявала още...
За чистене на шаран и дума не може да става, защото не съм чистила досега и може би няма да се справя, а и пърженето му ще отнеме време... така че помагайте ...

# 93
  • Мнения: 237
Здравейте на всички! В къщи също не са много любителите на риба, въпреки че от време на време правя пържен шаран. Не го обичат много заради костите, но аз обичам всякаква риба.
Преди няколко месеца ми  попадна рецепта за бяла риба, която аз лично правих с пенгасиус, който е чисто филе без една костичка. Оттогава ВСИЧКИ у нас без изключение ядат и риба / по тази рецепта/

Бяла риба

    *  рибно филе (може пъстърва, хек и т.н.) - за една нормална тава  - около 3бр. от пенгасиуса
    * 1 кофичка кисело мляко
    * чесън на вкус
    * копър, девесил, черен пипер - аз лично добавям и подправката за риба /повечко/
    * сол

Киселото мляко с всички подправки  се разбъркват и с тях се намазват парчетата риба от всички страни. Оставя се час или два да поеме от подправките, но може да се пече и веднага.Пече се във фолио 30 мин. на 200 гр. и след това без фолио 15 мин.  Страшно е вкусна.

# 94
  • София
  • Мнения: 1 341








Рибата я печеш с киселото мляко ли?????

# 95
  • Мнения: 237
Абсолютно. Първоначално и на мен ми се видя  странно, но е направо страхотна. Особено за хора, които не обичат типичната миризма на риба.

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 13:08 от orkud

# 96
  • София
  • Мнения: 1 341








Много благодаря за рецептата.Аз харесах и рецептата на Лиленцето с картофи,
та ще има да се чудя коя да направя..... newsm78

# 97
Аз също имам именник в къщи и винаги гости!!
Затова приготвям няколко вида риба, за да има за всеки вкус.
Задължително приготвям шаран, макар че не го обичаме и никога не го изяждаме,
но заради традицията и поверието (специално благодаря на semm 22 за уточнението - 12 люспи и т.н)
Аз приготвям шарана   така:
измит, посолен, намазан с черен пипер и лим. сок го оставям да чака
Плънка: запържвам лукче + малко гъбки + ориз + малко орехи + джоджен и чер пипер, доливам водичка и като набъбне ориза напълвам шарана и го зашивам и пак чака.
Сос: Нарязвам 2-3 праза на едро по диагонал, задушавам го в олио и малко водичка, като е готов прибавям смлени домати и варя още 15-20мин.
В тава, изсипвам дом. сос и праза, слагам шарана, доливам малко бяло вино и малко вода, намазвам шарана с олио и посипвам с галета и розмарин, правя разрези с ножа и слагам половинки шайби лимон - и пека, става фантастичен.

Миналата година приготвих и пъстърва по моя рецепта:
направих плънка от краве масло + настърган кашкавал + нарязани маслини + орехи + чесън и напълних пъстървите, за да ги овкуся, намазах ги с масло и ги пъхнах в пликове за печене (в 1 плик се събират три риби), прибавих и съвсем малко водичка и бяло вино - станаха много, много вкусни

Желая хубав празник на всички именници и техните семейства!!






 

# 98
  • Мнения: 91
И аз всяка година пълня шаран с лук,моркови,ориз,гъби и орехи,но за таз година искам да опитам някакъв друг вариант,дадоха ми идея да изчистя рибата откъм главата,нарязвам я на шайби,нареждам я в тавата,приготвям си плънката и пълня шайбите с нея,така хем рибата се запича и не е като задушена,хем по-красиво за сервиране изглеждамта мисля да опитам тази рецепта Grinning

# 99
  • Мнения: 3 993
Здравейте всички,
вкъщи нямаме именник, но това не пречи да си отпразнуваме подобаващо празника, даже гости съм поканила. И двамата с мъжа ми много обичаме риба и всякакви морски деликатеси и гледаме да си осигурим разнообразие. Тази година ще правя паламуд, понеже ми донесоха пресен от Бургас. Рецептата е от сайта на списание "Меню" и вече я пробвах, много е сполучлива, паламуда стана много вкусен. Ето я рецептата:  http://www.menumag.bg/recipes/view/36
Досега бях приготвяла паламуд печен на фурна само с лимон, без нищо друго, пак е вкусен, но тази рецепта с домати и лук е по-сполучлива. Аз добавих към продуктите от рецептата единствено малко бяло вино. Другата ми любима риба е пържен сом.

# 100
  • София
  • Мнения: 38 861
Има много рецепти за риба с мляко и сметана по принцип. Но те са за червена риба /тон, сьомга, пъстърва/.

По темата - свекъра донесе един гол шаран и го наряза на парчета.
Какво ще го правим, не знам!
Може би пържен.
Свекъра си мърмори за някаква рецепта с кисело зеле, ама на мен ми се вижда гадно. Sick

# 101
  • Мнения: 581
Вкъщи си нямаме именик но си го уважаваме праздника много. Все пак е и праздник на града  Laughing. А рибата задължително е марска. И аз шарана много не го харесвам. Правя скумрия на фурна с орехи, панирана бяла риба

# 102
  • Мнения: 4 406
След голямо лутане и чудене какво да е най-накрая избрах Треска с тиквички и домати.
Още преди седмица купих 1 кг. филе треска

# 103
  • Мнения: 1 816
Да, имам именник. Тази година съм в голяма чуденка какво да приготвя като основно. Зарекох се шаран - никога повече, просто преди 7-8 години се наядох на отвратително смрадлив такъв, а и на вкус беше същото и от тогава не поглеждам.
Но...като ви чета и започвам да се замислям, дали да не опитам аз да го направя.
Винаги на Никулден приготвям бяла риба - предимно хек паниран. Въпреки че по традиция трябва да се приготви риба, която има мноооого люспи  Crazy
Напоследък рибата я приготвям във фолио, всяко парче го овкусявам с мащерка, и вълшебен вкус (май така беше), сол не слагам, обилно с олио и отгоре резен лимон, завивам и пека не повече от 15-20 мин. Гарнитурата (или по-скоро може да е като канапе) е талиатели (или паста, тези плоските), сварени и овкусени с босилек, а отгоре лъжица сметана и лъжица задушен спанак Peace
Иначе към празничното менюто ще направя нещо като пастет с топло-пушена скумрия, която се накъсва на парченца и се смесва с майонеза и лимонов сок. Всеки си маже върху препечена филийка, невероятно вкусно е.
Също така мисля да приготвя макаронена салата с риба тон, царевица, кисели краставички и пак майонеза+кисело мляко(+горчица), става и със зелена салата.
Според това каква риба ще реша да купя, за гарнитура мисля - картофи или карфиол огретен, или ориз със зеленчуци, или броколи със сметана, а може просто печени картофи   chef
Весел празник на всички и после да се похвалите как сте се справили с рибата  Simple Smile

# 104
  • Мнения: 583
Аз предпочитам скумрия,но мъжът ми много обича пълнен шаран със сирене и заради него приготвям това.
Размачквам сирене,лук(настъргвам) и червен пипер и с това "касапско сиренце" пълня шарана.Зашивам)много ми е трудно това шиене,веднъж го изпуснах на килима  hahaha ) и мятам във фурната.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт