някоя мама в арабска страна

  • 51 398
  • 405
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 636
Страшно интересна образователна тема !!!

Да добавя нещо, което знам за рамадана - когато жената е в цикъл също не може да "фасти". С4ита се, 4е е омърсена или нещо подобно и не бива да се моли.
Така е и в християнската религия, доколкото съм 4увала. Жена в цикъл не се моли в църква. Поправете ме ако греша.

Работя с всякакви националности и доста колеги и колежки в момента фастят. Някакси ми е неудобно да си похапвам бисквитки на бюрото напр., макар 4е като ги попиташ, казват, 4е не бива да се съобразяваме с тях и да не се притесняваме. Не ги дразнело. Казват, 4е е въпрос на нагласа и изобщо не го приемат като гладуване или лишение. Даже една колежка се изрази така: Щастлива съм да имам правото да се пре4истя, за да съм годна да се моля. Явно за тях не е толкова ужасно, колкото на нас ни се струва.

# 271
  • Мнения: 3 463
Така е,аз веднъж бях постила,но не можах да се причестя,защото бях с менструация,чувала съм и че ако ти потече кръв от венеца,пак си омърсена.На мен обаче нашите пости ми се струват много по-тежки от гледна точка на това какво не можеш да ядеш:нищо от животински произход,да не говорим,че ако искаш да ги спазваш стриктно не трябва да пушиш,пиеш алкохол и правиш секс.Рамаданът е веднъж годишно за един месец,а само Великденските пости са близо 50 дни,освен това има Коледни,Богородични и още много по-кратки.Някак си не ми се вижда много пречистващо да не ядеш цял ден и после да се нахвърлиш на храна и цигари.Във вестниците тук има непрекъснато статии как ER в болниците са пълни с пациенти оплакващи се от преяждане и съответно изостряне на хронични болести.Днес дори четох как бременна жена се оплаква от натиска на роднините си да пости,докато лекарят категорично й е забранил тъй като има проблеми с бремеността. Embarassed

# 272
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ии, много интересни неща разказва пумпал, ама нека не спамим арабската тема.  Grinning
нека някоя модераторка да отдели темата и разказваме там за евреите, моля Flutter....
нямаме ли в израел?

# 273
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ма няма ко да се извиняваш, много интересни неща разказваш Wink bowuu

Последна редакция: чт, 20 окт 2005, 21:36 от Скарлет О'Хара

# 274
  • Мнения: 934
Mariabutti, много благодаря за костенурките - ще се опитаме де отидем да ги видим някой път, дано са там. Почти не мога да повярвам, че идват толкова близо!

Искам да поясня за Рамадана, че в Емиествата е забранено на всички (не само мюсюлмани) да ядат, пият, пушат, дъвчат дъвка и т.н. на публично място (с изключение на бременни, деца и прочее). Има заведения, в които може - те са оградени със завеси и паравани, за да не се вижда.
Иначе идеята е духовното извисяване и да се почувстват всички равни пред бога, независимо дали са богати или бедни. Състраданието, даването да пари и подпомагането на бедните е съществен елемент.
Моята лична интерпретация, понеже обичам да търся рационалното, е, че за бедуините в пустинята способнаостта да издържаш дълго време без храна и вода е въпрос на оцеляване. Така че от практическа гледна точка е един вид тренинг и подготовка за всякакви евентуалности. 

В Дубаи лошото е само, че броят на катастрофите се покачва - много хора карат като обезумели и са страшно раздразнителни на пътя.  Което хич не е добре, откъдето и да го погледнеш.

# 275
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
нищо от животински произход,да не говорим,че ако искаш да ги спазваш стриктно не трябва да пушиш,пиеш алкохол и правиш секс.Днес дори четох как бременна жена се оплаква от натиска на роднините си да пости,докато лекарят категорично й е забранил тъй като има проблеми с бремеността. Embarassed

Това за цигарите, алкохола и секса го чувам за първи път Thinking, за нас християните ли става въпрос или нещо не съм разбрала Embarassed. А къде го пише?
Колкото до бременните мюсюлманки мисля, че не е задължително да спазват традицията, но ако греша да ме поправят момичетата, които изповядват исляма.

# 276
  • Мнения: 3 463
нищо от животински произход,да не говорим,че ако искаш да ги спазваш стриктно не трябва да пушиш,пиеш алкохол и правиш секс.Днес дори четох как бременна жена се оплаква от натиска на роднините си да пости,докато лекарят категорично й е забранил тъй като има проблеми с бремеността. Embarassed

Това за цигарите, алкохола и секса го чувам за първи път Thinking, за нас християните ли става въпрос или нещо не съм разбрала Embarassed. А къде го пише?
Колкото до бременните мюсюлманки мисля, че не е задължително да спазват традицията, но ако греша да ме поправят момичетата, които изповядват исляма.

Това се отнася както за нашата религия така и за исляма.За нашата го знам от духовно лице,но повечето хора не го спазват и мислят,че само с поста се изчерпва всичко.За бременните не си ме разбрала,те са освободени от поста,както и малките деца,болните и много възрастните,отделни правила има и за пътуващите,но както mariabutti каза много от тях продължават да постят въпреки,че не трябва,а тези,които решат да спазят препоръките на лекаря са подложени на натиск от семействата да продължат да го правят.Не всички разбира се,но е често срещан проблем след като вестниците в Саудитска Арабия,която е люлката на исляма са пълни със статии по този въпрос.Вчера ставаше въпрос за една бременна в 8 месец с тежка урологична инфекция,на която лекарят забранил категорично да пости,но това се посрещнало на нож от страна на съпруга и роднините.Друга пък,кърмеща,на която й спряла кърмата била обвинена от роднините,че не поема достатъчно храна през ноща и заради това се е получило така,а не заради поста.

Mariabutti,искам да те попитам дали си извършвала umrah(религиозно поклонение в Мека) и Haj,за последното доколкото знам всеки изповядващ исляма трябва да го извърши поне веднъж в живота си при положение,че е в добро здраве и има финансовата възможност,не че е  много скъпо,но се предполага да можеш да осигуриш престоя си,самолетни билети и не трябва да вземаш на заем,а има много бедни хора,за които е трудно да си позволят.

Последна редакция: пт, 21 окт 2005, 11:49 от Honda

# 277
  • Мнения: 404
Аз имам приятелка египтянка която е мюсулманка и тя докато кърмеше Ола(дъщеря и) постеше.  Ас много се ядосах, защото тогава мислех че е задължително, но тя ми обясни че не е, и че тя така е решила.  Синчето и Ахмад е на 5 годинки сега и той не пости, ами си хапва сладко и тича като кон.  Маруа продължи да кърми през целия пост как има кърма незнам, но е факт.

Но след като ми обясни, вече уважавам решението и. 

Питала съм я за сватбата и дали е била уредена и казва че да, от родителите и.  Тя каза че се прави така, защото старите хора са по-мъдри и могат да разберат дали двама млади ще се разберат, също гледат финансовото състояние на мъжа и така.  Но ми каза че в Египет е много либерално и всеки може сам да решава.  тя си ходи с увита глава, но забрадката е цветна, обикновено в бежави тонове.  Показа ми снимки на семейството си в Египет и сестра и беше на централна улица снимана с дънки и бейзболна шапка.   

Значи че е така.  Но пък Маруа и мъжа и не са много добре финансово и аз веднъж питах наш познат, египтянин, собственик на голям и проспериращ ресторант за работа за Фатхи и той каза че ще се намери.  Казах на Маруа и тя ми се обади след три дни да ми благодари и да ми каже че Фатхи не иска да работи там защото се продавал алкохол и дори че той няма да пие, ще се чувства омърсен.  Избраха беднотията.  Всеки си решава сам. newsm78

# 278
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
Употребата на алкохол не е категорично забранена от Корана/като например свинското/.В него пише горе-долу следното:"употребата на алкохол и хазарта съдържат голям грях и изгода за хората,но грехът е мнокократно по-голям от изгодата".На друго място пък пише,че алкохола и хазарта размътват трезвата преценка,водят до раздори между хората,и в този смисъл не се препоръчват.
Така,че употребата на алкохол при мюсюлманите е въпрос на личен избор и тълкуване на Корана.
В Сирия се продава свободно алкохол и доста хора го употребяват.Много е популярен т.н. арак/ в Ливан също/-нещо като нашата мастика.Със съпруга ми живеем в морски град-там арака доста се харчи,защото много върви с риба.Аз лично много не съм му фен,заради анасона в него,пък и е доста силничък.Предпочитам да пия вино или бира,както повечето жени тук.

П.П.Много се радвам,че измъкнахте пак тази темичка.Арабските държави са много различни и колоритни.Иска ми се да ги обиколя всичките.Обаче тук има добри "репортери" и смятам да се възползвам. Simple Smile

# 279
  • Мнения: 636
По въпроса с аранжираните бракове да разкажа една история:

Моя позната индийка като навърши 21 години я завлякоха в Индия да я омъжват. Тя - омърлушена - живяла от малко дете в Канада, с по-модерни разбирания... На вси4кото отгоре аранжирания брак на по-голямата й сестра се оказал много неуспешен - мъжът бил психопат ("лицензиран" с жълта книжка или там както се казва). Докато разберат, родило се детенце, той по4нал да посяга, но 4ак като застрашил живота на детето, се стигнало до развод. Жената - ку4ета я яли  Close  #2gunfire

Та, оплаква ми се моми4ето, 4е ще я водят в Индия да я омъжват, а на нея и се иска сама да си избере мом4е, даже държи да е индиец или пакистанец (от нейната 4ерга), но и той като нея да е отрасъл в Канада или Щатите, т.е. с по-модерни разбирания.
Аз, върла феминистка, запо4вам да я убеждавам, 4е е млада, образована, има хубава работа, може да се издържа сама и по този повод не би трябвало да се под4инява на закостенелите разбирания на родителите си.
Тя, оба4е, ми обясни, 4е не би могла да се противопостави от уважение към родителите. За това я разбирам.

Както и да е. Отишли в Индия и запо4нал огледа. Свекървата с антуража си (разни роднини от женски пол) оглежда девой4ето като кон на пазар. Дали може да изпълнява разни домакински задължения, дали може да 4ете, каква стойка има  Sick и разни подобни глупости. Зву4еше ми доста унизително.
Мъжете пък, уговарят цената по "сделката"  Mr. Green Така 4е много ми е трудно да приема, 4е възрастните определяли брака на младите, водени само от "мъдростта си". Струва ми се, 4е от зна4ение е и финансовата изгода.

Ве4е вси4ко било уговорено (младите така и не се видели), когато бащата на булката слу4айно видял младоженеца пред един бар, прегърнал моми4е (и там си имали "леки" моми4ета). Освен това бил с бутилка бира в ръка. Моментално развалили "сделката" не за друго, а защото момъка бил пил, а това е неприемливо за бащата на булката  Laughing  Laughing  Laughing

Историята завърши с щастлив край. Бащата даде срок на моми4ето - до 1 година да си търси жених. Ако го одобрят, ще й позволят да се омъжи за него. Тя срещна едно пакистан4е, расло в Канада. Много си паснаха, мина одобрението, и сега ще се женят.

# 280
  • Мнения: 3 463
Алкохолът е забранен само в Саудитска Арабия,защото те  се имат за най-богоизбраните,тъй като свещените градове Мека и Мадина са там.В Бахрейн е разрешен,но се продава само по хотели и ресторанти и два специализирани магазина само за алкохол.В обикновените супермаркети не можеш дори бира да си купиш.По повод женитбите,имаше един интересен случай,когато баща отива със сина си при семейството на бъдещата снаха,обаче поразен от красотата й решава да я вземе за себе си,тъстът също го харесал,а синът се заканил никога вече да не води бащата със себе си. Laughing

# 281
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
буквално от сунна- обяснението на Коран от Профет Мохаммед.
за какво е Рамадан, защо постиш:
1. заповед от Господ.
2.понеже Мюсулмансвото е последната религия, като продължение на постенето от другите религии.
3. така отваряш вратите на Рая и затваряш тези на Ада. Вси4ки лоши сили и слуги на Дявола през този период се затварят на едно място и не им се позволява да излизат сред хората.
4. всяко добро не6то, което  направиш през този период се записва "в книгата ти" увели4ено 1000 пъти.
5. има нощ, ако се молиш тази нощ се равнява на 1000 месеца от молитви.


кой пости:
мюсулмани; нормални(не луди, не намирам друга дума) ; възрастни, знаещи какво правят; здрави и непътуващи в момента.

за кой е позволено да не пости:
лудите; деца( възрастта е до 13, но ако не е готово да пости, може и да е по-голямо, като те запо4ват постепенно да постят и завършват месеца в продължение на няколко години); болен; пътуващ; жена в менструален цикъл; жена в периода 40 дни след раждане; кърмеща жена; бременна; възрастни хора.
в тази "група" са хора , които ако искат могат да постят , но не им се препоръ4ва.
ако не постят те трябва да подарят нещо на нуждаещ се или да поканиш някой в къщи да си прекъсне поста.

на кой му е забранено:
не мюсулмани и луди . ( не им е ясно за какво става въпрос Mr. Green)
http://www.holidays.net/ramadan/

ето тук има отгорор на вси4ки въпроси.

http://www.islamicfinder.org/index.php?lang=english

ако го спазваш( не да ядеш луканки цяла нощ) Рамадан си е полезен, защото е пре4истване на тялото и душата. аз постих като бях бременна в 7-ми месец. никой не ме е карал на сила. спрях на 3-тата седмица, защото не се 4увствах добре. никой не ми се сърди за това. другото  дето го разказвате за насилтвено постене си е грях и всеки си носи последствията. по принцим не се е родил 4овек , който   може да ме накара да направя нещо , което не искам аз самата. не говоря за насилие , разбира се.
вси4ко си е до 4овек.

алкохола е абсолютен грях, яденето на свинско също, няма  оправдание или извинение, ако ги употребяваш. освен, ако си ял или пил без да знаеш. тук се продава и от двете на определени места за немюсулмани. за да не липсва на многото такива тук. има ресторанти, в които се сервира свинско.
 свинското е забранено и в Библията както е казано, 4е трябва да е покрита косата и да си прили4но обле4ен , когато ходиш на църква. май от православните само руснаците спазват 2-рото.
за това винаги казвам , 4е пове4ето хора, които казват , 4е са християни, а не знаят дори една молитва или не спазват нищо и ходят само по празници и когато са в  нужда до църква, не са никакви християни.
 да ме прощавате, ли4но мнение.
африканското обрязване и мюсулманското ,нямат нищо общо. едното е съдизъм , за другото , срам не срам ще питам снахите. но не се практикува масово. те не са.
  за "нестандартния" секс нали писах Laughing питала съм мъжа си и той дори е отвратен от мисълта -имало си място за това. но за "в леглото" всеки си има разбирания, нека си прави каквото реши.

уредените бракове си съществуват още, но ве4е са в сила пове4ето само за жените. така семейсвото проверява дали бъдещия жених е добър, историята и настоящето му. една от снахите ми отказа предложение ,защото разбраха, 4е жениха пие и си пада по "свободен живот". но дори и да го одобрят след това ги срещат и тя си казва последната дума. брат на мъжа ми се ожени за жена, която видя на годежа им.
 така ,4е хора всякакви.
 между другото майка ми и баща ми са се оженили по този на4ин, но за съжаление сватовницата и първо впе4атление не са си свършили работа  Sad
това за сега.
а за костенурките си имам свидетел и доказателство Laughing.
 благодарение на mln, която ми гледа ревливото детенце, успях да ги снимам под водата. дадох снимките за проявяване. моля се да станат.


# 282
Мария Бутти , имам въпрос - пак Wink

Знам ,че не може да се празнуват рождени дни в Иcлама з/о имитира прзаниците на кufir -чoвек койот не е мюсюлманин/не вярваsht? Така ли е или е моя заблуда ? В смилсал, разбирам за чисто хроистояснките или еврейски празници, които са в разрез , но захсто рождения ден??? Не виждам нищо лошо да подариш играчка на детето, да се почерпиш.. не казвам прави диви луди купони с алкохол, но толкова че да направиш кеф на дете особено:) Аз си обожавам роjднеия ден, просто си знам: моя ден рожден Simple Smile Помогни ми да разбера смисъла зад тази норма:)

Благодаря Simple Smile


пс: Как се казва синчето : много е сладко, пупупууу да не са му уроки Wink

# 283
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Според мен религията трябва да е свободен избор. Ако някой ходи на църква всяка неделя или казва наизустените молитви това не го прави добър християнин, разбира се това е лично мнение Wink.

# 284
  • София
  • Мнения: 1 043
И аз да попитам нещо. Вярно ли е, че за да се омъжиш за мюсулманин трябва преди това да приемеш исляма? В смисъл, задължително ли е?

Общи условия

Активация на акаунт