Швеция - отнесени от снегорина!

  • 24 454
  • 283
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Mma Ramotswe , току що ми даде идея с краткото резюме на мартениците - ако не ме домързи ще направя картички с обяснение (ако не тази година,догодина....че с още недодялания ми 3 месечен шведски може да стане много смешно  Simple Smile )
...

аз текста го имам готов
ако искаш, прати мейл да ти го пратя

# 226
  • Мнения: 1 107
Мерси много!
Иначе аз съм в едно забутано село в момента, но далеч от цивилизацията ми е е много добре Grinning

# 227
  • Мнения: 314
Mma Ramotswe добре съм  Hug При нас спортната ваканция беше миналата седмица, отчетохме се с каране на зимни кънки и плуване.

Относно раждането тук, обикновено има безплатни курсове към BVC, с практическа информация и подготовка, много полезни ако става въпрос за първо раждане. Аз се преместих да живея в Швеция бременна в 6ти месец и вече нямаше места за такъв курс, та ходих на един платен от който бях страхотно доволна, само дето не можах да приложа нищо на практика защото се наложи секцио.

Аз си намерих работа още преди дипломата ми да бъде "приравнена", но на база на трудов стаж от бг в областта. Дори изпита по сфи не бях взела още, и не мога да кажа че шведския ми беше особено добър. Незнам дали е въпрос на късмет, по-скоро на нагласа...

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 22:26 от anita_

# 228
  • Мнения: 30
 Здравейте на всички,бих помолила Mma Ramotswe и аз да получа резюмето за мартениците,благодаря!

# 229
  • Мнения: X
момичета, файла не мога да го намеря
но го имам разпечатан
довечера или утре ще пусна направо тук текста

# 230
  • Мнения: X
мацки, ще го усна направо тук текста
само не се смейте много
до тук ми стигна фантазията:

1:a mars - En bulgarisk tradition i vitt och rött

Den 1:a mars är en vanlig dag i kalendern, men ändå är det också en speciell dag för alla bulgarer. Alla har små eller stora vit-röda saker på sina kläder eller vit-röda halsband eller armband. De heter "martenitsa" och vi brukar att ha dem på oss från den 1:a mars tills vi ser de första vårfåglarna kommer tillbacka - då hänger vi dem på ett träd. Vi brukar också dela ut dem till våra vänner och gratulera varandra den dagen. Man säger: "Glad mormor Marta!"

Det är en gammal tradition - mer är 1300 år gammal. Man tror att månaden mars är en gammal kvinna, som heter mormor Marta.  Hon har kraft att påverka vädret och därför är henne humör väldigt viktigt. Om hon ler då får vi fint väder, men om hon blir sur då blir vädret dåligt. Därför försöker vi att få henne att le och hon ler när hon får titta på våra vit-röda martenitsor. Mormor Marta är alltid sur, för att det blir ljusare (som är maskulint, vitt) och mindre mörkt (feminint, rött) och vitt och rött får henne inte bara att le, utan de båda två färgarna ger mer balans i naturen mellan ljus och mörker.



самите листчета ги навих на рулце, и ги вързах с мартеничка-гривничка
стана доста стилно
само че този път нямам време и не знам дали ще смогна да направя, за да раздавам

успех с правенето

ние сме на хокей довечера
да видим нашите юнаци какви ще ги свършат

лек ден

# 231
  • Мнения: 1 107
  bouquet Благодаря ти много!

# 232
  • Мнения: 30
Честита Баба Марта! -на всички,здрави и весели бъдете! Благодаря за резюмето!

# 233
  • Мнения: 0
   Честита Баба Марта! Бъдете бели, румени и здрави!
   Много Усмивки от България! Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile
   
 

# 234
  • Мнения: 1 107
Честита Баба Марта и от мен!

# 235
  • Мнения: 2 172

ЧЕСТИТА БАБА МАРТА ОТ БЪЛГАРИЯ!

# 236
  • Мнения: 0
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!Да сте живи и здрави, весели, засмени.

# 237
  • Мнения: 314
Честита баба Марта! бъдете здрави : )

ето нещо "тукашно", което доста напомня нашите мартеници.. само че тук се свързва с коледа. тези фигурки се окачват на елхата

# 238
  • Мнения: 69
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА МОМИЧЕТА !!!
Бъдете много здрави и усмихнати !!!

# 239
  • Мнения: 30
Малко късно го пращам,но много ми хареса,поздрав за вас!Честита Баба Марта!!! Мартеница пращам надалече
нишка от живота във дома,
бяла като вишната на двора
и червена – сила на кръвта.

Да те топли даже и далече,
да те връща нощем у дома,
за да имаш сили във крилете
като следваш своята мечта.

Да ти дава дързост във живота,
че си струва още да вървиш
и където и да си... далече –
носиш нишката на своя род

Общи условия

Активация на акаунт