Майки, раждали в Болница - Приятел на Бебето

  • 11 596
  • 96
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 536
Здравейте Simple Smile
Аз родих във Втора Градска в София.
Относно грижи за бебето съм доволна.
Аз нямаше как да кърмя (бебо беше в интензивното през цялото време), но доста хора ми показаха как да си отпуша каналите на гърдите, как да се изцеждам...
Общо взето, само да мернех някоя акушерка и й ги навирах в ръцете Laughing
Неонатолозите са им страхотни, макар и всяка смяна с различно мнение по един и същ въпрос Grinning

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 238
Аз съм раждала в МБАЛ Плевен доволна съм като цяло.В моя случай почти всички точки бяха изпълнени,обясняваха ни надълго и нашироко за кърменето,не се позволяваха залъгалки(макар че доста майки ползваха),нито даване на вода на бебетата,показаха ни как да се цедим,как да закърмим бебетата,да ги храним на поискване,с какво да се храним докато кърмим,кои храни са потенциални алергени,някои акушерки имат трески за дялане,но като цяло беше добре.А това че майката и бебето са заедно беше най-голямото предимство.
Точка 4 само не беше изпълнена,но може би и аз имам вина че не поисках да ми дадат бебето да го сложа на гърда,иначе съм сигурна че не биха отказали,друг е въпроса че е тяхно задължение да ми кажат че е добре за кърменето да се постъпи точно така.

# 17
  • Мнения: 356
Раждах в Плевен и за съжаление ще повторя казаното дотук от други мами. Там има разделение между персонала, който се грижи за ражданията и майките, и този, който се занимава с бебетата. За съжаление между тези две групи има конфликт. Присъствах на грозни сцени, крясъци и заплахи между колеги.
Тъй като родих със секцио, не съм и очаквала да ми дадат детето веднага след раждането. Но не бях очаквала и да се наложи да се моля, за да ми го дадат! Видях дъщеря си за първи път за минутка почти денонощие след раждането благодарение на една мила стажантка. Другите акушерки ми заявиха, че сама трябва да стигна до стаята с новородените (на другия край на коридора), това бил стимулът да се раздвижа след операцията. Успях да "допълзя" дотам чак на втория ден, изгониха ме на петата минута.
Донесоха ми бебето на четвъртия ден, вече щеше да е при мен. Наредиха ми да се измия и да чакам, за да ми покажат как да я кърмя. След половинчасово чакане си закърмих детето така, както бях чела предварително. И в следващите часове никой не дойде. На другия ден акушерката ми подхвърли в коридора "Вие се справихте, нали?" Тогава вече бях с рагади, Ралица плака цяла нощ и съответно бяхме като скачени съдове. На визитацията ми се накараха за това, сякаш нарочно съм го искала.
На следващия ден акушерка ми съобщи, че вече няма да носи АМ, защото детето е "отписано от кухнята". Бебка продължаваше да плаче денонощно, съответно да не се отделя от гърдите ми. Теглото спадаше. Глад... Така и не усетих да ми идва кърма, гърдите ми оставаха непроменени и меки. Бебето ми не започваше да наддава и ме накараха да правя пробно кърмене, което показа резултат 10 грама. Педиатър и акушерка ме навикаха, че не желая да си кърмя детето и че нищо не знам за кърменето, защото не съм чела през бременността. Цитирам: "Нали сте интелигентна, напишете в интернет "кърмене" и четете!" Конкретни препоръки така и не получих. Само опериралият ме лекар (перфектен!) ме насочи какво да правя за рагадите. Акушерка ми подхвърли тихичко, че на такива като мен, които нямат кърма, роднините им носели шишенцата с АМ отвън...
Май няма нужда да отговарям по точки... тази болница не беше добър приятел на моето бебе. Знам, че педиатрите там са с висока професионална квалификация, вероятно са преминали необходимите обучения. Но когато липсва култура на общуването и елементарно внимание и загриженост, у родилката остава тежък спомен. Слава Богу, аз успях да кърмя (и продължавам), но това не е благодарение на болничния персонал в Плевен.
Още ми горчи...

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 00:37 от Чикита

# 18
  • Мнения: 4 370
Аз раждах в МБАЛ Шумен, месец май 2006. В анкетата гласувах с ДРУГО. Това е защото съм доволна от дежурните екипи в болницата, но определено тогава не бяха още подготвени за всичките 10 изисквания. Имаше един плакат в коридора и до там. Аз родих през нощта, бебето ми го качиха 2 часа след това , но ми казаха да не го храня до сутринта. И на сутринта една сестра влезе и ми каза че е време да го нахраня, но не ми е обяснявала как, само ми го подаде и ми каза че трябва да си измия гърдите преди това. Добре че бях чела по въпроса. Кърмих детето си една година и 3 месеца и то благодарение на съветите във форума, а не на тези в болницата. Надявам се нещата да са се подобрили вече там. Все пак аз раждах в началото на периода.

# 19
  • София
  • Мнения: 295
Здравейте Simple Smile
Аз родих във Втора Градска в София.
Относно грижи за бебето съм доволна.
Аз нямаше как да кърмя (бебо беше в интензивното през цялото време), но доста хора ми показаха как да си отпуша каналите на гърдите, как да се изцеждам...
Общо взето, само да мернех някоя акушерка и й ги навирах в ръцете Laughing
Неонатолозите са им страхотни, макар и всяка смяна с различно мнение по един и същ въпрос Grinning

Горе-долу мнението ми се припокрива с това.

Моето бебе се роди късно вечерта, а после беше два дни в кувьоз. Сещате се, че на са ми я дали да я сложа на гърда веднага. През първия ден не я кърмих, но от втория като ходех да я видя и се установи, че имам вече кърма, ми я дадоха да я накърмя няколко пъти там. След настояване от моя страна да ми покажат как точно да я държа, как да захапва и т.н., всичко беше наред. От третия ден вече си беше при мен в стаята. Да, на вратата на стаята стоеше прословутия плакат... но то само с четене не става. Хубаво е да има кой да ти покаже и обясни. Добре че имах позната акушерка там, която да се занимава с мен, когато може.
Мога да кажа, че да, държат много да се кърми бебето, но... дотам. От всичките десет изисквания, май наистина само едно се спазваше - да сме в една стая с бебето...

# 20
  • Мнения: 875
отговорих с 'друго'.

родих във врачанската мбал, която също се води приятел на бебето. мисля, че тези болници преди да станат приятели на бебетата, трябва да станат и приятели на жените, които отиват да раждат там. единственото хубаво нещо беше, че бебето си е при теб през цялото време. дават ти го 2 часа след раждане и НЕ му дават нищо друго преди това. една мацка ти обяснява как да го поставиш на гърда и това е - който разбрал - разбрал, за останалите - след следващото раждане да внимават повече. 

# 21
  • Мнения: 219
Здравейте!
Аз родих във Втора градска болница - София, преди 7 месеца.
Много съм доволна от всичко и всички там. Изключително много ми помогнаха за да продължавам и до днес да кърмя успешно.
Наистина ми донесоха бебето на втория час, но от там нататък то постоянно можеше да е при мен.
Много съвети получих /и практически напътствия/ ,които наистина много ми помогнаха.
Още в началото ми казаха че са против даването на залъгалки.
Подкрепят кърменето и естественото раждане -това е впечатлението ми от тази прекрасна болница  Peace

# 22
  • Мнения: 2 821
Раждала съм в МБАЛ Добрич. Не знам кой дава тези титли на болниците, но определено не си дават зор никак относно обучаването за кърмене. Ако имаш близък от персонала - ок, но масово не прилагат посочените правила.
Наистина кой присажда на болницата това бобмбастично име - Приятел на бебето?  Thinking..всъщност прочетох, че това е СЗО и предполагам самата болница се кандидатира да носи такава титла, но в настоящите условия това е малко цинично.
Не ми се разказва, но ако не бях подплатена с информация за кърменето преди да отида да раждам, щях да се предам доста бързо. За сведение- раждала съм през 2005г. и 2007г.

Съжалявам, че мнението ми е коренно противоположно от това на Мама Цоцоланка за същата болница Confused

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 09:37 от МамиБлю

# 23
  • Мнения: 4 020
Да се чуди човек как точно Втора Градска и със статут на приятел на бебето newsm78

# 24
  • Мнения: 5 026
И аз раждах в болницата в Плевен през ноември 2006г. Пълна трагедия. В отделението акушерките са изключително нелюбезни и груби. Дадоха ми бебето без дори да ми покажат как се слага на гърда, а други съвети изобщо не получих. Добре,че се бях информирала преди това.
Peace дадоха ми го с репликата :"Кърменето е концерт по желание!" и се фръцна  Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 2 821
Искам да попитам каква е целта на темата/анкетата и защо не се поддържа напред. И какво ще се промени в тези лечебни заведения, имайки предвид повечето негативни отговори....
Май си чешем клавиатурите само Thinking

# 26
  • Мнения: 3 595
Всъщност получих няколко съобщения, в които момичета се оплакаха от болниците в града им, а те трябваше да са БПБ. Пуснах темата с идеята да видим повече мнения на едно място, евентуално да ги представим на когото трябва и да се помисли какво и как трябва да се направи, така че нещата да станат по-добре  Peace
Ще използвам резултатите от мненията именно с тази цел, така че се надявам да не остане просто почесване  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 408
Не не съм доволна,не поучих нито съвет ,нито практическа помощ.Родих в окръжна болница-София.Трябваше сам сама да разбера как трябва да сложа бебето на гърда,как да захапе,както и да е успях някак си.Никой не помагаше на родилките или поне на мен,там знаеха само да викат и хулят срещу мен,че детето ми свалило 100гр и не съм го хранила #Cussing out,ревах цяла нощ не мога да разбера къде греша.Майка на другия ден ми каза че било нормално да свали 100гр след раждането.А аз цял ден и цяла нощ трябваше да съблече бебо преди ядене,да премеря,да облича,да нахраня,пак събличам и пак меря,за да видя дали яде.Еми ядеше!Понеже не бях спала 3 дни ,ама дори за час не бях мигала,защото бебето плачеше през нощта и аз със него,на последния ден съм  задремала ,влезнала сестрата и в това време бебо се събудил и започнал да търси,но без да реве.След което на мен се изчете едно конско ,ама така че цялото отделение да чуе че съм заспала . CryНе знам колко дена след това ревях и в къщи,а мъжът ми се чудеше как да ме успокои.От никъде не поучих съвети как да кърмя,може би за това кърмих и само 2м.с ужасни мъки ,а така исках да е на кърма.А това са само някои от нещата има още,но не са ме засегнали толкова много.

# 28
  • Мнения: 1 006
Раждах в град Плевен.Много бях разочарована от отношението там.На другия ден след като родих,една акушерка ми донесе бебето в стаята и ми каза-,,Кърми го,че е гладно'', и си тръгна.Добре,че другите майки в стаята,които имаха опит ми показаха какво да правя.

# 29
  • Мнения: 1 457
Аз родих в МБАЛ- Враца преди година и половина и за разлика от майчетата писали преди мен съм много доволна от отношение. Бебо ми го дадоха чак на следващата сутрин/ родих в 23.30/, като акушерката която ми го донесе го сложи на гърда, показа ми как да се сложи възглавницата, точно как трябва да го държа и постоянно ми казваха че бебето трябва на всеки час да яде за да стимулира кърмата. Предполагам че преди да го донесат са му давали добавка, но проблеми със засукването нямахме. След това всички се държаха много добре следващите дни  и отговаряха на всичките ми въпроси. Сигурно съм попаднала на част от по услужливия персонал  Grinning За шефката на неонатологията и моето мнение не е особено добре- много е груба и постоянно намира някакви кусури на бебетата и ги изкарва все болни от нещо. Слава богу моето не го манипулира нищо откакто ми го дадоха, но на момичето с което бяхме в стая го носиха 3 пъти на лампи заради жълтеницата. Тя имаше проблеми с кърменето, но не питаше никой нищо.
Като финал: останах с впечатление че ако ти питаш, ти обяснвят подробно, иначе не много  Peace

Общи условия

Активация на акаунт