За френдките, моловете и още нещо....

  • 6 303
  • 156
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Не може всички чуждици да се слагат в общия кюп. ДОста думи нямат български аналог или се употребяват доста често и стават част от жаргона или направо част от най-използваната част от езика. Езикът се стреми към оптимизация и икономии. На МОЛ-а можем да му казваме "търговски център", но това са две дълги думи, а МОЛ е кратко и ясно. Компютърният жаргон също навлезе в "официалния" език, защото много хора по цял ден си служат с въпросното устройство за преработка на информация (добре ли звучи? Crazy) и количествените натрупвания водят до качествени изменения.

Съвсем друг въпрос е парвенющината и простащината в използването на някои думички от езика, както беше посочено с френдките и ъмбрелките. Мен това също ме дразни.

# 61
  • Мнения: 5 370
Радостинче, ама то и думата ЦЕНТЪР не е българска, ако трябва съвсем да сме точни. Mr. Green
Ииии, какво става тогава?

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Вярно, не се сетих, че и център е чуждица Laughing  Остана май да му казваме "закрит пазар" или "много голям магазин със заведения за обществено хранане и развлечения". Party

Ами, какво става! Става това, че времето отсява необходимото в езика и припознава някои чуждици като жизненонеобходими и изритва други. Въпросните френдки, тишъртки и т.н. след време ще изчезнат.

# 63
  • Мнения: 5 370
Вярно, не се сетих, че и център е чуждица Laughing  Остана май да му казваме "закрит пазар" или "много голям магазин със заведения за обществено хранане и развлечения". Party


Mr. Green И отидохме към драсни-пални-клечица. Mr. Green
Но закрит пазар е култово. А "пазар" мисля, че е турска дума.

# 64
  • Мнения: 3 634
Ще дойдете вие на моята point of view накрая.  Laughing

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Мен не че ме дразнят всички тези "гърли","френдки","тиишътри",но не мога да си обясня защо са навлезли навсякъде в България,особено в предването "Огледала" и всякакъв такъв тип модни предавания.Как не им е по-добре да кажат блуза,тениска,лице,а не фейс,не знам.Аз ще продължавам да си употребявам това,което на мен ми харесва,нека оставим и другите да правят това.Няма значение дали ни харесва или не,едва ли ще променим нещо.

# 66
  • Мнения: 4 586
Абе някои изгъзици не влизат в жаргона, ами в пресата и парламента. Примерно
Монитор (или още дисплей, екран) e устройство за изобразяване на информация във визуален или тактилен вид.
Мониторен доклад ?!
Над нас се извършва мониторинг /Г-жа Масларова/ - Екранират ли ни, показват ни на екрана какво правим ли, какво?

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, нЕма български думи, не разбрахте ли! Wink Прабългарите са дошли от Изток, славяните са били на Балканите и са говорели съвсем различни езици. Прабългарите са донесли всякакви думи от местата, през които са минали, а славянският практически им е бил чужд език. А който е минал през нашата територия все е оставил по нещо от езика си. Особено, ако се е заседял повечко като византийците и турците.

# 68
  • Мнения: 3 634
Над нас се извършва мониторинг /Г-жа Масларова/ - Екранират ли ни, показват ни на екрана какво правим ли, какво?

Точно според г-жа Масларова "он-лайн заетост" и "надомна работа" е едно и също, заявено ми директно в лицето.  Naughty

# 69
  • Мнения: 4 586
Е, Радостина, Масларова не маже ли да ни каже, че ни следят. Че наблюдават действиено  /бездействието ни/ Предъвква тоя мониторинг като пълен член.

# 70
  • Мнения: X
Вярно, не се сетих, че и център е чуждица Laughing  Остана май да му казваме "закрит пазар" или "много голям магазин със заведения за обществено хранане и развлечения". Party


Mr. Green И отидохме към драсни-пални-клечица. Mr. Green
Но закрит пазар е култово. А "пазар" мисля, че е турска дума.
Може направо да му казвате капалъ чарши на моуа.

# 71
  • Мнения: 2 386
Ела в чужбинския подфорум, ще си говорим пак.  Wink

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Вълчо,

"Следят" предизвиква разни неприятни асоциации със соца и някои структури от близкото минало. Wink А нейните ПР-и са й казали, че трябва да звучи "позитивно" и да избягва думи, които могат да навяват неприятни мисли. И, съгласи се, "мониторинг" звучи купешко, сложно и тежко за простия човек. А министЕрката трябва да звучи с авторитет, което означава леко неразбираемо. Ако всичко й разбират какъв министър ще е?!

# 73
  • Мнения: 790
Ако тийнове употребяват "май френд" и "к`ви вафли, бе, мен" , не ме дразни. Може да се каже, че не ги забелязвам.
Но като седнем на маса, хора на 2 пъти по 15 години, пием сериозни вина и някой каже "слушай, май френд", звучи неуместно и някак ми се набива в ушите.
По същия начин прословутата пловдивска "майна" - от устата на един звучи естествено, а на друг не  на място.

# 74
  • Мнения: 281
Мен не че ме дразнят всички тези "гърли","френдки","тиишътри",но не мога да си обясня защо са навлезли навсякъде в България,особено в предването "Огледала" и всякакъв такъв тип модни предавания.Как не им е по-добре да кажат блуза,тениска,лице,а не фейс,не знам.

Блуза идва от "blouse" (фр.).

Общи условия

Активация на акаунт