Ще имам близнаци! Тема с продължение.... 9

  • 25 141
  • 342
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 4 778
Момичета, чета ви редовно обсненията за кърменето. Разбрах едно, че ако майката има наистина желание да кърми е добре да се започне максимално най-рано след раждането ако всичко с бебетата е добре. Чух обаче от няколко места, че в болницата където мисля живот и здраве да раждам давали бебетата на третия ден след раждането. Ако всичко с тях е наред аз ще имам ли правото да ги поискам още в началото Rolling Eyes

# 316
  • Мнения: 501
Много са полезни съветите от вече кърмили и кърмещи майки  Hug. Едно е да четеш суха статия (естествено и от нея ползата е голяма за човек който за първи път ще прави нещо ново) а друго е да черпиш инфо от практиката, В моята глава изникна сега едно въпросче, при условие че се наложи след секцио изцеждане с помпа в болницата, какви са вариантите там за стерилизация и въобще колко често трябва да се серилизират и помапата и шишетата, предполагам че няма да има никакви условия за това в една държавна болница?   

# 317
  • София
  • Мнения: 1 044
Аз имам опит с болницата. Стерилизирах с таблетки за студена стерилизация (продават се по детските магазини и аптеките с инструкции за употреба). Трябва ти една голяма купа, в която да накисваш всичко и 2 шишета поне ако ще даваш кърмата на бебетата. Стерилизира се всичко веднъж на 24 часа, пред останалото време след всяко цедене измиваш с гореща вода от чешмата. Такива бяха инструкциите на неонатоложката от Тина Киркова - д-р Стоичкова, която се гриеше за малките мишки. Така можех да давам кърма без да се пастьоризира. Ако не стерилизираш, те би трябвало да пастьоризират кърмата. Успех и дано се кърмите успешно и не ти се налага цялата тази галимация.

# 318
  • София
  • Мнения: 725
Напоследък си мисля и за позите за спане.Санитам по горе споменава ,че било хубаво да се спи наляво.Ами на мен като ми е удобно надясно.Не мога да разбера пречи ли като спа надясно.
Паола не пречи да спиш на дясно, но така се притиска черния дроб, и затова препоръчват на ляво. Ето ти линк да прочетеш повече за това:
http://www.predainatatak.bg/news/about73.html

# 319
  • София
  • Мнения: 12 284
  Значи мога да споделя моя опит. Раждах в Тина Киркова. Въпреки че бях чела доста за кърменето и необходимостта от започването му колкото се може по-скоро не съм се изцеждала преди да ме преместят на 2-3 ден от реанимацията в двойната ВИП стая с малките. Сега смятам че е по-добре да се започне изцеждането преди това ако има възможност още повече ако поради някаква причина се наложи с бебетата да сте разделени по-дълго време. Също като при есма използвах таблетки за студена стерилизация веднъж дневно и през останалото време измивах помпата и шишетата с вряла вода. Запазвах изцедената кърма в хладилника който беше в стаята и реално през ноща ги хранеха с тази изцедена кърма. Това което ми помогна е че още първия ден в който се озовах сама с малките започнах да ги кърмя на поискване, което стимулира достатъчно гърдите за да имам предостатъчно количество и за двете още на следващия ден. През ноща усетих как ми се напълват гърдите и слиза млякото. За малко бебе няколокто капки коластра които имате в началото са напълно достатъчни. Хубаво е още от самата болница да се опитате да минете само на кърма колкото се може по-скоро. Давайте им да сучат дори да смятате че няма нищо в гърдите ви и че искат де сучат много често в началото, това е единствения начин бързо да се стимулира слизането на кърмата. Отделно се намирате и в болница, където се следи теглото и здравослоното състояние на бебчетата и ако има проблем, тосет започнат да спадат повече от необходимото на тегло ще ви обърнат внимание и ще можете да вземете мерки по въпроса, но дотогава опитайте веднага да минете само на кърмене. Моите са хранене с адаптирано мляко първите дни когато бяхме разделени и само ведънъж им разделих едното шише първия ден АМ което ми бяха оставили. Изписаха ни на шестия ден, едната си беше възстановола рожденното тегло, другата беше още 50-100 грама под рожденното, но и двете наддаваха стабилно. Това при условие че аз не ги мерех преди или след кърмене и просто им давах да сучат когато те искат. Спомням си как една акушерка постоянно ме преследваше да ги премеря за да види колко са изсукали. Нямаше смисъл при условие че на сутринта ми докладваха как за предния ден са наддали, а не спадат на тегло или задържат. Та това е моят личен опит.  Simple Smile
   Този път се надявам и смятам бебчето да не получи изобщо АМ, защото е много добре първото нещо с което се сблъска лигавицата на стомаха да е майчината коластра, така тя се колонизира с полезна флора. Смятам да раждам нормално и може би изобщо да не се налага използването на помпата за кърма. И в двата случая обаче възможността за дълго, продължително и успешно кърмене е налице, само че в единия случай е нужна малко повече упоритост от страна на майката в началото  Simple Smile
   
 

# 320
  • Мнения: 1 291
А тези неща кога се научават след раждането (ще ми обяснят акушерките)или преди това да се интересувам и да чета?

# 321
  • Мнения: 7 803
чети от сега  Peace

# 322
  • Мнения: 1 924
Чети и попивай отсега,че акушерките ....завиис на какава попаднеш,де,но повечето или не се занимават да обясняват,или дават безумни съвети

# 323
  • Мнения: 501
Aila, esma страшни сте с тези ценни съвети, много благодаря(им) отново. Надявам се и вярвам, че ще успеем и ние като вас  Simple Smile:.   

# 324
  • Мнения: 6
Здравейте и от мен! Очаквам близначета през юли и отскоро започнах да чета тук. Много въпроси имам, но първо ще прочета назад да знам какво да питам Wink Имам дъщеричка, която все още кърмя и сигурно ще я кърмя докато родя, та не знам как ще се справя с три бебета после. Има ли нещо, което ще ми е полезно да зная Thinking Не ми се иска да отбивам малката, като се родят бебетата...

# 325
  • София
  • Мнения: 12 284
  Англена честита бременност  Grinning
  Сега значи твоята ситуация е малко по-сложна. Предполагам че си чела за тандемско кърмене, тук дори в кърмаческия има доста мами, които кърмят бебетата си и по-голямото детенце също, но честно да си призная тридемско досега не съм срещала поне в Бг.
  Мога да ти дам насока да разучиш и разпиташ повече за следните неща. За съжаление двуплодната бременност се води рискова, дори да протече нормално. Не искам да те плаша, аз лично нямах никакви проблеми с предишната си бременност, но много често започват по-рано подготвителните или не контракции и се внимава повече. В тази връзка понякога при кърмене това може да придизвика контракции и ако има по-специални особеностти на бременноста не се препоръчва кърмене по време на бременност. Другото което е от мой личен опит, въпреки че каките бяха доста по-големи, тоест на 2 годинки, някъде към г.с. в която си кърмата започна да намалява, независимо че те сучеха все още често и да променя явно вкуса си, което беше причина те сами да намалят рязко кърменията и да се отбият.
   Освен това определено кърменето на две нови бебета и още едно малко по-голямо кърмаче ще е доста тежко, както от чисто физическа така и от психическа насока. Добре е да помислиш по този въпрос и да обсъдиш евентуалните рискове с лекарката ти която те следи. Смятам, че напълно естествено количеството мляко ще намалее и кърменията ще се огранимат. Всъщност колко често се кърмите все още? Това дали бебето ще се отбие напълно по време на бременността само или с твоя помощ вече зависи единствено от него и от самата теб. Ако държиш то да получава все още кърма след като се родят близнаците и имаш необходимите количества, другия вариант е дори да се е отбило бебето да му даваш по-късно изцедена кърма. Познавам майки, които постъпиха по този начин когато по-големите дечица се отбиха, но искаха те да получават все още кърма известно време и имаха достатъчно количество в излишък след раждането на новото бебе.
    Ще се опитам да разуча по подробно въпроса и ако имам още информация с удоволствие ще я споделя. Всъщност моите каки официално не са се отбили и отказали, въпреки че отдавна нямам мляко в гърдите, но аз все още не съм решила дали ще се реша на тридемско кърмене. При мен обаче ситуацията е доста по-различна защото те са големи, а бъдещото бебе е едно. Мога съвсем лесно ако каките искат да им откажа или да огранича броя кърмения или количеството, а за тях вече не е от голямо значение приема на кърма, докато вие ще сте още малки, въпреки че ще е над година и кърменето което ще си осигурила дотогава ще е много добро като продължителност  Simple Smile

# 326
  • Мнения: 6
Aila ,имам много кърма, след кърмене се цедя допълнително и вече хвърлям, защото фризерът ми е пълен Rolling Eyes Лекарката ми каза, че ако съм с хиперлактация и като родя, няма да имам никакъв проблем. Иначе кърмя Рая около четири пъти на ден. Много трудно върви захранването при нея, отказва ми почти всичко, иска си да суче и това е Rolling Eyes

# 327
  • Мнения: 7 640
честно да ви кажа, опитвам се да ви разбера, но не сващам защо си изтезавате тялото по такъв начин.
Не се заяждам Peace

# 328
  • Мнения: 1 291
айла искрено ти се възхищавам да знаеш! и аз искам 2 близнета -момченца и още едно-момиченце Simple Smile

# 329
  • София
  • Мнения: 12 284
  ПоларФокс не разбрах точно какво имаш в предвид. Самото кърмене никога не ми е пречело по никакъв начин. Не съм се разболявала и не съм имала никакви други здравословни проблеми. Както вече споменах каките сучеха все още по времето когато разбрах че съм бременна, но самите те си се отказаха постепенно и без проблеми с напредването на бременността към 15 г.с. За кърменето по-късно не съм решила както писах още нищо, но ако ми пречи винаги бих могла да им откажа, а и изобщо не съм сигурна дали дотогава все още ще са запазили някакъв сукателен рефлекс. През всичките тези две години в които кърмех, го правех защото ми беше приятно и удобно иначе отдавна бих се отказала. Единствено имах проблеми с кърменето първите месеци, когато още не се бяха установили нещата и постоянно се притеснявах дали има достатъчно кърма и малките дали наддават достатъчно. От тогава до края, кърменето винаги е било удоволствие за мен, а за тях също.
   Така сега по въпроса на цеденето.... Аз лично никога не съм се цедяла и наистина в повечето случаи няма смисъл освен ако не се храни детето с изцедена кърма например. Риска е както в случая  с Англена да си докараш хиперлактация и да препълниш фризера. Англена може ли да споделиш, защо се цедиш и има ли реална нужда от това? Може съвсем естествено и постепенно да намалиш количеството изцеждана кърма след всяко кърмене и постепенно напълно да го премахнеш. Хиперлактацията в редки случаи е медицински, хормонално обусловена, в повечето случаи се предизвиква от излишно прекомерно стимулиране на гърдите. Кърменето съвсем естествено може да продължи толкова дълго колкото майката и бебето желаят без изобщо де се ползва помпа за кърма и да се цеди след кърмене. В момента както си и бременна това натоварване на организма е още по-малко желателно.

Общи условия

Активация на акаунт