Лекарката каза да захранвам, а според мен е рано. Моля за мнение!

  • 1 150
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 166
Ако си решила да захраниш на 6 месеца, преди да разбереш за 310 гр/месец си отстоявай решението - първото винаги е най-правилно. Аз захранвах дъщеря си по старата схема и затова сега бях подготвена да захранвам по-рано. Не знам дали има значение, но хлапето по-рано захранено, приема с охота всички зеленчуци и не толкова сладки вкусове, за разлика от кака си, която си предпочиташе плодовете и по-сладките неща.

# 16
  • Мнения: 4 017
Не съм гласувала. Наистина ли ще направиш това, което ще бъде посочено най-често в анкетата?
Както и да постъпиш, все ще е правилно за твоето дете Grinning

# 17
  • Мнения: 2 660

За готовността на детето...  Честно казано се заглежда с интерес, когато се храня. Понеже често се случва да е в ръцете ми, докато ям, тя посяга към ябълката ми, към кифлата, към чашата от която пия... но все ми се струва, че това не е желание за нова различна храна, а просто любопитство...

Точно това е един вид готовност на детето - то посяга от любопитство, готово е да напъха нова храна в устата си, но не защото му е омръзнало млякото или защото иска да сдъвче картоф, просто му е интересно какво правят мама и татко, докато ядат.

Няма страшно, нали ти казах. И да е готова сега за захранване, а да отложиш с още месец - пак нищо няма да и стане. И да захраниш сега - пак е добре. След 4 месечна възраст организмът на децата бил подготвен за смилане на по-леки други храни. Просто не мисли за захранването като за хранене, а като за опитване и откриване на нови вкусове. Когато започваш, започни с леки храни, кашите не са от тях.

Не се притеснявай, не лишаваш детето си от нищо. Въпрос на желание от страна на двете ви е. Когато се почувствате готови, спретнете си един малък ябълков или морковен празник и я захрани с усмивка и с чисто сърце.  Hug

# 18
  • Мнения: 3 718
Само да добавя нещо към това, което вече ти писах на лични. В началото на захранването количествата твърда храна са символични. Препоръчително е да не се бърза със заместване на кърмене, защото децата в тази възраст (до към годинка) имат нужда от млечно хранене, тоест кърма в най добрия случай. Реално от малкото твърда храна, която ще опита бебето, то няма да започне да наддава изведнъж. А и като се има предвид, че кърмата е с по висока хранителна стойност от първите храни, тя си остава основното. Новата храна в първите месеци на захранването е за опитване и запознаване с новите продукти и консистенции.

# 19
  • Мнения: 1 674
захраних на 5.5 мес с картофче.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 946
Не съм гласувала. Наистина ли ще направиш това, което ще бъде посочено най-често в анкетата?
Както и да постъпиш, все ще е правилно за твоето дете Grinning

Естествено, че няма да постъпя според отговорите, но ми се иска да знам как мислят повечето. Вече доста майки ме подкрепиха в решението ми да захраня след навършени 6 месеца и смятам така да постъпя. Благодаря на всички, които ми отговориха  Hug 
Не знам защо толкоз се шашкам...  Blush

# 21
  • Мнения: 2 616
Повтаряла съм го няколко пъти и ще продължавам да го твърдя, захранването на детето не се прави при навършена възраст или по усмотрение (необосновано) на лекаря, а при определени чисто физиологически признаци, които детето трябва да показва, това са:

            • Контрол на главата. За да яде твърди храни бебето трябва да може да държи главата си в стабилна, изправена позиция.
             •   Загуба на „рефлекса на избутване”.  За да задържи храната в устата си и да я преглътне, бебето трябва да спре да избутва навън храната с езика си.
             • Добра седяща поза. Дори и да не е готово за висок стол, бебето трябва да може да стои седнало за да преглъща по-добре.
             •   Дъвчащи движения. Устата и езика на вашето бебе се развиват в синхрон с храносмилателната му система (това е и причината, изпражненията му да миришат все "по-човешки"). За да започне да яде твърди храни, то трябва да може да предвижва храната до задната част на устата си и да я поглъща. Колкото по-ефективно преглъща, толкова по-малко храна ще изплюва нявън.
             •   Значително наддаване на тегло. Повечето бебета са готови за твърди храни, когато удвоят теглото си (или тежат около 7 кг) и са на не по-малко от 4 месеца.
             •   Нарастващ апетит. Изглежда гладно след осем до десет хранения дневно с кърма или адаптирано мляко.
             •   Любопитство към вашата храна. Бебето ви може да започне да наднича в чинията ви или да посяга към вилицата, когато я доближавате към устата си.
           
Ако детенце отговаря на поне 2/3 от тези "изисквания' можете да започнете захранването. Освен това имайте предвид, че захранването не замества кърменето-ако предлагате първо кърма, а след това твърда храна, ще си запазете кърменето до 1 год. на детето. Идеята е до навършване на първата си годинка, детето да продължава да се кърми интензивно, но да има възможността да се запознае с редица вкусове,  които ще консумира в по-нататъшния си живот.След навършването на годинка можете постепенно да предлагате първо твърда храна, после кърма. Имайте предвид, че до към 1,6г детето ще предпочита кърмата пред храната.

# 22
  • Мнения: 1 376
Пак се включвам... за да ти кажа, че имаше моменти когато най - искрено съм съжалявала, че беба (вече 8 месечна) не е само на кърма, а имаше заместено едно хранене. Аз много обичам да пътувам и малкия вързоп не ме е спирал  Mr. Green мяткам я на задната седалка и хайдееее. А е толкова лесно да накърмиш мишлето където и да си. По - неудобно е да бъркаш манджи.... А и да знаеш, че колкото и да ти е неприятно да сменяш памперси сега... като захраниш ще е още по - неприятно  Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 1 946
.... Аз много обичам да пътувам и малкия вързоп не ме е спирал  Mr. Green мяткам я на задната седалка и хайдееее. А е толкова лесно да накърмиш мишлето където и да си. По - неудобно е да бъркаш манджи.... ....

Ей за тва много го уважавам кърменето. По-голЕмо удобство нЕма! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт