ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 5

  • 92 069
  • 594
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 622
eй,ще ме заразите и ман с тия ириси.....много са готини особино тези латвийските,такова разнообразие не съм подозирала,че има..... Party

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз съм впечатлена от разнообразието и най-вече от начина на представяне в сайта, за който пуснах линк в предната тема - фотографиите са страхотни! От латвийския прочетох това онова на руски, беше ми полезно , Calico bouquet Другите ми любимци са лилиумите и хемерокалисите.

# 17
  • Мнения: 6
Оо, да. Сега го видях онзи сайт. направо е грандиозно впечатляващ. Simple Smile напълва и очите и душата

И аз харесвам хемерокалисите, и дори си поръчах от Стрелиция за пролетната доставка 4-5 вида. Обаче така като дават снимка само на цвета и малко се лъже човек. щото иначе си е една голяма зелена маса от листа и цвета не се забелязва чак толкова. Искам да кажа, че ако се търси като общ поглед цвят в градината, не е много подходящо цвете.
Обаче хубавото му е че ставало за сенчестите места, а те при мене колкото щеш.

# 18
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз ги искам за брега на езерото, защото имат дълги листа и ще ми скрият мушамата Grinning Мисля си, че и лизимахията ще ми свърши добра работа в този случай.

# 19
  • Мнения: 6
Оо, да, мисля че хемерокалиса ще ти свърши отлична работа
а има и водни ириси, те също могат.

ти искаш нещо почвопокривно само като контур по брега ли? Вероятно ще трябва да раздвижиш- да има и стелещи се, но и високи, предполагам.

А една плачуща върбичка няма ли да има? Simple Smile

# 20
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не. Sad И го казвам с огромно съжаление - причината е , че става огромна , а аз нямам толкова място. А онези малките с пухчетата не ги харесвам особено Confused Засадила съм си котонеастри, воден ирис, тръстики, папури, още няколко вида треви - пампаска и няколко други. Скоро ми хрумна да оформя по-нататък от котонеастрите един крокодил. Някой от вас правил ли е топиари?(фигури от растения - чимшир, лигуструм и др.)

# 21
  • Мнения: 6
Не съм сигурна, но мисля че има и някакви върбички дето са като големите но не стават толкова големи, попитай някой експерт.
Тия с пухчетата и аз не ги харесвам, едни такива са ми недовършени и измъчени Grinning

Не знам за топиариите, сигурно нещо ще намериш в нета да ти помогне, знам че първо са прави скелет от някаква тел и тогава се облича. Аз и тях много не харесвам, може би за доста големи пространства, като нещо необичайно, но пък идеята за крокодил хич не е лоша. Сигурно се прави нещо като кошница от тел със съответната форма и се пълни с някакви торфове или мъхове(сфангов мъх???) за почва.

# 22
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Доколкото съм чела, може и без тел, но с тел е по-лесно. Подстригваш с ножица до телта, той си се сгъстява. Това е.Не ми трябва нещо сложно.  Ще ми се обаче да го чуя и от някой с опит Simple Smile
Имах нещо с крокодилоподобно, но не мога да го намеря сега. Затова пък имам кокошчици, които много ме развеселяват Simple Smile

http://img399.imageshack.us/img399/4892/13375662373d6a9065edoyg2.jpg

Ето и още една сравнително лесна, може да вдъхнови някого:



Това пък е сайт, където има показани телените скелети на някои фигури:

http://www.gardenfeatures.org.uk/garden-topiary-frames/

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 13:46 от ljuboznatelna

# 23
  • Мнения: 6
Охх, ама и ти! Laughing какво питаш, че ти си майстор. Едва ли ще има тук някой с по-вече опит от тебе. Това с чимшир ли се прави?

# 24
  • Мнения: 555
ljuboznatelna, Не си си "орезилила" дръвчетата просто им остави по един водач (главен , централен за ствол) и готово или си ги остави да се развиват, колкото си искат във височина (важното е да не си объркала подложката - на дивачка (киселица, джанка...) стават високи , на слаборастящи подложки - по- ниски (в зависимост от подложката - 1.5-5м.))... и т.н. Сложно си е овощарството (срам ме е  да си призная -аз съм в овощарския сектор в един институт  (, но съм еколог по образование) и сега се уча  Embarassed)

От един българин живеещ в Китай знам , че там си ги правят от тел формите за топиарите и ги "облицоват" с почва(вътре полагат исистеми за поливане, но може и с маркучи) и тогава засаждат... дори импатиенси (циганчета) копривки и др. декоративни ... другият вариант е с някое влачещо вечнозелено  Peace

# 25
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Calico, ееех, де да бяха мои творения Laughing Само снимката е от моя компютър ( не помня сайта) Grinning

Тedy, отрязоха го и отгоре, сега трябва от страничните да правя ствол?

# 26
  • Мнения: 30
ljuboznatelna, за овощните дръвчета - от най-силния и изправено растящ леторасъл ще формираш продължението на ствола. За ябълките и крушите виж каква е подложката. Ако са на вегетативна няма да станат високи - най-много до 2,5 - 3 метра. За вегетативната подложка подходяща е формировка "вретено" - това значи един централен водач, който се поддържа при всички резитби и около него радиално по продължение на височината му се разполагат по- слабо развити клони. Ако ябълките и крушите са на семкова подложка, растат високи и най-подходяща формировка е свободно растящата  или етажно-подобрената корона. Ние също насадихме ябълки тази есен - пет различни сорта. Аз лично предпочитам овошките с по-ниска формировка - обслужването е доста по-лесно.

Calico, стахотен сайт си показала за ирисите. Съседката има от този вид:

Напролет ще ходя да се моля за коренче newsm17
между другото, разгледах твоите албуми /от flowersnet/  и съм възхитена от градината ти. Поздравления за прекрасния резултат!Като идея това е визията и внушението, което и ние се опитваме да постигнем в нашата градинка.

Лек и успешен ден на всички. newsm10

# 27
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
dolli, благодаря за включването  bouquet Не зная каква е подложката, но в събота ще ходим за вишня и ще попитам. То е ясно, че ниските са по-удобни, агронома ни гледаше много странно, като казахме че искаме да ги оформяме като високи Laughing На тротоара обаче ако са ниски ще обслужват доста хора Wink , а и в един момент когато това наистина стане тротоар, трябва и да се мине под тях по някакъв начин Grinning За начина на формирането на короната ще се консултирам с учебника, дано се справим Simple Smile Най-лесна ми се стори свободно растящата, няма кой знае какви тънкости.

# 28
  • Мнения: 1 849
ljuboznatelna, не ми се ще да ти спирам ентусиазма... Засадихме една слива на пространството до тротоара и тя тъкмо върза на 2-рата година и пусна клонки настрани, дойдоха от БТК и разкопаха цялата пръст, около 1,5 м. от тротоара. Мотивът беше, че пускали централен кабел, който по закон вървял точно там, на 1 м. дълбочина. Извадиха сливката и уж пак я посадиха. Сети се колко се хвана, но след още 6 месеца пак копаха, имало скъсване на кабела и обърнаха цялата трева наново, абе... При молбата ми да заобиколят овошката, казаха, че ако знам как да го направя сама  Twisted Evil Тротоара бил общинска собственост и обслужвал нуждите на всички, т.е. е електрото, и ВИК можело да изкопаят, но собственикът бил длъжен да го поддържа в добър вид, иначе имало глоби. И ми се изхилиха!!!

# 29
  • Мнения: 1 494
Ех, мечта ми е овощарството. Струва ми се голямо вълшебство това облагородяване...

За овошките на тротоара- наистина си е общинска собственост. Ако е някое село иди-дойди, но в по-градско място всичко може да се случи. Скоро четох в един правен форум, че направо овощна градина са разкопали за някакви кабели... Rolling Eyes
Има и трета страна- ако е много натоварен пътя, плодовете няма да са от най-здравословните. По тази причина вече от крайпътни липи не бера липов цвят, ама колко съм изпила преди това...
Честно ви казвам, вече много сериозно се замислям за максимално собствено производство- зеленчуци, плодове, дори и животни...

Общи условия

Активация на акаунт