ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 5

  • 92 071
  • 594
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 265
 ljuboznatelna , свекърва ми има учебник "Овошарство",Старо издание е , но съгурно и в по-новите го има.Подрязването и оформянето на плодни дръвчета със схеми и най-подробно обяснено.Има дори схема за подрязване на не поддържано с години ябълково дърво,каквото има на нашето място, и с което смятам да се заема на пролет.А на есен ще бера ябълки Wink

# 31
  • Мнения: 6
Благодаря ти Доли, за похвалата за градинката ми. На снимки наистина изглежда добре, но всъщност не е чак толкова, не знам защо така се получава. Следващата година ми предстои доста да прекроя градината, ще видим какво ще направя. То е едно място около 250-300 км.м. и около 1/3 от него е направено постоянно- с каменната настилка под двата ореха и детската къщичка. Останалото все още е в експериментален стадий и търпи много промени, и май така ще е докато се пенсионирам Laughing Ама то щото на цялото място има два големи и един среден орех, една голяма черница, една дива круша, стара крива ябълка и стара синя слива(само за декор) и две сливи-джанки,  две мъничета- хинапи, едно мъниче японска дюля и една малка смокиня. Та почти не остава място да се развихря откъм цветя.  Пък моята визия за тоз двор е едно море от цветя- цвете до цвете, почти целогодишно да е Grinning. Обаче нещо не ми се получава. Може би само напролет с лалетата и другите луковични, ама после гледката се разваля и това е. Може би ще трябва да се ориентирам към цветя в сандъчета, но това е много трудно тъй като съм на село само в почивните дни, а жегите са жестоки и няма как да поливам.

А тоя розовия ирис е много красив и нежен, хайде развъждай че да имаш и за даване Grinning. Аз досега имах само бял, тази есен взех от една баба жълт, ще видим напролет какво ще цъфне. Обаче си поръчах и от един сайт пролетна доставка няколко вида, та и аз ще имам за даване като ги позавъдя. На ирисите най им харесвам това, че са непретенциозни, многогодишни и че дори и когато не цъфтят туфите им изглеждат добре. А и моите всички са на сянка под орехите, но понеже орехите късно се разлистват, това не им пречи на цъфтежа. Изобщо мисля да мина предимно на луковични цветя, целогодишно, че са лесни за гледане.

# 32
  • Мнения: 1 849
Може ли и ние да видим снимки!? Заинтригува ни...   
А и моя проблем е аналогичен с твоя. Имам голям орех на почти 1/4 от свободното място и се чудя какво да насадя отдолу. Вече получих идеи за сенколюбиви храсти, но друго си е да видиш и друг поглед на живо.   bouquet

# 33
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
M_Nik, знам аз че може да има проблеми, ако зависеше от мен, щях да ги насея вътре, вместо брезички, рустифини и албиции, не че не ми харесват , но аз съм много практична , а и плодните дървета цъфтят прекрасно през пролетта. Само че с мъжа ми не може да се разберем по този въпрос. Нашите овошки засадихме непосредствено до оградата, така от една страна шанса да ги унищожат е по-малък, от друга -  половината ще са си кажи речи в двора.

abigale, мен също много ме влече земеделието, независимо, че правя първи стъпки. Дядо ми беше много добър в тази област, за съжаление го няма, за да се съветвам с него Sad Много ми се иска двора да беше към декар, декар и половина поне, тогава щях да имам всичко - и декоративна градина, и овощна, и зеленчукова, някоя кокошчица и патка, козичка... Grinning

albenap, и аз ползвам един Овощарство от 1990г, мисля, че ще вми свърши работа Simple Smile

Calico, недей да скромничиш, хубава ти е градинката Simple Smile Няма начин целогодишно да е перфектна, и аз си знам, че моята няма да е като на списание, но си я обичам и такава Simple Smile Да те питам за лоницерата - как си я разположила? Моята засега се крепи на един кол, но не ми харесва така, дай идея как да я разположа.

# 34
  • Мнения: 265
 ljuboznatelna ,аз съм взела от свекърва си и "Цветарство" и "Зеленчукопроизводство" .На пролет като се развихря Crazy

# 35
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Оооо, ето кой ще ни консултира! Grinning А наесен да почерпиш от ябълките Simple Smile
Аз имам Лозарство, но в крайна сметка ще боднем 2-3 пръчки десертно Simple Smile

# 36
  • Мнения: 265
Аааа,за консултации трябва направо свекърва ми да включа,че тя много обича да "консултира",особено свекър ми.Той горе на ябълката, а тя отдолу нарежда hahaha
Ама да не си кривя душата,страхотни домати отгледа това лято...
 Много ми се иска да засадя 2-3 храстчета чимшир,но сигурно трябва да ги взема от разсадник.Нямам идея как и къде ще ги засея,но ги искам най-вече по сантиментални причини.Това е аромата на лятото от моето детство- на чимшир и петуний.

# 37
  • Мнения: 6
M_Nik , ето ти адреса на албума  http://www.album.bg/calico/albums/

Общо взето действително трудно виреят нещата под орех. Ако има начин слънчевите лъчи да огряват поне сутрин рано и вечер късно (когато падат косо) под ореха, е добре. При мен така под по-малкия орех огрява и могат да виреят сенколюбиви растения.  Под двата ореха бях засадила трева, но не можа много да изтрае, може би щото не беше специален сенколюбив сорт. Но здравеца и бръшляна са добре. Имам и божур под единия орех. Тая есен сложих и доста луковици на лалета и нарциси, има и някаква почвопокривна тревичка която целогодишно е зелена и се стеле. Смятам да сложа малко хемерокалис, кала и циклама, да видим дали ще оцелеят.

ljuboznatelna, не скромнича хич и даже съм много горда, щото знам какво беше само преди две години - бурени и троскот. Просто не ми стигат силите да се оправям сама с всичкото там и то само за почивните дни, а и знаеш колко средства отиват там. Та затова въображението ми се разминава с реалността.  Grinning

# 38
  • Мнения: 6 509
Calico ,голяма красота! smile3501

# 39
  • Мнения: 6
Ако някой ползва руски, този сайт е бездънени има много информация

http://www.gardenia.ru/catras.htm

 ljuboznatelna, извинявай че не съм ти отговорила за лоницерата.
Тя както знаеш е увивно растение и иска решетка, стена или нещо такова. Според мен само кол няма да й е достатъчен. Обикновено се засаждала до стена за да я облече.
При мен бичнах едно клонче до едни от коловете на асмата. То пък взе че порасна доста бързо, а и аз пензирах върховете, та се и разклони и сега се е повлякло нагоре, и освен това съм привързала с канап тук и там да го изправя малко. Обаче това няма да ми свърши работа след още 1 година, ще трябва да я местя някъде до стена. Мисля че тя цъфти на тазгодишни леторасти, което значи че не мога и много да я поддържам с орязване.
Аз просто сгреших като а сложих там, но не се надявах че ще се хване, нито пък че толкова бързо ще дръпне.
Можеш ли да дадеш снимки на твоята?


На този руския сайт по-горе има доста за лоницерата, сега видях че имало и храстовидни и увивни
http://www.gardenia.ru/pages/jimolost_001.htm
Благодаря ти nezito  Simple Smile

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 08:45 от Calico

# 40
  • Мнения: 30
Calico, пишеш че отглеждаж хинап в градината си.  Твоите раждат ли плодове? Аз имам дръвче, което е почти два метра високо вече. Тази година имаше много цветове, но всичките опадаха.  Не знам дали могат да се самоопрашват или им трябва и друг сорт за опрашител. Такъв се оказа проблема ми с дряна, трябвало да са поне два от различни сортове.

При нас дворът не е малък, но по-голямата му и слънчева част е зеленчуков сектор. На другата половина има стари овощни дървета, повечето от които запазихме и се опитваме да ги комбинираме с декоративни растения - туи, цъфтящи храсти и малко цветя - и така да оформим градината. Успоредно с това сме заформили и нов овощен сектор с нови сортове, а искаме да садим и лози - това също ще отнеме доста голяма част от пространството. Твоята градина ми хареса, защот според мен си успяла да балансираш много добре дървета, храсти и цъфтящи растения. На снимките ти от летния сезон ми прилича на малка вълшебна горичка от приказките.

За лоницерата - една приятелка има засадена до най-обикновена оградна мрежа - страхотен декоративен ефект. Нейната е на почти пълна сянка, но  се развива много добре. Облякла е мрежата като завеса, а когато цъфне ароматизира целият й двор.

# 41
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Моята лоницера не е от ароматните, но е от тези, които цъфтят цяло лято. Забелязала съм (зяпайки по оградите Laughing), че ароматните цъфтят кратко време и не са толкова декоративни.
Намерих си стария постинг от август, където показвам част от цветята, там е и лоницерата, има супер неправилна форма, не ми се увива никъде, освен около себе си и висва надолу, ще я оправям пролетта Simple Smile Не се стряскай от вида на двора, още не е оформен, и трева няма засадена, но всичко с времето си Simple Smile Тези растения там са засадени най-много преди 4 месеца, октомврийските снимки сега ще ги потърся.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278817.msg8400723#msg8400723

Намерих! Да ежив и здрав чичко Гугъл, иначе голямо ровене щеше да пада Simple Smile

Октомврийската лоницера и разни други:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=333934.msg8943752#msg8943752

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 10:05 от ljuboznatelna

# 42
  • Мнения: 1 494
Ние имаме хинап. От много години. Първите 7-8 не даваше плод. Но вероятно го затрудни, че беше под асмите. После, щом изкочи отгоре ела да видиш. Става огромно дърво. Много плод дава. Много е вкусен, а знам и доста полезен. Но ние го ядем само докато е свеж, после зимата плодовете поизсъхват, кората им е доста дебела и не го ядем... Sad Което е много жалко. Опитахме  да захаросваме, но не се получи. Компот също не стана.  Laughing Но пък става чудесна домашна ракия- открите от последната година.  Laughing Вече дава и много издънки, защото с плод не може да се хване. И раздадохме на сума ти народ. Голяма атракция е. Всички си мислят, че е маслина или фурма... Laughing
Няма нужда от друго дърво. Самоопрашва се.

# 43
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Като купувахме овошките, агронома за малко да ми го продаде този хинап, толкова беше убедителен! Grinning Обясни ми колко голям става, как изглеждат плодовете, колко са вкусни, колко полезни, как се суши, после се топи в захарен сироп, като фурма, ако имах място, сигурно щеше да успее да ме убеди да си го купя и него  Laughing

# 44
  • Мнения: 1 494
Това захаросване явно си има тънкости, не е току така. Кората на плода наистина е много здрава и не пропуска захарния сироп. Според мен по някакъв начин много фино се нарушава кората, но не мога да седна с иглата да боцкам всяко едно плодче. Joy

Общи условия

Активация на акаунт