ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 3

  • 97 851
  • 555
  •   1
Отговори
# 480
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Аз си намерих лакмуса и измерих киселинността на почвата, но разтворена не в дестилирана вода, а в тази от сондата. Отговаря на 8. Всъщност и водата си има такова Рh. После се порових да прочета нещо по въпроса и още повече се обърках #Crazy Разбрах, че мога да намаля тази цифра с гипс, сяра или железен сулфат, обаче това само ако имам високо съдържание на хлор и натрий. Но дали е солена,та затова е високо Ph, сама не мога да определя Confused Нещо много сложно ми се стори newsm78

# 481
  • Мнения: 1 494


Като цяло наличието на микроелементи в повечето случаи е достатъчно, недостиг се предизвиква обикновено при твърде алкална почва. Затова вместо да се внасят микроелементи, които при натрупването си стават токсични за растенията е по-добре да се промени киселинността на почвата. Повишаването на киселинността силно ще увеличи усвояването на тези елементи с изключение на молибден. Образуването на хлорофил е свързано с наличието на желязо, при липсата му листата пожълтяват /хлороза/. Но това не винаги означава, че липсва желязо в почвата, а е по-вероятно почвата да е придобила твърде алкална реакция и желязото да е преминало в железен хидроксид, който е неусвояем за растенията. При вкисляването на почвата желязото става разтворимо и отново е достъпно за растението.
 





Бинго!
Обаче пак ще поровя. Wink

http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pades_bg/map_bg/map_2_bg.htm
http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pades_bg/bolesti_bg/illness_ferum_bg.htm

Това намерих засега. Когато имам повече време ще видя из моите неща. Успех и да разказваш.  Peace Peace

Последна редакция: нд, 17 авг 2008, 10:59 от abigale

# 482
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Мхм, точно това от цитата се върнах и прочетох Thinking Този линк пък колко се рових за киселинност и алкалност, не го открих  Grinning Общо взето това , което прочетох или беше твърде сложно за главицата ми, или недостатъчно Simple Smile И как да я вкисля сега? Rolling Eyes
Микробиологичните торове много ме заинтригуваха Peace

# 483
  • Мнения: 1 494
Ето още малко линкове:

http://www.soils-bg.org/index.html

http://www.iss-poushkarov.org/

http://www.bioselena.com/modules.php?name=News&file=categori … index&catid=7

http://agrosaveti.com/agro/plant-protection.html

http://www.nsrz.government.bg/



Най-добре се консултирай с някой агроном, специалист по почвите или в някой сериозен агро-магазин- там задължително има агроном. Но ако смяташ, че е наложително- дай проба да ти изследват я лаборатория, за да си наясно съвсем. Изследване на почвата съм правила в НСРЗ- национална служба по растителна защита. Цените бяха сивмолични, но сега незнам как е.

Последна редакция: ср, 20 авг 2008, 09:46 от abigale

# 484
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Благодаря, отивам да чета  bouquet Ако отида да искам почвен анализ, да не ми се смеят  LaughingBlush Все пак е градинка, най-обикновена, дори зеленчуци няма да гледам вероятно Simple Smile Никога не е била третирана, девствена полянка беше Simple Smile Мисля, че я объркахме с насипа, който не беше хумус Rolling Eyes Аз сипах от желязото тук там, някои се пооправиха и без него, хортензията не е, но на нея специално ще й насипя торф, за да я вкисля. Може и някъде другаде да сипна малко Simple Smile

# 485
  • Мнения: 1 494
На мен поне никой не ми се е смял за анализа. Просто им казах, че искам анализ на макро и микро елементите и киселинност и готово. Simple Smile Но виж и ценоразписа все пак. Няма значение какво е градинката- на тях това им е работата. Пък може и да изчакаш щом са почнали да се оправят сами. Хортензията си е такава- да.  Hug

# 486
  • Мнения: 2 631
Не зациклихме ли около едно и също!? Rolling Eyes

Хайде, покажете нещо цветно! Hug
Аз не мога, т.к. градината ми е почти съсипана от строежа на барбекю - бях писала преди време. Confused

Да питам - това, което прораства на розите почти от почвата и тръгва буйно да расте, трябваше, да се маха, за да не пречи на растението, нали!? Извинявам се за непрофесионалното обяснение.
Embarassed

# 487
  • Мнения: 1 494
Да- маха се. И моята градинка нещо няма вид. Тъй че и аз нямам за показване. Вярно малко се задълбахме в темата, но знам колко трудно се намира инфо от опит- затова помагам с каквото мога.

# 488
  • Мнения: 1 387
Да- маха се. И моята градинка нещо няма вид. Тъй че и аз нямам за показване. Вярно малко се задълбахме в темата, но знам колко трудно се намира инфо от опит- затова помагам с каквото мога.
И моята също... Sad от тези жеги,всичко съхне...,а и ни правиха ремонт на покрива и още не мога да изчистя Rolling Eyes
Купих си обаче Живи камъчета и много им се радвам.Ето ги:

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 16:03 от Happy2

# 489
  • Мнения: 4 916
... Купих си обаче Живи камъчета и много им се радвам....

Честито!
Аз пък нямам късмет с живите камъчета - вече второ си заминава  Sad а нямам представа от какво - не го преполивам, на слънце е, на завет...

# 490
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Момичета, някой гледа ли олеандро в двора си?

Интересува ме, как го размножавате и на какви температури може да издържи зимата в двора  Thinking

# 491
  • Мнения: 2 631
Аз отглеждам, но в саксии, които наесен прибирам.

Трудно го хващам олеандърът - от резници - директно засаждам или укоренявам, но и в двата случая ми е трудно. Расте бавно и не цъфти още на първата година. Поне при мен е така, но може и аз да бъркам. Иска мнооого вода и големи съдове.
Засега имам един стар розов и друг бял. Имам още два малки, които от 2-3 години чакам, да цъфнат и вече съм забравила какви цветове са.

Естествено можеш, да си купиш готов и цъфнал - напролет в Баумакс имаше разкошни средно големи за около 15 лв. Peace

# 492
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Купих си обаче Живи камъчета и много им се радвам.Ето ги:

честито.
много им е голяма саксията и почвата ми изглежда неподходяща.

моите си отидаха от удавяне  Rolling Eyes
не от мен. оставих ги по време на почивката на съседа

# 493
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Не зациклихме ли около едно и също!? Rolling Eyes
И сега да взема да се почувствам виновна, че никой друг не пише от толкова време ли??? Thinking Цветята не стават красиви, само защото са ги боднали.
Това, което пониква от розите и тръгва буйно, е шипка, от подложката. Листата са по-ситни и с друг цвят. Режи смело.
Моят двор тепърва става двор, в момента се боря с плевелите, прекопах пожълтелите, сега чакаме да поникне още нещо и да го третираме отново. Копаем канали за канализация, ток, градинско осветление и поливна система и е много наугледно, но ще покажа няколко снимки отпреди 2 седмици. Всичко е засято след 1 май, накои растения загинаха, но повечето се захванаха. Цветя, освен рози нямам, защото изискват всекидневно поливане, а ние го правим през 2 дни.
При мен сега цъфти грамофончето , будлеята
, лоницерата, гьозума ми служи за декорация Laughing, иглолистния ми кът, а тук и с големия бор и стената от туи, червенолистната слива, ето за тази хлороза ставаше дума толкова време, тук се вижда изкопа за езерото и пъна, който ще е някъде там, жълтия лигуструм и червения трън, сибирския дрян и лоницера нитида,албицията ми тук е напъпила и вече цъфти, това е магнолията, още не се е прихванала добре, три жасмина, нара беше гола пръчка, една педя, има още цъфтящ хибискус, около 15 рози,когато затревим ще има и по-лустросан вид и ще си заслужава да се снима Simple Smile

Хващала съм зокум от резник, потопен във вода, докато пусне корени. Виждала съм засаден в двора в Созопол, но там зимата е мека, успява да оцелее. Моите си ги прибирам когато започнат минусови температури.

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 08:08 от ljuboznatelna

# 494
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


добре, че си написала как се казва това  Hug
свеки има 2 храста в двора си и го държи, защото привлича едни много красиви пеперуди.
и при теб ли е така?

снимка
още една снимка

Общи условия

Активация на акаунт